Edukira joan

Vilanova de Sau

Vilanova de Sau
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
Eremu funtzionalaCatalunya Central
EskualdeaOsona
AlkateaJoan Riera Comellas
Izen ofizialaVilanova de Sau
Posta kodea08519
INEk ezarritako kodea08303
HerriburuaVilanova de Sau
Geografia
Koordenatuak41°56′56″N 2°23′09″E / 41.948888888889°N 2.3858333333333°E / 41.948888888889; 2.3858333333333
Mapa
Azalera58,8 km²
Altitudea558 m
MugakideakTavertet, Rupit i Pruit, Sant Hilari Sacalm, Espinelves, Sant Sadurní d'Osormort, Tavèrnoles eta Les Masies de Roda
Demografia
Biztanleria325 (2025)
alt_left 164 (%50,5) (%49,5) 161 alt_right
Dentsitatea6 bizt/km²
Etxebizitzak45
MatrikulaB
Hizkuntza ofizialakatalan
vilanovadesau.cat

Vilanova de Sau Kataluniako udalerria da, Osona eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren erabera 336 biztanle zituen. 58,9 km²-ko azalera du.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Tavertet, Rupit i Pruit, Sant Hilari Sacalm, Espinelves, Sant Sadurní d'Osormort, Tavèrnoles eta Les Masies de Roda.

Biztanleriaren tamainaUrtea2004006008001000120017001750180018501900195020002050Vilanova de SauBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 161 gizon, 164 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.62
 
95-99
 
1.22
0.00
 
90-94
 
0.61
1.24
 
85-89
 
3.05
1.86
 
80-84
 
2.44
5.59
 
75-79
 
7.93
11.18
 
70-74
 
6.10
6.21
 
65-69
 
9.76
6.83
 
60-64
 
5.49
8.70
 
55-59
 
6.71
6.83
 
50-54
 
8.54
8.70
 
45-49
 
12.20
10.56
 
40-44
 
6.71
4.97
 
35-39
 
5.49
4.97
 
30-34
 
6.10
3.73
 
25-29
 
4.27
1.86
 
20-24
 
3.66
5.59
 
15-19
 
1.83
4.35
 
10-14
 
1.83
4.97
 
5-9
 
3.66
1.24
 
0-4
 
2.44
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 22,8 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 3,7 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 8,9 —probintzian % 25—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Bartzelonako mapa
Udal
Prob
Esta
Udalerri berean · % 22,8Probintzia berean · % 61,8Erkidegoan · % 2,8Beste erkidegoa · % 3,7Estatutik kanpo · % 8,9
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 29 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 44,8)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Erresuma Batua, Kolonbia, Honduras dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Asia
Amerika · % 37,9Europa · % 44,8Afrika · % 3,4Asia · % 13,8
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 258 etxebizitza zeuden: 134 (% 51,9) nagusiak eta 124 (% 48,1) ez-nagusiak.[4] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 5 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 24 plazarekin (4,8 plaza etxebizitzako).[5]

258etxebizitza
134etxegune
5etxebizitza turistiko (2026) Bartzelonako mapa

Etxebizitza multzoa Bartzelonako mapa

134
124
Etxebizitza nagusia (134)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (124)

Guztira 134 etxegune zeuden, eta horietatik 46 (% 34,3) pertsona bakarrekoak ziren.[6]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 146
2 pertsona35
3 pertsona24
4 pertsona20
5 edo gehiago9

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 286 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 44,1 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 20,6; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 29,0; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,3.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 41,2 zen 2021ean eta % 44,1 2024an; beraz, 2,8 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 6,5 izatetik % 6,3 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 45,6 ziren, eta gizonen artean % 42,4; 3,1 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 7,5 eta gizonen % 5,0 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

286biztanle 15 urte edo +, 2024
% 44,1goi-mailako ikasketak+2,8 puntu 2021etik mapa
% 6,3lehen hezkuntza edo gutxiago−0,2 puntu 2021etik mapa
% 29,0
% 20,6
% 44,1
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 6,3Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 29,0Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 20,6Goi-mailako ikasketak · % 44,1
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Bartzelonako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Vilanova de Sau, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak126% 44,159% 42,467% 45,6
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa59% 20,632% 23,027% 18,4
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)83% 29,041% 29,542% 28,6
Lehen hezkuntza edo gutxiago18% 6,37% 5,011% 7,5
Guztira286% 100,0139% 100,0147% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Vilanova de Sau, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 41,2% 21,5% 30,8% 6,5279
2022% 42,4% 20,8% 30,0% 6,7283
2023% 43,7% 20,6% 29,6% 6,1277
2024% 44,1% 20,6% 29,0% 6,3286
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 17.722 euro-koa zen[8], eta etxegune bakoitzeko 39.089 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 24.150 euro zen. Errenta gordina 21.308 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 51,5[9]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 23), beste diru-sarrerak (% 19,2), langabezia-prestazioak (% 2), beste prestazioak (% 4,3).

52%
23%
19%
Soldata · % 51,5Pentsioak · % 23Langabezia · % 2Beste prestazioak · % 4,3Beste sarrerak · % 19,2
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[10][oh 1]. Udalerrian indizea 27,7 da, probintziakoaren (31,5; Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,5 da, probintziakoaren (2,6; Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Vilanova de Sau udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 158 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 56,0; gainerako % 44,0 inaktibo zeuden.[11] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 8,9 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 55,1 zen eta emakumezkoena % 56,8; langabezia-tasa, aldiz, % 6,7 eta % 10,8 zen, hurrenez hurren.[11]

Okupatuen kopurua 147 zen 2023ean, 2021eko 147etik gora.[12] Emakumeek okupatuen % 53,7 osatzen dute, eta gizonek % 46,3.

147okupatu, 2023+% 0,0 2021etik
% 53,7emakumeak okupatuen artean
% 56,0jarduera-tasa, 2024
% 8,9langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 51,1
% 44,0
Okupatuak · % 51,1Langabeak · % 5,0Inaktiboak · % 44,0
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Vilanova de Sau, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak144% 51,170% 51,574% 50,7
Langabeak14% 5,05% 3,79% 6,2
Inaktiboak124% 44,061% 44,963% 43,2
Guztira282% 100,0136% 100,0146% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 74,8), industria (% 19,0), eraikuntza (% 3,4) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 2,7).[12]

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Bartzelonako mapa
% 19,0
% 74,8
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 2,7Industria · % 19,0Eraikuntza · % 3,4Zerbitzuak · % 74,8

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 53,1; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 34,0), eta oinarrizko okupazioak % 9,5.[13] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 54,4 eta emakumeen % 51,9).

% 34,0
% 53,1
% 9,5
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 34,0Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 53,1Oinarrizko okupazioak · % 9,5Ez dago jasota · % 3,4
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Vilanova de Sau, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak50% 34,020% 29,430% 38,0
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak78% 53,137% 54,441% 51,9
Oinarrizko okupazioak14% 9,59% 13,25% 6,3
Ez dago jasota5% 3,42% 2,93% 3,8
Guztira147% 100,068% 100,079% 100,0

Okupatuen % 73,5 besteren konturako langileak dira, eta % 26,5 norberaren konturakoak.[14]

% 26,5
% 73,5
Norberaren kontura · % 26,5Besteren kontura eta beste egoera bat · % 73,5
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Vilanova de Sau, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura39% 26,524% 35,315% 19,0
Besteren kontura108% 73,544% 64,764% 81,0
Guztira147% 100,068% 100,079% 100,0

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 11 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 254 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[15][oh 2]. Udalerriaren azalera 58,8 km² denez, NAE lurraldearen % 4,3 da[16]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 78,3 larre iraunkorrak (199 ha, 5 ustiategitan), % 21,6 lur goldagarria (54,8 ha, 9 ustiategitan) eta arbolak (0,2 ha, ustiategi batean)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
96%
NAE · 254 ha (% 4,3)Gainerako azalera · 5.626 ha (% 95,7)
NAE, lur-erabileraren arabera
22%
78%
Lur goldagarria · 54,8 ha (% 21,6)Larre iraunkorrak · 199 ha (% 78,3)Arbolak · 0,2 ha (% 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 135 behi zeuden[17][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 206 gidari zeuden erroldatuta: 107 gizon (% 51,9) eta 99 emakume (% 48,1)[18]. Biztanleen % 63,4 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 434 ibilgailuk osatzen zuten: 211 turismo, 64 furgoneta, 53 motozikleta, 51 kamioi eta 27 ziklomotor[18]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 649 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 12,4 urtekoa zen; turismoen % 9,5k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 19,4k 25 urte baino gehiago[18]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 53,4 gasolinazko zen eta % 45,9 diesel; 2 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,5; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 4,5k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 40,5k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
32%
23%
40%
0 etiketa · 5 (% 1,2)ECO · 14 (% 3,3)C etiketa · 136 (% 32)B etiketa · 98 (% 23,1)Etiketarik gabe · 172 (% 40,5)
Turismoak, adinaren arabera
9%
17%
23%
31%
19%
< 4 urte · 20 (% 9,5)4–8 urte · 36 (% 17,1)8–15 urte · 48 (% 22,7)15–25 urte · 66 (% 31,3)≥ 25 urte · 41 (% 19,4)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  8. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
  9. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
  10. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  11. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  12. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  13. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  14. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
  16. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q13859.
  17. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
  18. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.