Gurb
| Gurb Gurb | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Catalunya Central | ||||||||||
| Eskualdea | Osona | ||||||||||
| Alkatea | Josep Casassas Jordà | ||||||||||
| Izen ofiziala | Gurb | ||||||||||
| Jatorrizko izena | Gurb | ||||||||||
| Posta kodea | 08503 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08100 | ||||||||||
| Herriburua | Gurb | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°57′27″N 2°14′02″E / 41.9575°N 2.2338888888889°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 51,6 km² | ||||||||||
| Altitudea | 516 m | ||||||||||
| Mugakideak | Santa Cecília de Voltregà, Les Masies de Voltregà, Manlleu, Les Masies de Roda, Roda de Ter, Tavèrnoles, Folgueroles, Vic eta Sant Bartomeu del Grau | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 2.741 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 53 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 94 | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| gurb.cat | |||||||||||
Gurb Kataluniako udalerria da, Osona eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 2.475 biztanle zituen. 51,6 km²-ko azalera du.
Kokapena
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Plana de Vicen erdigunean kokatzen da, Manlleu eta Vic udalerrien artean. Lau parrokiek osatzen dute Sant Andreu de Gurb, Sant Julià Sassorba, Sant Cristòfol de Vespella eta Sant Esteve de Granollers de la Plana. Udalerriaren hiriburua, l'Esperançan dago, Vic-eko udalerritik hurbil. Azken urteetan industriak hazkunde handia izan du herrian.
Herri eta auzoak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Granollers de la Plana
- Gurb
- Sant Julià Sassorba
- Vespella
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Santa Cecília de Voltregà, Les Masies de Voltregà, Manlleu, Les Masies de Roda, Roda de Ter, Tavèrnoles, Folgueroles, Vic eta Sant Bartomeu del Grau.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 1.412 gizon, 1.326 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 22,1 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 4,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 6,1 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 168 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 52,4)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Ekuador, Kolonbia dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 907 etxebizitza zeuden: 786 (% 86,7) nagusiak eta 121 (% 13,3) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 34 (% 3,7) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 136 (% 15,0) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 3 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 41 plazarekin (13,67 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 786 etxegune zeuden, eta horietatik 91 (% 11,6) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 2.310 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 47,3 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 23,5; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 24,0; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 5,2.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 45,3 zen 2021ean eta % 47,3 2024an; beraz, 2,1 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 5,8 izatetik % 5,2 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 53,0 ziren, eta gizonen artean % 41,9; 11,2 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 4,9 eta gizonen % 5,3 ziren.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 74,6 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 25,4 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 29 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 59,0 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 41,0. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 0,9 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 1.093 | % 47,3 | 493 | % 41,9 | 600 | % 53,0 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 544 | % 23,5 | 315 | % 26,7 | 229 | % 20,2 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 554 | % 24,0 | 307 | % 26,1 | 247 | % 21,8 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 119 | % 5,2 | 63 | % 5,3 | 56 | % 4,9 |
| Guztira | 2.310 | % 100,0 | 1.178 | % 100,0 | 1.132 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 45,3 | % 23,5 | % 25,5 | % 5,8 | 2.276 |
| 2022 | % 45,9 | % 23,1 | % 25,3 | % 5,7 | 2.283 |
| 2023 | % 46,9 | % 23,5 | % 24,3 | % 5,4 | 2.285 |
| 2024 | % 47,3 | % 23,5 | % 24,0 | % 5,2 | 2.310 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 13,5 ikasten ari zen (312 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 56,4 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 32,7 batxilergoan eta % 9,6 erdi-mailako lanbide-heziketan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 60,2 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 52,3; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 10,6 eta emakumeen % 8,7. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 95,4 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 45,3 eta 25–29 urtekoen % 10,4; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,1 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 49,3 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 38,4.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 94,0 estatuan jaio zen, eta % 6,0 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 42,3 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 4,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 35,2 eta % 14,1, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 53,7 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 4,2; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 42,6 eta % 16,2, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 13,9 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 7,2.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 56,6 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 50,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 22.153 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 73.732 euro-koa, probintziako 3. altuena. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 30.450 euro zen. Errenta gordina 30.018 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 62,9[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 12,5), beste diru-sarrerak (% 21,7), langabezia-prestazioak (% 0,6), beste prestazioak (% 2,4).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 28,6 da, probintziakoaren (31,5;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Gurb udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 1.421 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 62,8; gainerako % 37,2 inaktibo zeuden (erretiratuak % 57,2, beste inaktiboak % 24,1 eta ikasleak % 18,7).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 3,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 64,0 zen eta emakumezkoena % 61,6; langabezia-tasa, aldiz, % 2,6 eta % 4,8 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 1.376 zen 2023ean, 2021eko 1.368etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 46,5 osatzen dute, eta gizonek % 53,5.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 1.369 | % 60,5 | 719 | % 62,3 | 650 | % 58,7 |
| Langabeak | 52 | % 2,3 | 19 | % 1,6 | 33 | % 3,0 |
| Inaktiboak | 841 | % 37,2 | 416 | % 36,0 | 425 | % 38,4 |
| Guztira | 2.262 | % 100,0 | 1.154 | % 100,0 | 1.108 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 66,1), industria (% 18,8), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 9,0) eta eraikuntza (% 6,1).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 18,5), ondoren merkataritza (% 15,6) eta hezkuntza (% 9,3) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak dira talderik ugariena, okupatuen % 44,8; ondoren, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak daude (% 43,9), eta oinarrizko okupazioak % 6,9.[16] Sexuaren arabera, gizonen artean langile kualifikatuak dira nagusi (% 48,8), eta emakumeen artean goi eta erdi maila (% 52,5).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 617 | % 44,8 | 281 | % 38,2 | 336 | % 52,5 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 604 | % 43,9 | 359 | % 48,8 | 245 | % 38,3 |
| Oinarrizko okupazioak | 95 | % 6,9 | 60 | % 8,2 | 35 | % 5,5 |
| Ez dago jasota | 60 | % 4,4 | 36 | % 4,9 | 24 | % 3,8 |
| Guztira | 1.376 | % 100,0 | 736 | % 100,0 | 640 | % 100,0 |
Okupatuen % 68,2 besteren konturako langileak dira, eta % 31,8 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 437 | % 31,8 | 285 | % 38,7 | 152 | % 23,8 |
| Besteren kontura | 939 | % 68,2 | 451 | % 61,3 | 488 | % 76,3 |
| Guztira | 1.376 | % 100,0 | 736 | % 100,0 | 640 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 94,4 estatuan jaio zen, eta % 5,6 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 63,9 okupatuak dira, % 21,4 erretiratuak, % 7,9 ikasleak eta % 5,6 bestelako inaktiboak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 60,0 okupatuak dira, % 27,7 bestelako inaktiboak, % 6,2 erretiratuak, % 3,1 langabeak eta % 3,1 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 58,2 okupatuak dira, % 22,2 erretiratuak, % 10,7 bestelako inaktiboak, % 5,8 ikasleak eta % 3,1 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 61,7 okupatuak dira, % 20,0 bestelako inaktiboak, % 8,3 ikasleak, % 6,7 langabeak eta % 3,3 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 94,5 estatuan jaio zen, eta % 5,5 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 49,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 39,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 6,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 38,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 33,3 oinarrizko okupazioetakoak eta % 20,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 53,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 37,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 4,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 29,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 21,6 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 56,5 zerbitzuetan ari dira, % 20,5 industrian, % 13,5 nekazaritzan eta % 9,5 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,3 zerbitzuetan ari dira, % 28,2 industrian, % 12,8 eraikuntzan eta % 7,7 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 78,1 zerbitzuetan ari dira, % 15,9 industrian eta % 4,3 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 67,6 zerbitzuetan ari dira, % 21,6 industrian, % 8,1 eraikuntzan eta % 2,7 nekazaritzan.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 130 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 2.356 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 51,6 km² denez, NAE lurraldearen % 45,7 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 93,6 lur goldagarria (2.205 ha, 127 ustiategitan), % 6,4 larre iraunkorrak (150 ha, 20 ustiategitan), norberaren kontsumorako baratzeak (1 ha, 44 ustiategitan) eta berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,21 ha, 2 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 9.333 behi (probintziako kopururik handiena), 683 ardi eta ahuntz, 100.408 txerri (probintziako 2. kopururik handiena) eta 22.358 hegazti zeuden[21].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 2.021 gidari zeuden erroldatuta: 1.075 gizon (% 53,2) eta 946 emakume (% 46,8)[22]. Biztanleen % 73,8 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 3.842 ibilgailuk osatzen zuten: 1.928 turismo, 586 furgoneta, 479 motozikleta, 416 kamioi eta 96 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 704 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 11 urtekoa zen; turismoen % 15k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 12,8k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 52,4 diesel zen eta % 45 gasolinazko; 77 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 2,1; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 9,8k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 23,3k ez zuen etiketarik[oh 4].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q13783.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Gurbeko udalaren webgunea.
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

