El Pla del Penedès

el Pla del Penedès Kataluniako udalerria da]] Alt Penedès eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 9,57 km²ko azalera du eta 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 1.041 biztanle zituen.

El Pla del Penedès
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
Probintzia Bartzelonako probintzia
EskualdeaAlt Penedès
AlkateaSanti Soler i Vives
Izen ofizialaPla del Penedès, El
Posta kodea08733
INEk ezarritako kodea08164
HerriburuaEl Pla del Penedès (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak41°25′03″N 1°42′46″E / 41.417615°N 1.712842°E / 41.417615; 1.712842
Mapa
Azalera9,6 km²
Altitudea216 m
MugakideakTorrelavit, Subirats, Santa Fe del Penedès, Font-rubí eta Puigdàlber
Demografia
Biztanleria1.393 (2025)
alt_left 701 (%50,4) (%49,6) 691 alt_right
Dentsitatea145 bizt/km²
MatrikulaB
Hizkuntza ofizialakatalan
elpladelpenedes.cat

Banaketa administratiboa

aldatu

Zazpi auzotan banaturik dago:

Herriaren izena Biztanleak
Bonavista 27
Cal Janes 5
el Mas Morer 64
les Parellades 43
el Pla del Penedès 727
el Pujolet 18
les Tarumbes 22

Geografia

aldatu

Udalerri mugakideak

aldatu

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Torrelavit, Subirats, Santa Fe del Penedès, Font-rubí eta Puigdàlber.

Demografia

aldatu
Biztanleriaren tamainaUrtea020040060080010001200140017001750180018501900195020002050El Pla del PenedèsBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 691 gizon, 701 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.29
 
95-99
 
0.29
0.43
 
90-94
 
1.14
1.16
 
85-89
 
1.43
3.18
 
80-84
 
2.85
2.32
 
75-79
 
3.99
4.05
 
70-74
 
3.28
4.63
 
65-69
 
4.99
5.79
 
60-64
 
4.71
7.81
 
55-59
 
6.70
9.70
 
50-54
 
8.56
11.58
 
45-49
 
8.84
7.81
 
40-44
 
9.13
6.37
 
35-39
 
6.70
4.49
 
30-34
 
4.71
5.07
 
25-29
 
4.14
4.34
 
20-24
 
5.14
5.07
 
15-19
 
5.99
5.64
 
10-14
 
6.99
6.22
 
5-9
 
5.85
4.05
 
0-4
 
4.56
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jatorria

aldatu

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 32,2 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 7,1 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 14,7 —probintzian % 25—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Bartzelonako mapa
Udal
Prob
Esta
Udalerri berean · % 32,2Probintzia berean · % 44,2Erkidegoan · % 1,8Beste erkidegoa · % 7,1Estatutik kanpo · % 14,7
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 205 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 39,5)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Kolonbia, Errumania dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 39,5Europa · % 22,9Afrika · % 34,6Asia · % 2,9
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

aldatu

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 730 etxebizitza zeuden: 526 (% 72,1) nagusiak eta 204 (% 27,9) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 38 (% 5,2) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 133 (% 18,2) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 3 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 18 plazarekin (6 plaza etxebizitzako).[6]

730etxebizitza
526etxegune
133hutsik (% 18,2)
3etxebizitza turistiko (2026) Bartzelonako mapa

Etxebizitza multzoa Bartzelonako mapa

526
204
Etxebizitza nagusia (526)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (204)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Bartzelonako mapa

559
133
Okupatuak (559)Noizbehinkakoak (38)Hutsik (133)

Guztira 526 etxegune zeuden, eta horietatik 162 (% 30,8) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1162
2 pertsona136
3 pertsona100
4 pertsona91
5 edo gehiago37

Hezkuntza-maila

aldatu

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 1.119 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 31,0 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 25,6; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 31,7; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,7.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 29,7 zen 2021ean eta % 31,0 2024an; beraz, 1,3 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 13,1 izatetik % 11,7 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 35,9 ziren, eta gizonen artean % 26,3; 9,7 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 13,9 eta gizonen % 9,6 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

1.119biztanle 15 urte edo +, 2024
% 31,0goi-mailako ikasketak+1,3 puntu 2021etik mapa
% 11,7lehen hezkuntza edo gutxiago−1,4 puntu 2021etik mapa
% 10,3ikasten ari dira, 2024
% 11,7
% 31,7
% 25,6
% 31,0
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 11,7Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 31,7Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 25,6Goi-mailako ikasketak · % 31,0
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Bartzelonako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 62,5 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 37,5 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 10 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 45,1 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 54,9. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 1,7 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 1,7
DBH eta antzekoak
% 31,7
Erdi-mailako LH
% 14,0
Goi-mailako LH
% 11,6
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 8,4
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 6,9
Masterrak eta espezialitateak
% 3,2
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Pla del Penedès, El, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak347% 31,0150% 26,3197% 35,9
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa286% 25,6161% 28,2125% 22,8
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)355% 31,7205% 35,9150% 27,4
Lehen hezkuntza edo gutxiago131% 11,755% 9,676% 13,9
Guztira1.119% 100,0571% 100,0548% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Pla del Penedès, El, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 29,7% 26,5% 30,7% 13,11.056
2022% 30,4% 26,1% 29,4% 14,21.086
2023% 31,1% 26,4% 30,6% 12,01.085
2024% 31,0% 25,6% 31,7% 11,71.119

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,3 ikasten ari zen (115 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 47,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 33,0 batxilergoan eta % 18,3 erdi-mailako lanbide-heziketan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 54,4 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 36,2; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 23,4 eta emakumeen % 14,7. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 93,4 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 41,8 eta 25–29 urtekoen % 21,7; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,8 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 53,1 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 28,6.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 93,4
20–24 urte
% 41,8
25–29 urte
% 21,7
30–34 urte
% 4,8
35–39 urte
% 6,3
40–44 urte
% 0,8
45–49 urte
% 2,2
50–54 urte
% 2,5
55 urte edo +
% 0,3
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 0,0
Goi-mailako ikasketak
% 47,0
Erdi-mailako LH
% 18,3
Batxilergoa
% 33,0
DBH eta antzekoak
% 1,7
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,0
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 86,2 estatuan jaio zen, eta % 13,8 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 27,7 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 7,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 17,9 eta % 22,6, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 38,3 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,9; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 20,0 eta % 27,1, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 27,7
Goi-mailakoak
% 17,9
% 28,1
Batx. / erdi LH
% 28,6
% 36,8
DBH
% 31,0
% 7,4
Lehen H. edo gutx.
% 22,6
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 38,3
Goi-mailakoak
% 20,0
% 22,0
Batx. / erdi LH
% 28,6
% 27,8
DBH
% 24,3
% 11,9
Lehen H. edo gutx.
% 27,1
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 11,1 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 5,2.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 46,7 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 50,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Ekonomia

aldatu

Diru-sarrerak

aldatu

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.135 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 36.446 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 21.350 euro zen. Errenta gordina 18.547 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 67,7[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 17,1), beste diru-sarrerak (% 10,1), langabezia-prestazioak (% 1,7), beste prestazioak (% 3,5).

68%
17%
10%
Soldata · % 67,7Pentsioak · % 17,1Langabezia · % 1,7Beste prestazioak · % 3,5Beste sarrerak · % 10,1
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 26,9 da, probintziakoaren (31,5; Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,4 da, probintziakoaren (2,6; Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

aldatu

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Pla del Penedès, El udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 685 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 62,3; gainerako % 37,7 inaktibo zeuden (erretiratuak % 51,6, beste inaktiboak % 34,9 eta ikasleak % 13,5).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 7,9 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 66,0 zen eta emakumezkoena % 58,4; langabezia-tasa, aldiz, % 6,2 eta % 9,9 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 613 zen 2023ean, 2021eko 574etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 42,7 osatzen dute, eta gizonek % 57,3.

613okupatu, 2023+% 6,8 2021etik
% 42,7emakumeak okupatuen artean
% 62,3jarduera-tasa, 2024
% 7,9langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 57,4
% 19,5
% 13,2
Okupatuak · % 57,4Langabeak · % 4,9Ikasleak · % 5,1Erretiratuak · % 19,5Beste inaktiboak · % 13,2
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Pla del Penedès, El, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak631% 57,4349% 61,9282% 52,6
Langabeak54% 4,923% 4,131% 5,8
Inaktiboak415% 37,7192% 34,0223% 41,6
Guztira1.100% 100,0564% 100,0536% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 64,6), industria (% 22,5), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 7,3) eta eraikuntza (% 5,5).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 21,9), ondoren merkataritza (% 15,8) eta administrazio publikoa (% 8,5) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Bartzelonako mapa
% 22,5
% 64,6
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 7,3Industria · % 22,5Eraikuntza · % 5,5Zerbitzuak · % 64,6
Jarduera-adar zehatzak
Manufaktura-industria
% 21,9
Merkataritza
% 15,8
Administrazio publikoa
% 8,5
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 7,3
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 6,4
Garraioa eta biltegiratzea
% 5,9
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 5,7
Eraikuntza
% 5,5
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Hezkuntza
% 5,1
Ostalaritza
% 4,6
Jarduera profesionalak
% 4,2
Informazioa eta komunikazioak
% 2,6
Beste zerbitzu batzuk
% 2,0
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 1,6
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 1,1
Higiezinen jarduerak
% 0,8
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,7
Etxeetako jarduerak
% 0,3
Erauzketa-industriak
% 0,0
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 48,6; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 29,9), eta oinarrizko okupazioak % 16,3.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 49,9 eta emakumeen % 46,9).

% 29,9
% 48,6
% 16,3
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 29,9Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 48,6Oinarrizko okupazioak · % 16,3Ez dago jasota · % 5,2
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Pla del Penedès, El, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak183% 29,990% 25,693% 35,5
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak298% 48,6175% 49,9123% 46,9
Oinarrizko okupazioak100% 16,365% 18,535% 13,4
Ez dago jasota32% 5,221% 6,011% 4,2
Guztira613% 100,0351% 100,0262% 100,0

Okupatuen % 85,6 besteren konturako langileak dira, eta % 14,4 norberaren konturakoak.[17]

% 9,6
% 73,9
% 11,7
Norberaren kontura, langileak dituena · % 4,7Norberaren kontura, langilerik gabe · % 9,6Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 73,9Besteren kontura, aldi baterakoa · % 11,7
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Pla del Penedès, El, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura88% 14,459% 16,829% 11,1
Besteren kontura525% 85,6292% 83,2233% 88,9
Guztira613% 100,0351% 100,0262% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 87,6 estatuan jaio zen, eta % 12,4 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 61,9 okupatuak dira, % 24,8 erretiratuak, % 6,0 bestelako inaktiboak, % 3,7 ikasleak eta % 3,5 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 73,2 okupatuak dira, % 14,1 bestelako inaktiboak, % 5,6 langabeak, % 4,2 erretiratuak eta % 2,8 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 51,6 okupatuak dira, % 19,3 erretiratuak, % 15,3 bestelako inaktiboak, % 7,0 ikasleak eta % 6,8 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 41,9 okupatuak dira, % 41,9 bestelako inaktiboak, % 9,7 langabeak, % 3,2 erretiratuak eta % 3,2 ikasleak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 61,9
Okupatuak
% 73,2
% 3,5
Langabeak
% 5,6
% 3,7
Ikasleak
% 2,8
% 24,8
Erretiratuak
% 4,2
% 6,0
Beste inakt.
% 14,1
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 51,6
Okupatuak
% 41,9
% 6,8
Langabeak
% 9,7
% 7,0
Ikasleak
% 3,2
% 19,3
Erretiratuak
% 3,2
% 15,3
Beste inakt.
% 41,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 87,3 estatuan jaio zen, eta % 12,7 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 49,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 28,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 15,4 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 36,5 oinarrizko okupazioetakoak eta % 11,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 49,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 36,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,6 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 38,5 oinarrizko okupazioetakoak dira, % 30,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 23,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 28,1
Goi eta erdi maila
% 11,5
% 49,8
Langile kualifikatuak
% 50,0
% 15,4
Oinarrizko okup.
% 36,5
% 6,7
Ez dago jasota
% 1,9
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 36,0
Goi eta erdi maila
% 30,8
% 49,6
Langile kualifikatuak
% 23,1
% 10,6
Oinarrizko okup.
% 38,5
% 3,8
Ez dago jasota
% 7,7
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 55,9 zerbitzuetan ari dira, % 27,4 industrian, % 9,0 nekazaritzan eta % 7,7 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 40,4 zerbitzuetan ari dira, % 28,8 industrian, % 19,2 eraikuntzan eta % 11,5 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 79,7 zerbitzuetan ari dira, % 15,7 industrian eta % 4,2 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 76,9 zerbitzuetan ari dira, % 15,4 industrian eta % 7,7 nekazaritzan.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 9,0
Nekazaritza
% 11,5
% 27,4
Industria
% 28,8
% 7,7
Eraikuntza
% 19,2
% 55,9
Zerbitzuak
% 40,4
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 4,2
Nekazaritza
% 7,7
% 15,7
Industria
% 15,4
% 0,4
Eraikuntza
% 0,0
% 79,7
Zerbitzuak
% 76,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

aldatu

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 59 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 729 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 9,6 km² denez, NAE lurraldearen % 76 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 94,4 arbolak (688 ha, 58 ustiategitan), % 5,1 lur goldagarria (37,1 ha, 30 ustiategitan), % 0,5 larre iraunkorrak (3,8 ha, 2 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,17 ha, 5 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
76%
24%
NAE · 729 ha (% 76)Gainerako azalera · 231 ha (% 24)
NAE, lur-erabileraren arabera
94%
Lur goldagarria · 37,1 ha (% 5,1)Larre iraunkorrak · 3,8 ha (% 0,5)Arbolak · 688 ha (% 94,4)Baratzeak · 0,17 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 610 ardi eta ahuntz zeuden[21].

Ibilgailu-parkea

aldatu

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 903 gidari zeuden erroldatuta: 489 gizon (% 54,2) eta 414 emakume (% 45,8)[22]. Biztanleen % 64,9 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 1.251 ibilgailuk osatzen zuten: 806 turismo, 190 motozikleta, 92 furgoneta, 85 kamioi eta 43 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 579 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 12,2 urtekoa zen; turismoen % 12,3k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 12,5k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 53,3 gasolinazko zen eta % 45,1 diesel; 10 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,8; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 6,9k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 30,8k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
36%
26%
31%
0 etiketa · 18 (% 1,4)ECO · 68 (% 5,5)C etiketa · 449 (% 36,2)B etiketa · 324 (% 26,1)Etiketarik gabe · 383 (% 30,8)
Turismoak, adinaren arabera
12%
16%
25%
34%
13%
< 4 urte · 99 (% 12,3)4–8 urte · 131 (% 16,3)8–15 urte · 200 (% 24,8)15–25 urte · 275 (% 34,1)≥ 25 urte · 101 (% 12,5)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Oharrak

aldatu
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

aldatu
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1312464.
  21. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
  22. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

aldatu

Kanpo estekak

aldatu