Santpedor
| Santpedor | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eskualdea | Bages | ||||||||||
| Alkatea | Agustí Comas | ||||||||||
| Izen ofiziala | Santpedor | ||||||||||
| Posta kodea | 08251 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08192 | ||||||||||
| Herriburua | Santpedor (en) | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°47′01″N 1°50′21″E / 41.783611111111°N 1.8391666666667°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 16,6 km² | ||||||||||
| Altitudea | 336 m | ||||||||||
| Mugakideak | Castellnou de Bages, Sallent, Sant Fruitós de Bages, Sant Joan de Vilatorrada eta Callús | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 7.744 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 467 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 118 | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| santpedor.cat | |||||||||||
Santpedor Kataluniako udalerria da, Bages eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 16,60 km²-ko azalera du eta 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 6.875 biztanle zituen.
Banaketa administratiboa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Hiru herritan banaturik dago:
| Herriaren izena | Biztanleak |
|---|---|
| el Mirador de Montserrat | 293 |
| Santpedor | 5.715 |
| el Serrat de Castellnou | 29 |
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Castellnou de Bages, Sallent, Sant Fruitós de Bages, Sant Joan de Vilatorrada eta Callús.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 3.869 gizon, 3.870 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 34,3 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) parean. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 9,1 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 7,6 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 591 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 36,9)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Errumania, Kolonbia dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 3.282 etxebizitza zeuden: 2.751 (% 83,8) nagusiak eta 531 (% 16,2) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 146 (% 4,4) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 258 (% 7,9) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 4 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 33 plazarekin (8,25 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 2.751 etxegune zeuden, eta horietatik 554 (% 20,1) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 6.507 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 38,3 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 22,8; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 29,0; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,9.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 35,6 zen 2021ean eta % 38,3 2024an; beraz, 2,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 12,0 izatetik % 9,9 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 41,5 ziren, eta gizonen artean % 35,0; 6,6 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 11,7 eta gizonen % 8,1 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 67,9 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 32,1 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 55 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 51,0 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 49,0. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,2 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 2.492 | % 38,3 | 1.122 | % 35,0 | 1.370 | % 41,5 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 1.485 | % 22,8 | 786 | % 24,5 | 699 | % 21,2 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 1.884 | % 29,0 | 1.040 | % 32,4 | 844 | % 25,6 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 646 | % 9,9 | 260 | % 8,1 | 386 | % 11,7 |
| Guztira | 6.507 | % 100,0 | 3.208 | % 100,0 | 3.299 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 35,6 | % 22,5 | % 29,9 | % 12,0 | 6.247 |
| 2022 | % 36,2 | % 22,7 | % 29,9 | % 11,2 | 6.323 |
| 2023 | % 37,5 | % 22,7 | % 29,4 | % 10,4 | 6.404 |
| 2024 | % 38,3 | % 22,8 | % 29,0 | % 9,9 | 6.507 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 12,6 ikasten ari zen (820 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 54,4 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 30,2 batxilergoan eta % 12,2 erdi-mailako lanbide-heziketan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 61,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 47,1; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 15,3 eta emakumeen % 9,0. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 89,2 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 49,0 eta 25–29 urtekoen % 14,7; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,4 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 53,2 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 41,5.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 92,3 estatuan jaio zen, eta % 7,7 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 35,2 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 7,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 31,9 eta % 11,9, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 42,3 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 32,8 eta % 15,1, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 13,0 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 8,0.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 54,2 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 57,5 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 17.872 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 47.067 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 24.850 euro zen. Errenta gordina 22.590 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 67,9[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 17,6), beste diru-sarrerak (% 9,5), langabezia-prestazioak (% 1,1), beste prestazioak (% 3,9).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 25,1 da, probintziakoaren (31,5;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Santpedor udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 3.846 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 60,2; gainerako % 39,8 inaktibo zeuden (erretiratuak % 63,1, beste inaktiboak % 22,2 eta ikasleak % 14,8).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 5,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 62,4 zen eta emakumezkoena % 58,0; langabezia-tasa, aldiz, % 4,5 eta % 6,9 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 3.579 zen 2023ean, 2021eko 3.363etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 47,8 osatzen dute, eta gizonek % 52,2.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 3.628 | % 56,7 | 1.872 | % 59,6 | 1.756 | % 54,0 |
| Langabeak | 218 | % 3,4 | 88 | % 2,8 | 130 | % 4,0 |
| Inaktiboak | 2.547 | % 39,8 | 1.183 | % 37,6 | 1.364 | % 42,0 |
| Guztira | 6.393 | % 100,0 | 3.143 | % 100,0 | 3.250 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 67,2), industria (% 26,2), eraikuntza (% 5,7) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,9).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 24,4), ondoren merkataritza (% 15,9) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 10,0) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 45,9; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 38,7), eta oinarrizko okupazioak % 9,6.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 47,6 eta emakumeen % 44,1).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 1.386 | % 38,7 | 664 | % 35,5 | 722 | % 42,2 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 1.644 | % 45,9 | 889 | % 47,6 | 755 | % 44,1 |
| Oinarrizko okupazioak | 344 | % 9,6 | 193 | % 10,3 | 151 | % 8,8 |
| Ez dago jasota | 205 | % 5,7 | 122 | % 6,5 | 83 | % 4,9 |
| Guztira | 3.579 | % 100,0 | 1.868 | % 100,0 | 1.711 | % 100,0 |
Okupatuen % 85,2 besteren konturako langileak dira, eta % 14,8 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 531 | % 14,8 | 338 | % 18,1 | 193 | % 11,3 |
| Besteren kontura | 3.048 | % 85,2 | 1.530 | % 81,9 | 1.518 | % 88,7 |
| Guztira | 3.579 | % 100,0 | 1.868 | % 100,0 | 1.711 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 92,7 estatuan jaio zen, eta % 7,3 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 59,7 okupatuak dira, % 26,9 erretiratuak, % 6,6 ikasleak, % 4,4 bestelako inaktiboak eta % 2,5 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 67,6 okupatuak dira, % 16,7 bestelako inaktiboak, % 6,2 erretiratuak, % 5,2 langabeak eta % 4,3 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 53,7 okupatuak dira, % 26,9 erretiratuak, % 9,6 bestelako inaktiboak, % 5,5 ikasleak eta % 4,3 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,0 okupatuak dira, % 35,3 bestelako inaktiboak, % 6,3 langabeak, % 5,6 ikasleak eta % 2,8 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 92,5 estatuan jaio zen, eta % 7,5 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 47,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 36,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 9,9 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 54,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 19,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 15,5 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 43,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 43,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 7,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 49,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 25,4 oinarrizko okupazioetakoak eta % 23,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 54,9 zerbitzuetan ari dira, % 34,8 industrian eta % 9,0 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 52,1 zerbitzuetan ari dira, % 33,1 industrian, % 12,7 eraikuntzan eta % 2,1 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 80,3 zerbitzuetan ari dira, % 17,2 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 87,3 zerbitzuetan ari dira, % 12,7 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 40 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 805 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 16,6 km² denez, NAE lurraldearen % 48,5 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 94,8 lur goldagarria (764 ha, 38 ustiategitan), % 4,9 larre iraunkorrak (39,1 ha, 5 ustiategitan), % 0,3 arbolak (2,3 ha, 7 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,39 ha, 12 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 1.197 behi, 513 ardi eta ahuntz, 16.419 txerri eta 100 hegazti zeuden[21].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 5.307 gidari zeuden erroldatuta: 2.833 gizon (% 53,4) eta 2.474 emakume (% 46,6)[22]. Biztanleen % 68,6 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 6.857 ibilgailuk osatzen zuten: 4.385 turismo, 979 motozikleta, 527 furgoneta, 401 kamioi eta 203 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 567 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 11,3 urtekoa zen; turismoen % 14,3k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 9,7k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 52,5 gasolinazko zen eta % 45,7 diesel; 89 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,3; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 8,5k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 23,4k ez zuen etiketarik[oh 4].
Pertsonaia ezagunak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Josep Guardiola (1971), FC Barcelonako futbolari ohia eta entrenatzailea.
- Rafael Martínez (1982), saskibaloi jokalaria.
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q16736.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Udalaren webgunea
- (Katalanez) Santpedor
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

