Sitges
| Sitges | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eskualdea | Garraf | ||||||||||
| Alkatea | Aurora Carbonell i Abella (en) | ||||||||||
| Izen ofiziala | Sitges | ||||||||||
| Posta kodea | 08870 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08270 | ||||||||||
| Herriburua | Sitges (en) | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°14′02″N 1°48′15″E / 41.233888888889°N 1.8041666666667°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 43,9 km² | ||||||||||
| Altitudea | 10 m | ||||||||||
| Mugakideak | Begues, Gavà, Castelldefels, Sant Pere de Ribes eta Olivella | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 32.609 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 743 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 121 | ||||||||||
| Informazio gehigarria | |||||||||||
| Telefono aurrizkia | 93 | ||||||||||
| Hiri senidetuak | Andorra, Monemvasia eta Banhèras de Luishon | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| sitges.cat | |||||||||||
Sitges Kataluniako udalerri bat da, Garraf eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua.
2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 27.668 biztanle zituen. 43,85 km²-ko azalera du.
Zinema
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Urtero, urriaren hasieran, Sitgeseko Zinemaldia antolatu ohi da, zeina fantasia eta beldurrezko zinemako filmen erakusleku garrantzitsua baita.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Begues, Gavà, Castelldefels, Sant Pere de Ribes eta Olivella.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 16.452 gizon, 16.238 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 20,3 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 11,7 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 35 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 11.428 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 44,9)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Argentina, Erresuma Batua, Frantzia dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 19.230 etxebizitza zeuden: 12.862 (% 66,9) nagusiak eta 6.368 (% 33,1) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 1.939 (% 10,1) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 2.023 (% 10,5) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 929 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 5.051 plazarekin (5,44 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 12.862 etxegune zeuden, eta horietatik 4.080 (% 31,7) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 28.393 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 51,9 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 27,0; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 13,5; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 7,6.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 48,6 zen 2021ean eta % 51,9 2024an; beraz, 3,3 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 9,1 izatetik % 7,6 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 51,6 ziren, eta gizonen artean % 52,1; aldea, beraz, txikia da. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 8,9 eta gizonen % 6,3 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 88,1 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 11,9 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 734 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 71,3 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 28,7. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 1,5 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 14.729 | % 51,9 | 7.396 | % 52,1 | 7.333 | % 51,6 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 7.664 | % 27,0 | 3.977 | % 28,0 | 3.687 | % 26,0 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 3.838 | % 13,5 | 1.924 | % 13,6 | 1.914 | % 13,5 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 2.162 | % 7,6 | 894 | % 6,3 | 1.268 | % 8,9 |
| Guztira | 28.393 | % 100,0 | 14.191 | % 100,0 | 14.202 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 48,6 | % 27,4 | % 14,9 | % 9,1 | 26.237 |
| 2022 | % 50,3 | % 26,9 | % 14,4 | % 8,4 | 27.217 |
| 2023 | % 51,2 | % 27,1 | % 13,9 | % 7,8 | 27.949 |
| 2024 | % 51,9 | % 27,0 | % 13,5 | % 7,6 | 28.393 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 8,1 ikasten ari zen (2.307 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 54,7 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 26,7 batxilergoan, % 9,7 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 3,9 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 57,4 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 52,0; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 8,7 eta emakumeen % 10,7. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 72,1 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 33,9 eta 25–29 urtekoen % 8,3; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,6 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 33,4 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 29,2.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 64,3 estatuan jaio zen, eta % 35,7 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 48,8 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,1; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,8 eta % 6,7, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 48,6 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,3 eta % 8,0, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 10,5 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 3,8.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 56,0 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 48,4 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 21.387 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 51.676 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 24.150 euro zen. Errenta gordina 29.550 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 60,1[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 13,6), beste diru-sarrerak (% 22,7), langabezia-prestazioak (% 1), beste prestazioak (% 2,6).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 38,9 da, probintziakoaren (31,5;
Bartzelonako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 3,3 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,8) gainetik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Sitges udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 14.451 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 51,5; gainerako % 48,5 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 55,3, erretiratuak % 35,5 eta ikasleak % 9,2).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 7,3 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 53,9 zen eta emakumezkoena % 49,2; langabezia-tasa, aldiz, % 6,1 eta % 8,5 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 13.158 zen 2023ean, 2021eko 11.787etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 47,1 osatzen dute, eta gizonek % 52,9.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 13.403 | % 47,8 | 7.080 | % 50,6 | 6.323 | % 45,0 |
| Langabeak | 1.048 | % 3,7 | 462 | % 3,3 | 586 | % 4,2 |
| Inaktiboak | 13.605 | % 48,5 | 6.460 | % 46,1 | 7.145 | % 50,8 |
| Guztira | 28.056 | % 100,0 | 14.002 | % 100,0 | 14.054 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 89,2), industria (% 6,4), eraikuntza (% 4,1) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,3).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 16,6), ondoren ostalaritza (% 12,7) eta jarduera profesionalak (% 10,7) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak dira talderik ugariena, okupatuen % 48,7; ondoren, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak daude (% 40,0), eta oinarrizko okupazioak % 5,9.[16] Bi sexuetan goi eta erdi maila dira nagusi (gizonen % 48,6 eta emakumeen % 48,9).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 6.414 | % 48,7 | 3.384 | % 48,6 | 3.030 | % 48,9 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 5.262 | % 40,0 | 2.794 | % 40,1 | 2.468 | % 39,8 |
| Oinarrizko okupazioak | 777 | % 5,9 | 386 | % 5,5 | 391 | % 6,3 |
| Ez dago jasota | 705 | % 5,4 | 399 | % 5,7 | 306 | % 4,9 |
| Guztira | 13.158 | % 100,0 | 6.963 | % 100,0 | 6.195 | % 100,0 |
Okupatuen % 73,4 besteren konturako langileak dira, eta % 26,6 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 3.496 | % 26,6 | 2.088 | % 30,0 | 1.408 | % 22,7 |
| Besteren kontura | 9.662 | % 73,4 | 4.875 | % 70,0 | 4.787 | % 77,3 |
| Guztira | 13.158 | % 100,0 | 6.963 | % 100,0 | 6.195 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 65,1 estatuan jaio zen, eta % 34,9 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 54,5 okupatuak dira, % 24,4 erretiratuak, % 11,2 bestelako inaktiboak, % 6,3 ikasleak eta % 3,6 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,3 bestelako inaktiboak dira, % 43,3 okupatuak, % 6,2 erretiratuak, % 3,1 langabeak eta % 2,0 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 47,9 okupatuak dira, % 22,0 erretiratuak, % 19,8 bestelako inaktiboak, % 5,6 ikasleak eta % 4,6 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 49,4 bestelako inaktiboak dira, % 38,7 okupatuak, % 5,8 erretiratuak, % 4,0 langabeak eta % 2,0 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 69,9 estatuan jaio zen, eta % 30,1 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 51,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 39,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 4,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 42,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 42,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,5 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 52,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 39,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 3,4 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 41,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 40,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 13,2 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 83,6 zerbitzuetan ari dira, % 9,3 industrian eta % 6,7 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 88,5 zerbitzuetan ari dira, % 5,5 industrian eta % 5,3 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 93,4 zerbitzuetan ari dira, % 4,6 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 94,5 zerbitzuetan ari dira, % 4,2 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 16 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 138 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 43,9 km² denez, NAE lurraldearen % 3,1 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 69,8 arbolak (96,5 ha, 15 ustiategitan), % 30,2 lur goldagarria (41,7 ha, 10 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,08 ha, 3 ustiategitan)[oh 3].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 16.995 gidari zeuden erroldatuta: 9.398 gizon (% 55,3) eta 7.597 emakume (% 44,7)[21]. Biztanleen % 52 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 22.650 ibilgailuk osatzen zuten: 12.642 turismo, 5.966 motozikleta, 1.595 ziklomotor, 1.345 furgoneta eta 686 kamioi[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 387 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) azpitik.
Turismoen batez besteko adina 10,8 urtekoa zen; turismoen % 17,3k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 11,8k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 70,9 gasolinazko zen eta % 25,7 diesel; 584 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 2,6; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 10,6k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 23,5k ez zuen etiketarik[oh 4].
Iruditegia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Sant Sebastià hondartza.
- Udaletxearen enparantza.
- Eliza.
- Kirol portua.
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q15551.
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Sitgeseko udal webgunea (Katalanez)(Gaztelaniaz)(Ingelesez)
- Sitges Turismoaren webgune ofiziala
| Garrafeko udalerriak | ||
|---|---|---|
|
Canyelles • Cubelles • Olivella • Sant Pere de Ribes • Sitges • Vilanova i la Geltrú | ||

