Edukira joan

Sant Pere de Ribes

Sant Pere de Ribes
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
Probintzia Bartzelonako probintzia
EskualdeaGarraf
AlkateaAna Herrera Bordallo
Izen ofizialaSant Pere de Ribes
Posta kodea08810, 08812 eta 08870
INEk ezarritako kodea08231
HerriburuaSant Pere de Ribes (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak41°15′33″N 1°46′23″E / 41.259195°N 1.772998°E / 41.259195; 1.772998
Mapa
Azalera40,8 km²
Altitudea44 m
MugakideakOlivella, Sitges, Vilanova i la Geltrú eta Canyelles
Demografia
Biztanleria32.705 (2025)
alt_left 16.512 (%50,6) (%49,4) 16.101 alt_right
Dentsitatea802 bizt/km²
Etxebizitzak43
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakPuerto Cabezas
MatrikulaB
Hizkuntza ofizialakatalan
santperederibes.cat

Sant Pere de Ribes Kataluniako udalerria da, Garraf eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 28.353 biztanle zituen. 40,79 km²-ko azalera du.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Olivella, Sitges, Vilanova i la Geltrú eta Canyelles.

Biztanleriaren tamainaUrtea0500010.00015.00020.00025.00030.00035.00017001750180018501900195020002050Sant Pere de RibesBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 16.101 gizon, 16.512 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.04
0.07
 
95-99
 
0.18
0.41
 
90-94
 
0.87
0.95
 
85-89
 
1.53
2.12
 
80-84
 
2.59
3.22
 
75-79
 
3.76
4.07
 
70-74
 
4.48
5.19
 
65-69
 
5.28
6.47
 
60-64
 
6.49
8.12
 
55-59
 
7.85
8.79
 
50-54
 
8.41
9.22
 
45-49
 
9.29
7.38
 
40-44
 
7.81
5.60
 
35-39
 
5.81
5.56
 
30-34
 
5.00
5.39
 
25-29
 
5.01
6.48
 
20-24
 
5.80
6.63
 
15-19
 
5.87
5.84
 
10-14
 
5.47
4.76
 
5-9
 
4.88
3.68
 
0-4
 
3.59
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 20,3 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 14,2 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 23,9 —probintzian % 25—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Bartzelonako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 20,3Probintzia berean · % 39,5Erkidegoan · % 2,1Beste erkidegoa · % 14,2Estatutik kanpo · % 23,9
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 7.798 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 44,4)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Argentina, Kolonbia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 44,4Europa · % 33,9Afrika · % 15,1Asia · % 6,4Ozeania · % 0,2
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 14.150 etxebizitza zeuden: 11.807 (% 83,4) nagusiak eta 2.343 (% 16,6) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 837 (% 5,9) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 1.228 (% 8,7) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 160 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 1.106 plazarekin (6,91 plaza etxebizitzako).[6]

14.150etxebizitza
11.807etxegune
1.228hutsik (% 8,7)
160etxebizitza turistiko (2026) Bartzelonako mapa

Etxebizitza multzoa Bartzelonako mapa

11.807
2.343
Etxebizitza nagusia (11.807)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (2.343)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Bartzelonako mapa

12.085
1.228
Okupatuak (12.085)Noizbehinkakoak (837)Hutsik (1.228)

Guztira 11.807 etxegune zeuden, eta horietatik 2.574 (% 21,8) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 12.574
2 pertsona3.407
3 pertsona2.739
4 pertsona2.173
5 edo gehiago914

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 27.358 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 36,3 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 22,8; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 29,3; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,6.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 32,2 zen 2021ean eta % 36,3 2024an; beraz, 4,1 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 13,5 izatetik % 11,6 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 37,9 ziren, eta gizonen artean % 34,6; 3,3 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 13,0 eta gizonen % 10,0 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

27.358biztanle 15 urte edo +, 2024
% 36,3goi-mailako ikasketak+4,1 puntu 2021etik mapa
% 11,6lehen hezkuntza edo gutxiago−1,9 puntu 2021etik mapa
% 10,4ikasten ari dira, 2024
% 11,6
% 29,3
% 22,8
% 36,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 11,6Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 29,3Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 22,8Goi-mailako ikasketak · % 36,3
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Bartzelonako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 72,4 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 27,6 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 358 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 57,7 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 42,3. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,8 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 2,8
DBH eta antzekoak
% 29,3
Erdi-mailako LH
% 9,6
Goi-mailako LH
% 10,0
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 12,5
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 9,6
Masterrak eta espezialitateak
% 2,9
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Sant Pere de Ribes, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak9.928% 36,34.660% 34,65.268% 37,9
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa6.241% 22,83.161% 23,53.080% 22,2
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)8.029% 29,34.300% 31,93.729% 26,8
Lehen hezkuntza edo gutxiago3.160% 11,61.348% 10,01.812% 13,0
Guztira27.358% 100,013.469% 100,013.889% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Sant Pere de Ribes, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 32,2% 23,2% 31,1% 13,526.435
2022% 34,5% 22,3% 30,8% 12,426.660
2023% 35,4% 22,5% 29,9% 12,126.934
2024% 36,3% 22,8% 29,3% 11,627.358

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,4 ikasten ari zen (2.832 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 49,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 29,0 batxilergoan, % 14,5 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 3,8 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 53,4 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 45,9; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 15,5 eta emakumeen % 13,6. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 78,3 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 37,0 eta 25–29 urtekoen % 11,6; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,6 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 38,7 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 28,8.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 78,3
20–24 urte
% 37,0
25–29 urte
% 11,6
30–34 urte
% 4,9
35–39 urte
% 3,2
40–44 urte
% 2,6
45–49 urte
% 2,0
50–54 urte
% 1,6
55 urte edo +
% 0,5
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 2,7
Goi-mailako ikasketak
% 49,9
Erdi-mailako LH
% 14,5
Batxilergoa
% 29,0
DBH eta antzekoak
% 3,8
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,0
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 75,8 estatuan jaio zen, eta % 24,2 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 32,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 8,6; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 41,7 eta % 14,7, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 35,8 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 12,2; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 44,5 eta % 15,6, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 32,4
Goi-mailakoak
% 41,7
% 23,1
Batx. / erdi LH
% 24,6
% 35,9
DBH
% 19,0
% 8,6
Lehen H. edo gutx.
% 14,7
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 35,8
Goi-mailakoak
% 44,5
% 20,8
Batx. / erdi LH
% 26,3
% 31,2
DBH
% 13,5
% 12,2
Lehen H. edo gutx.
% 15,6
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 11,9 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 5,5.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 49,3 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 54,4 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.889 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 41.892 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 19.950 euro zen. Errenta gordina 20.029 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 64,1[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 16), beste diru-sarrerak (% 14), langabezia-prestazioak (% 1,7), beste prestazioak (% 4,2).

64%
16%
14%
Soldata · % 64,1Pentsioak · % 16Langabezia · % 1,7Beste prestazioak · % 4,2Beste sarrerak · % 14
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 32,3 da, probintziakoaren (31,5; Bartzelonako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) parean. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,6 da, probintziakoaren (2,6; Bartzelonako mapa) parean eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Sant Pere de Ribes udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 15.493 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 57,5; gainerako % 42,5 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 46,1, erretiratuak % 40,5 eta ikasleak % 13,4).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 10,1 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 59,3 zen eta emakumezkoena % 55,7; langabezia-tasa, aldiz, % 7,8 eta % 12,4 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 13.716 zen 2023ean, 2021eko 12.772etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 47,5 osatzen dute, eta gizonek % 52,5.

13.716okupatu, 2023+% 7,4 2021etik
% 47,5emakumeak okupatuen artean
% 57,5jarduera-tasa, 2024
% 10,1langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 51,7
% 17,2
% 19,6
Okupatuak · % 51,7Langabeak · % 5,8Ikasleak · % 5,7Erretiratuak · % 17,2Beste inaktiboak · % 19,6
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Sant Pere de Ribes, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak13.932% 51,77.252% 54,76.680% 48,8
Langabeak1.561% 5,8617% 4,7944% 6,9
Inaktiboak11.461% 42,55.392% 40,76.069% 44,3
Guztira26.954% 100,013.261% 100,013.693% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 80,9), industria (% 10,6), eraikuntza (% 7,7) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,9).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 18,9), ondoren ostalaritza (% 9,8) eta manufaktura-industria (% 9,7) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Bartzelonako mapa
% 10,6
% 80,9
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 0,9Industria · % 10,6Eraikuntza · % 7,7Zerbitzuak · % 80,9
Jarduera-adar zehatzak
Merkataritza
% 18,9
Ostalaritza
% 9,8
Manufaktura-industria
% 9,7
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 8,7
Eraikuntza
% 7,7
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 7,4
Jarduera profesionalak
% 6,7
Hezkuntza
% 6,0
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Administrazio publikoa
% 5,3
Garraioa eta biltegiratzea
% 5,0
Informazioa eta komunikazioak
% 3,8
Beste zerbitzu batzuk
% 2,8
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 2,5
Etxeetako jarduerak
% 1,5
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 1,4
Higiezinen jarduerak
% 1,1
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 0,9
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,7
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,1
Erauzketa-industriak
% 0,1
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 50,8; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 33,6), eta oinarrizko okupazioak % 10,6.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 52,5 eta emakumeen % 48,9).

% 33,6
% 50,8
% 10,6
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 33,6Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 50,8Oinarrizko okupazioak · % 10,6Ez dago jasota · % 5,1
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Sant Pere de Ribes, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak4.605% 33,62.337% 32,52.268% 34,8
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak6.963% 50,83.775% 52,53.188% 48,9
Oinarrizko okupazioak1.451% 10,6712% 9,9739% 11,3
Ez dago jasota697% 5,1373% 5,2324% 5,0
Guztira13.716% 100,07.197% 100,06.519% 100,0

Okupatuen % 82,0 besteren konturako langileak dira, eta % 18,0 norberaren konturakoak.[17]

% 15,0
% 71,7
% 10,2
Norberaren kontura, langileak dituena · % 3,0Norberaren kontura, langilerik gabe · % 15,0Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 71,7Besteren kontura, aldi baterakoa · % 10,2
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Sant Pere de Ribes, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura2.473% 18,01.560% 21,7913% 14,0
Besteren kontura11.243% 82,05.637% 78,35.606% 86,0
Guztira13.716% 100,07.197% 100,06.519% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 76,5 estatuan jaio zen, eta % 23,5 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 55,8 okupatuak dira, % 24,1 erretiratuak, % 8,8 bestelako inaktiboak, % 6,4 ikasleak eta % 4,9 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,4 okupatuak dira, % 32,5 bestelako inaktiboak, % 5,7 erretiratuak, % 5,3 langabeak eta % 3,2 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 49,9 okupatuak dira, % 19,5 bestelako inaktiboak, % 17,3 erretiratuak, % 7,0 langabeak eta % 6,4 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 43,5 okupatuak dira, % 39,5 bestelako inaktiboak, % 8,0 langabeak, % 5,4 erretiratuak eta % 3,6 ikasleak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 55,8
Okupatuak
% 53,4
% 4,9
Langabeak
% 5,3
% 6,4
Ikasleak
% 3,2
% 24,1
Erretiratuak
% 5,7
% 8,8
Beste inakt.
% 32,5
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 49,9
Okupatuak
% 43,5
% 7,0
Langabeak
% 8,0
% 6,4
Ikasleak
% 3,6
% 17,3
Erretiratuak
% 5,4
% 19,5
Beste inakt.
% 39,5
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 78,1 estatuan jaio zen, eta % 21,9 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 53,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 32,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 8,9 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 48,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 13,5 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 50,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 35,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 9,1 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 41,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 33,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 19,3 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 32,6
Goi eta erdi maila
% 31,9
% 53,5
Langile kualifikatuak
% 48,9
% 8,9
Oinarrizko okup.
% 13,5
% 5,0
Ez dago jasota
% 5,8
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 35,2
Goi eta erdi maila
% 33,3
% 50,8
Langile kualifikatuak
% 41,9
% 9,1
Oinarrizko okup.
% 19,3
% 4,8
Ez dago jasota
% 5,5
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 67,9 zerbitzuetan ari dira, % 17,3 industrian eta % 13,5 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 76,5 zerbitzuetan ari dira, % 11,8 eraikuntzan, % 9,4 industrian eta % 2,3 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 92,6 zerbitzuetan ari dira, % 5,6 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 95,4 zerbitzuetan ari dira, % 3,1 industrian.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 1,3
Nekazaritza
% 2,3
% 17,3
Industria
% 9,4
% 13,5
Eraikuntza
% 11,8
% 67,9
Zerbitzuak
% 76,5
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 0,2
Nekazaritza
% 0,0
% 5,6
Industria
% 3,1
% 1,7
Eraikuntza
% 1,3
% 92,6
Zerbitzuak
% 95,4
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 51 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 931 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 40,8 km² denez, NAE lurraldearen % 22,8 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 74,4 arbolak (692 ha, 50 ustiategitan), % 25,3 lur goldagarria (236 ha, 33 ustiategitan), % 0,2 larre iraunkorrak (2,3 ha, ustiategi batean) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,31 ha, 9 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
23%
77%
NAE · 931 ha (% 22,8)Gainerako azalera · 3.149 ha (% 77,2)
NAE, lur-erabileraren arabera
25%
74%
Lur goldagarria · 236 ha (% 25,3)Larre iraunkorrak · 2,3 ha (% 0,2)Arbolak · 692 ha (% 74,4)Baratzeak · 0,31 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 19.259 gidari zeuden erroldatuta: 10.678 gizon (% 55,4) eta 8.581 emakume (% 44,6)[21]. Biztanleen % 59,1 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 24.888 ibilgailuk osatzen zuten: 14.181 turismo, 5.858 motozikleta, 1.806 ziklomotor, 1.295 furgoneta eta 1.083 kamioi[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 435 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 11,7 urtekoa zen; turismoen % 14k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 9,8k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 66 gasolinazko zen eta % 31,6 diesel; 405 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,6; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 7,5k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 23,5k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
45%
24%
23%
0 etiketa · 583 (% 2,4)ECO · 1.269 (% 5,1)C etiketa · 11.179 (% 45,3)B etiketa · 5.847 (% 23,7)Etiketarik gabe · 5.786 (% 23,5)
Turismoak, adinaren arabera
14%
18%
26%
32%
10%
< 4 urte · 1.980 (% 14)4–8 urte · 2.598 (% 18,3)8–15 urte · 3.640 (% 25,7)15–25 urte · 4.572 (% 32,2)≥ 25 urte · 1.391 (% 9,8)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q15555.
  21. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.