Alpens
| Alpens | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eskualdea | Lluçanès | ||||||||||
| Alkatea | Toni Prat San | ||||||||||
| Izen ofiziala | Alpens | ||||||||||
| Posta kodea | 08587 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08004 | ||||||||||
| Herriburua | Alpens (en) | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 42°07′14″N 2°06′08″E / 42.120555555556°N 2.1022222222222°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 13,8 km² | ||||||||||
| Altitudea | 855 m | ||||||||||
| Mugakideak | Borredà, Sant Agustí de Lluçanès, Sora, Les Llosses eta Lluçà | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 267 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 19 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 10 | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| alpens.cat | |||||||||||
Alpens Kataluniako udalerria da, Osona eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 311 biztanle zituen. 13,8 km²-ko azalera du.
Herria Kataluniako hiriburutik 105 kilometrora dago.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Borredà, Sant Agustí de Lluçanès, Sora, Les Llosses eta Lluçà.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 148 gizon, 119 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 36,7 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 10,5 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 28 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 53,6)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Maroko, Erresuma Batua dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 241 etxebizitza zeuden: 117 (% 48,5) nagusiak eta 124 (% 51,5) ez-nagusiak.[4] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 10 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 60 plazarekin (6 plaza etxebizitzako).[5]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Guztira 117 etxegune zeuden, eta horietatik 38 (% 32,5) pertsona bakarrekoak ziren.[6]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 242 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 48,8 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 18,2; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 25,2; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 7,9.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 45,1 zen 2021ean eta % 48,8 2024an; beraz, 3,6 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 8,4 izatetik % 7,9 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 55,9 ziren, eta gizonen artean % 42,7; 13,1 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 11,7 eta gizonen % 4,6 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 118 | % 48,8 | 56 | % 42,7 | 62 | % 55,9 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 44 | % 18,2 | 29 | % 22,1 | 15 | % 13,5 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 61 | % 25,2 | 40 | % 30,5 | 21 | % 18,9 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 19 | % 7,9 | 6 | % 4,6 | 13 | % 11,7 |
| Guztira | 242 | % 100,0 | 131 | % 100,0 | 111 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 45,1 | % 21,1 | % 25,3 | % 8,4 | 237 |
| 2022 | % 49,2 | % 17,9 | % 25,2 | % 7,7 | 246 |
| 2023 | % 47,6 | % 19,8 | % 25,4 | % 7,3 | 248 |
| 2024 | % 48,8 | % 18,2 | % 25,2 | % 7,9 | 242 |
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 19.367 euro-koa zen[8], eta etxegune bakoitzeko 42.673 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 24.500 euro zen. Errenta gordina 24.656 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 63[9]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 17,9), beste diru-sarrerak (% 14,3), langabezia-prestazioak (% 1,3), beste prestazioak (% 3,6).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[10][oh 1]. Udalerrian indizea 31,2 da, probintziakoaren (31,5;
Bartzelonako mapa) parean eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,5 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Alpens udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 140 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 58,1; gainerako % 41,9 inaktibo zeuden.[11] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 5,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 59,5 zen eta emakumezkoena % 56,4; langabezia-tasa, aldiz, % 3,8 eta % 8,1 zen, hurrenez hurren.[11]
Okupatuen kopurua 136 zen 2023ean, 2021eko 135etik gora.[12] Emakumeek okupatuen % 41,9 osatzen dute, eta gizonek % 58,1.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 132 | % 54,8 | 75 | % 57,3 | 57 | % 51,8 |
| Langabeak | 8 | % 3,3 | 3 | % 2,3 | 5 | % 4,5 |
| Inaktiboak | 101 | % 41,9 | 53 | % 40,5 | 48 | % 43,6 |
| Guztira | 241 | % 100,0 | 131 | % 100,0 | 110 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 64,7), industria (% 24,3), eraikuntza (% 7,4) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 2,9).[12]
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak dira talderik ugariena, okupatuen % 43,4; ondoren, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak daude (% 43,4), eta oinarrizko okupazioak % 8,8.[13] Sexuaren arabera, gizonen artean langile kualifikatuak dira nagusi (% 44,3), eta emakumeen artean goi eta erdi maila (% 47,4).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 59 | % 43,4 | 32 | % 40,5 | 27 | % 47,4 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 59 | % 43,4 | 35 | % 44,3 | 24 | % 42,1 |
| Oinarrizko okupazioak | 12 | % 8,8 | 9 | % 11,4 | 3 | % 5,3 |
| Ez dago jasota | 6 | % 4,4 | 3 | % 3,8 | 3 | % 5,3 |
| Guztira | 136 | % 100,0 | 79 | % 100,0 | 57 | % 100,0 |
Okupatuen % 69,1 besteren konturako langileak dira, eta % 30,9 norberaren konturakoak.[14]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 42 | % 30,9 | 31 | % 39,2 | 11 | % 19,3 |
| Besteren kontura | 94 | % 69,1 | 48 | % 60,8 | 46 | % 80,7 |
| Guztira | 136 | % 100,0 | 79 | % 100,0 | 57 | % 100,0 |
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 7 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 548 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[15][oh 2]. Udalerriaren azalera 13,8 km² denez, NAE lurraldearen % 39,7 da[16]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 72,4 larre iraunkorrak (397 ha, 3 ustiategitan), % 27,6 lur goldagarria (151 ha, 6 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,03 ha, 2 ustiategitan)[oh 3].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 190 gidari zeuden erroldatuta: 106 gizon (% 55,8) eta 84 emakume (% 44,2)[17]. Biztanleen % 71,2 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 326 ibilgailuk osatzen zuten: 162 turismo, 58 motozikleta, 51 furgoneta, 25 kamioi eta 7 ziklomotor[17]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 607 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 12,9 urtekoa zen; turismoen % 9,9k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 13,6k 25 urte baino gehiago[17]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 53,9 diesel zen eta % 45,5 gasolinazko; 2 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,6; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 4,6k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 37,2k ez zuen etiketarik[oh 4].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q13777.
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Alpensko udalaren webgunea.
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

