Badalona
| Badalona Badalona | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Bartzelonako metropoli eremua | ||||||||||
| Eskualdea | Barcelonès | ||||||||||
| Alkatea | Xavier García Albiol | ||||||||||
| Izen ofiziala | Badalona | ||||||||||
| Jatorrizko izena | Badalona | ||||||||||
| Posta kodea | 08910–08918 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08015 | ||||||||||
| Herriburua | Badalona (en) | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°26′00″N 2°14′00″E / 41.4333°N 2.2333°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 21,2 km² | ||||||||||
| Altitudea | 6 m | ||||||||||
| Mugakideak | Montcada i Reixac, Sant Adrià de Besòs, Sant Fost de Campsentelles, Santa Coloma de Gramenet, Tiana eta Montgat | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 231.542 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 10.922 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 88 | ||||||||||
| Informazio gehigarria | |||||||||||
| Hiri senidetuak | Alcanar, San Fernando eta Valparaíso | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| badalona.cat | |||||||||||
Badalona Kataluniako udalerria da, Barcelonès eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua.
2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 220.888 biztanle zituen. 21.17 km2-ko azalera du.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Iparraldean Sant Fost de Campsentelles (Vallès Oriental), ipar-ekialdean Tiana eta Montgat (el Maresme), hego-mendebaldean Sant Adrià de Besòs (Barcelonès), mendebaldean Santa Coloma de Gramenet (Barcelonès) eta Montcada i Reixac (Vallès Occidental) eta hego-ekialdean Mediterraneo itsasoa mugakide ditu.
Kostaldeko hiria da, eta 4.8 km-ko hondartza dauka.
Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Montcada i Reixac, Sant Adrià de Besòs, Sant Fost de Campsentelles, Santa Coloma de Gramenet, Tiana eta Montgat.
Klima
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hila | Urt | Ots | Mar | Api | Mai | Eka | Uzt | Abu | Ira | Urr | Aza | Abe | Urtekoa |
| Batez besteko tenperatura (ºC) | 9 | 10 | 11 | 14 | 17 | 21 | 24 | 24 | 21 | 17 | 13 | 10 | 15 |
| Pilatutako prezipitazioa (mm) | 38 | 37 | 46 | 48 | 44 | 38 | 25 | 44 | 75 | 86 | 52 | 39 | 571 |
| Iturria: Weatherbase[1] | |||||||||||||
Historia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Neolitoko herrixka baten aztarnak topatu dituzte, bai eta arrasto iberikoak ere, baina Badalonaren sorrera K.a. 100. urte inguruan ezarrita dago, "Baetulo" herri erromatarrarena, hain zuzen ere.
Erdi Aroan hiria garatu egin zen, gaur egungo Dalt de la Vila auzoa zehazki, erdigunea zena eta Baetulorekin bat egiten zuena. 1492tik aurrera bultzada ekonomiko eta demografikoa jaso zuen nekazaritzari (mahastiak eta lekaleak, nagusiki) eta arrantzari esker.
XIX. mendean ekin zioten industrializazioari, trena iritsi zen, lantegiak eraiki zituzten eta immigrazioaren eskutik igoera demografikoa gertatu zen. XX. mendearen hasieran loraldi kulturala sortu zen, baina hurrengo hamakadetako diktadurek eten egin zuten.
Azkenik, 1980ko hamarkadatik aurrera, eta bereziki 1992ko Udako Olinpiar Jokoak zirela eta, hiriak aldaketa nabarmena izan eta gaur egungo itxura hartu zuen.
Barrutiak eta auzoak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Badalona 35 auzok eta 8 barrutik osatzen dute:
- 1. barrutia: Canyadó, Casagemes, Centre, Coll i Pujol, Dalt de la Vila, Manresà.
- 2. barrutia: Nova Lloreda, Sant Crist de Can Cabanyes, Sistrells.
- 3. barrutia: Bonavista, Bufalà, Canyet, les Guixeres, Mas Ram, Montigalà oriental, Morera, Pomar, Pomar de Dalt.
- 4. barrutia: la Salut.
- 5. barrutia: Sant Antoni de Llefià, Sant Joan de Llefià, Sant Mori de Llefià.
- 6. barrutia: el Remei, la Mora, Sant Roc, Artigues.
- 7. barrutia: Can Claris, Congrés, Gorg, Progrés, el Raval.
- 8. barrutia: la Pau, Lloreda, Montigalà occidental, Puigfred.
Elkarteak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Club Joventut de Badalona hiriko saskibaloi talde nagusia da, Kataluniako eta Espainiako ligaren inoizko hoberenen artean dagoena.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 113.794 gizon, 116.848 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[2] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 35,6 udalerri berean jaioak ziren[3], probintziako batez bestekoaren (% 34) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 15,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 24,1 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 55.499 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 43,9)[4]. Jaiotza herrialde nagusiak Pakistan, Maroko, Ekuador dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 91.915 etxebizitza zeuden: 83.337 (% 90,7) nagusiak eta 8.578 (% 9,3) ez-nagusiak.[5] Kontsumo elektrikoaren arabera, 5.430 (% 5,9) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 7.714 (% 8,4) hutsik zeuden.[6] Etxebizitza nagusien % 73,9 jabetzan zegoen eta % 20,4 alokairuan.[7] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 228 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 894 plazarekin (3,92 plaza etxebizitzako).[8]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Jabetza egoera (etxebizitza nagusiak)
Guztira 83.337 etxegune zeuden, eta horietatik 18.277 (% 21,9) pertsona bakarrekoak ziren.[9] Etxeguneen % 74,6 familia batek osatzen zuen eta % 3,1 familiarik gabeko etxegune anitzak ziren.[10]
Etxeguneak tamainaren arabera
Etxeguneak motaren arabera
Etxebizitzen % 72,7 1980 baino lehen eraiki ziren, eta % 12,5 2001etik aurrera.[11] Etxebizitzen % 39,5 60 m²-tik beherako azalera zuten eta % 5,4 120 m²-tik gorakoa.[12]
Eraikuntza garaia
Azalera erabilgarria
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 193.780 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 29,1 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 24,7; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 30,8; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 15,4.[13] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 26,6 zen 2021ean eta % 29,1 2024an; beraz, 2,5 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 18,2 izatetik % 15,4 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 30,3 ziren, eta gizonen artean % 27,9; 2,4 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 18,1 eta gizonen % 12,6 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 65,7 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 34,3 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 1.444 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 51,9 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 48,1. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 4,4 ziren.[13]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 56.478 | % 29,1 | 26.393 | % 27,9 | 30.085 | % 30,3 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 47.840 | % 24,7 | 24.641 | % 26,1 | 23.199 | % 23,4 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 59.645 | % 30,8 | 31.558 | % 33,4 | 28.087 | % 28,3 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 29.817 | % 15,4 | 11.886 | % 12,6 | 17.931 | % 18,1 |
| Guztira | 193.780 | % 100,0 | 94.478 | % 100,0 | 99.302 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 26,6 | % 23,6 | % 31,6 | % 18,2 | 188.200 |
| 2022 | % 27,6 | % 23,7 | % 31,7 | % 17,0 | 189.227 |
| 2023 | % 28,2 | % 24,3 | % 31,3 | % 16,2 | 191.380 |
| 2024 | % 29,1 | % 24,7 | % 30,8 | % 15,4 | 193.780 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,7 ikasten ari zen (18.870 pertsona).[14] Ikasten ari zirenetatik, % 47,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 30,0 batxilergoan, % 15,3 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 4,4 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 51,6 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 43,8; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 17,2 eta emakumeen % 13,5. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 82,8 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 34,8 eta 25–29 urtekoen % 10,9; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,6 baino ez.[15] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 36,3 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 26,3.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 76,1 estatuan jaio zen, eta % 23,9 atzerrian.[13] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 29,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,1; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 23,5 eta % 17,0, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 30,6 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 18,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 29,1 eta % 18,3, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 10,9 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 6,0.[14] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 49,2 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 40,3 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.618 euro-koa zen[16], eta etxegune bakoitzeko 38.955 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 19.950 euro zen. Errenta gordina 17.856 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 64,1[17]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 20,2), beste diru-sarrerak (% 9,1), langabezia-prestazioak (% 1,6), beste prestazioak (% 5,1).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[18][oh 1]. Udalerrian indizea 30 da, probintziakoaren (31,5;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,6 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) parean eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Badalona udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 107.563 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 56,3; gainerako % 43,7 inaktibo zeuden (erretiratuak % 47,7, beste inaktiboak % 41,0 eta ikasleak % 11,3).[19] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 10,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 59,6 zen eta emakumezkoena % 53,2; langabezia-tasa, aldiz, % 8,6 eta % 12,9 zen, hurrenez hurren.[19]
Okupatuen kopurua 94.130 zen 2023ean, 2021eko 88.146etik gora.[20] Emakumeek okupatuen % 47,1 osatzen dute, eta gizonek % 52,9.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 96.077 | % 50,3 | 50.684 | % 54,4 | 45.393 | % 46,3 |
| Langabeak | 11.486 | % 6,0 | 4.778 | % 5,1 | 6.708 | % 6,8 |
| Inaktiboak | 83.513 | % 43,7 | 37.630 | % 40,4 | 45.883 | % 46,8 |
| Guztira | 191.076 | % 100,0 | 93.092 | % 100,0 | 97.984 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 80,6), industria (% 11,4), eraikuntza (% 7,7) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,2).[20] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 19,4), ondoren manufaktura-industria (% 10,0) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 9,8) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 52,9; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 28,6), eta oinarrizko okupazioak % 13,6.[21] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 55,3 eta emakumeen % 50,2).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 26.886 | % 28,6 | 13.288 | % 26,7 | 13.598 | % 30,7 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 49.752 | % 52,9 | 27.520 | % 55,3 | 22.232 | % 50,2 |
| Oinarrizko okupazioak | 12.759 | % 13,6 | 6.328 | % 12,7 | 6.431 | % 14,5 |
| Ez dago jasota | 4.733 | % 5,0 | 2.665 | % 5,4 | 2.068 | % 4,7 |
| Guztira | 94.130 | % 100,0 | 49.801 | % 100,0 | 44.329 | % 100,0 |
Okupatuen % 87,2 besteren konturako langileak dira, eta % 12,8 norberaren konturakoak.[22]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 12.032 | % 12,8 | 7.959 | % 16,0 | 4.073 | % 9,2 |
| Besteren kontura | 82.098 | % 87,2 | 41.842 | % 84,0 | 40.256 | % 90,8 |
| Guztira | 94.130 | % 100,0 | 49.801 | % 100,0 | 44.329 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 77,1 estatuan jaio zen, eta % 22,9 atzerrian.[19] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 53,1 okupatuak dira, % 29,6 erretiratuak, % 6,4 bestelako inaktiboak, % 5,8 ikasleak eta % 5,1 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 56,9 okupatuak dira, % 30,3 bestelako inaktiboak, % 6,0 langabeak, % 3,9 erretiratuak eta % 3,0 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 46,1 okupatuak dira, % 22,6 erretiratuak, % 19,7 bestelako inaktiboak, % 6,5 langabeak eta % 5,1 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,1 okupatuak dira, % 39,6 bestelako inaktiboak, % 8,4 langabeak, % 3,5 ikasleak eta % 3,4 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 76,5 estatuan jaio zen, eta % 23,5 atzerrian.[21] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 52,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 62,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 18,7 oinarrizko okupazioetakoak eta % 13,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 50,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 34,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 29,1 oinarrizko okupazioetakoak eta % 16,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[23] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 71,6 zerbitzuetan ari dira, % 18,0 industrian eta % 10,3 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 69,3 zerbitzuetan ari dira, % 22,0 eraikuntzan eta % 7,7 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 90,8 zerbitzuetan ari dira, % 7,6 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 93,7 zerbitzuetan ari dira, % 4,6 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 10 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 37,4 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[24][oh 2]. Udalerriaren azalera 21,2 km² denez, NAE lurraldearen % 1,8 da[25]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 69,2 larre iraunkorrak (25,9 ha, ustiategi batean), % 16,3 arbolak (6,1 ha, 6 ustiategitan), % 14,2 lur goldagarria (5,3 ha, 5 ustiategitan), % 0,2 berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,08 ha, ustiategi batean) eta % 0,1 norberaren kontsumorako baratzeak (0,04 ha, 2 ustiategitan)[oh 3].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 110.674 gidari zeuden erroldatuta: 67.468 gizon (% 61) eta 43.206 emakume (% 39)[26]. Biztanleen % 48 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 122.077 ibilgailuk osatzen zuten: 77.670 turismo, 24.608 motozikleta, 7.377 furgoneta, 6.013 kamioi eta 3.553 ziklomotor[26]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 337 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) azpitik.
Turismoen batez besteko adina 11,2 urtekoa zen; turismoen % 14,2k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 12,8k 25 urte baino gehiago[26]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 64,5 gasolinazko zen eta % 33,5 diesel; 1.320 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,1; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 8,8k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 20,6k ez zuen etiketarik[oh 4].
Politika
[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Hiriko alkateak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- 1979–1983: Màrius Díaz i Bielsa (PSUC)
- 1983–1999: Joan Blanch i Rodríguez (PSC)
- 1999–2008: Maite Arqué i Ferrer (PSC)
- 2008–2011: Jordi Serra i Isern (PSC)
- 2011–2015: Xavier García Albiol (PP)
- 2015–2018: Maria Dolors Sabater i Puig (GBC)
- 2018–2020: Àlex Pastor López (PSC)
- 2020–2021: Xavier García Albiol (PP)
- 2021–: Rubén Guijarro Palma (PSC)
2011ko udal hauteskundeak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Alderdia | Botoen %a | Zinegotziak |
| Partido Popular | %33,42 | 11 |
| Partit dels Socialistes de Catalunya | %27,06 | 9 |
| Convergència i Unió | %12,54 | 4 |
| Iniciativa per Catalunya Verds - Esquerra Unida i Alternativa | %8,93 | 3 |
2015eko udal hauteskundeak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Alderdia | Botoen %a | Zinegotziak |
| Partido Popular | % 34.2 | 10 |
| Guanyem Badalona en Comú | % 17.51 | 5 |
| Partit dels Socialistes de Catalunya | % 14 | 4 |
| Esquerra Republicana de Catalunya | % 10.98 | 3 |
| Convergència i Unió | % 7.94 | 2 |
| Kataluniarako Iniziatiba Berdeak - Ezker Batua eta Alternatiboa | % 6.68 | 2 |
| Ciudadanos | % 5.60 | 1 |
Pertsona ezagunak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Josep Lluís Trapero (1965-), Mossoen burua.
- Esther Vera i Garcia (1967-), kazetaria eta politologoa.
- Xavier García Albiol (1967-), PPko politikaria eta hiriko alkatea.
- Melani Olivares (1973-), aktorea.
- Sergi Vidal (1981-), saskibaloi jokalaria.
- Pau Ribas (1987-), saskibaloi jokalaria.
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ Badalona, Spain Travel Weather Averages. Weatherbase (kontsulta data: 2013-06-29).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza nagusiak jabetza-erregimenaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak eraikuntza-urtearen arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak azaleraren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q15468.
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ http://resultados.elpais.com/elecciones/2011/municipales/09/08/15.html Hauteskundeen emaitzak El Pais egunkariaren webgunea.
- ↑ http://badalona.cat/portalWeb/getfile?_nfpb=true&_pageLabel=contingut_estatic&dDocName=AJB068743&dID=78815&rendition=Web Hauteskundeen udal webgunean.
Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Hiriko webgune ofiziala
| Barcelonèseko udalerriak | ||
|---|---|---|
|
Badalona • Bartzelona • l'Hospitalet de Llobregat • Sant Adrià de Besòs • Santa Coloma de Gramenet | ||

