Edukira joan

Mediona

Mediona
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
Probintzia Bartzelonako probintzia
EskualdeaAlt Penedès
AlkateaServand Casas Mateo
Izen ofizialaMediona
Posta kodea08773
INEk ezarritako kodea08122
HerriburuaSant Joan de Mediona (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak41°28′47″N 1°36′45″E / 41.479722222222°N 1.6125°E / 41.479722222222; 1.6125
Mapa
Azalera47,5 km²
Altitudea430 m
MugakideakLa Llacuna, Carme, La Torre de Claramunt, Cabrera d'Anoia, Sant Pere de Riudebitlles, Sant Quintí de Mediona eta Font-rubí
Demografia
Biztanleria2.658 (2025)
alt_left 1.277 (%47,9) (%52,1) 1.387 alt_right
Dentsitatea56 bizt/km²
Etxebizitzak40
MatrikulaB
Hizkuntza ofizialakatalan
mediona.cat

Mediona Kataluniako udalerria da, Alt Penedès eskualdean eta Bartzelonako probintzian dagoena. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 2.360 biztanle zituen. 47,55 km²-ko azalera du.

Herri eta auzoak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  • Can Paixano
  • Can Verdaguer
  • Can Xombo
  • Cases Noves de Can Pardo
  • Sant Joan de Mediona
  • Monterrei Parc i Can Xamaio
  • La Quadra d'Agulladolç
  • Sant Elies
  • Sant Pere Sacarrera i Urbanització Font del Bosc

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: La Llacuna, Carme, La Torre de Claramunt, Cabrera d'Anoia, Sant Pere de Riudebitlles, Sant Quintí de Mediona eta Font-rubí.

Biztanleriaren tamainaUrtea05001000150020002500300017001750180018501900195020002050MedionaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 1.387 gizon, 1.277 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.07
 
100+
 
0.00
0.29
 
95-99
 
0.78
1.08
 
90-94
 
1.80
1.15
 
85-89
 
1.41
1.95
 
80-84
 
2.82
3.89
 
75-79
 
3.99
3.82
 
70-74
 
3.92
5.91
 
65-69
 
5.32
5.41
 
60-64
 
5.32
7.50
 
55-59
 
6.50
10.24
 
50-54
 
9.95
9.88
 
45-49
 
11.04
8.36
 
40-44
 
8.77
6.63
 
35-39
 
6.03
4.54
 
30-34
 
4.39
3.24
 
25-29
 
4.07
4.76
 
20-24
 
4.39
6.49
 
15-19
 
5.64
6.27
 
10-14
 
5.48
5.05
 
5-9
 
4.93
3.46
 
0-4
 
3.45
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 20,1 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 11,1 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 13,7 —probintzian % 25—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Bartzelonako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 20,1Probintzia berean · % 52,5Erkidegoan · % 2,6Beste erkidegoa · % 11,1Estatutik kanpo · % 13,7
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 365 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 44,4)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Argentina, Kolonbia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 44,4Europa · % 23,3Afrika · % 28,8Asia · % 3,6
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.917 etxebizitza zeuden: 989 (% 51,6) nagusiak eta 928 (% 48,4) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 268 (% 14,0) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 306 (% 16,0) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 8 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 53 plazarekin (6,63 plaza etxebizitzako).[6]

1.917etxebizitza
989etxegune
306hutsik (% 16,0)
8etxebizitza turistiko (2026) Bartzelonako mapa

Etxebizitza multzoa Bartzelonako mapa

989
928
Etxebizitza nagusia (989)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (928)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Bartzelonako mapa

1.343
268
306
Okupatuak (1.343)Noizbehinkakoak (268)Hutsik (306)

Guztira 989 etxegune zeuden, eta horietatik 292 (% 29,5) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1292
2 pertsona298
3 pertsona189
4 pertsona151
5 edo gehiago59

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 2.234 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 34,1 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 23,6; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 29,8; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 12,5.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 31,3 zen 2021ean eta % 34,1 2024an; beraz, 2,8 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 17,0 izatetik % 12,5 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 37,3 ziren, eta gizonen artean % 31,0; 6,3 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 14,3 eta gizonen % 10,8 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

2.234biztanle 15 urte edo +, 2024
% 34,1goi-mailako ikasketak+2,8 puntu 2021etik mapa
% 12,5lehen hezkuntza edo gutxiago−4,5 puntu 2021etik mapa
% 8,2ikasten ari dira, 2024
% 12,5
% 29,8
% 23,6
% 34,1
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 12,5Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 29,8Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 23,6Goi-mailako ikasketak · % 34,1
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Bartzelonako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 65,7 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 34,3 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 24 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 41,7 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 58,3. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 1,7 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 1,7
DBH eta antzekoak
% 29,8
Erdi-mailako LH
% 13,7
Goi-mailako LH
% 11,7
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 10,4
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 8,1
Masterrak eta espezialitateak
% 2,7
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Mediona, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak761% 34,1355% 31,0406% 37,3
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa527% 23,6288% 25,1239% 22,0
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)666% 29,8379% 33,1287% 26,4
Lehen hezkuntza edo gutxiago280% 12,5124% 10,8156% 14,3
Guztira2.234% 100,01.146% 100,01.088% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Mediona, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 31,3% 21,8% 29,9% 17,02.032
2022% 33,2% 22,0% 30,2% 14,62.127
2023% 33,5% 22,3% 30,1% 14,12.222
2024% 34,1% 23,6% 29,8% 12,52.234

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 8,2 ikasten ari zen (184 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 42,4 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 34,2 batxilergoan eta % 19,6 erdi-mailako lanbide-heziketan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 51,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 31,8; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 25,9 eta emakumeen % 14,1. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 75,0 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 30,8 eta 25–29 urtekoen % 8,7; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,3 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 43,8 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 13,2.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 75,0
20–24 urte
% 30,8
25–29 urte
% 8,7
30–34 urte
% 1,9
35–39 urte
% 3,6
40–44 urte
% 3,1
45–49 urte
% 2,0
50–54 urte
% 1,3
55 urte edo +
% 0,1
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 1,6
Goi-mailako ikasketak
% 42,4
Erdi-mailako LH
% 19,6
Batxilergoa
% 34,2
DBH eta antzekoak
% 1,6
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,5
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 85,4 estatuan jaio zen, eta % 14,6 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 31,2 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 10,3; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 29,5 eta % 13,9, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 37,0 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,9; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 39,1 eta % 16,8, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 31,2
Goi-mailakoak
% 29,5
% 24,6
Batx. / erdi LH
% 28,3
% 33,9
DBH
% 28,3
% 10,3
Lehen H. edo gutx.
% 13,9
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 37,0
Goi-mailakoak
% 39,1
% 20,9
Batx. / erdi LH
% 28,0
% 28,2
DBH
% 16,1
% 13,9
Lehen H. edo gutx.
% 16,8
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 9,0 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 4,0.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 42,1 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 46,2 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.609 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 34.999 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 19.950 euro zen. Errenta gordina 17.694 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 60,3[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 20,5), beste diru-sarrerak (% 11,4), langabezia-prestazioak (% 2,3), beste prestazioak (% 5,7).

60%
21%
11%
Soldata · % 60,3Pentsioak · % 20,5Langabezia · % 2,3Beste prestazioak · % 5,7Beste sarrerak · % 11,4
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 28,6 da, probintziakoaren (31,5; Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,4 da, probintziakoaren (2,6; Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Mediona udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 1.259 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 57,1; gainerako % 42,9 inaktibo zeuden (erretiratuak % 52,1, beste inaktiboak % 37,1 eta ikasleak % 10,8).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 12,8 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 59,1 zen eta emakumezkoena % 55,0; langabezia-tasa, aldiz, % 9,7 eta % 16,3 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 1.086 zen 2023ean, 2021eko 938etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 45,3 osatzen dute, eta gizonek % 54,7.

1.086okupatu, 2023+% 15,8 2021etik
% 45,3emakumeak okupatuen artean
% 57,1jarduera-tasa, 2024
% 12,8langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 49,8
% 22,4
% 15,9
Okupatuak · % 49,8Langabeak · % 7,3Ikasleak · % 4,6Erretiratuak · % 22,4Beste inaktiboak · % 15,9
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Mediona, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak1.098% 49,8605% 53,4493% 46,0
Langabeak161% 7,365% 5,796% 9,0
Inaktiboak946% 42,9464% 40,9482% 45,0
Guztira2.205% 100,01.134% 100,01.071% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 69,0), industria (% 20,3), eraikuntza (% 7,3) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 3,4).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 19,4), ondoren merkataritza (% 12,5) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 9,9) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Bartzelonako mapa
% 20,3
% 69,0
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 3,4Industria · % 20,3Eraikuntza · % 7,3Zerbitzuak · % 69,0
Jarduera-adar zehatzak
Manufaktura-industria
% 19,4
Merkataritza
% 12,5
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 9,9
Eraikuntza
% 7,3
Administrazio publikoa
% 7,3
Hezkuntza
% 6,7
Ostalaritza
% 6,4
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 5,8
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Jarduera profesionalak
% 4,8
Garraioa eta biltegiratzea
% 4,2
Informazioa eta komunikazioak
% 3,6
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 3,4
Beste zerbitzu batzuk
% 3,2
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 2,2
Etxeetako jarduerak
% 1,0
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 0,9
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,8
Higiezinen jarduerak
% 0,5
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,1
Erauzketa-industriak
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 48,6; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 35,0), eta oinarrizko okupazioak % 11,0.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 50,3 eta emakumeen % 46,5).

% 35,0
% 48,6
% 11,0
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 35,0Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 48,6Oinarrizko okupazioak · % 11,0Ez dago jasota · % 5,4
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Mediona, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak380% 35,0190% 32,0190% 38,6
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak528% 48,6299% 50,3229% 46,5
Oinarrizko okupazioak119% 11,070% 11,849% 10,0
Ez dago jasota59% 5,435% 5,924% 4,9
Guztira1.086% 100,0594% 100,0492% 100,0

Okupatuen % 81,1 besteren konturako langileak dira, eta % 18,9 norberaren konturakoak.[17]

% 15,9
% 69,7
% 11,4
Norberaren kontura, langileak dituena · % 2,9Norberaren kontura, langilerik gabe · % 15,9Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 69,7Besteren kontura, aldi baterakoa · % 11,4
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Mediona, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura205% 18,9130% 21,975% 15,2
Besteren kontura881% 81,1464% 78,1417% 84,8
Guztira1.086% 100,0594% 100,0492% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 85,6 estatuan jaio zen, eta % 14,4 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 53,3 okupatuak dira, % 27,7 erretiratuak, % 8,4 bestelako inaktiboak, % 6,2 langabeak eta % 4,5 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,9 okupatuak dira, % 32,1 bestelako inaktiboak, % 7,4 erretiratuak, % 5,6 langabeak eta % 3,1 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 46,7 okupatuak dira, % 22,9 erretiratuak, % 15,9 bestelako inaktiboak, % 8,8 langabeak eta % 5,7 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 42,1 okupatuak dira, % 42,1 bestelako inaktiboak, % 9,9 langabeak eta % 3,9 erretiratuak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 53,3
Okupatuak
% 51,9
% 6,2
Langabeak
% 5,6
% 4,5
Ikasleak
% 3,1
% 27,7
Erretiratuak
% 7,4
% 8,4
Beste inakt.
% 32,1
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 46,7
Okupatuak
% 42,1
% 8,8
Langabeak
% 9,9
% 5,7
Ikasleak
% 2,0
% 22,9
Erretiratuak
% 3,9
% 15,9
Beste inakt.
% 42,1
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 86,4 estatuan jaio zen, eta % 13,6 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 51,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 32,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 9,8 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 42,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 27,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 23,8 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 47,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 39,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 8,2 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 42,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 21,9 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 32,7
Goi eta erdi maila
% 27,4
% 51,6
Langile kualifikatuak
% 42,9
% 9,8
Oinarrizko okup.
% 23,8
% 5,9
Ez dago jasota
% 6,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 39,7
Goi eta erdi maila
% 31,3
% 47,2
Langile kualifikatuak
% 42,2
% 8,2
Oinarrizko okup.
% 21,9
% 4,9
Ez dago jasota
% 4,7
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 61,2 zerbitzuetan ari dira, % 24,5 industrian, % 11,0 eraikuntzan eta % 3,3 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,2 zerbitzuetan ari dira, % 17,9 nekazaritzan, % 16,7 industrian eta % 14,3 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 79,0 zerbitzuetan ari dira, % 17,5 industrian eta % 2,6 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 87,5 zerbitzuetan ari dira, % 10,9 industrian.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 3,3
Nekazaritza
% 17,9
% 24,5
Industria
% 16,7
% 11,0
Eraikuntza
% 14,3
% 61,2
Zerbitzuak
% 51,2
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 0,9
Nekazaritza
% 1,6
% 17,5
Industria
% 10,9
% 2,6
Eraikuntza
% 0,0
% 79,0
Zerbitzuak
% 87,5
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 47 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.245 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 47,5 km² denez, NAE lurraldearen % 26,2 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 55,2 arbolak (687 ha, 39 ustiategitan), % 44,2 lur goldagarria (551 ha, 34 ustiategitan), % 0,6 larre iraunkorrak (7,1 ha, 3 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,24 ha, 8 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
26%
74%
NAE · 1.245 ha (% 26,2)Gainerako azalera · 3.505 ha (% 73,8)
NAE, lur-erabileraren arabera
44%
55%
Lur goldagarria · 551 ha (% 44,2)Larre iraunkorrak · 7,1 ha (% 0,6)Arbolak · 687 ha (% 55,2)Baratzeak · 0,24 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 40.600 hegazti zeuden[21][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 1.575 gidari zeuden erroldatuta: 883 gizon (% 56,1) eta 692 emakume (% 43,9)[22]. Biztanleen % 59,1 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 2.623 ibilgailuk osatzen zuten: 1.584 turismo, 414 motozikleta, 202 furgoneta, 192 kamioi eta 130 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 595 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 13,3 urtekoa zen; turismoen % 10,2k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 19,3k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 53,6 gasolinazko zen eta % 44,1 diesel; 36 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,4; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 5,5k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 38,9k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
31%
25%
39%
0 etiketa · 43 (% 1,6)ECO · 101 (% 3,9)C etiketa · 809 (% 31)B etiketa · 641 (% 24,6)Etiketarik gabe · 1.014 (% 38,9)
Turismoak, adinaren arabera
10%
13%
21%
37%
19%
< 4 urte · 161 (% 10,2)4–8 urte · 207 (% 13,1)8–15 urte · 327 (% 20,6)15–25 urte · 584 (% 36,9)≥ 25 urte · 305 (% 19,3)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q686790.
  21. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
  22. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.