Martorell
| Martorell | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Bartzelonako metropoli eremua | ||||||||||
| Eskualdea | Baix Llobregat | ||||||||||
| Alkatea | Xavier Fonollosa i Comas (en) | ||||||||||
| Izen ofiziala | Martorell | ||||||||||
| Posta kodea | 08760 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08114 | ||||||||||
| Herriburua | Martorell | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°28′28″N 1°55′50″E / 41.47444°N 1.930537°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 12,8 km² | ||||||||||
| Altitudea | 56 m | ||||||||||
| Mugakideak | Abrera, Castellbisbal, Sant Andreu de la Barca, Castellví de Rosanes eta Sant Esteve Sesrovires | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 29.175 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 2.279 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 118 | ||||||||||
| Informazio gehigarria | |||||||||||
| Hiri senidetuak | Borgo a Mozzano eta Sant'Olcese | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| martorell.cat | |||||||||||
Martorell Kataluniako udalerria da, Baix Llobregat eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 26.681 biztanle zituen. 12,73 km²-ko azalera du.
Herri eta auzoak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Can Bros
- La Vila
- El Pou del Merli
- Sant Genís
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Ekonomiari dagokionez, bertan SEAT auto-empresaren egoitza eta lantegi nagusia kokatuak daude.
Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.833 euro-koa zen[1], eta etxegune bakoitzeko 42.058 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 20.650 euro zen. Errenta gordina 18.233 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 68,3[2]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 17,6), beste diru-sarrerak (% 7), langabezia-prestazioak (% 1,7), beste prestazioak (% 5,5).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[3][oh 1]. Udalerrian indizea 28,5 da, probintziakoaren (31,5;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,5 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Martorell udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 13.584 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 56,8; gainerako % 43,2 inaktibo zeuden (erretiratuak % 43,4, beste inaktiboak % 42,6 eta ikasleak % 14,0).[4] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 9,4 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 60,3 zen eta emakumezkoena % 53,2; langabezia-tasa, aldiz, % 6,8 eta % 12,4 zen, hurrenez hurren.[4]
Okupatuen kopurua 12.097 zen 2023ean, 2021eko 11.218etik gora.[5] Emakumeek okupatuen % 44,9 osatzen dute, eta gizonek % 55,1.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 12.310 | % 51,5 | 6.771 | % 56,2 | 5.539 | % 46,6 |
| Langabeak | 1.274 | % 5,3 | 493 | % 4,1 | 781 | % 6,6 |
| Inaktiboak | 10.341 | % 43,2 | 4.784 | % 39,7 | 5.557 | % 46,8 |
| Guztira | 23.925 | % 100,0 | 12.048 | % 100,0 | 11.877 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 70,7), industria (% 23,4), eraikuntza (% 5,2) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,6).[5] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 22,2), ondoren merkataritza (% 15,2) eta administrazio-jarduera lagungarriak (% 10,1) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 50,4; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 26,5), eta oinarrizko okupazioak % 17,2.[6] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 52,0 eta emakumeen % 48,5).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 3.210 | % 26,5 | 1.624 | % 24,4 | 1.586 | % 29,2 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 6.096 | % 50,4 | 3.460 | % 52,0 | 2.636 | % 48,5 |
| Oinarrizko okupazioak | 2.085 | % 17,2 | 1.141 | % 17,1 | 944 | % 17,4 |
| Ez dago jasota | 706 | % 5,8 | 435 | % 6,5 | 271 | % 5,0 |
| Guztira | 12.097 | % 100,0 | 6.660 | % 100,0 | 5.437 | % 100,0 |
Okupatuen % 90,9 besteren konturako langileak dira, eta % 9,1 norberaren konturakoak.[7]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 1.099 | % 9,1 | 691 | % 10,4 | 408 | % 7,5 |
| Besteren kontura | 10.998 | % 90,9 | 5.969 | % 89,6 | 5.029 | % 92,5 |
| Guztira | 12.097 | % 100,0 | 6.660 | % 100,0 | 5.437 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 73,0 estatuan jaio zen, eta % 27,0 atzerrian.[4] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 55,5 okupatuak dira, % 26,0 erretiratuak, % 7,6 ikasleak, % 6,8 bestelako inaktiboak eta % 4,2 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,8 okupatuak dira, % 31,6 bestelako inaktiboak, % 7,3 langabeak eta % 5,4 erretiratuak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 48,1 okupatuak dira, % 21,6 erretiratuak, % 18,3 bestelako inaktiboak, % 7,1 ikasleak eta % 4,8 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 40,1 okupatuak dira, % 39,8 bestelako inaktiboak, % 12,8 langabeak, % 4,0 erretiratuak eta % 3,3 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 74,6 estatuan jaio zen, eta % 25,4 atzerrian.[6] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 51,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 29,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 12,6 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 54,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 28,3 oinarrizko okupazioetakoak eta % 10,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 48,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 34,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 12,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 47,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 35,3 oinarrizko okupazioetakoak eta % 11,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[8] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 60,5 zerbitzuetan ari dira, % 32,8 industrian eta % 6,3 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 58,7 zerbitzuetan ari dira, % 24,9 industrian, % 13,7 eraikuntzan eta % 2,7 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 83,7 zerbitzuetan ari dira, % 15,0 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 84,8 zerbitzuetan ari dira, % 13,7 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 5 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 12,4 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[9][oh 2]. Udalerriaren azalera 12,8 km² denez, NAE lurraldearen % 1 da[10]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 65,5 arbolak (8,1 ha, 4 ustiategitan), % 34,1 lur goldagarria (4,2 ha, 3 ustiategitan) eta % 0,4 norberaren kontsumorako baratzeak (0,05 ha, ustiategi batean)[oh 3].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 15.963 gidari zeuden erroldatuta: 9.453 gizon (% 59,2) eta 6.510 emakume (% 40,8)[11]. Biztanleen % 55,1 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 27.270 ibilgailuk osatzen zuten: 20.975 turismo, 2.527 motozikleta, 1.249 furgoneta, 959 kamioi eta 484 ziklomotor[11]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 724 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 7,7 urtekoa zen; turismoen % 43,6k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 7,2k 25 urte baino gehiago[11]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 61,1 gasolinazko zen eta % 33,6 diesel; 1.241 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 4,6; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 18k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 18,5k ez zuen etiketarik[oh 4].
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Abrera, Castellbisbal, Sant Andreu de la Barca, Castellví de Rosanes eta Sant Esteve Sesrovires.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 14.632 gizon, 14.357 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[12] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 30,1 udalerri berean jaioak ziren[13], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 14,8 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 24,9 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 7.208 biztanleren artean, gehienak Afrikan jaioak dira (% 51,5)[14]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Kolonbia, Ghana dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 10.685 etxebizitza zeuden: 9.967 (% 93,3) nagusiak eta 718 (% 6,7) ez-nagusiak.[15] Kontsumo elektrikoaren arabera, 527 (% 4,9) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 477 (% 4,5) hutsik zeuden.[16] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 12 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 37 plazarekin (3,08 plaza etxebizitzako).[17]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 9.967 etxegune zeuden, eta horietatik 2.026 (% 20,3) pertsona bakarrekoak ziren.[18]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 24.324 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 26,1 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 24,5; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 33,4; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 16,0.[19] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 23,1 zen 2021ean eta % 26,1 2024an; beraz, 3,0 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 19,7 izatetik % 16,0 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 28,1 ziren, eta gizonen artean % 24,1; 4,0 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 18,2 eta gizonen % 13,9 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 59,5 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 40,5 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 89 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 51,1 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 48,9. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 5,4 ziren.[19]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 6.347 | % 26,1 | 2.956 | % 24,1 | 3.391 | % 28,1 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 5.966 | % 24,5 | 3.199 | % 26,1 | 2.767 | % 22,9 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 8.116 | % 33,4 | 4.395 | % 35,9 | 3.721 | % 30,8 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 3.895 | % 16,0 | 1.699 | % 13,9 | 2.196 | % 18,2 |
| Guztira | 24.324 | % 100,0 | 12.249 | % 100,0 | 12.075 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 23,1 | % 23,4 | % 33,7 | % 19,7 | 23.904 |
| 2022 | % 23,9 | % 23,9 | % 33,7 | % 18,6 | 24.100 |
| 2023 | % 24,8 | % 24,2 | % 33,7 | % 17,3 | 24.255 |
| 2024 | % 26,1 | % 24,5 | % 33,4 | % 16,0 | 24.324 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 11,6 ikasten ari zen (2.824 pertsona).[20] Ikasten ari zirenetatik, % 48,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 28,3 batxilergoan, % 17,2 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 3,2 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 50,2 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 46,6; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 19,0 eta emakumeen % 15,7. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 83,9 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 39,5 eta 25–29 urtekoen % 11,6; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,7 baino ez.[21] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 43,2 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 28,2.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 73,7 estatuan jaio zen, eta % 26,3 atzerrian.[19] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 28,5 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,6; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 13,0 eta % 24,8, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 31,0 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 14,6; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 18,9 eta % 29,1, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 13,9 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 5,1.[20] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 49,0 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 44,8 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q15623.
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Martorellgo udalaren webgunea.
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

