Calella
| Calella | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Bartzelonako metropoli eremua | ||||||||||
| Eskualdea | Maresme | ||||||||||
| Alkatea | Marc Buch Rigola | ||||||||||
| Izen ofiziala | Calella | ||||||||||
| Posta kodea | 08370 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08035 | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°37′01″N 2°39′51″E / 41.616944444444°N 2.6641666666667°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 8 km² | ||||||||||
| Altitudea | 5 m | ||||||||||
| Mugakideak | Pineda de Mar, Sant Pol de Mar eta Sant Cebrià de Vallalta | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 20.864 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 2.608 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 93 | ||||||||||
| Informazio gehigarria | |||||||||||
| Hiri senidetuak | Ille-sur-Têt | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| calella.cat | |||||||||||
Calella Kataluniako udalerria da, Maresmen eta Bartzelonako probintzian dagoena. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 18.627 biztanle zituen. 8,01 km²-ko azalera du.
Herriak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Calella
- Can Carreres
- Kilòmetre Tres
- Parc de Calella
- Sant Quirze
- Valldenguli
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Pineda de Mar, Sant Pol de Mar eta Sant Cebrià de Vallalta.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 10.064 gizon, 10.711 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 28 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 12,1 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 30,6 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 6.356 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 41,7)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Argentina, Ukraina dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 10.657 etxebizitza zeuden: 7.673 (% 72,0) nagusiak eta 2.984 (% 28,0) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 1.301 (% 12,2) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 828 (% 7,8) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 224 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 1.124 plazarekin (5,02 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 7.673 etxegune zeuden, eta horietatik 2.185 (% 28,5) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 17.552 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 31,7 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 24,3; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 29,8; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 14,2.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 29,0 zen 2021ean eta % 31,7 2024an; beraz, 2,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 16,6 izatetik % 14,2 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 33,8 ziren, eta gizonen artean % 29,4; 4,4 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 16,0 eta gizonen % 12,3 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 70,9 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 29,1 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 186 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 62,6 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 37,4. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,6 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 5.566 | % 31,7 | 2.464 | % 29,4 | 3.102 | % 33,8 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 4.259 | % 24,3 | 2.152 | % 25,7 | 2.107 | % 23,0 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 5.232 | % 29,8 | 2.731 | % 32,6 | 2.501 | % 27,3 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 2.495 | % 14,2 | 1.030 | % 12,3 | 1.465 | % 16,0 |
| Guztira | 17.552 | % 100,0 | 8.377 | % 100,0 | 9.175 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 29,0 | % 23,9 | % 30,5 | % 16,6 | 16.550 |
| 2022 | % 30,1 | % 24,0 | % 30,8 | % 15,1 | 16.615 |
| 2023 | % 30,8 | % 24,1 | % 30,2 | % 14,8 | 17.062 |
| 2024 | % 31,7 | % 24,3 | % 29,8 | % 14,2 | 17.552 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,5 ikasten ari zen (1.661 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 47,4 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 32,0 batxilergoan, % 16,4 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 2,6 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 49,7 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 44,7; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 18,1 eta emakumeen % 15,1. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 80,7 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 36,3 eta 25–29 urtekoen % 10,5; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,7 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 37,5 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 28,3.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 69,5 estatuan jaio zen, eta % 30,5 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 31,2 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 25,4 eta % 18,8, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 33,7 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 15,3; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 34,1 eta % 17,4, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 11,4 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 5,0.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 49,3 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 37,5 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.031 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 34.872 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 17.850 euro zen. Errenta gordina 17.026 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 60,3[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 20,2), beste diru-sarrerak (% 12,8), langabezia-prestazioak (% 2,3), beste prestazioak (% 4,4).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 31,2 da, probintziakoaren (31,5;
Bartzelonako mapa) parean eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,6 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) parean eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Calella udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 8.392 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 48,5; gainerako % 51,5 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 46,5, erretiratuak % 43,0 eta ikasleak % 10,4).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 10,9 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 51,1 zen eta emakumezkoena % 46,1; langabezia-tasa, aldiz, % 8,8 eta % 13,0 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 7.123 zen 2023ean, 2021eko 6.567etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 48,5 osatzen dute, eta gizonek % 51,5.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 7.475 | % 43,2 | 3.852 | % 46,6 | 3.623 | % 40,1 |
| Langabeak | 917 | % 5,3 | 374 | % 4,5 | 543 | % 6,0 |
| Inaktiboak | 8.921 | % 51,5 | 4.041 | % 48,9 | 4.880 | % 53,9 |
| Guztira | 17.313 | % 100,0 | 8.267 | % 100,0 | 9.046 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 83,0), industria (% 9,3), eraikuntza (% 6,9) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,8).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 17,8), ondoren ostalaritza (% 13,4) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 11,6) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 51,1; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 33,1), eta oinarrizko okupazioak % 11,6.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 52,0 eta emakumeen % 50,1).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 2.361 | % 33,1 | 1.129 | % 30,8 | 1.232 | % 35,7 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 3.637 | % 51,1 | 1.909 | % 52,0 | 1.728 | % 50,1 |
| Oinarrizko okupazioak | 823 | % 11,6 | 455 | % 12,4 | 368 | % 10,7 |
| Ez dago jasota | 302 | % 4,2 | 178 | % 4,8 | 124 | % 3,6 |
| Guztira | 7.123 | % 100,0 | 3.671 | % 100,0 | 3.452 | % 100,0 |
Okupatuen % 81,1 besteren konturako langileak dira, eta % 18,9 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 1.347 | % 18,9 | 801 | % 21,8 | 546 | % 15,8 |
| Besteren kontura | 5.776 | % 81,1 | 2.870 | % 78,2 | 2.906 | % 84,2 |
| Guztira | 7.123 | % 100,0 | 3.671 | % 100,0 | 3.452 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 71,1 estatuan jaio zen, eta % 28,9 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 46,4 okupatuak dira, % 30,5 erretiratuak, % 11,5 bestelako inaktiboak, % 6,9 ikasleak eta % 4,7 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 43,5 okupatuak dira, % 41,4 bestelako inaktiboak, % 6,3 erretiratuak, % 5,8 langabeak eta % 3,0 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 41,7 okupatuak dira, % 27,4 erretiratuak, % 19,5 bestelako inaktiboak, % 5,9 ikasleak eta % 5,5 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 47,0 bestelako inaktiboak dira, % 33,1 okupatuak, % 9,5 langabeak, % 7,6 erretiratuak eta % 2,7 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 73,9 estatuan jaio zen, eta % 26,1 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 50,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 36,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 9,1 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 20,9 oinarrizko okupazioetakoak eta % 16,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 49,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 40,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 6,9 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 22,6 oinarrizko okupazioetakoak eta % 19,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 74,8 zerbitzuetan ari dira, % 13,4 industrian eta % 11,2 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 70,3 zerbitzuetan ari dira, % 15,2 eraikuntzan, % 11,0 industrian eta % 3,5 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 92,4 zerbitzuetan ari dira, % 6,1 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 95,4 zerbitzuetan ari dira, % 3,8 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 12 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 15,5 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 8 km² denez, NAE lurraldearen % 1,9 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 55,3 lur goldagarria (8,6 ha, 10 ustiategitan), % 34,9 berotegiak edo babes garai irisgarriak (5,4 ha, 4 ustiategitan), % 9,5 arbolak (1,5 ha, 2 ustiategitan) eta % 0,3 norberaren kontsumorako baratzeak (0,05 ha, ustiategi batean)[oh 3].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 10.121 gidari zeuden erroldatuta: 5.848 gizon (% 57,8) eta 4.273 emakume (% 42,2)[21]. Biztanleen % 48,7 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 12.067 ibilgailuk osatzen zuten: 7.583 turismo, 2.410 motozikleta, 728 furgoneta, 598 ziklomotor eta 582 kamioi[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 365 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) azpitik.
Turismoen batez besteko adina 12,1 urtekoa zen; turismoen % 11,7k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 14,1k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 63 gasolinazko zen eta % 35,5 diesel; 104 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,9; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 6,7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 26,2k ez zuen etiketarik[oh 4].
Herritar ezagunak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Josep Maria Margall (1955-), saskibaloi jokalaria.
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q12540.
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Calellako udalaren webgunea.
| Maresmeko udalerriak | ||
|---|---|---|
|
Alella • Arenys de Mar • Arenys de Munt • Argentona • Cabrera de Mar • Cabrils • Caldes d'Estrac • Calella • Canet de Mar • Dosrius • Malgrat de Mar • el Masnou • Mataró • Montgat • Òrrius • Palafolls • Pineda de Mar • Premià de Dalt • Premià de Mar • Sant Andreu de Llavaneres • Sant Cebrià de Vallalta • Sant Iscle de Vallalta • Sant Pol de Mar • Sant Vicenç de Montalt • Santa Susanna • Teià • Tiana • Tordera • Vilassar de Dalt • Vilassar de Mar | ||
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

