Sant Vicenç de Castellet
- Artikulu hau Bageseko udalerriari buruzkoa da; beste esanahietarako, ikus «Sant Vicenç».
| Sant Vicenç de Castellet | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eskualdea | Bages | ||||||||||
| Alkatea | Daniel Mauriz i Vidal | ||||||||||
| Izen ofiziala | Sant Vicenç de Castellet | ||||||||||
| Posta kodea | 08295 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08262 | ||||||||||
| Herriburua | Sant Vicenç de Castellet (en) | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°39′56″N 1°51′51″E / 41.66549°N 1.86409°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 17,1 km² | ||||||||||
| Altitudea | 176 m | ||||||||||
| Mugakideak | Manresa, El Pont de Vilomara i Rocafort, Mura, Rellinars, Castellbell i el Vilar, Monistrol de Montserrat, Marganell eta Castellgalí | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 10.164 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 594 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 11 | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan eta gaztelania | ||||||||||
| svc.cat | |||||||||||
Sant Vicenç de Castellet Kataluniako udalerria da, Bages eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 17,12 km²-ko azalera du eta 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 8.564 biztanle zituen.
Banaketa administratiboa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Sei herritan banaturik dago:
| Herriaren izena | Biztanleak |
|---|---|
| la Balconada | 214 |
| Boades | 12 |
| Can Xesc | 22 |
| Clot del Tufau | 51 |
| Sant Vicenç de Castellet | 7.428 |
| Vallhonesta | 10 |
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Manresa, El Pont de Vilomara i Rocafort, Mura, Rellinars, Castellbell i el Vilar, Monistrol de Montserrat, Marganell eta Castellgalí.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 5.123 gizon, 5.044 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 31,8 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 13,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 19,7 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 1.999 biztanleren artean, gehienak Afrikan jaioak dira (% 51,7)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Kolonbia, Pakistan dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 4.424 etxebizitza zeuden: 3.773 (% 85,3) nagusiak eta 651 (% 14,7) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 312 (% 7,1) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 360 (% 8,1) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 2 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 7 plazarekin (3,5 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 3.773 etxegune zeuden, eta horietatik 928 (% 24,6) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 8.623 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 25,7 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 22,6; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 35,3; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 16,4.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 23,2 zen 2021ean eta % 25,7 2024an; beraz, 2,5 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 19,0 izatetik % 16,4 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 27,5 ziren, eta gizonen artean % 23,9; 3,6 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 19,3 eta gizonen % 13,4 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 60,7 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 39,3 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 52 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 47,8 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 52,2. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 5,6 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 2.219 | % 25,7 | 1.026 | % 23,9 | 1.193 | % 27,5 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 1.945 | % 22,6 | 978 | % 22,8 | 967 | % 22,3 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 3.048 | % 35,3 | 1.709 | % 39,9 | 1.339 | % 30,9 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 1.411 | % 16,4 | 573 | % 13,4 | 838 | % 19,3 |
| Guztira | 8.623 | % 100,0 | 4.286 | % 100,0 | 4.337 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 23,2 | % 22,0 | % 35,8 | % 19,0 | 8.275 |
| 2022 | % 24,2 | % 22,3 | % 35,7 | % 17,7 | 8.383 |
| 2023 | % 24,9 | % 22,7 | % 35,5 | % 16,9 | 8.512 |
| 2024 | % 25,7 | % 22,6 | % 35,3 | % 16,4 | 8.623 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,6 ikasten ari zen (830 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 49,3 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 28,4 batxilergoan eta % 17,8 erdi-mailako lanbide-heziketan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 55,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 41,7; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 22,0 eta emakumeen % 14,2. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 82,0 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 36,6 eta 25–29 urtekoen % 12,2; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,8 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 43,8 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 23,7.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 80,1 estatuan jaio zen, eta % 19,9 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 26,0 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 16,1 eta % 26,9, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 28,5 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 16,7; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 23,1 eta % 30,4, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 10,5 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 6,1.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 50,2 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 42,9 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.060 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 36.506 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 19.250 euro zen. Errenta gordina 16.837 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 63,9[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 20,2), beste diru-sarrerak (% 7,3), langabezia-prestazioak (% 1,9), beste prestazioak (% 6,6).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 27,1 da, probintziakoaren (31,5;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,5 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Sant Vicenç de Castellet udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 4.725 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 55,6; gainerako % 44,4 inaktibo zeuden (erretiratuak % 57,1, beste inaktiboak % 32,8 eta ikasleak % 10,1).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 11,5 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 59,2 zen eta emakumezkoena % 52,1; langabezia-tasa, aldiz, % 8,8 eta % 14,5 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 4.057 zen 2023ean, 2021eko 3.708etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 45,0 osatzen dute, eta gizonek % 55,0.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 4.183 | % 49,2 | 2.278 | % 54,0 | 1.905 | % 44,5 |
| Langabeak | 542 | % 6,4 | 219 | % 5,2 | 323 | % 7,6 |
| Inaktiboak | 3.771 | % 44,4 | 1.722 | % 40,8 | 2.049 | % 47,9 |
| Guztira | 8.496 | % 100,0 | 4.219 | % 100,0 | 4.277 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 65,0), industria (% 26,2), eraikuntza (% 8,2) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,6).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 24,7), ondoren merkataritza (% 16,0) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 9,3) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 52,4; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 26,2), eta oinarrizko okupazioak % 15,9.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 53,8 eta emakumeen % 50,7).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 1.064 | % 26,2 | 525 | % 23,5 | 539 | % 29,5 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 2.126 | % 52,4 | 1.201 | % 53,8 | 925 | % 50,7 |
| Oinarrizko okupazioak | 646 | % 15,9 | 383 | % 17,2 | 263 | % 14,4 |
| Ez dago jasota | 221 | % 5,4 | 122 | % 5,5 | 99 | % 5,4 |
| Guztira | 4.057 | % 100,0 | 2.231 | % 100,0 | 1.826 | % 100,0 |
Okupatuen % 88,1 besteren konturako langileak dira, eta % 11,9 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 482 | % 11,9 | 303 | % 13,6 | 179 | % 9,8 |
| Besteren kontura | 3.575 | % 88,1 | 1.928 | % 86,4 | 1.647 | % 90,2 |
| Guztira | 4.057 | % 100,0 | 2.231 | % 100,0 | 1.826 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 81,0 estatuan jaio zen, eta % 19,0 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 53,6 okupatuak dira, % 29,5 erretiratuak, % 6,4 bestelako inaktiboak, % 5,5 ikasleak eta % 5,0 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 52,6 okupatuak dira, % 28,7 bestelako inaktiboak, % 10,7 langabeak, % 5,5 erretiratuak eta % 2,6 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 45,0 okupatuak dira, % 31,0 erretiratuak, % 11,6 bestelako inaktiboak, % 7,2 langabeak eta % 5,3 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 44,1 bestelako inaktiboak dira, % 34,0 okupatuak, % 12,9 langabeak, % 4,6 ikasleak eta % 4,4 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 82,7 estatuan jaio zen, eta % 17,3 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 53,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 26,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 15,0 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 56,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 25,6 oinarrizko okupazioetakoak eta % 10,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 50,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 12,8 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 52,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 24,0 oinarrizko okupazioetakoak eta % 16,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 57,2 zerbitzuetan ari dira, % 32,1 industrian eta % 10,3 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 40,3 zerbitzuetan ari dira, % 30,1 industrian, % 26,3 eraikuntzan eta % 3,3 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 78,2 zerbitzuetan ari dira, % 19,8 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 81,9 zerbitzuetan ari dira, % 16,9 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 15 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 308 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 17,1 km² denez, NAE lurraldearen % 18 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 71,2 lur goldagarria (219 ha, 13 ustiategitan), % 23,3 larre iraunkorrak (71,8 ha, 5 ustiategitan), % 5,4 arbolak (16,7 ha, 11 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,16 ha, 5 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 492 ardi eta ahuntz zeuden[21][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 5.740 gidari zeuden erroldatuta: 3.284 gizon (% 57,2) eta 2.456 emakume (% 42,8)[22]. Biztanleen % 56,5 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 6.810 ibilgailuk osatzen zuten: 4.817 turismo, 767 motozikleta, 407 furgoneta, 387 kamioi eta 199 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 474 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 12 urtekoa zen; turismoen % 12,8k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 9,9k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 51,4 gasolinazko zen eta % 47,2 diesel; 51 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,8; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 6,9k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 24,4k ez zuen etiketarik[oh 5].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q16734.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Udalaren webgunea
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

