Edukira joan

Santa Coloma de Cervelló

Santa Coloma de Cervelló
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
Probintzia Bartzelonako probintzia
Eremu funtzionalaBartzelonako metropoli eremua
EskualdeaBaix Llobregat
AlkateaAnna Martínez Almoril (en) Itzuli
Izen ofizialaSanta Coloma de Cervelló
Posta kodea08690
INEk ezarritako kodea08244
HerriburuaSanta Coloma de Cervelló (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak41°22′07″N 2°01′03″E / 41.3687°N 2.0175°E / 41.3687; 2.0175
Mapa
Azalera7,5 km²
Altitudea73 m
MugakideakTorrelles de Llobregat, Sant Vicenç dels Horts, Sant Feliu de Llobregat, Sant Joan Despí, Sant Boi de Llobregat eta Sant Climent de Llobregat
Demografia
Biztanleria8.273 (2025)
alt_left 4.272 (%51,6) (%48,4) 4.003 alt_right
Dentsitatea1.103 bizt/km²
Etxebizitzak13
MatrikulaB
Hizkuntza ofizialakatalan
santacolomadecervello.cat

Santa Coloma de Cervelló Kataluniako udalerria da, Baix Llobregat eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatuta dagoena. 7,51 km²-ko azalera du eta 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 7.744 biztanle zituen.

Banaketa administratiboa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Bi herritan banaturik dago:

Herriaren izena Biztanleak
Colònia Guell 775
Santa Coloma de Cervelló 6.189

Leku interesgarriak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Torrelles de Llobregat, Sant Vicenç dels Horts, Sant Feliu de Llobregat, Sant Joan Despí, Sant Boi de Llobregat eta Sant Climent de Llobregat.

Biztanleriaren tamainaUrtea0200040006000800010.00017001750180018501900195020002050Santa Coloma de CervellóBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 4.003 gizon, 4.272 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.05
0.02
 
95-99
 
0.35
0.62
 
90-94
 
1.17
0.85
 
85-89
 
1.99
1.80
 
80-84
 
2.32
2.85
 
75-79
 
3.44
3.62
 
70-74
 
3.42
4.95
 
65-69
 
4.07
6.50
 
60-64
 
5.59
7.84
 
55-59
 
8.01
12.42
 
50-54
 
11.31
10.04
 
45-49
 
10.70
6.22
 
40-44
 
5.95
4.27
 
35-39
 
4.56
4.67
 
30-34
 
3.86
4.35
 
25-29
 
4.07
6.74
 
20-24
 
7.14
8.72
 
15-19
 
8.90
6.32
 
10-14
 
5.71
4.27
 
5-9
 
4.47
2.92
 
0-4
 
2.93
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 26,6 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 12,5 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 8,4 —probintzian % 25—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Bartzelonako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 26,6Probintzia berean · % 51Erkidegoan · % 1,5Beste erkidegoa · % 12,5Estatutik kanpo · % 8,4
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 693 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 58,7)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Argentina, Venezuela dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 58,7Europa · % 27,7Afrika · % 6,6Asia · % 6,6Ozeania · % 0,3
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 3.071 etxebizitza zeuden: 2.813 (% 91,6) nagusiak eta 258 (% 8,4) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 127 (% 4,1) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 89 (% 2,9) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 5 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 25 plazarekin (5 plaza etxebizitzako).[6]

3.071etxebizitza
2.813etxegune
89hutsik (% 2,9)
5etxebizitza turistiko (2026) Bartzelonako mapa

Etxebizitza multzoa Bartzelonako mapa

2.813
258
Etxebizitza nagusia (2.813)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (258)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Bartzelonako mapa

2.855
Okupatuak (2.855)Noizbehinkakoak (127)Hutsik (89)

Guztira 2.813 etxegune zeuden, eta horietatik 422 (% 15,0) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1422
2 pertsona714
3 pertsona714
4 pertsona743
5 edo gehiago220

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 7.140 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 43,2 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 25,6; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 23,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 8,1.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 41,1 zen 2021ean eta % 43,2 2024an; beraz, 2,1 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 9,9 izatetik % 8,1 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 45,8 ziren, eta gizonen artean % 40,4; 5,4 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 10,1 eta gizonen % 6,0 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

7.140biztanle 15 urte edo +, 2024
% 43,2goi-mailako ikasketak+2,1 puntu 2021etik mapa
% 8,1lehen hezkuntza edo gutxiago−1,8 puntu 2021etik mapa
% 16,1ikasten ari dira, 2024
% 8,1
% 23,1
% 25,6
% 43,2
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 8,1Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 23,1Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 25,6Goi-mailako ikasketak · % 43,2
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Bartzelonako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 64,6 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 35,4 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 73 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 50,1 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 49,9. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 1,2 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 1,2
DBH eta antzekoak
% 23,1
Erdi-mailako LH
% 12,8
Goi-mailako LH
% 15,3
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 13,7
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 9,6
Masterrak eta espezialitateak
% 3,6
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Santa Coloma de Cervelló, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak3.085% 43,21.387% 40,41.698% 45,8
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa1.828% 25,6968% 28,2860% 23,2
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)1.647% 23,1873% 25,4774% 20,9
Lehen hezkuntza edo gutxiago580% 8,1206% 6,0374% 10,1
Guztira7.140% 100,03.434% 100,03.706% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Santa Coloma de Cervelló, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 41,1% 25,3% 23,7% 9,96.847
2022% 41,7% 25,4% 23,6% 9,36.959
2023% 42,6% 25,5% 23,1% 8,77.089
2024% 43,2% 25,6% 23,1% 8,17.140

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 16,1 ikasten ari zen (1.153 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 50,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 30,3 batxilergoan eta % 16,2 erdi-mailako lanbide-heziketan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 52,1 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 49,5; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 17,3 eta emakumeen % 15,3. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 94,0 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 52,9 eta 25–29 urtekoen % 15,4; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,3 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 52,1 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 44,6.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 94,0
20–24 urte
% 52,9
25–29 urte
% 15,4
30–34 urte
% 6,2
35–39 urte
% 4,6
40–44 urte
% 4,4
45–49 urte
% 3,0
50–54 urte
% 1,3
55 urte edo +
% 1,0
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 0,7
Goi-mailako ikasketak
% 50,9
Erdi-mailako LH
% 16,2
Batxilergoa
% 30,3
DBH eta antzekoak
% 1,3
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,6
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 91,1 estatuan jaio zen, eta % 8,9 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 40,1 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 5,7; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 44,3 eta % 9,2, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 45,1 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 10,1; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 52,8 eta % 9,7, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 40,1
Goi-mailakoak
% 44,3
% 28,0
Batx. / erdi LH
% 30,8
% 26,3
DBH
% 15,8
% 5,7
Lehen H. edo gutx.
% 9,2
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 45,1
Goi-mailakoak
% 52,8
% 22,7
Batx. / erdi LH
% 27,5
% 22,1
DBH
% 10,0
% 10,1
Lehen H. edo gutx.
% 9,7
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 17,0 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 7,7.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 50,1 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 69,4 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 18.087 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 52.238 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 25.550 euro zen. Errenta gordina 23.110 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 72,2[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 13,3), beste diru-sarrerak (% 10,1), langabezia-prestazioak (% 1,1), beste prestazioak (% 3,4).

72%
13%
10%
Soldata · % 72,2Pentsioak · % 13,3Langabezia · % 1,1Beste prestazioak · % 3,4Beste sarrerak · % 10,1
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 24,5 da, probintziakoaren (31,5; Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,1 da, probintziakoaren (2,6; Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Santa Coloma de Cervelló udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 4.408 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 63,1; gainerako % 36,9 inaktibo zeuden (erretiratuak % 44,7, beste inaktiboak % 31,0 eta ikasleak % 24,3).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 5,3 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 65,3 zen eta emakumezkoena % 61,1; langabezia-tasa, aldiz, % 4,4 eta % 6,2 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 4.161 zen 2023ean, 2021eko 3.974etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 49,1 osatzen dute, eta gizonek % 50,9.

4.161okupatu, 2023+% 4,7 2021etik
% 49,1emakumeak okupatuen artean
% 63,1jarduera-tasa, 2024
% 5,3langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 59,8
% 9,0
% 16,5
% 11,5
Okupatuak · % 59,8Langabeak · % 3,3Ikasleak · % 9,0Erretiratuak · % 16,5Beste inaktiboak · % 11,5
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Santa Coloma de Cervelló, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak4.175% 59,82.098% 62,42.077% 57,3
Langabeak233% 3,396% 2,9137% 3,8
Inaktiboak2.578% 36,91.167% 34,71.411% 38,9
Guztira6.986% 100,03.361% 100,03.625% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 79,6), industria (% 14,4), eraikuntza (% 5,5) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,4).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 16,3), ondoren manufaktura-industria (% 13,4) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 11,0) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Bartzelonako mapa
% 14,4
% 79,6
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 0,4Industria · % 14,4Eraikuntza · % 5,5Zerbitzuak · % 79,6
Jarduera-adar zehatzak
Merkataritza
% 16,3
Manufaktura-industria
% 13,4
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 11,0
Garraioa eta biltegiratzea
% 8,4
Administrazio publikoa
% 7,5
Hezkuntza
% 6,8
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 6,5
Jarduera profesionalak
% 6,0
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Eraikuntza
% 5,5
Ostalaritza
% 4,1
Informazioa eta komunikazioak
% 4,0
Beste zerbitzu batzuk
% 2,9
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 2,7
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 2,0
Higiezinen jarduerak
% 1,0
Ur-hornidura eta hondakinak
% 1,0
Etxeetako jarduerak
% 0,5
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 0,4
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,1
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0
Erauzketa-industriak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 47,3; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 40,0), eta oinarrizko okupazioak % 7,6.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 48,0 eta emakumeen % 46,5).

% 40,0
% 47,3
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 40,0Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 47,3Oinarrizko okupazioak · % 7,6Ez dago jasota · % 5,2
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Santa Coloma de Cervelló, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak1.663% 40,0825% 39,0838% 41,0
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak1.968% 47,31.017% 48,0951% 46,5
Oinarrizko okupazioak315% 7,6161% 7,6154% 7,5
Ez dago jasota215% 5,2115% 5,4100% 4,9
Guztira4.161% 100,02.118% 100,02.043% 100,0

Okupatuen % 85,7 besteren konturako langileak dira, eta % 14,3 norberaren konturakoak.[17]

% 12,4
% 75,5
% 10,2
Norberaren kontura, langileak dituena · % 1,9Norberaren kontura, langilerik gabe · % 12,4Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 75,5Besteren kontura, aldi baterakoa · % 10,2
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Santa Coloma de Cervelló, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura594% 14,3390% 18,4204% 10,0
Besteren kontura3.567% 85,71.728% 81,61.839% 90,0
Guztira4.161% 100,02.118% 100,02.043% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 91,0 estatuan jaio zen, eta % 9,0 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 63,8 okupatuak dira, % 19,9 erretiratuak, % 8,4 ikasleak, % 5,3 bestelako inaktiboak eta % 2,6 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 55,4 okupatuak dira, % 28,8 bestelako inaktiboak, % 7,1 langabeak, % 6,4 erretiratuak eta % 2,2 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 57,4 okupatuak dira, % 15,3 erretiratuak, % 14,1 bestelako inaktiboak, % 9,3 ikasleak eta % 4,0 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,9 okupatuak dira, % 34,0 bestelako inaktiboak, % 4,8 erretiratuak, % 4,2 ikasleak eta % 3,1 langabeak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 63,8
Okupatuak
% 55,4
% 2,6
Langabeak
% 7,1
% 8,4
Ikasleak
% 2,2
% 19,9
Erretiratuak
% 6,4
% 5,3
Beste inakt.
% 28,8
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 57,4
Okupatuak
% 53,9
% 4,0
Langabeak
% 3,1
% 9,3
Ikasleak
% 4,2
% 15,3
Erretiratuak
% 4,8
% 14,1
Beste inakt.
% 34,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 91,8 estatuan jaio zen, eta % 8,2 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 47,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 39,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 56,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 8,8 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 46,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 41,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 6,6 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 43,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 34,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 16,7 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 39,6
Goi eta erdi maila
% 30,4
% 47,4
Langile kualifikatuak
% 56,8
% 7,5
Oinarrizko okup.
% 8,8
% 5,5
Ez dago jasota
% 4,1
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 41,7
Goi eta erdi maila
% 34,9
% 46,8
Langile kualifikatuak
% 43,8
% 6,6
Oinarrizko okup.
% 16,7
% 4,9
Ez dago jasota
% 4,7
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 70,6 zerbitzuetan ari dira, % 20,0 industrian eta % 8,7 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 70,9 zerbitzuetan ari dira, % 15,5 industrian eta % 12,8 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 88,8 zerbitzuetan ari dira, % 9,4 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 90,6 zerbitzuetan ari dira, % 5,2 industrian eta % 3,1 eraikuntzan.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 0,7
Nekazaritza
% 0,7
% 20,0
Industria
% 15,5
% 8,7
Eraikuntza
% 12,8
% 70,6
Zerbitzuak
% 70,9
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 0,1
Nekazaritza
% 1,0
% 9,4
Industria
% 5,2
% 1,7
Eraikuntza
% 3,1
% 88,8
Zerbitzuak
% 90,6
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 25 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 128 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 7,5 km² denez, NAE lurraldearen % 17,1 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 58,9 arbolak (75,5 ha, 19 ustiategitan), % 38,5 lur goldagarria (49,3 ha, 13 ustiategitan), % 2,5 berotegiak edo babes garai irisgarriak (3,2 ha, 3 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,12 ha, 3 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
17%
83%
NAE · 128 ha (% 17,1)Gainerako azalera · 622 ha (% 82,9)
NAE, lur-erabileraren arabera
38%
59%
Lur goldagarria · 49,3 ha (% 38,5)Arbolak · 75,5 ha (% 58,9)Baratzeak · 0,12 ha (% 0,1)Berotegiak · 3,2 ha (% 2,5)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 5.379 gidari zeuden erroldatuta: 2.895 gizon (% 53,8) eta 2.484 emakume (% 46,2)[21]. Biztanleen % 65 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 6.418 ibilgailuk osatzen zuten: 4.089 turismo, 1.327 motozikleta, 327 furgoneta, 315 kamioi eta 118 ziklomotor[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 494 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 10,4 urtekoa zen; turismoen % 17,2k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 7,1k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 63,1 gasolinazko zen eta % 34 diesel; 104 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,6; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 10,7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 16,3k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
52%
21%
16%
0 etiketa · 172 (% 2,7)ECO · 503 (% 8)C etiketa · 3.281 (% 52)B etiketa · 1.326 (% 21)Etiketarik gabe · 1.026 (% 16,3)
Turismoak, adinaren arabera
17%
21%
29%
26%
< 4 urte · 703 (% 17,2)4–8 urte · 869 (% 21,3)8–15 urte · 1.182 (% 28,9)15–25 urte · 1.046 (% 25,6)≥ 25 urte · 289 (% 7,1)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q15632.
  21. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.