Vilalba Sasserra
| Vilalba Sasserra | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Bartzelonako metropoli eremua | ||||||||||
| Eskualdea | Vallès Oriental | ||||||||||
| Alkatea | Joan Pons Fiori (en) | ||||||||||
| Izen ofiziala | Vilalba Sasserra | ||||||||||
| Posta kodea | 08455 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08306 | ||||||||||
| Herriburua | Vilalba Sasserra (en) | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°39′14″N 2°26′32″E / 41.653888888889°N 2.4422222222222°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 6 km² | ||||||||||
| Altitudea | 200 m | ||||||||||
| Mugakideak | Vallgorguina, Dosrius, Llinars del Vallès eta Santa Maria de Palautordera | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 794 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 132 bizt/km² | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| vilalbasasserra.cat | |||||||||||
Vilalba Sasserra Kataluniako udalerria da, Vallès Oriental eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 636 biztanle zituen. 6 km²-ko azalera du.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Vallgorguina, Dosrius, Llinars del Vallès eta Santa Maria de Palautordera.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 402 gizon, 388 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 21,9 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 9,1 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 15,3 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 121 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 43,8)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Bolivia, Kuba dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 326 etxebizitza zeuden: 282 (% 86,5) nagusiak eta 44 (% 13,5) ez-nagusiak.[4]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Guztira 282 etxegune zeuden, eta horietatik 62 (% 22,0) pertsona bakarrekoak ziren.[5]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 663 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 32,4 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 25,8; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 32,7; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,0.[6] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 29,5 zen 2021ean eta % 32,4 2024an; beraz, 3,0 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 11,3 izatetik % 9,0 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 37,4 ziren, eta gizonen artean % 27,6; 9,8 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 10,4 eta gizonen % 7,7 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 57,2 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 42,8 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Pertsona batek zuen doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 46,2 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 53,8. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 0,8 ziren.[6]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 215 | % 32,4 | 93 | % 27,6 | 122 | % 37,4 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 171 | % 25,8 | 87 | % 25,8 | 84 | % 25,8 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 217 | % 32,7 | 131 | % 38,9 | 86 | % 26,4 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 60 | % 9,0 | 26 | % 7,7 | 34 | % 10,4 |
| Guztira | 663 | % 100,0 | 337 | % 100,0 | 326 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 29,5 | % 26,8 | % 32,5 | % 11,3 | 631 |
| 2022 | % 30,3 | % 25,5 | % 32,9 | % 11,4 | 624 |
| 2023 | % 31,0 | % 24,6 | % 34,1 | % 10,3 | 639 |
| 2024 | % 32,4 | % 25,8 | % 32,7 | % 9,0 | 663 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,0 ikasten ari zen (66 pertsona).[7] Ikasten ari zirenetatik, % 45,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 30,3 batxilergoan, % 21,2 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 3,0 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 55,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 34,4; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 25,0 eta emakumeen % 17,6. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 87,0 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 21,6 eta 25–29 urtekoen % 11,8; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,1 baino ez.[8] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 28,0 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 3,8.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 84,2 estatuan jaio zen, eta % 15,8 atzerrian.[6] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 27,2 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,7; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 29,6 eta % 13,0, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 39,3 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 7,3; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 27,5 eta % 27,5, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 10,8 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 5,7.[7] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 45,0 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 50,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.283 euro-koa zen[9], eta etxegune bakoitzeko 38.565 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 20.650 euro zen. Errenta gordina 17.180 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 67,6[10]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 13,9), beste diru-sarrerak (% 11,1), langabezia-prestazioak (% 2,2), beste prestazioak (% 5,4).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[11][oh 1]. Udalerrian indizea 26,7 da, probintziakoaren (31,5;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,2 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Vilalba Sasserra udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 416 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 63,5; gainerako % 36,5 inaktibo zeuden (erretiratuak % 51,9, beste inaktiboak % 35,6 eta ikasleak % 12,6).[12] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 9,9 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 66,2 zen eta emakumezkoena % 60,8; langabezia-tasa, aldiz, % 7,8 eta % 12,2 zen, hurrenez hurren.[12]
Okupatuen kopurua 367 zen 2023ean, 2021eko 337etik gora.[13] Emakumeek okupatuen % 43,9 osatzen dute, eta gizonek % 56,1.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 375 | % 57,3 | 202 | % 61,0 | 173 | % 53,4 |
| Langabeak | 41 | % 6,3 | 17 | % 5,1 | 24 | % 7,4 |
| Inaktiboak | 239 | % 36,5 | 112 | % 33,8 | 127 | % 39,2 |
| Guztira | 655 | % 100,0 | 331 | % 100,0 | 324 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 69,2), industria (% 22,1), eraikuntza (% 7,9) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,8).[13] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 21,3), ondoren merkataritza (% 20,2) eta eraikuntza (% 7,9) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 57,2; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 23,4), eta oinarrizko okupazioak % 16,6.[14] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 59,2 eta emakumeen % 54,7).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 86 | % 23,4 | 41 | % 19,9 | 45 | % 28,0 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 210 | % 57,2 | 122 | % 59,2 | 88 | % 54,7 |
| Oinarrizko okupazioak | 61 | % 16,6 | 34 | % 16,5 | 27 | % 16,8 |
| Ez dago jasota | 10 | % 2,7 | 9 | % 4,4 | 1 | % 0,6 |
| Guztira | 367 | % 100,0 | 206 | % 100,0 | 161 | % 100,0 |
Okupatuen % 84,7 besteren konturako langileak dira, eta % 15,3 norberaren konturakoak.[15]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 56 | % 15,3 | 41 | % 19,9 | 15 | % 9,3 |
| Besteren kontura | 311 | % 84,7 | 165 | % 80,1 | 146 | % 90,7 |
| Guztira | 367 | % 100,0 | 206 | % 100,0 | 161 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 85,3 estatuan jaio zen, eta % 14,7 atzerrian.[12] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 64,5 okupatuak dira, % 22,3 erretiratuak, % 5,5 ikasleak, % 4,4 bestelako inaktiboak eta % 3,3 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 62,5 okupatuak dira, % 22,9 bestelako inaktiboak, % 6,3 ikasleak, % 6,3 langabeak eta % 2,1 erretiratuak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 53,8 okupatuak dira, % 23,7 erretiratuak, % 9,9 bestelako inaktiboak, % 6,5 langabeak eta % 6,1 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,5 okupatuak dira, % 38,6 bestelako inaktiboak, % 13,6 langabeak eta % 2,3 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 86,4 estatuan jaio zen, eta % 13,6 atzerrian.[14] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 58,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 21,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 15,3 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 63,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 23,3 oinarrizko okupazioetakoak eta % 10,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 54,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 29,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 14,9 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 55,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,0 oinarrizko okupazioetakoak eta % 15,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[16] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 55,1 zerbitzuetan ari dira, % 31,3 industrian eta % 11,9 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 80,0 zerbitzuetan ari dira, % 16,7 industrian eta % 3,3 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 82,3 zerbitzuetan ari dira, % 14,2 industrian eta % 3,5 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 85,0 zerbitzuetan ari dira, % 10,0 eraikuntzan eta % 5,0 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 455 gidari zeuden erroldatuta: 258 gizon (% 56,7) eta 197 emakume (% 43,3)[17]. Biztanleen % 57,6 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 689 ibilgailuk osatzen zuten: 410 turismo, 116 motozikleta, 63 kamioi, 56 furgoneta eta 20 ziklomotor[17]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 519 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 12 urtekoa zen; turismoen % 12,4k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 8,8k 25 urte baino gehiago[17]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 51,2 gasolinazko zen eta % 46,5 diesel; 9 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,3; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 5,7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 27,2k ez zuen etiketarik[oh 2].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

