Canyelles
| Canyelles | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eskualdea | Garraf | ||||||||||
| Alkatea | Rosa Huguet Sugranyes | ||||||||||
| Izen ofiziala | Canyelles | ||||||||||
| Posta kodea | 08811 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08043 | ||||||||||
| Herriburua | Canelles | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°16′59″N 1°43′22″E / 41.282934°N 1.722916°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 14,2 km² | ||||||||||
| Altitudea | 142 m | ||||||||||
| Mugakideak | Vilanova i la Geltrú, Sant Pere de Ribes, Olèrdola, Olivella eta Castellet i la Gornal | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 5.505 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 388 bizt/km² | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| canyelles.cat | |||||||||||
Canyelles Kataluniako udalerria da, Garraf eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 4.104 biztanle zituen. 14,23 km²-ko azalera du.
Herri eta auzoak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- les Amèriques
- Califòrnia
- can Roca
- la Cogullada
- Canyelles (Herriburua)
- Daltmar (Canyelles)
- Nou Canyelles
- les Palmeres
- Vora Sitges
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Vilanova i la Geltrú, Sant Pere de Ribes, Olèrdola, Olivella eta Castellet i la Gornal.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 2.860 gizon, 2.634 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 15,6 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 14,4 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 14,7 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 809 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 45,5)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Argentina, Frantzia, Erresuma Batua dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 2.819 etxebizitza zeuden: 1.829 (% 64,9) nagusiak eta 990 (% 35,1) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 201 (% 7,1) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 486 (% 17,2) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 73 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 517 plazarekin (7,08 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 1.829 etxegune zeuden, eta horietatik 384 (% 21,0) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 4.634 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 35,5 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 25,6; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 29,2; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,8.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 32,2 zen 2021ean eta % 35,5 2024an; beraz, 3,2 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 11,7 izatetik % 9,8 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 37,4 ziren, eta gizonen artean % 33,7; 3,6 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 11,2 eta gizonen % 8,4 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 62,6 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 37,4 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 56 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 45,5 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 54,5. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 0,7 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 1.644 | % 35,5 | 816 | % 33,7 | 828 | % 37,4 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 1.185 | % 25,6 | 612 | % 25,3 | 573 | % 25,9 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 1.353 | % 29,2 | 787 | % 32,5 | 566 | % 25,5 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 452 | % 9,8 | 203 | % 8,4 | 249 | % 11,2 |
| Guztira | 4.634 | % 100,0 | 2.418 | % 100,0 | 2.216 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 32,2 | % 25,7 | % 30,3 | % 11,7 | 4.150 |
| 2022 | % 33,2 | % 25,6 | % 30,3 | % 10,9 | 4.262 |
| 2023 | % 34,5 | % 25,8 | % 29,3 | % 10,4 | 4.466 |
| 2024 | % 35,5 | % 25,6 | % 29,2 | % 9,8 | 4.634 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,0 ikasten ari zen (464 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 39,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 30,2 batxilergoan, % 21,1 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 7,3 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 45,7 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 33,5; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 23,1 eta emakumeen % 19,3. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 80,3 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 29,8 eta 25–29 urtekoen % 12,2; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,0 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 33,6 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 20,0.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 84,7 estatuan jaio zen, eta % 15,3 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 31,3 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 8,1; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 49,2 eta % 10,4, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 33,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 56,3 eta % 10,5, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 11,1 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 4,1.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 40,5 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 31,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.803 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 43.138 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 22.750 euro zen. Errenta gordina 20.542 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 67,3[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 14,7), beste diru-sarrerak (% 12,7), langabezia-prestazioak (% 1,6), beste prestazioak (% 3,8).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 28,5 da, probintziakoaren (31,5;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Canyelles udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 2.777 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 61,0; gainerako % 39,0 inaktibo zeuden (erretiratuak % 43,6, beste inaktiboak % 43,2 eta ikasleak % 13,2).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 9,5 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 63,5 zen eta emakumezkoena % 58,1; langabezia-tasa, aldiz, % 8,1 eta % 11,1 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 2.395 zen 2023ean, 2021eko 2.140etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 44,8 osatzen dute, eta gizonek % 55,2.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 2.514 | % 55,2 | 1.390 | % 58,4 | 1.124 | % 51,7 |
| Langabeak | 263 | % 5,8 | 122 | % 5,1 | 141 | % 6,5 |
| Inaktiboak | 1.779 | % 39,0 | 868 | % 36,5 | 911 | % 41,9 |
| Guztira | 4.556 | % 100,0 | 2.380 | % 100,0 | 2.176 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 75,1), industria (% 16,3), eraikuntza (% 8,2) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,5).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 19,6), ondoren manufaktura-industria (% 15,1) eta administrazio-jarduera lagungarriak (% 8,3) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 52,2; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 32,9), eta oinarrizko okupazioak % 9,9.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 53,3 eta emakumeen % 50,8).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 788 | % 32,9 | 411 | % 31,1 | 377 | % 35,1 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 1.250 | % 52,2 | 704 | % 53,3 | 546 | % 50,8 |
| Oinarrizko okupazioak | 238 | % 9,9 | 134 | % 10,1 | 104 | % 9,7 |
| Ez dago jasota | 119 | % 5,0 | 72 | % 5,5 | 47 | % 4,4 |
| Guztira | 2.395 | % 100,0 | 1.321 | % 100,0 | 1.074 | % 100,0 |
Okupatuen % 80,4 besteren konturako langileak dira, eta % 19,6 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 469 | % 19,6 | 308 | % 23,3 | 161 | % 15,0 |
| Besteren kontura | 1.926 | % 80,4 | 1.013 | % 76,7 | 913 | % 85,0 |
| Guztira | 2.395 | % 100,0 | 1.321 | % 100,0 | 1.074 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 85,3 estatuan jaio zen, eta % 14,7 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 58,5 okupatuak dira, % 22,2 erretiratuak, % 8,6 bestelako inaktiboak, % 5,5 ikasleak eta % 5,2 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 52,8 okupatuak dira, % 34,8 bestelako inaktiboak, % 7,0 erretiratuak, % 3,3 langabeak eta % 2,0 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 52,5 okupatuak dira, % 18,5 bestelako inaktiboak, % 15,0 erretiratuak, % 7,0 langabeak eta % 7,0 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 42,9 bestelako inaktiboak dira, % 42,0 okupatuak, % 6,3 langabeak, % 5,7 erretiratuak eta % 3,1 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 87,3 estatuan jaio zen, eta % 12,7 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 54,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 47,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 34,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 6,3 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 52,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 32,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,1 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 38,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 6,8 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 64,1 zerbitzuetan ari dira, % 22,4 industrian eta % 13,0 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 72,8 zerbitzuetan ari dira, % 13,3 eraikuntzan, % 11,4 industrian eta % 2,5 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 86,9 zerbitzuetan ari dira, % 10,9 industrian eta % 2,2 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 89,8 zerbitzuetan ari dira, % 7,5 industrian eta % 2,7 eraikuntzan.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 12 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 22,6 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 14,2 km² denez, NAE lurraldearen % 1,6 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 69,9 arbolak (15,8 ha, 12 ustiategitan), % 18,9 lur goldagarria (4,3 ha, 7 ustiategitan), % 10,5 larre iraunkorrak (2,4 ha, 2 ustiategitan) eta % 0,6 norberaren kontsumorako baratzeak (0,14 ha, 4 ustiategitan)[oh 3].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 3.552 gidari zeuden erroldatuta: 1.975 gizon (% 55,6) eta 1.577 emakume (% 44,4)[21]. Biztanleen % 64,7 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 5.160 ibilgailuk osatzen zuten: 3.134 turismo, 1.044 motozikleta, 322 furgoneta, 293 kamioi eta 215 ziklomotor[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 570 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 11,9 urtekoa zen; turismoen % 14,2k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 10,4k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 58,3 gasolinazko zen eta % 38,2 diesel; 116 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 2,3; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 8,5k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 23,6k ez zuen etiketarik[oh 4].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q15559.
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Canyellesko udalaren webgunea.
| Garrafeko udalerriak | ||
|---|---|---|
|
Canyelles • Cubelles • Olivella • Sant Pere de Ribes • Sitges • Vilanova i la Geltrú | ||
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

