Parets del Vallès
| Parets del Vallès | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Bartzelonako metropoli eremua | ||||||||||
| Eskualdea | Vallès Oriental | ||||||||||
| Alkatea | Francesc Juzgado Molla (en) | ||||||||||
| Izen ofiziala | Parets del Vallès | ||||||||||
| Posta kodea | 08150 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08159 | ||||||||||
| Herriburua | Parets del Vallès (en) | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°34′24″N 2°14′01″E / 41.573274°N 2.233678°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 9,1 km² | ||||||||||
| Altitudea | 98 m | ||||||||||
| Mugakideak | Lliçà de Vall, Granollers, Montmeló, Mollet del Vallès, Lliçà d'Amunt eta Palau-solità i Plegamans | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 18.885 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 2.075 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 25 | ||||||||||
| Informazio gehigarria | |||||||||||
| Hiri senidetuak | San Francisco del Norte | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| parets.cat | |||||||||||
Parets del Vallès Kataluniako udalerria da, Vallès Oriental eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 9,1 km²-ko azalera du eta 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 17.632 biztanle zituen.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Lliçà de Vall, Granollers, Montmeló, Mollet del Vallès, Lliçà d'Amunt eta Palau-solità i Plegamans.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 9.463 gizon, 9.436 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 25,4 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 17 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 11,5 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 2.173 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 47,7)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Senegal, Kolonbia dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 7.560 etxebizitza zeuden: 6.910 (% 91,4) nagusiak eta 650 (% 8,6) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 302 (% 4,0) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 361 (% 4,8) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 3 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 10 plazarekin (3,33 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 6.910 etxegune zeuden, eta horietatik 1.281 (% 18,5) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 16.245 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 34,3 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 24,9; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 29,5; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,3.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 31,9 zen 2021ean eta % 34,3 2024an; beraz, 2,4 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 13,5 izatetik % 11,3 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 37,1 ziren, eta gizonen artean % 31,5; 5,5 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 12,7 eta gizonen % 9,9 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 59,5 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 40,5 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 80 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 43,3 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 56,7. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 1,7 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 5.574 | % 34,3 | 2.553 | % 31,5 | 3.021 | % 37,1 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 4.041 | % 24,9 | 2.132 | % 26,3 | 1.909 | % 23,4 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 4.793 | % 29,5 | 2.609 | % 32,2 | 2.184 | % 26,8 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 1.837 | % 11,3 | 799 | % 9,9 | 1.038 | % 12,7 |
| Guztira | 16.245 | % 100,0 | 8.093 | % 100,0 | 8.152 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 31,9 | % 24,5 | % 30,1 | % 13,5 | 15.897 |
| 2022 | % 32,9 | % 24,3 | % 30,2 | % 12,7 | 15.962 |
| 2023 | % 33,5 | % 24,5 | % 29,9 | % 12,1 | 16.100 |
| 2024 | % 34,3 | % 24,9 | % 29,5 | % 11,3 | 16.245 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,9 ikasten ari zen (1.775 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 50,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 29,7 batxilergoan eta % 16,7 erdi-mailako lanbide-heziketan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 54,2 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 45,6; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 19,4 eta emakumeen % 14,1. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 86,8 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 37,0 eta 25–29 urtekoen % 12,9; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,7 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 39,3 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 29,9.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 88,2 estatuan jaio zen, eta % 11,8 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 33,0 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 8,3; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 20,7 eta % 21,1, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 37,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 12,1; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 34,2 eta % 17,5, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 11,7 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 5,3.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 50,3 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 45,5 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 16.889 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 45.927 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) parean dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 24.150 euro zen. Errenta gordina 20.965 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 68,4[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 16,8), beste diru-sarrerak (% 8,5), langabezia-prestazioak (% 1,7), beste prestazioak (% 4,7).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 24,4 da, probintziakoaren (31,5;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Parets del Vallès udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 9.848 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 61,6; gainerako % 38,4 inaktibo zeuden (erretiratuak % 53,7, beste inaktiboak % 31,8 eta ikasleak % 14,5).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 7,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 64,1 zen eta emakumezkoena % 59,0; langabezia-tasa, aldiz, % 5,6 eta % 9,9 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 8.966 zen 2023ean, 2021eko 8.687etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 46,9 osatzen dute, eta gizonek % 53,1.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 9.095 | % 56,9 | 4.818 | % 60,5 | 4.277 | % 53,2 |
| Langabeak | 753 | % 4,7 | 284 | % 3,6 | 469 | % 5,8 |
| Inaktiboak | 6.149 | % 38,4 | 2.857 | % 35,9 | 3.292 | % 41,0 |
| Guztira | 15.997 | % 100,0 | 7.959 | % 100,0 | 8.038 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 69,6), industria (% 25,3), eraikuntza (% 4,9) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,2).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 24,4), ondoren merkataritza (% 18,4) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 7,3) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 49,5; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 32,9), eta oinarrizko okupazioak % 12,5.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 51,5 eta emakumeen % 47,3).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 2.952 | % 32,9 | 1.431 | % 30,1 | 1.521 | % 36,2 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 4.441 | % 49,5 | 2.451 | % 51,5 | 1.990 | % 47,3 |
| Oinarrizko okupazioak | 1.121 | % 12,5 | 623 | % 13,1 | 498 | % 11,8 |
| Ez dago jasota | 452 | % 5,0 | 254 | % 5,3 | 198 | % 4,7 |
| Guztira | 8.966 | % 100,0 | 4.759 | % 100,0 | 4.207 | % 100,0 |
Okupatuen % 87,9 besteren konturako langileak dira, eta % 12,1 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 1.084 | % 12,1 | 712 | % 15,0 | 372 | % 8,8 |
| Besteren kontura | 7.882 | % 87,9 | 4.047 | % 85,0 | 3.835 | % 91,2 |
| Guztira | 8.966 | % 100,0 | 4.759 | % 100,0 | 4.207 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 88,8 estatuan jaio zen, eta % 11,2 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 60,3 okupatuak dira, % 24,3 erretiratuak, % 6,1 ikasleak, % 5,4 bestelako inaktiboak eta % 3,9 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 59,2 okupatuak dira, % 29,3 bestelako inaktiboak, % 5,5 erretiratuak eta % 4,4 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 53,1 okupatuak dira, % 20,6 erretiratuak, % 14,3 bestelako inaktiboak, % 6,3 langabeak eta % 5,7 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,8 okupatuak dira, % 33,4 bestelako inaktiboak, % 6,8 langabeak, % 4,8 erretiratuak eta % 3,1 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 89,0 estatuan jaio zen, eta % 11,0 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 50,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 12,1 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 21,3 oinarrizko okupazioetakoak eta % 16,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 47,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 38,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,0 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 48,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 27,4 oinarrizko okupazioetakoak eta % 19,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 61,0 zerbitzuetan ari dira, % 31,0 industrian eta % 7,7 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 59,3 zerbitzuetan ari dira, % 27,3 industrian eta % 12,1 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 78,9 zerbitzuetan ari dira, % 19,8 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 84,9 zerbitzuetan ari dira, % 14,3 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 14 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 229 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 9,1 km² denez, NAE lurraldearen % 25,1 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 99,6 lur goldagarria (228 ha, 14 ustiategitan), % 0,4 arbolak (0,98 ha, 2 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,03 ha, 2 ustiategitan)[oh 3].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 12.338 gidari zeuden erroldatuta: 6.715 gizon (% 54,4) eta 5.623 emakume (% 45,6)[21]. Biztanleen % 65,3 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 15.484 ibilgailuk osatzen zuten: 10.449 turismo, 2.067 motozikleta, 857 furgoneta, 804 kamioi eta 360 ziklomotor[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 553 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 11,1 urtekoa zen; turismoen % 14,5k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 6,9k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 56,8 gasolinazko zen eta % 41,1 diesel; 159 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,1; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 9,2k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 18,3k ez zuen etiketarik[oh 4].
Pertsonaia ezagunak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Joan Clos (1949 - ), Bartzelonako alkate ohia eta Espainiako Industria, Merkataritza eta Turismoko ministroa.
- Jordi Turull (1966-), Generalitat de Catalunyako kide ohia eta preso politikoa.
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q15437.
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Udalaren webgunea
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

