Edukira joan

Sant Andreu de Llavaneres

Sant Andreu de Llavaneres
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
Probintzia Bartzelonako probintzia
Eremu funtzionalaBartzelonako metropoli eremua
EskualdeaMaresme
AlkateaÀlex Neira Marí
Izen ofizialaSant Andreu de Llavaneres
Posta kodea08392
INEk ezarritako kodea08197
HerriburuaSant Andreu de Llavaneres (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak41°34′24″N 2°28′58″E / 41.573333333333°N 2.4827777777778°E / 41.573333333333; 2.4827777777778
Mapa
Azalera11,8 km²
Altitudea114 m
MugakideakDosrius, Sant Vicenç de Montalt eta Mataró
Demografia
Biztanleria11.938 (2025)
alt_left 6.054 (%50,8) (%49,2) 5.856 alt_right
Dentsitatea1.012 bizt/km²
Etxebizitzak64
MatrikulaB
Hizkuntza ofizialakatalan
ajllavaneres.cat

Sant Andreu de Llavaneres Kataluniako udalerria da, Maresmen eta Bartzelonako probintzian dagoena. 11,84 km² ditu, eta 2010eko urtarrilaren 1eko erroldan 10.181 biztanle zituen.

Sant Andreu de Llavaneres, udal espainiarra, Maresme-ko eskualde barruan, Bartzelonako probintzian, Kataluniaren Autonomia-Erkidegoan kokatuta, da.

San Andrés de Llavaneras dago 36 km-etara, Port Balís kirol-portua duen kostalde mediterraneoko ertzera, Bartzelonako iparrera kokatuta. Badago ekialdera kokatutako itsasoaren eta mendebalerako natura-parke baten artean. Populazioak probintziako hiriburuarekiko komunikazio onak ditu Renfe Bartzelonaren, baita ere Maresme-ko Autobidearen Aldirietako|Hurbiltasunetako lerro|bide|linea 1ari esker eta N-II-a.

Golf-kluba (pitch&putt-etako bi alor|zelai gehiagoz gain;) eta Balís-eko kirol-portua laguntzen dute aire elitista udalari ematera.

Eskuarki, izena Llavaneres-era txikiagotzen da.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Dosrius, Sant Vicenç de Montalt eta Mataró.

Biztanleriaren tamainaUrtea0200040006000800010.00012.00017001750180018501900195020002050Sant Andreu de LlavaneresBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 5.856 gizon, 6.054 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.07
0.15
 
95-99
 
0.36
0.56
 
90-94
 
1.14
1.02
 
85-89
 
2.06
2.54
 
80-84
 
3.25
3.55
 
75-79
 
3.70
4.39
 
70-74
 
4.72
5.57
 
65-69
 
6.00
7.56
 
60-64
 
6.95
8.04
 
55-59
 
8.61
8.91
 
50-54
 
8.82
7.94
 
45-49
 
8.41
6.47
 
40-44
 
7.05
5.55
 
35-39
 
5.30
4.64
 
30-34
 
4.36
5.43
 
25-29
 
4.91
6.78
 
20-24
 
5.93
6.45
 
15-19
 
5.53
5.60
 
10-14
 
5.07
5.28
 
5-9
 
4.69
3.52
 
0-4
 
3.06
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 20,4 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 10,2 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 18,9 —probintzian % 25—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Bartzelonako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 20,4Probintzia berean · % 48,7Erkidegoan · % 1,8Beste erkidegoa · % 10,2Estatutik kanpo · % 18,9
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 2.249 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 48,6)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Argentina, Errusia, Ukraina dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 48,6Europa · % 37,5Afrika · % 8,3Asia · % 5,5Ozeania · % 0,2
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 5.561 etxebizitza zeuden: 4.132 (% 74,3) nagusiak eta 1.429 (% 25,7) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 411 (% 7,4) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 528 (% 9,5) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 51 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 288 plazarekin (5,65 plaza etxebizitzako).[6]

5.561etxebizitza
4.132etxegune
528hutsik (% 9,5)
51etxebizitza turistiko (2026) Bartzelonako mapa

Etxebizitza multzoa Bartzelonako mapa

4.132
1.429
Etxebizitza nagusia (4.132)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (1.429)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Bartzelonako mapa

4.622
528
Okupatuak (4.622)Noizbehinkakoak (411)Hutsik (528)

Guztira 4.132 etxegune zeuden, eta horietatik 932 (% 22,6) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1932
2 pertsona1.143
3 pertsona915
4 pertsona790
5 edo gehiago352

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 10.278 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 48,6 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 27,4; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 17,0; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 7,0.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 44,2 zen 2021ean eta % 48,6 2024an; beraz, 4,4 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 8,5 izatetik % 7,0 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 50,1 ziren, eta gizonen artean % 47,0; 3,1 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 8,0 eta gizonen % 6,0 ziren.

10.278biztanle 15 urte edo +, 2024
% 48,6goi-mailako ikasketak+4,4 puntu 2021etik mapa
% 7,0lehen hezkuntza edo gutxiago−1,5 puntu 2021etik mapa
% 11,1ikasten ari dira, 2024
% 17,0
% 27,4
% 48,6
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 7,0Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 17,0Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 27,4Goi-mailako ikasketak · % 48,6
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Bartzelonako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 81,5 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 18,5 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 200 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 66,1 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 33,9. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 0,8 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 0,8
DBH eta antzekoak
% 17,0
Erdi-mailako LH
% 9,3
Goi-mailako LH
% 9,0
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 18,0
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 15,4
Masterrak eta espezialitateak
% 4,3
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Sant Andreu de Llavaneres, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak4.995% 48,62.338% 47,02.657% 50,1
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa2.813% 27,41.435% 28,81.378% 26,0
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)1.750% 17,0906% 18,2844% 15,9
Lehen hezkuntza edo gutxiago720% 7,0298% 6,0422% 8,0
Guztira10.278% 100,04.977% 100,05.301% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Sant Andreu de Llavaneres, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 44,2% 27,9% 19,3% 8,59.470
2022% 45,9% 27,7% 18,4% 7,99.870
2023% 47,2% 27,3% 17,8% 7,710.142
2024% 48,6% 27,4% 17,0% 7,010.278

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 11,1 ikasten ari zen (1.143 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 56,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 27,9 batxilergoan, % 10,3 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 2,4 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 59,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 54,8; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 11,4 eta emakumeen % 9,2. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 80,7 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 43,5 eta 25–29 urtekoen % 12,1; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,6 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 43,3 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 39,2.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 80,7
20–24 urte
% 43,5
25–29 urte
% 12,1
30–34 urte
% 4,7
35–39 urte
% 3,0
40–44 urte
% 2,3
45–49 urte
% 2,4
50–54 urte
% 1,9
55 urte edo +
% 0,6
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 2,1
Goi-mailako ikasketak
% 56,9
Erdi-mailako LH
% 10,3
Batxilergoa
% 27,9
DBH eta antzekoak
% 2,4
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,3
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 79,8 estatuan jaio zen, eta % 20,2 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 45,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 5,3; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,7 eta % 8,8, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 48,7 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 7,6; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 55,2 eta % 9,3, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 45,9
Goi-mailakoak
% 51,7
% 29,3
Batx. / erdi LH
% 27,0
% 19,5
DBH
% 12,5
% 5,3
Lehen H. edo gutx.
% 8,8
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 48,7
Goi-mailakoak
% 55,2
% 26,0
Batx. / erdi LH
% 26,1
% 17,7
DBH
% 9,4
% 7,6
Lehen H. edo gutx.
% 9,3
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 12,7 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 4,7.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 57,9 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 45,9 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 20.181 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 54.390 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 25.550 euro zen. Errenta gordina 27.284 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 62,2[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 14), beste diru-sarrerak (% 20), langabezia-prestazioak (% 1), beste prestazioak (% 2,8).

62%
14%
20%
Soldata · % 62,2Pentsioak · % 14Langabezia · % 1Beste prestazioak · % 2,8Beste sarrerak · % 20
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 35,1 da, probintziakoaren (31,5; Bartzelonako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,9 da, probintziakoaren (2,6; Bartzelonako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,8) gainetik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Sant Andreu de Llavaneres udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 5.724 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 56,4; gainerako % 43,6 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 43,6, erretiratuak % 41,7 eta ikasleak % 14,7).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 6,8 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 58,0 zen eta emakumezkoena % 55,0; langabezia-tasa, aldiz, % 5,8 eta % 7,8 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 5.209 zen 2023ean, 2021eko 4.783etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 49,5 osatzen dute, eta gizonek % 50,5.

5.209okupatu, 2023+% 8,9 2021etik
% 49,5emakumeak okupatuen artean
% 56,4jarduera-tasa, 2024
% 6,8langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 52,6
% 18,2
% 19,0
Okupatuak · % 52,6Langabeak · % 3,9Ikasleak · % 6,4Erretiratuak · % 18,2Beste inaktiboak · % 19,0
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Sant Andreu de Llavaneres, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak5.333% 52,62.683% 54,62.650% 50,7
Langabeak391% 3,9166% 3,4225% 4,3
Inaktiboak4.416% 43,62.062% 42,02.354% 45,0
Guztira10.140% 100,04.911% 100,05.229% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 84,6), industria (% 9,3), eraikuntza (% 5,0) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 1,2).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 18,0), ondoren jarduera profesionalak (% 9,8) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 9,2) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Bartzelonako mapa
% 9,3
% 84,6
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 1,2Industria · % 9,3Eraikuntza · % 5,0Zerbitzuak · % 84,6
Jarduera-adar zehatzak
Merkataritza
% 18,0
Jarduera profesionalak
% 9,8
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 9,2
Manufaktura-industria
% 8,7
Ostalaritza
% 7,3
Administrazio publikoa
% 6,4
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 6,2
Hezkuntza
% 5,5
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Informazioa eta komunikazioak
% 5,1
Eraikuntza
% 5,0
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 3,4
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 3,3
Garraioa eta biltegiratzea
% 2,9
Beste zerbitzu batzuk
% 2,8
Higiezinen jarduerak
% 2,4
Etxeetako jarduerak
% 2,3
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 1,2
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,4
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,1
Erauzketa-industriak
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak dira talderik ugariena, okupatuen % 47,8; ondoren, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak daude (% 39,7), eta oinarrizko okupazioak % 6,6.[16] Bi sexuetan goi eta erdi maila dira nagusi (gizonen % 47,3 eta emakumeen % 48,4).

% 47,8
% 39,7
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 47,8Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 39,7Oinarrizko okupazioak · % 6,6Ez dago jasota · % 5,9
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Sant Andreu de Llavaneres, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak2.492% 47,81.244% 47,31.248% 48,4
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak2.067% 39,71.041% 39,61.026% 39,8
Oinarrizko okupazioak343% 6,6180% 6,8163% 6,3
Ez dago jasota307% 5,9166% 6,3141% 5,5
Guztira5.209% 100,02.631% 100,02.578% 100,0

Okupatuen % 73,6 besteren konturako langileak dira, eta % 26,4 norberaren konturakoak.[17]

% 22,2
% 66,0
Norberaren kontura, langileak dituena · % 4,2Norberaren kontura, langilerik gabe · % 22,2Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 66,0Besteren kontura, aldi baterakoa · % 7,6
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Sant Andreu de Llavaneres, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura1.374% 26,4843% 32,0531% 20,6
Besteren kontura3.835% 73,61.788% 68,02.047% 79,4
Guztira5.209% 100,02.631% 100,02.578% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 80,7 estatuan jaio zen, eta % 19,3 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 56,7 okupatuak dira, % 22,5 erretiratuak, % 8,9 bestelako inaktiboak, % 8,6 ikasleak eta % 3,3 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 44,2 okupatuak dira, % 43,7 bestelako inaktiboak, % 5,5 erretiratuak, % 3,5 langabeak eta % 3,1 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 53,1 okupatuak dira, % 19,8 erretiratuak, % 16,2 bestelako inaktiboak, % 6,4 ikasleak eta % 4,5 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 48,1 bestelako inaktiboak dira, % 39,0 okupatuak, % 4,9 erretiratuak, % 4,9 langabeak eta % 3,1 ikasleak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 56,7
Okupatuak
% 44,2
% 3,3
Langabeak
% 3,5
% 8,6
Ikasleak
% 3,1
% 22,5
Erretiratuak
% 5,5
% 8,9
Beste inakt.
% 43,7
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 53,1
Okupatuak
% 39,0
% 4,5
Langabeak
% 4,9
% 6,4
Ikasleak
% 3,1
% 19,8
Erretiratuak
% 4,9
% 16,2
Beste inakt.
% 48,1
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 84,7 estatuan jaio zen, eta % 15,3 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 48,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 40,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 5,2 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 40,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 35,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 16,2 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 51,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 40,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 3,4 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 37,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 34,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 21,5 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 48,4
Goi eta erdi maila
% 40,6
% 40,3
Langile kualifikatuak
% 35,3
% 5,2
Oinarrizko okup.
% 16,2
% 6,0
Ez dago jasota
% 7,9
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 51,1
Goi eta erdi maila
% 34,3
% 40,2
Langile kualifikatuak
% 37,9
% 3,4
Oinarrizko okup.
% 21,5
% 5,3
Ez dago jasota
% 6,3
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 78,4 zerbitzuetan ari dira, % 12,3 industrian eta % 7,7 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 81,2 zerbitzuetan ari dira, % 8,4 eraikuntzan, % 6,5 industrian eta % 3,9 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 90,0 zerbitzuetan ari dira, % 7,3 industrian eta % 2,3 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 93,0 zerbitzuetan ari dira, % 5,6 industrian.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 1,5
Nekazaritza
% 3,9
% 12,3
Industria
% 6,5
% 7,7
Eraikuntza
% 8,4
% 78,4
Zerbitzuak
% 81,2
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 0,5
Nekazaritza
% 0,2
% 7,3
Industria
% 5,6
% 2,3
Eraikuntza
% 0,7
% 90,0
Zerbitzuak
% 93,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 14 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 54,7 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 11,8 km² denez, NAE lurraldearen % 4,6 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 69,7 lur goldagarria (38,1 ha, 10 ustiategitan), % 22,9 berotegiak edo babes garai irisgarriak (12,5 ha, 8 ustiategitan), % 5,7 arbolak (3,1 ha, 3 ustiategitan) eta % 1,8 larre iraunkorrak (1 ha, ustiategi batean)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
95%
NAE · 54,7 ha (% 4,6)Gainerako azalera · 1.125 ha (% 95,4)
NAE, lur-erabileraren arabera
70%
23%
Lur goldagarria · 38,1 ha (% 69,7)Larre iraunkorrak · 1 ha (% 1,8)Arbolak · 3,1 ha (% 5,7)Berotegiak · 12,5 ha (% 22,9)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 7.644 gidari zeuden erroldatuta: 3.977 gizon (% 52) eta 3.667 emakume (% 48)[21]. Biztanleen % 64,2 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 9.913 ibilgailuk osatzen zuten: 6.139 turismo, 2.206 motozikleta, 625 furgoneta, 417 ziklomotor eta 336 kamioi[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 515 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 10,2 urtekoa zen; turismoen % 18k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 8,6k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 66,6 gasolinazko zen eta % 30,3 diesel; 262 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 2,7; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 11,7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 19,2k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
49%
20%
19%
0 etiketa · 394 (% 4)ECO · 762 (% 7,7)C etiketa · 4.809 (% 48,8)B etiketa · 2.002 (% 20,3)Etiketarik gabe · 1.897 (% 19,2)
Turismoak, adinaren arabera
18%
22%
27%
24%
9%
< 4 urte · 1.106 (% 18)4–8 urte · 1.323 (% 21,6)8–15 urte · 1.688 (% 27,5)15–25 urte · 1.496 (% 24,4)≥ 25 urte · 526 (% 8,6)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q12093.
  21. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.