Martorelles
| Martorelles | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Bartzelonako metropoli eremua | ||||||||||
| Eskualdea | Vallès Oriental | ||||||||||
| Alkatea | Marc Candela i Callado (en) | ||||||||||
| Izen ofiziala | Martorelles | ||||||||||
| Posta kodea | 08107 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08115 | ||||||||||
| Herriburua | Martorelles (en) | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°31′41″N 2°14′15″E / 41.527921°N 2.237507°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 3,6 km² | ||||||||||
| Altitudea | 96 m | ||||||||||
| Mugakideak | Montmeló, Montornès del Vallès, Santa Maria de Martorelles, Sant Fost de Campsentelles eta Mollet del Vallès | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 4.992 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 1.387 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 17 | ||||||||||
| Informazio gehigarria | |||||||||||
| Hiri senidetuak | Sant'Olcese | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| martorelles.cat | |||||||||||
Martorelles Kataluniako udalerria da, Vallès Oriental eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 4.922 biztanle zituen. 3,6 km²-ko azalera du.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Montmeló, Montornès del Vallès, Santa Maria de Martorelles, Sant Fost de Campsentelles eta Mollet del Vallès.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 2.513 gizon, 2.474 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 22,2 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 17,8 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 12,6 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 628 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 43,2)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Kolonbia, Ekuador dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 2.057 etxebizitza zeuden: 1.827 (% 88,8) nagusiak eta 230 (% 11,2) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 115 (% 5,6) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 98 (% 4,8) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 1 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 4 plazarekin (4 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 1.827 etxegune zeuden, eta horietatik 395 (% 21,6) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 4.295 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 30,3 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 23,8; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 32,9; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,1.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 27,2 zen 2021ean eta % 30,3 2024an; beraz, 3,0 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 15,3 izatetik % 13,1 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 32,0 ziren, eta gizonen artean % 28,5; 3,5 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 16,2 eta gizonen % 9,9 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 61,7 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 38,3 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 30 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 34,5 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 65,5. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,1 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 1.300 | % 30,3 | 611 | % 28,5 | 689 | % 32,0 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 1.021 | % 23,8 | 558 | % 26,0 | 463 | % 21,5 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 1.412 | % 32,9 | 761 | % 35,5 | 651 | % 30,3 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 562 | % 13,1 | 213 | % 9,9 | 349 | % 16,2 |
| Guztira | 4.295 | % 100,0 | 2.143 | % 100,0 | 2.152 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 27,2 | % 24,2 | % 33,2 | % 15,3 | 4.169 |
| 2022 | % 28,4 | % 23,7 | % 33,8 | % 14,1 | 4.179 |
| 2023 | % 29,5 | % 23,7 | % 33,2 | % 13,6 | 4.206 |
| 2024 | % 30,3 | % 23,8 | % 32,9 | % 13,1 | 4.295 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,0 ikasten ari zen (428 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 46,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 32,0 batxilergoan, % 17,1 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 3,5 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 50,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 40,5; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 20,5 eta emakumeen % 14,0. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 83,1 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 38,5 eta 25–29 urtekoen % 12,7; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,5 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 46,4 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 26,1.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 87,9 estatuan jaio zen, eta % 12,1 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 28,8 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 25,9 eta % 17,3, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 32,7 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 15,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 27,2 eta % 21,7, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 10,4 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 6,9.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 47,4 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 30,6 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 16.919 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 44.400 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) parean dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 22.750 euro zen. Errenta gordina 21.040 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 61,4[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 18,6), beste diru-sarrerak (% 13,6), langabezia-prestazioak (% 1,7), beste prestazioak (% 4,8).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 26,9 da, probintziakoaren (31,5;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Martorelles udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 2.426 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 57,4; gainerako % 42,6 inaktibo zeuden (erretiratuak % 54,7, beste inaktiboak % 32,3 eta ikasleak % 13,0).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 10,2 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 60,6 zen eta emakumezkoena % 54,2; langabezia-tasa, aldiz, % 7,4 eta % 13,3 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 2.172 zen 2023ean, 2021eko 2.021etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 45,4 osatzen dute, eta gizonek % 54,6.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 2.179 | % 51,5 | 1.182 | % 56,2 | 997 | % 47,0 |
| Langabeak | 247 | % 5,8 | 94 | % 4,5 | 153 | % 7,2 |
| Inaktiboak | 1.801 | % 42,6 | 829 | % 39,4 | 972 | % 45,8 |
| Guztira | 4.227 | % 100,0 | 2.105 | % 100,0 | 2.122 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 66,8), industria (% 26,7), eraikuntza (% 6,5) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,0).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 25,7), ondoren merkataritza (% 15,1) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 8,7) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 50,0; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 31,8), eta oinarrizko okupazioak % 12,9.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 53,4 eta emakumeen % 45,9).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 691 | % 31,8 | 336 | % 28,4 | 355 | % 36,0 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 1.086 | % 50,0 | 633 | % 53,4 | 453 | % 45,9 |
| Oinarrizko okupazioak | 280 | % 12,9 | 149 | % 12,6 | 131 | % 13,3 |
| Ez dago jasota | 115 | % 5,3 | 67 | % 5,7 | 48 | % 4,9 |
| Guztira | 2.172 | % 100,0 | 1.185 | % 100,0 | 987 | % 100,0 |
Okupatuen % 85,9 besteren konturako langileak dira, eta % 14,1 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 306 | % 14,1 | 211 | % 17,8 | 95 | % 9,6 |
| Besteren kontura | 1.866 | % 85,9 | 974 | % 82,2 | 892 | % 90,4 |
| Guztira | 2.172 | % 100,0 | 1.185 | % 100,0 | 987 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 88,4 estatuan jaio zen, eta % 11,6 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 56,4 okupatuak dira, % 28,1 erretiratuak, % 5,8 ikasleak, % 5,8 bestelako inaktiboak eta % 3,8 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 61,6 okupatuak dira, % 25,8 bestelako inaktiboak, % 6,1 erretiratuak, % 3,9 langabeak eta % 2,6 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 48,4 okupatuak dira, % 23,2 erretiratuak, % 17,4 bestelako inaktiboak, % 6,0 langabeak eta % 5,1 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 42,9 okupatuak dira, % 37,8 bestelako inaktiboak, % 9,8 langabeak, % 4,7 erretiratuak eta % 4,7 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 88,5 estatuan jaio zen, eta % 11,5 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 52,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 12,0 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 60,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 17,0 oinarrizko okupazioetakoak eta % 14,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 46,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 38,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 11,4 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 28,4 oinarrizko okupazioetakoak eta % 17,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 56,0 zerbitzuetan ari dira, % 35,6 industrian eta % 8,3 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,9 zerbitzuetan ari dira, % 23,4 eraikuntzan eta % 22,7 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 79,0 zerbitzuetan ari dira, % 18,6 industrian eta % 2,3 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 87,2 zerbitzuetan ari dira, % 11,9 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 3,8 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 3,6 km² denez, NAE lurraldearen % 1,1 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 96,3 arbolak (3,7 ha, 4 ustiategitan) eta % 3,7 lur goldagarria (0,14 ha, ustiategi batean)[oh 3].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 3.318 gidari zeuden erroldatuta: 1.843 gizon (% 55,5) eta 1.475 emakume (% 44,5)[21]. Biztanleen % 66,5 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 4.551 ibilgailuk osatzen zuten: 2.867 turismo, 737 motozikleta, 274 furgoneta, 261 kamioi eta 184 ziklomotor[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 575 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 11,5 urtekoa zen; turismoen % 13,7k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 10k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 57,4 gasolinazko zen eta % 40,1 diesel; 62 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,4; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 8,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 23,9k ez zuen etiketarik[oh 4].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q15429.
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Martorellesko udalaren webgunea.
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

