Edukira joan

Sant Agustí de Lluçanès

Sant Agustí de Lluçanès
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
Eremu funtzionalaCatalunya Central
EskualdeaOsona
AlkateaLaia Serrat Danés (en) Itzuli
Izen ofizialaSant Agustí de Lluçanès
Posta kodea08586
INEk ezarritako kodea08195
HerriburuaSant Agustí de Lluçanès (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak42°05′13″N 2°07′42″E / 42.086944444444°N 2.1283333333333°E / 42.086944444444; 2.1283333333333
Mapa
Azalera13,2 km²
Altitudea816 m
MugakideakAlpens, Sora, Sant Boi de Lluçanès, Perafita eta Lluçà
Demografia
Biztanleria106 (2025)
alt_left 52 (%49,1) (%50,9) 54 alt_right
Dentsitatea8 bizt/km²
Etxebizitzak8
MatrikulaB
Hizkuntza ofizialakatalan
santagustidellucanes.cat

Sant Agustí de Lluçanès Kataluniako udalerria da, Osona eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 101 biztanle zituen. 13,38 km²-ko azalera du.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Alpens, Sora, Sant Boi de Lluçanès, Perafita eta Lluçà.

Biztanleriaren tamainaUrtea5010015020025030035017001750180018501900195020002050Sant Agustí de LluçanèsBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 54 gizon, 52 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
3.85
3.70
 
80-84
 
5.77
3.70
 
75-79
 
3.85
7.41
 
70-74
 
3.85
5.56
 
65-69
 
7.69
12.96
 
60-64
 
13.46
3.70
 
55-59
 
1.92
3.70
 
50-54
 
5.77
7.41
 
45-49
 
3.85
9.26
 
40-44
 
5.77
11.11
 
35-39
 
9.62
9.26
 
30-34
 
7.69
5.56
 
25-29
 
1.92
1.85
 
20-24
 
0.00
1.85
 
15-19
 
1.92
3.70
 
10-14
 
9.62
3.70
 
5-9
 
3.85
5.56
 
0-4
 
9.62
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 22,6 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 0 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 4,7 —probintzian % 25—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Bartzelonako mapa
Udal
Prob
Erki
Udalerri berean · % 22,6Probintzia berean · % 64,2Erkidegoan · % 8,5Estatutik kanpo · % 4,7
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 5 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 80)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Bolivia, Senegal, Argentina dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Afri
Amerika · % 80Afrika · % 20
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 75 etxebizitza zeuden: 36 (% 48,0) nagusiak eta 39 (% 52,0) ez-nagusiak.[4]

75etxebizitza
36etxegune

Etxebizitza multzoa Bartzelonako mapa

36
39
Etxebizitza nagusia (36)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (39)

Guztira 36 etxegune zeuden, eta horietatik 12 (% 33,3) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 112
2 pertsona10
3 pertsona4
4 pertsona7
5 edo gehiago3

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 89 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 42,7 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 13,5; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 37,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,7.[6] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 40,0 zen 2021ean eta % 42,7 2024an; beraz, 2,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 11,3 izatetik % 6,7 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 45,2 ziren, eta gizonen artean % 40,4; 4,8 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 14,3 eta gizonen % 0,0 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

89biztanle 15 urte edo +, 2024
% 42,7goi-mailako ikasketak+2,7 puntu 2021etik mapa
% 6,7lehen hezkuntza edo gutxiago−4,5 puntu 2021etik mapa
% 37,1
% 13,5
% 42,7
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 6,7Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 37,1Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 13,5Goi-mailako ikasketak · % 42,7
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Bartzelonako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Sant Agustí de Lluçanès, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak38% 42,719% 40,419% 45,2
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa12% 13,58% 17,04% 9,5
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)33% 37,120% 42,613% 31,0
Lehen hezkuntza edo gutxiago6% 6,70% 0,06% 14,3
Guztira89% 100,047% 100,042% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Sant Agustí de Lluçanès, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 40,0% 15,0% 33,8% 11,380
2022% 42,5% 14,9% 34,5% 8,087
2023% 40,7% 15,4% 35,2% 8,891
2024% 42,7% 13,5% 37,1% 6,789
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 17.461 euro-koa zen[7], eta etxegune bakoitzeko 44.900 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 25.550 euro zen. Errenta gordina 21.394 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 42,2[8]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 19,2), beste diru-sarrerak (% 33,4), langabezia-prestazioak (% 1,1), beste prestazioak (% 4,1).

42%
19%
33%
Soldata · % 42,2Pentsioak · % 19,2Langabezia · % 1,1Beste prestazioak · % 4,1Beste sarrerak · % 33,4
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[9][oh 1]. Udalerrian indizea 23,1 da, probintziakoaren (31,5; Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2 da, probintziakoaren (2,6; Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Sant Agustí de Lluçanès udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 60 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 67,4; gainerako % 32,6 inaktibo zeuden.[10] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 6,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 68,1 zen eta emakumezkoena % 66,7; langabezia-tasa, aldiz, % 3,1 eta % 10,7 zen, hurrenez hurren.[10]

Okupatuen kopurua 59 zen 2023ean, 2021eko 53etik gora.[11] Emakumeek okupatuen % 42,4 osatzen dute, eta gizonek % 57,6.

59okupatu, 2023+% 11,3 2021etik
% 42,4emakumeak okupatuen artean
% 67,4jarduera-tasa, 2024
% 6,7langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 62,9
% 32,6
Okupatuak · % 62,9Langabeak · % 4,5Inaktiboak · % 32,6
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Sant Agustí de Lluçanès, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak56% 62,931% 66,025% 59,5
Langabeak4% 4,51% 2,13% 7,1
Inaktiboak29% 32,615% 31,914% 33,3
Guztira89% 100,047% 100,042% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 52,5), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 23,7), industria (% 16,9) eta eraikuntza (% 6,8).[11]

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Bartzelonako mapa
% 23,7
% 16,9
% 52,5
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 23,7Industria · % 16,9Eraikuntza · % 6,8Zerbitzuak · % 52,5

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 61,0; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 27,1), eta oinarrizko okupazioak % 8,5.[12] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 61,8 eta emakumeen % 60,0).

% 27,1
% 61,0
% 8,5
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 27,1Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 61,0Oinarrizko okupazioak · % 8,5Ez dago jasota · % 3,4
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Sant Agustí de Lluçanès, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak16% 27,17% 20,69% 36,0
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak36% 61,021% 61,815% 60,0
Oinarrizko okupazioak5% 8,54% 11,81% 4,0
Ez dago jasota2% 3,42% 5,90% 0,0
Guztira59% 100,034% 100,025% 100,0

Okupatuen % 54,2 besteren konturako langileak dira, eta % 45,8 norberaren konturakoak.[13]

% 45,8
% 54,2
Norberaren kontura · % 45,8Besteren kontura eta beste egoera bat · % 54,2
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Sant Agustí de Lluçanès, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura27% 45,820% 58,87% 28,0
Besteren kontura32% 54,214% 41,218% 72,0
Guztira59% 100,034% 100,025% 100,0

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 11 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 441 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[14][oh 2]. Udalerriaren azalera 13,2 km² denez, NAE lurraldearen % 33,4 da[15]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 65,7 lur goldagarria (290 ha, 11 ustiategitan), % 34,2 larre iraunkorrak (151 ha, 5 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,12 ha, 4 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
33%
67%
NAE · 441 ha (% 33,4)Gainerako azalera · 879 ha (% 66,6)
NAE, lur-erabileraren arabera
66%
34%
Lur goldagarria · 290 ha (% 65,7)Larre iraunkorrak · 151 ha (% 34,2)Baratzeak · 0,12 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 2.540 behi, 6.728 txerri eta 50 hegazti zeuden[16][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 57 gidari zeuden erroldatuta: 30 gizon (% 52,6) eta 27 emakume (% 47,4)[17]. Biztanleen % 53,8 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 145 ibilgailuk osatzen zuten: 62 turismo, 25 motozikleta, 23 furgoneta, 19 kamioi eta 4 ziklomotor[17]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 585 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 10,5 urtekoa zen; turismoen % 8,1k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 22,6k 25 urte baino gehiago[17]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 51,4 diesel zen eta % 47,1 gasolinazko; 2 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,4; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,6k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 40,7k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
35%
21%
41%
0 etiketa · 2 (% 1,4)ECO · 3 (% 2,1)C etiketa · 49 (% 35)B etiketa · 29 (% 20,7)Etiketarik gabe · 57 (% 40,7)
Turismoak, adinaren arabera
8%
24%
27%
18%
23%
< 4 urte · 5 (% 8,1)4–8 urte · 15 (% 24,2)8–15 urte · 17 (% 27,4)15–25 urte · 11 (% 17,7)≥ 25 urte · 14 (% 22,6)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  7. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
  8. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
  9. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  10. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  12. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  13. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  14. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
  15. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q13817.
  16. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
  17. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.