Edukira joan

Fogars de la Selva

Fogars de la Selva
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
Eremu funtzionalaComarques Gironines
EskualdeaSelva
AlkateaJosep Vilà Camps
Izen ofizialaFogars de la Selva
Posta kodea08495
INEk ezarritako kodea08082
HerriburuaFogars de la Selva (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak41°43′41″N 2°40′52″E / 41.728055555556°N 2.6811111111111°E / 41.728055555556; 2.6811111111111
Mapa
Azalera32,1 km²
Altitudea45 m
MugakideakMassanes, Maçanet de la Selva, Tordera, Sant Celoni, Sant Feliu de Buixalleu eta Hostalric
Demografia
Biztanleria1.704 (2025)
alt_left 811 (%47,6) (%52,4) 894 alt_right
Dentsitatea53 bizt/km²
Etxebizitzak16
MatrikulaB
Hizkuntza ofizialakatalan
fogarsdelaselva.cat

Fogars de la Selva Kataluniako udalerria da, Selva eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 1.513 biztanle zituen. 32,1 km²-ko azalera du.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Massanes, Maçanet de la Selva, Tordera, Sant Celoni, Sant Feliu de Buixalleu eta Hostalric.

Biztanleriaren tamainaUrtea030060090012001500180017001750180018501900195020002050Fogars de la SelvaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 894 gizon, 811 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.00
0.34
 
90-94
 
1.23
1.01
 
85-89
 
1.97
2.57
 
80-84
 
2.71
3.58
 
75-79
 
3.70
4.25
 
70-74
 
5.30
6.04
 
65-69
 
5.80
6.94
 
60-64
 
7.64
7.94
 
55-59
 
7.77
10.40
 
50-54
 
9.74
9.17
 
45-49
 
7.40
5.82
 
40-44
 
7.77
6.26
 
35-39
 
5.80
6.26
 
30-34
 
5.92
5.26
 
25-29
 
5.18
4.92
 
20-24
 
6.04
5.26
 
15-19
 
4.07
4.59
 
10-14
 
4.69
5.15
 
5-9
 
3.45
4.25
 
0-4
 
3.82
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 14,8 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 16,5 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 8,5 —probintzian % 25—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Bartzelonako mapa
Udal
Prob
Erki
Best
Esta
Udalerri berean · % 14,8Probintzia berean · % 50,9Erkidegoan · % 9,3Beste erkidegoa · % 16,5Estatutik kanpo · % 8,5
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 145 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 44,1)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Argentina, Maroko, Frantzia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 38,6Europa · % 44,1Afrika · % 15,2Asia · % 2,1
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 944 etxebizitza zeuden: 581 (% 61,5) nagusiak eta 363 (% 38,5) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 101 (% 10,7) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 36 (% 3,8) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 12 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 82 plazarekin (6,83 plaza etxebizitzako).[6]

944etxebizitza
581etxegune
36hutsik (% 3,8)
12etxebizitza turistiko (2026) Bartzelonako mapa

Etxebizitza multzoa Bartzelonako mapa

581
363
Etxebizitza nagusia (581)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (363)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Bartzelonako mapa

807
101
Okupatuak (807)Noizbehinkakoak (101)Hutsik (36)

Guztira 581 etxegune zeuden, eta horietatik 128 (% 22,0) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1128
2 pertsona178
3 pertsona124
4 pertsona107
5 edo gehiago44

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 1.472 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 25,7 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 26,8; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 36,2; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,3.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 22,3 zen 2021ean eta % 25,7 2024an; beraz, 3,4 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 14,2 izatetik % 11,3 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 27,7 ziren, eta gizonen artean % 23,8; 3,9 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 12,5 eta gizonen % 10,2 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

1.472biztanle 15 urte edo +, 2024
% 25,7goi-mailako ikasketak+3,4 puntu 2021etik mapa
% 11,3lehen hezkuntza edo gutxiago−2,9 puntu 2021etik mapa
% 9,2ikasten ari dira, 2024
% 11,3
% 36,2
% 26,8
% 25,7
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 11,3Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 36,2Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 26,8Goi-mailako ikasketak · % 25,7
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Bartzelonako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 56,9 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 43,1 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 16 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 43,3 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 56,7. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 1,8 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 1,8
DBH eta antzekoak
% 36,2
Erdi-mailako LH
% 15,2
Goi-mailako LH
% 11,1
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 7,5
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 4,3
Masterrak eta espezialitateak
% 1,6
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Fogars de la Selva, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak378% 25,7183% 23,8195% 27,7
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa395% 26,8199% 25,9196% 27,8
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)533% 36,2308% 40,1225% 32,0
Lehen hezkuntza edo gutxiago166% 11,378% 10,288% 12,5
Guztira1.472% 100,0768% 100,0704% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Fogars de la Selva, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 22,3% 25,4% 38,0% 14,21.357
2022% 24,2% 24,7% 38,1% 12,91.390
2023% 24,7% 25,9% 37,7% 11,71.442
2024% 25,7% 26,8% 36,2% 11,31.472

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,2 ikasten ari zen (136 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 51,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 21,3 erdi-mailako lanbide-heziketan, % 20,6 batxilergoan eta % 4,4 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 57,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 44,4; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 28,6 eta emakumeen % 15,1. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 73,9 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 34,4 eta 25–29 urtekoen % 15,1; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,1 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 29,8 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 32,6.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 73,9
20–24 urte
% 34,4
25–29 urte
% 15,1
30–34 urte
% 8,2
35–39 urte
% 7,0
40–44 urte
% 3,3
45–49 urte
% 1,4
50–54 urte
% 1,9
55 urte edo +
% 0,2
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 2,2
Goi-mailako ikasketak
% 51,5
Erdi-mailako LH
% 21,3
Batxilergoa
% 20,6
DBH eta antzekoak
% 4,4
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,0
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 90,8 estatuan jaio zen, eta % 9,2 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 22,5 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 10,1; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 36,0 eta % 10,7, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 26,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 12,6; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 41,0 eta % 11,5, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 22,5
Goi-mailakoak
% 36,0
% 25,8
Batx. / erdi LH
% 26,7
% 41,6
DBH
% 26,7
% 10,1
Lehen H. edo gutx.
% 10,7
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 26,4
Goi-mailakoak
% 41,0
% 26,7
Batx. / erdi LH
% 39,3
% 34,2
DBH
% 8,2
% 12,6
Lehen H. edo gutx.
% 11,5
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 9,8 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 3,7.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 51,9 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 40,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.938 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 39.785 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 21.350 euro zen. Errenta gordina 17.876 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 60,3[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 20,3), beste diru-sarrerak (% 9,9), langabezia-prestazioak (% 2,4), beste prestazioak (% 7,1).

60%
20%
10%
Soldata · % 60,3Pentsioak · % 20,3Langabezia · % 2,4Beste prestazioak · % 7,1Beste sarrerak · % 9,9
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 26 da, probintziakoaren (31,5; Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,6; Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Fogars de la Selva udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 811 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 55,7; gainerako % 44,3 inaktibo zeuden (erretiratuak % 52,6, beste inaktiboak % 38,2 eta ikasleak % 9,2).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 12,2 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 57,5 zen eta emakumezkoena % 53,8; langabezia-tasa, aldiz, % 9,7 eta % 15,2 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 686 zen 2023ean, 2021eko 605etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 45,2 osatzen dute, eta gizonek % 54,8.

686okupatu, 2023+% 13,4 2021etik
% 45,2emakumeak okupatuen artean
% 55,7jarduera-tasa, 2024
% 12,2langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 48,9
% 23,3
% 16,9
Okupatuak · % 48,9Langabeak · % 6,8Ikasleak · % 4,1Erretiratuak · % 23,3Beste inaktiboak · % 16,9
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Fogars de la Selva, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak712% 48,9393% 52,0319% 45,6
Langabeak99% 6,842% 5,657% 8,2
Inaktiboak644% 44,3321% 42,5323% 46,2
Guztira1.455% 100,0756% 100,0699% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 66,5), industria (% 20,6), eraikuntza (% 11,8) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 1,2).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 19,2), ondoren merkataritza (% 17,6) eta eraikuntza (% 11,8) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Bartzelonako mapa
% 20,6
% 11,8
% 66,5
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 1,2Industria · % 20,6Eraikuntza · % 11,8Zerbitzuak · % 66,5
Jarduera-adar zehatzak
Manufaktura-industria
% 19,2
Merkataritza
% 17,6
Eraikuntza
% 11,8
Garraioa eta biltegiratzea
% 9,0
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 6,4
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 6,3
Administrazio publikoa
% 6,3
Ostalaritza
% 6,0
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Hezkuntza
% 3,9
Jarduera profesionalak
% 3,2
Informazioa eta komunikazioak
% 2,5
Beste zerbitzu batzuk
% 2,3
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 1,2
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 1,0
Ur-hornidura eta hondakinak
% 1,0
Higiezinen jarduerak
% 0,9
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 0,7
Etxeetako jarduerak
% 0,3
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,1
Erauzketa-industriak
% 0,1
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 55,8; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 25,2), eta oinarrizko okupazioak % 13,8.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 59,6 eta emakumeen % 51,3).

% 25,2
% 55,8
% 13,8
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 25,2Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 55,8Oinarrizko okupazioak · % 13,8Ez dago jasota · % 5,1
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Fogars de la Selva, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak173% 25,279% 21,094% 30,3
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak383% 55,8224% 59,6159% 51,3
Oinarrizko okupazioak95% 13,851% 13,644% 14,2
Ez dago jasota35% 5,122% 5,913% 4,2
Guztira686% 100,0376% 100,0310% 100,0

Okupatuen % 81,8 besteren konturako langileak dira, eta % 18,2 norberaren konturakoak.[17]

% 15,3
% 71,0
% 10,8
Norberaren kontura, langileak dituena · % 2,9Norberaren kontura, langilerik gabe · % 15,3Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 71,0Besteren kontura, aldi baterakoa · % 10,8
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Fogars de la Selva, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura125% 18,281% 21,544% 14,2
Besteren kontura561% 81,8295% 78,5266% 85,8
Guztira686% 100,0376% 100,0310% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 91,2 estatuan jaio zen, eta % 8,8 atzerrian.[14] Jarduera-egoeran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 50,3 okupatuak dira, % 29,3 erretiratuak, % 9,0 bestelako inaktiboak, % 7,4 langabeak eta % 4,1 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 58,6 okupatuak dira, % 22,9 bestelako inaktiboak, % 12,9 erretiratuak eta % 4,3 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 43,8 okupatuak dira, % 21,8 bestelako inaktiboak, % 19,9 erretiratuak, % 8,9 langabeak eta % 5,6 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,6 okupatuak dira, % 25,0 bestelako inaktiboak, % 10,7 langabeak, % 7,1 erretiratuak eta % 3,6 ikasleak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 50,3
Okupatuak
% 58,6
% 7,4
Langabeak
% 4,3
% 4,1
Ikasleak
% 1,4
% 29,3
Erretiratuak
% 12,9
% 9,0
Beste inakt.
% 22,9
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 43,8
Okupatuak
% 53,6
% 8,9
Langabeak
% 10,7
% 5,6
Ikasleak
% 3,6
% 19,9
Erretiratuak
% 7,1
% 21,8
Beste inakt.
% 25,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 89,7 estatuan jaio zen, eta % 10,3 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 59,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 21,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 13,4 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 63,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 14,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 14,6 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 51,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 14,6 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,0 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 21,8
Goi eta erdi maila
% 14,6
% 59,1
Langile kualifikatuak
% 63,4
% 13,4
Oinarrizko okup.
% 14,6
% 5,7
Ez dago jasota
% 7,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 30,4
Goi eta erdi maila
% 30,0
% 51,1
Langile kualifikatuak
% 53,3
% 14,6
Oinarrizko okup.
% 10,0
% 3,9
Ez dago jasota
% 6,7
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 53,4 zerbitzuetan ari dira, % 25,7 industrian, % 18,8 eraikuntzan eta % 2,1 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 58,5 zerbitzuetan ari dira, % 24,4 eraikuntzan, % 14,6 industrian eta % 2,4 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 82,1 zerbitzuetan ari dira, % 15,7 industrian eta % 2,1 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 76,7 zerbitzuetan ari dira, % 16,7 industrian eta % 6,7 eraikuntzan.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 2,1
Nekazaritza
% 2,4
% 25,7
Industria
% 14,6
% 18,8
Eraikuntza
% 24,4
% 53,4
Zerbitzuak
% 58,5
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 0,0
Nekazaritza
% 0,0
% 15,7
Industria
% 16,7
% 2,1
Eraikuntza
% 6,7
% 82,1
Zerbitzuak
% 76,7
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 15 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 150 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 32,1 km² denez, NAE lurraldearen % 4,7 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 85,4 lur goldagarria (128 ha, 14 ustiategitan), % 5,9 larre iraunkorrak (8,9 ha, 3 ustiategitan), % 4,3 arbolak (6,4 ha, 4 ustiategitan), % 4,3 berotegiak edo babes garai irisgarriak (6,4 ha, ustiategi batean) eta % 0,1 norberaren kontsumorako baratzeak (0,17 ha, 7 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
95%
NAE · 150 ha (% 4,7)Gainerako azalera · 3.060 ha (% 95,3)
NAE, lur-erabileraren arabera
85%
Lur goldagarria · 128 ha (% 85,4)Larre iraunkorrak · 8,9 ha (% 5,9)Arbolak · 6,4 ha (% 4,3)Baratzeak · 0,17 ha (% 0,1)Berotegiak · 6,4 ha (% 4,3)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 1.160 gidari zeuden erroldatuta: 649 gizon (% 55,9) eta 511 emakume (% 44,1)[21]. Biztanleen % 68 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 1.818 ibilgailuk osatzen zuten: 1.099 turismo, 274 motozikleta, 150 furgoneta, 126 kamioi eta 88 ziklomotor[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 645 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 12,5 urtekoa zen; turismoen % 11,4k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 15,2k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 51,2 gasolinazko zen eta % 46,1 diesel; 34 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,9; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 31,9k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
33%
28%
32%
0 etiketa · 45 (% 2,5)ECO · 80 (% 4,5)C etiketa · 592 (% 33,2)B etiketa · 498 (% 27,9)Etiketarik gabe · 568 (% 31,9)
Turismoak, adinaren arabera
11%
15%
23%
35%
15%
< 4 urte · 125 (% 11,4)4–8 urte · 162 (% 14,7)8–15 urte · 255 (% 23,2)15–25 urte · 390 (% 35,5)≥ 25 urte · 167 (% 15,2)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q13083.
  21. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.