Sant Esteve de Palautordera
| Sant Esteve de Palautordera | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Bartzelonako metropoli eremua | ||||||||||
| Eskualdea | Vallès Oriental | ||||||||||
| Alkatea | Tomeu Aspa Miralta | ||||||||||
| Izen ofiziala | Sant Esteve de Palautordera | ||||||||||
| Posta kodea | 08461 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08207 | ||||||||||
| Herriburua | Sant Esteve de Palautordera (en) | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°42′22″N 2°25′55″E / 41.70614°N 2.43192°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 10,6 km² | ||||||||||
| Altitudea | 231 m | ||||||||||
| Mugakideak | Fogars de Montclús, Santa Maria de Palautordera eta Sant Pere de Vilamajor | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 3.099 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 292 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 42 | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| santestevedepalautordera.cat | |||||||||||
Sant Esteve de Palautordera Kataluniako udalerria da, Vallès Oriental eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 2.458 biztanle zituen. 1 km²-ko azalera du.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Fogars de Montclús, Santa Maria de Palautordera eta Sant Pere de Vilamajor.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 1.540 gizon, 1.559 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 24,7 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 5,6 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 12 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 371 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 39,6)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Txile, Argentina dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.276 etxebizitza zeuden: 1.053 (% 82,5) nagusiak eta 223 (% 17,5) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 84 (% 6,6) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 49 (% 3,8) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 2 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 10 plazarekin (5 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 1.053 etxegune zeuden, eta horietatik 214 (% 20,3) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 2.578 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 51,4 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 23,7; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 18,7; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,1.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 46,5 zen 2021ean eta % 51,4 2024an; beraz, 4,9 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 7,9 izatetik % 6,1 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 55,6 ziren, eta gizonen artean % 47,1; 8,5 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 6,7 eta gizonen % 5,6 ziren.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 79,9 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 20,1 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 61 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 54,9 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 45,1. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 0,5 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 1.326 | % 51,4 | 593 | % 47,1 | 733 | % 55,6 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 612 | % 23,7 | 309 | % 24,5 | 303 | % 23,0 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 482 | % 18,7 | 287 | % 22,8 | 195 | % 14,8 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 158 | % 6,1 | 70 | % 5,6 | 88 | % 6,7 |
| Guztira | 2.578 | % 100,0 | 1.259 | % 100,0 | 1.319 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 46,5 | % 24,6 | % 21,0 | % 7,9 | 2.471 |
| 2022 | % 48,1 | % 24,2 | % 20,2 | % 7,5 | 2.516 |
| 2023 | % 49,3 | % 24,3 | % 19,6 | % 6,9 | 2.546 |
| 2024 | % 51,4 | % 23,7 | % 18,7 | % 6,1 | 2.578 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 12,8 ikasten ari zen (331 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 59,2 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 23,3 batxilergoan, % 14,8 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 2,4 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 66,7 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 51,8; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 16,9 eta emakumeen % 12,7. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 83,1 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 43,7 eta 25–29 urtekoen % 13,6; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,1 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 48,0 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 33,6.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 87,9 estatuan jaio zen, eta % 12,1 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 47,3 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 5,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,5 eta % 9,7, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 55,7 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 54,8 eta % 5,7, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 13,2 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 10,0.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 58,3 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 67,7 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 18.364 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 51.151 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 24.150 euro zen. Errenta gordina 23.802 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 60,1[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 13,3), beste diru-sarrerak (% 22,9), langabezia-prestazioak (% 1,2), beste prestazioak (% 2,5).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 29,9 da, probintziakoaren (31,5;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,5 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Sant Esteve de Palautordera udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 1.598 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 63,0; gainerako % 37,0 inaktibo zeuden (erretiratuak % 44,7, beste inaktiboak % 36,5 eta ikasleak % 18,8).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 6,3 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 64,6 zen eta emakumezkoena % 61,5; langabezia-tasa, aldiz, % 5,2 eta % 7,5 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 1.438 zen 2023ean, 2021eko 1.385etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 49,3 osatzen dute, eta gizonek % 50,7.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 1.497 | % 59,0 | 755 | % 61,2 | 742 | % 56,9 |
| Langabeak | 101 | % 4,0 | 41 | % 3,3 | 60 | % 4,6 |
| Inaktiboak | 940 | % 37,0 | 437 | % 35,4 | 503 | % 38,5 |
| Guztira | 2.538 | % 100,0 | 1.233 | % 100,0 | 1.305 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 77,7), industria (% 13,9), eraikuntza (% 7,2) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 1,1).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 16,6), ondoren manufaktura-industria (% 13,0) eta hezkuntza (% 12,4) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak dira talderik ugariena, okupatuen % 46,9; ondoren, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak daude (% 42,1), eta oinarrizko okupazioak % 5,9.[16] Bi sexuetan goi eta erdi maila dira nagusi (gizonen % 43,2 eta emakumeen % 50,8).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 675 | % 46,9 | 315 | % 43,2 | 360 | % 50,8 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 605 | % 42,1 | 312 | % 42,8 | 293 | % 41,3 |
| Oinarrizko okupazioak | 85 | % 5,9 | 54 | % 7,4 | 31 | % 4,4 |
| Ez dago jasota | 73 | % 5,1 | 48 | % 6,6 | 25 | % 3,5 |
| Guztira | 1.438 | % 100,0 | 729 | % 100,0 | 709 | % 100,0 |
Okupatuen % 74,2 besteren konturako langileak dira, eta % 25,8 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 371 | % 25,8 | 236 | % 32,4 | 135 | % 19,0 |
| Besteren kontura | 1.067 | % 74,2 | 493 | % 67,6 | 574 | % 81,0 |
| Guztira | 1.438 | % 100,0 | 729 | % 100,0 | 709 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 88,4 estatuan jaio zen, eta % 11,6 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 60,9 okupatuak dira, % 21,8 erretiratuak, % 7,3 ikasleak, % 6,2 bestelako inaktiboak eta % 3,8 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 56,4 okupatuak dira, % 32,9 bestelako inaktiboak, % 5,7 ikasleak eta % 3,6 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 55,8 okupatuak dira, % 16,7 erretiratuak, % 15,1 bestelako inaktiboak, % 8,6 ikasleak eta % 3,8 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 46,4 okupatuak dira, % 37,1 bestelako inaktiboak, % 9,3 langabeak, % 4,6 ikasleak eta % 2,6 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 89,6 estatuan jaio zen, eta % 10,4 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 44,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 42,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 6,3 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 49,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 16,5 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 51,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 41,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 3,3 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 42,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 37,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 14,3 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 69,1 zerbitzuetan ari dira, % 18,0 industrian eta % 11,2 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 65,8 zerbitzuetan ari dira, % 16,5 eraikuntzan, % 15,2 industrian eta % 2,5 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 87,5 zerbitzuetan ari dira, % 9,5 industrian eta % 2,5 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 82,9 zerbitzuetan ari dira, % 14,3 industrian eta % 2,9 eraikuntzan.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 14 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 56,2 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 10,6 km² denez, NAE lurraldearen % 5,3 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 88,3 lur goldagarria (49,6 ha, 10 ustiategitan), % 8,9 larre iraunkorrak (5 ha, 2 ustiategitan), % 2,6 arbolak (1,5 ha, 4 ustiategitan) eta % 0,1 norberaren kontsumorako baratzeak (0,07 ha, 4 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 65 ardi eta ahuntz zeuden[21][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 1.984 gidari zeuden erroldatuta: 998 gizon (% 50,3) eta 986 emakume (% 49,7)[22]. Biztanleen % 64 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 2.507 ibilgailuk osatzen zuten: 1.479 turismo, 479 motozikleta, 186 kamioi, 173 furgoneta eta 90 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 477 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 11 urtekoa zen; turismoen % 14,5k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 9,5k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 59 gasolinazko zen eta % 38,2 diesel; 56 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 2,3; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 9k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 26,7k ez zuen etiketarik[oh 5].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q15442.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Udalerriari buruzko informazioa Kataluniako Generalitatearen webgunean.[Betiko hautsitako esteka]
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

