Badia del Vallès
| Badia del Vallès | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Bartzelonako metropoli eremua | ||||||||||
| Eskualdea | Vallès Occidental | ||||||||||
| Alkatea | Josep Martínez Valencia | ||||||||||
| Izen ofiziala | Badia del Vallès | ||||||||||
| Posta kodea | 08214 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08904 | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°30′29″N 2°06′50″E / 41.508°N 2.114°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 0,9 km² | ||||||||||
| Altitudea | 120 m | ||||||||||
| Mugakideak | Barberà del Vallès, Sabadell eta Cerdanyola del Vallès | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 13.060 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 14.511 bizt/km² | ||||||||||
| Informazio gehigarria | |||||||||||
| Sorrera | 1994ko apirilaren 14a | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| badiadelvalles.cat | |||||||||||
Badia del Vallès Kataluniako udalerria da, Vallès Occidental eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 13.679 biztanle zituen. 0,9 km²-ko azalera du.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Barberà del Vallès, Sabadell eta Cerdanyola del Vallès.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 6.386 gizon, 6.672 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 18,9 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 22,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 11,6 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 1.517 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 44,2)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Peru, Ekuador dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 5.447 etxebizitza zeuden: 5.178 (% 95,1) nagusiak eta 269 (% 4,9) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 249 (% 4,6) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 373 (% 6,8) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 2 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 8 plazarekin (4 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 5.178 etxegune zeuden, eta horietatik 1.211 (% 23,4) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 11.414 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 17,0 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 21,6; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 45,6; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 15,8.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 15,1 zen 2021ean eta % 17,0 2024an; beraz, 1,9 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 18,7 izatetik % 15,8 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 18,0 ziren, eta gizonen artean % 15,9; 2,1 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 19,9 eta gizonen % 11,5 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 45,8 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 54,2 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 16 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 39,6 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 60,4. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 4,7 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 1.941 | % 17,0 | 882 | % 15,9 | 1.059 | % 18,0 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 2.460 | % 21,6 | 1.283 | % 23,2 | 1.177 | % 20,0 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 5.209 | % 45,6 | 2.737 | % 49,4 | 2.472 | % 42,1 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 1.804 | % 15,8 | 638 | % 11,5 | 1.166 | % 19,9 |
| Guztira | 11.414 | % 100,0 | 5.540 | % 100,0 | 5.874 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 15,1 | % 20,7 | % 45,4 | % 18,7 | 11.344 |
| 2022 | % 15,6 | % 21,1 | % 46,0 | % 17,3 | 11.343 |
| 2023 | % 16,3 | % 21,5 | % 45,7 | % 16,5 | 11.317 |
| 2024 | % 17,0 | % 21,6 | % 45,6 | % 15,8 | 11.414 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,3 ikasten ari zen (1.061 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 40,3 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 28,8 batxilergoan, % 22,1 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 4,2 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 43,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 36,3; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 25,8 eta emakumeen % 19,3. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 81,2 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 27,9 eta 25–29 urtekoen % 11,0; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,4 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 29,3 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 16,8.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 88,0 estatuan jaio zen, eta % 12,0 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 15,6 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 10,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 18,6 eta % 19,9, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 17,8 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 19,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 19,4 eta % 25,9, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 9,8 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 5,4.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 39,6 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 50,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 12.664 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 32.123 euro-koa, probintziako 2. baxuena. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 17.850 euro zen. Errenta gordina 14.684 euro-koa izan zen pertsonako, probintziako baxuena.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 61,4[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 25,4), beste diru-sarrerak (% 2,8), langabezia-prestazioak (% 2,5), beste prestazioak (% 8,1).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 23,3 da, probintziakoaren (31,5;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,2 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Badia del Vallès udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 6.006 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 53,3; gainerako % 46,7 inaktibo zeuden (erretiratuak % 51,5, beste inaktiboak % 37,6 eta ikasleak % 10,9).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 15,2 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 57,3 zen eta emakumezkoena % 49,6; langabezia-tasa, aldiz, % 13,1 eta % 17,6 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 4.989 zen 2023ean, 2021eko 4.783etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 46,3 osatzen dute, eta gizonek % 53,7.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 5.091 | % 45,2 | 2.721 | % 49,8 | 2.370 | % 40,8 |
| Langabeak | 915 | % 8,1 | 409 | % 7,5 | 506 | % 8,7 |
| Inaktiboak | 5.261 | % 46,7 | 2.335 | % 42,7 | 2.926 | % 50,4 |
| Guztira | 11.267 | % 100,0 | 5.465 | % 100,0 | 5.802 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 71,6), industria (% 20,0), eraikuntza (% 8,2) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,1).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 18,8), ondoren merkataritza (% 18,6) eta administrazio-jarduera lagungarriak (% 12,5) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 59,3; ondoren, oinarrizko okupazioak daude (% 18,7), eta zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak % 16,5.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 61,2 eta emakumeen % 57,0).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 821 | % 16,5 | 416 | % 15,5 | 405 | % 17,5 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 2.957 | % 59,3 | 1.640 | % 61,2 | 1.317 | % 57,0 |
| Oinarrizko okupazioak | 931 | % 18,7 | 473 | % 17,7 | 458 | % 19,8 |
| Ez dago jasota | 280 | % 5,6 | 149 | % 5,6 | 131 | % 5,7 |
| Guztira | 4.989 | % 100,0 | 2.678 | % 100,0 | 2.311 | % 100,0 |
Okupatuen % 93,3 besteren konturako langileak dira, eta % 6,7 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 335 | % 6,7 | 235 | % 8,8 | 100 | % 4,3 |
| Besteren kontura | 4.654 | % 93,3 | 2.443 | % 91,2 | 2.211 | % 95,7 |
| Guztira | 4.989 | % 100,0 | 2.678 | % 100,0 | 2.311 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 88,9 estatuan jaio zen, eta % 11,1 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 48,2 okupatuak dira, % 30,3 erretiratuak, % 8,5 langabeak, % 8,3 bestelako inaktiboak eta % 4,6 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 59,0 okupatuak dira, % 23,2 bestelako inaktiboak, % 7,6 erretiratuak, % 7,2 langabeak eta % 3,0 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 40,1 okupatuak dira, % 23,9 bestelako inaktiboak, % 22,6 erretiratuak, % 8,5 langabeak eta % 4,9 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 42,3 okupatuak dira, % 36,3 bestelako inaktiboak, % 12,6 langabeak, % 6,3 erretiratuak eta % 2,5 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 87,4 estatuan jaio zen, eta % 12,6 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 60,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 17,9 oinarrizko okupazioetakoak eta % 16,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 66,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 16,2 oinarrizko okupazioetakoak eta % 12,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 57,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 18,7 oinarrizko okupazioetakoak eta % 18,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 52,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 28,0 oinarrizko okupazioetakoak eta % 12,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 61,0 zerbitzuetan ari dira, % 26,7 industrian eta % 12,2 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 55,4 zerbitzuetan ari dira, % 29,0 eraikuntzan eta % 14,8 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 83,7 zerbitzuetan ari dira, % 15,2 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 93,3 zerbitzuetan ari dira, % 6,0 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 6.887 gidari zeuden erroldatuta: 4.013 gizon (% 58,3) eta 2.874 emakume (% 41,7)[19]. Biztanleen % 52,7 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 7.690 ibilgailuk osatzen zuten: 5.815 turismo, 843 motozikleta, 313 kamioi, 280 furgoneta eta 258 ziklomotor[19]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 445 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 12,4 urtekoa zen; turismoen % 10,5k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 9,2k 25 urte baino gehiago[19]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 58 gasolinazko zen eta % 40,9 diesel; 23 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,3; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 5,9k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 19,7k ez zuen etiketarik[oh 2].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Badia del Vallèsko udalaren webgunea.
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

