Cerdanyola del Vallès
| Cerdanyola del Vallès | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Bartzelonako metropoli eremua | ||||||||||
| Eskualdea | Vallès Occidental | ||||||||||
| Alkatea | Carlos Cordón Núñez | ||||||||||
| Izen ofiziala | Cerdanyola del Vallès | ||||||||||
| Posta kodea | 08290 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08266 | ||||||||||
| Herriburua | Cerdanyola del Vallès (en) | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°29′31″N 2°08′20″E / 41.491944444444°N 2.1388888888889°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 30,6 km² | ||||||||||
| Altitudea | 82 m | ||||||||||
| Mugakideak | Bartzelona, Montcada i Reixac, Ripollet, Barberà del Vallès, Badia del Vallès, Sabadell, Sant Quirze del Vallès eta Sant Cugat del Vallès | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 58.528 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 1.913 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 45 | ||||||||||
| Informazio gehigarria | |||||||||||
| Hiri senidetuak | Collegno | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| cerdanyola.cat | |||||||||||

Cerdanyola del Vallès Kataluniako udalerria da, Vallès Occidental eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua.
2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 58.747 biztanle zituen.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bartzelona, Montcada i Reixac, Ripollet, Barberà del Vallès, Badia del Vallès, Sabadell, Sant Quirze del Vallès eta Sant Cugat del Vallès.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 28.309 gizon, 29.955 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 21,1 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 19,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 17,1 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 9.959 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 56,5)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Maroko, Venezuela dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 23.858 etxebizitza zeuden: 21.726 (% 91,1) nagusiak eta 2.132 (% 8,9) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 1.105 (% 4,6) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 701 (% 2,9) hutsik zeuden.[5] Etxebizitza nagusien % 75,9 jabetzan zegoen eta % 18,8 alokairuan.[6] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 25 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 112 plazarekin (4,48 plaza etxebizitzako).[7]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Jabetza egoera (etxebizitza nagusiak)
Guztira 21.726 etxegune zeuden, eta horietatik 4.776 (% 22,0) pertsona bakarrekoak ziren.[8] Etxeguneen % 74,7 familia batek osatzen zuen eta % 3,1 familiarik gabeko etxegune anitzak ziren.[9]
Etxeguneak tamainaren arabera
Etxeguneak motaren arabera
Etxebizitzen % 55,6 1980 baino lehen eraiki ziren, eta % 13,1 2001etik aurrera.[10] Etxebizitzen % 26,0 60 m²-tik beherako azalera zuten eta % 12,4 120 m²-tik gorakoa.[11]
Eraikuntza garaia
Azalera erabilgarria
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 50.689 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 40,8 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 23,3; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 25,5; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 10,5.[12] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 38,2 zen 2021ean eta % 40,8 2024an; beraz, 2,6 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 12,1 izatetik % 10,5 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 41,7 ziren, eta gizonen artean % 39,9; 1,8 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 12,3 eta gizonen % 8,5 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 73,5 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 26,5 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 1.091 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 57,2 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 42,8. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,5 ziren.[12]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 20.691 | % 40,8 | 9.745 | % 39,9 | 10.946 | % 41,7 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 11.787 | % 23,3 | 6.102 | % 25,0 | 5.685 | % 21,6 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 12.911 | % 25,5 | 6.504 | % 26,6 | 6.407 | % 24,4 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 5.300 | % 10,5 | 2.068 | % 8,5 | 3.232 | % 12,3 |
| Guztira | 50.689 | % 100,0 | 24.419 | % 100,0 | 26.270 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 38,2 | % 23,0 | % 26,7 | % 12,1 | 49.660 |
| 2022 | % 38,8 | % 23,1 | % 26,6 | % 11,5 | 49.674 |
| 2023 | % 40,1 | % 23,0 | % 25,9 | % 11,1 | 50.398 |
| 2024 | % 40,8 | % 23,3 | % 25,5 | % 10,5 | 50.689 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 12,0 ikasten ari zen (6.084 pertsona).[13] Ikasten ari zirenetatik, % 58,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 25,5 batxilergoan, % 11,8 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 2,4 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 61,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 56,0; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 14,0 eta emakumeen % 9,9. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 87,2 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 48,3 eta 25–29 urtekoen % 17,1; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,1 baino ez.[14] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 49,1 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 39,6.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 83,0 estatuan jaio zen, eta % 17,0 atzerrian.[12] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 38,6 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 8,7; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 46,7 eta % 7,2, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 39,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,2; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,9 eta % 8,0, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 12,3 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 10,5.[13] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 56,8 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 70,8 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
- riu Ripoll
- riu Sec
- Plaça Joan Pau II
- Parc Tecnològic del Vallès
- Ermita de Santa Maria de les Feixes
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 17.925 euro-koa zen[15], eta etxegune bakoitzeko 46.621 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 23.450 euro zen. Errenta gordina 22.963 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 63,8[16]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 18,5), beste diru-sarrerak (% 12,6), langabezia-prestazioak (% 1,2), beste prestazioak (% 4).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[17][oh 1]. Udalerrian indizea 29,4 da, probintziakoaren (31,5;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,4 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Cerdanyola del Vallès udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 28.169 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 56,3; gainerako % 43,7 inaktibo zeuden (erretiratuak % 49,7, beste inaktiboak % 35,5 eta ikasleak % 14,9).[18] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 7,2 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 59,0 zen eta emakumezkoena % 53,8; langabezia-tasa, aldiz, % 6,2 eta % 8,4 zen, hurrenez hurren.[18]
Okupatuen kopurua 25.762 zen 2023ean, 2021eko 24.681etik gora.[19] Emakumeek okupatuen % 48,8 osatzen dute, eta gizonek % 51,2.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 26.127 | % 52,2 | 13.340 | % 55,4 | 12.787 | % 49,3 |
| Langabeak | 2.042 | % 4,1 | 876 | % 3,6 | 1.166 | % 4,5 |
| Inaktiboak | 21.861 | % 43,7 | 9.871 | % 41,0 | 11.990 | % 46,2 |
| Guztira | 50.030 | % 100,0 | 24.087 | % 100,0 | 25.943 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 81,1), industria (% 13,6), eraikuntza (% 5,2) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,1).[19] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 16,5), ondoren manufaktura-industria (% 12,8) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 9,1) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 44,7; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 40,9), eta oinarrizko okupazioak % 9,1.[20] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 46,0 eta emakumeen % 43,3).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 10.546 | % 40,9 | 5.241 | % 39,7 | 5.305 | % 42,2 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 11.509 | % 44,7 | 6.067 | % 46,0 | 5.442 | % 43,3 |
| Oinarrizko okupazioak | 2.342 | % 9,1 | 1.139 | % 8,6 | 1.203 | % 9,6 |
| Ez dago jasota | 1.365 | % 5,3 | 740 | % 5,6 | 625 | % 5,0 |
| Guztira | 25.762 | % 100,0 | 13.187 | % 100,0 | 12.575 | % 100,0 |
Okupatuen % 85,9 besteren konturako langileak dira, eta % 14,1 norberaren konturakoak.[21]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 3.635 | % 14,1 | 2.280 | % 17,3 | 1.355 | % 10,8 |
| Besteren kontura | 22.127 | % 85,9 | 10.907 | % 82,7 | 11.220 | % 89,2 |
| Guztira | 25.762 | % 100,0 | 13.187 | % 100,0 | 12.575 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 83,4 estatuan jaio zen, eta % 16,6 atzerrian.[18] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 54,8 okupatuak dira, % 28,1 erretiratuak, % 6,8 ikasleak, % 6,7 bestelako inaktiboak eta % 3,6 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 56,4 okupatuak dira, % 25,5 bestelako inaktiboak, % 8,8 ikasleak, % 5,0 erretiratuak eta % 4,3 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 49,1 okupatuak dira, % 21,7 erretiratuak, % 18,3 bestelako inaktiboak, % 6,3 ikasleak eta % 4,6 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 47,2 okupatuak dira, % 31,5 bestelako inaktiboak, % 10,8 ikasleak, % 5,8 langabeak eta % 4,7 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 83,6 estatuan jaio zen, eta % 16,4 atzerrian.[20] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 45,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 41,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,8 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 12,8 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 44,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 43,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 7,2 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 43,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 21,2 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[22] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 72,9 zerbitzuetan ari dira, % 19,1 industrian eta % 7,9 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 74,1 zerbitzuetan ari dira, % 12,9 eraikuntzan eta % 12,6 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 88,8 zerbitzuetan ari dira, % 9,5 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 92,7 zerbitzuetan ari dira, % 6,0 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 381 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[23][oh 2]. Udalerriaren azalera 30,6 km² denez, NAE lurraldearen % 12,5 da[24]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 99,4 lur goldagarria (379 ha, 4 ustiategitan), % 0,4 arbolak (1,7 ha, 2 ustiategitan), % 0,1 berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,5 ha, ustiategi batean) eta larre iraunkorrak (0,11 ha, ustiategi batean)[oh 3].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 34.785 gidari zeuden erroldatuta: 18.963 gizon (% 54,5) eta 15.822 emakume (% 45,5)[25]. Biztanleen % 59,7 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 38.679 ibilgailuk osatzen zuten: 26.456 turismo, 6.745 motozikleta, 2.001 furgoneta, 1.618 kamioi eta 822 ziklomotor[25]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 454 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 11 urtekoa zen; turismoen % 15,6k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 8,1k 25 urte baino gehiago[25]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 63,8 gasolinazko zen eta % 33,6 diesel; 593 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,5; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 10,3k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 16,7k ez zuen etiketarik[oh 4].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza nagusiak jabetza-erregimenaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak eraikuntza-urtearen arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak azaleraren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q13922.
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Cerdanyolako udalaren webgunea.
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

