Edukira joan

Castell de l'Areny

Castell de l'Areny
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
Eremu funtzionalaCatalunya Central
EskualdeaBerguedà
AlkateaPedro Raja Carmona
Izen ofizialaCastell de l'Areny
Posta kodea08604
INEk ezarritako kodea08057
HerriburuaCastell de l'Areny (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak42°10′29″N 1°56′49″E / 42.174722222222°N 1.9469444444444°E / 42.174722222222; 1.9469444444444
Mapa
Azalera24,4 km²
Altitudea954 m
MugakideakLa Pobla de Lillet, Les Llosses, Borredà, Vilada, La Nou de Berguedà eta Sant Julià de Cerdanyola
Demografia
Biztanleria68 (2025)
alt_left 30 (%44,1) (%55,9) 38 alt_right
Dentsitatea3 bizt/km²
Etxebizitzak12
MatrikulaB
Hizkuntza ofizialakatalan
castelldelareny.cat

Castell de l'Areny Kataluniako udalerria da, Berguedà eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 75 biztanle zituen. 24,35 km²-ko azalera du.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: La Pobla de Lillet, Les Llosses, Borredà, Vilada, La Nou de Berguedà eta Sant Julià de Cerdanyola.

Biztanleriaren tamainaUrtea010020030040050060070017001750180018501900195020002050Castell de l'ArenyBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 38 gizon, 30 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
2.63
 
80-84
 
0.00
13.16
 
75-79
 
0.00
5.26
 
70-74
 
3.33
10.53
 
65-69
 
16.67
10.53
 
60-64
 
3.33
15.79
 
55-59
 
10.00
5.26
 
50-54
 
16.67
7.89
 
45-49
 
10.00
10.53
 
40-44
 
6.67
2.63
 
35-39
 
6.67
0.00
 
30-34
 
3.33
2.63
 
25-29
 
13.33
2.63
 
20-24
 
3.33
2.63
 
15-19
 
3.33
5.26
 
10-14
 
3.33
2.63
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 14,7 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 2,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 2,9 —probintzian % 25—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Bartzelonako mapa
Udal
Prob
Udalerri berean · % 14,7Probintzia berean · % 77,9Erkidegoan · % 1,5Beste erkidegoa · % 2,9Estatutik kanpo · % 2,9
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 2 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 100)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Ekuador dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Amerika · % 100
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 66 etxebizitza zeuden: 31 (% 47,0) nagusiak eta 35 (% 53,0) ez-nagusiak.[4] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 2 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 8 plazarekin (4 plaza etxebizitzako).[5]

66etxebizitza
31etxegune
2etxebizitza turistiko (2026) Bartzelonako mapa

Etxebizitza multzoa Bartzelonako mapa

31
35
Etxebizitza nagusia (31)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (35)

Guztira 31 etxegune zeuden, eta horietatik 13 (% 41,9) pertsona bakarrekoak ziren.[6]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 113
2 pertsona10
3 pertsona2
4 pertsona2
5 edo gehiago4

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 65 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 49,2 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 26,2; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 23,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 1,5.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 42,4 zen 2021ean eta % 49,2 2024an; beraz, 6,8 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 1,5 izatetik % 1,5 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 62,1 ziren, eta gizonen artean % 38,9; 23,2 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 0,0 eta gizonen % 2,8 ziren.

65biztanle 15 urte edo +, 2024
% 49,2goi-mailako ikasketak+6,8 puntu 2021etik mapa
% 1,5lehen hezkuntza edo gutxiago+0,0 puntu 2021etik mapa
% 23,1
% 26,2
% 49,2
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 1,5Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 23,1Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 26,2Goi-mailako ikasketak · % 49,2
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Bartzelonako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Castell de l'Areny, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak32% 49,214% 38,918% 62,1
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa17% 26,29% 25,08% 27,6
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)15% 23,112% 33,33% 10,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago1% 1,51% 2,80% 0,0
Guztira65% 100,036% 100,029% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Castell de l'Areny, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 42,4% 24,2% 31,8% 1,566
2022% 44,6% 24,6% 29,2% 1,565
2023% 49,2% 23,1% 26,2% 1,565
2024% 49,2% 26,2% 23,1% 1,565
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 18.111 euro-koa zen[8], eta etxegune bakoitzeko 38.680 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) — zen. Errenta gordina 22.825 euro-koa izan zen pertsonako.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[9][oh 1].

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Castell de l'Areny udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 36 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 55,4; gainerako % 44,6 inaktibo zeuden.[10] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 2,8 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 52,8 zen eta emakumezkoena % 58,6; langabezia-tasa, aldiz, % 5,3 eta % 0,0 zen, hurrenez hurren.[10]

Okupatuen kopurua 37 zen 2023ean, 2021eko 35etik gora.[11] Emakumeek okupatuen % 45,9 osatzen dute, eta gizonek % 54,1.

37okupatu, 2023+% 5,7 2021etik
% 45,9emakumeak okupatuen artean
% 55,4jarduera-tasa, 2024
% 2,8langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 53,8
% 44,6
Okupatuak · % 53,8Langabeak · % 1,5Inaktiboak · % 44,6
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Castell de l'Areny, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak35% 53,818% 50,017% 58,6
Langabeak1% 1,51% 2,80% 0,0
Inaktiboak29% 44,617% 47,212% 41,4
Guztira65% 100,036% 100,029% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 91,9), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 5,4) eta eraikuntza (% 2,7).[11]

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Bartzelonako mapa
% 91,9
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 5,4Industria · % 0,0Eraikuntza · % 2,7Zerbitzuak · % 91,9

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak dira talderik ugariena, okupatuen % 43,2; ondoren, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak daude (% 40,5), eta oinarrizko okupazioak % 13,5.[12] Sexuaren arabera, gizonen artean langile kualifikatuak dira nagusi (% 45,0), eta emakumeen artean goi eta erdi maila (% 52,9).

% 43,2
% 40,5
% 13,5
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 43,2Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 40,5Oinarrizko okupazioak · % 13,5Ez dago jasota · % 2,7
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Castell de l'Areny, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak16% 43,27% 35,09% 52,9
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak15% 40,59% 45,06% 35,3
Oinarrizko okupazioak5% 13,54% 20,01% 5,9
Ez dago jasota1% 2,70% 0,01% 5,9
Guztira37% 100,020% 100,017% 100,0

Okupatuen % 67,6 besteren konturako langileak dira, eta % 32,4 norberaren konturakoak.[13]

% 32,4
% 67,6
Norberaren kontura · % 32,4Besteren kontura eta beste egoera bat · % 67,6
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Castell de l'Areny, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura12% 32,48% 40,04% 23,5
Besteren kontura25% 67,612% 60,013% 76,5
Guztira37% 100,020% 100,017% 100,0

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 341 behi zeuden[14].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 46 gidari zeuden erroldatuta: 25 gizon (% 54,3) eta 21 emakume (% 45,7)[15]. Biztanleen % 67,6 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 127 ibilgailuk osatzen zuten: 60 turismo, 26 furgoneta, 21 motozikleta, 17 kamioi eta 1 ziklomotor[15]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 882 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 11,6 urtekoa zen; turismoen % 11,7k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 23,3k 25 urte baino gehiago[15]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 54,3 diesel zen eta % 43,3 gasolinazko; 3 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 2,4; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 5,5k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 44,9k ez zuen etiketarik[oh 2].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
28%
21%
45%
0 etiketa · 3 (% 2,4)ECO · 4 (% 3,1)C etiketa · 36 (% 28,3)B etiketa · 27 (% 21,3)Etiketarik gabe · 57 (% 44,9)
Turismoak, adinaren arabera
12%
18%
23%
23%
23%
< 4 urte · 7 (% 11,7)4–8 urte · 11 (% 18,3)8–15 urte · 14 (% 23,3)15–25 urte · 14 (% 23,3)≥ 25 urte · 14 (% 23,3)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  8. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
  9. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  10. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  12. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  13. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  14. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
  15. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.