Edukira joan

Caldes d'Estrac

Caldes d'Estrac
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
Probintzia Bartzelonako probintzia
Eremu funtzionalaBartzelonako metropoli eremua
EskualdeaMaresme
AlkateaAlbert Batlle Salvañà
Izen ofizialaCaldes d'Estrac
Posta kodea08393
INEk ezarritako kodea08032
HerriburuaCaldas de Estrach (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak41°34′19″N 2°31′43″E / 41.571944444444°N 2.5286111111111°E / 41.571944444444; 2.5286111111111
Mapa
Azalera0,9 km²
Altitudea33 m
MugakideakArenys de Mar eta Sant Vicenç de Montalt
Demografia
Biztanleria3.356 (2025)
alt_left 1.732 (%51,7) (%48,3) 1.616 alt_right
Dentsitatea3.729 bizt/km²
Etxebizitzak16
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakCastelfranco Piandiscò (en) Itzuli
MatrikulaB
Hizkuntza ofizialakatalan
caldetes.cat

Caldes d'Estrac, herri izenez Caldetes, Kataluniako n kostaldean dagoen udalerria da, Maresmen eta Bartzelonako probintzian kokaturik.

Toponimoa latinezko "caldarios"-etik dator, ur termaletatik alegia, XVIII. mendetik aurrera bereziki garatutakoak. Eta bestela "Astaracum" pertsona izenetik ere bai, Akitaniatik datorrena, zehazki Astarac lurralde historikotik.

2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera, 2.799 biztanle zituen. 0,90 km²-ko azalera du.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Arenys de Mar eta Sant Vicenç de Montalt.

Biztanleriaren tamainaUrtea050010001500200025003000350017001750180018501900195020002050Caldes d'EstracBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 1.616 gizon, 1.732 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.17
0.25
 
95-99
 
0.87
0.68
 
90-94
 
1.79
1.42
 
85-89
 
1.79
2.78
 
80-84
 
3.93
4.08
 
75-79
 
4.33
4.83
 
70-74
 
4.62
5.69
 
65-69
 
5.83
6.37
 
60-64
 
5.77
9.59
 
55-59
 
8.37
8.85
 
50-54
 
8.89
9.16
 
45-49
 
8.31
6.81
 
40-44
 
7.39
4.46
 
35-39
 
6.00
5.32
 
30-34
 
5.08
5.07
 
25-29
 
4.21
5.88
 
20-24
 
6.00
7.30
 
15-19
 
4.85
4.58
 
10-14
 
4.10
4.08
 
5-9
 
4.21
2.78
 
0-4
 
3.46
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 16,5 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 10,2 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 25,4 —probintzian % 25—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Bartzelonako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 16,5Probintzia berean · % 45,8Erkidegoan · % 2,1Beste erkidegoa · % 10,2Estatutik kanpo · % 25,4
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 852 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 51,9)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Argentina, Maroko, Uruguai dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 51,9Europa · % 29,9Afrika · % 11,3Asia · % 6,7Ozeania · % 0,2
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.879 etxebizitza zeuden: 1.231 (% 65,5) nagusiak eta 648 (% 34,5) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 245 (% 13,0) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 195 (% 10,4) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 48 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 257 plazarekin (5,35 plaza etxebizitzako).[6]

1.879etxebizitza
1.231etxegune
195hutsik (% 10,4)
48etxebizitza turistiko (2026) Bartzelonako mapa

Etxebizitza multzoa Bartzelonako mapa

1.231
648
Etxebizitza nagusia (1.231)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (648)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Bartzelonako mapa

1.439
245
195
Okupatuak (1.439)Noizbehinkakoak (245)Hutsik (195)

Guztira 1.231 etxegune zeuden, eta horietatik 374 (% 30,4) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1374
2 pertsona359
3 pertsona213
4 pertsona184
5 edo gehiago101

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 2.849 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 47,1 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 24,2; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 19,2; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,5.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 44,6 zen 2021ean eta % 47,1 2024an; beraz, 2,5 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 11,1 izatetik % 9,5 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 49,0 ziren, eta gizonen artean % 45,0; 4,0 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 11,4 eta gizonen % 7,5 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

2.849biztanle 15 urte edo +, 2024
% 47,1goi-mailako ikasketak+2,5 puntu 2021etik mapa
% 9,5lehen hezkuntza edo gutxiago−1,6 puntu 2021etik mapa
% 10,0ikasten ari dira, 2024
% 9,5
% 19,2
% 24,2
% 47,1
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 9,5Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 19,2Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 24,2Goi-mailako ikasketak · % 47,1
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Bartzelonako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 78,2 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 21,8 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 58 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 58,1 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 41,9. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,5 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 2,5
DBH eta antzekoak
% 19,2
Erdi-mailako LH
% 10,1
Goi-mailako LH
% 10,3
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 18,6
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 12,7
Masterrak eta espezialitateak
% 3,4
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Caldes d'Estrac, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak1.341% 47,1613% 45,0728% 49,0
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa690% 24,2355% 26,0335% 22,5
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)547% 19,2293% 21,5254% 17,1
Lehen hezkuntza edo gutxiago271% 9,5102% 7,5169% 11,4
Guztira2.849% 100,01.363% 100,01.486% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Caldes d'Estrac, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 44,6% 24,8% 19,5% 11,12.693
2022% 45,5% 24,8% 19,5% 10,22.743
2023% 45,9% 24,8% 19,2% 10,12.814
2024% 47,1% 24,2% 19,2% 9,52.849

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,0 ikasten ari zen (284 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 53,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 27,1 batxilergoan, % 13,7 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 2,5 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 65,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 42,3; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 19,7 eta emakumeen % 7,7. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 84,5 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 44,9 eta 25–29 urtekoen % 8,5; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,2 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 52,7 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 32,9.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 84,5
20–24 urte
% 44,9
25–29 urte
% 8,5
30–34 urte
% 2,4
35–39 urte
% 2,4
40–44 urte
% 3,9
45–49 urte
% 1,4
50–54 urte
% 2,0
55 urte edo +
% 0,1
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 2,1
Goi-mailako ikasketak
% 53,9
Erdi-mailako LH
% 13,7
Batxilergoa
% 27,1
DBH eta antzekoak
% 2,5
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,7
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 74,5 estatuan jaio zen, eta % 25,5 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 45,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 5,6; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 42,0 eta % 13,8, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 50,6 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,2; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 44,7 eta % 17,2, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 45,9
Goi-mailakoak
% 42,0
% 27,2
Batx. / erdi LH
% 22,3
% 21,4
DBH
% 21,9
% 5,6
Lehen H. edo gutx.
% 13,8
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 50,6
Goi-mailakoak
% 44,7
% 23,4
Batx. / erdi LH
% 20,4
% 16,9
DBH
% 17,7
% 9,2
Lehen H. edo gutx.
% 17,2
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 11,7 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 4,8.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 55,0 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 45,7 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 19.248 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 46.682 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.062 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 22.750 euro zen. Errenta gordina 25.472 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 61,4[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 14,3), beste diru-sarrerak (% 20,3), langabezia-prestazioak (% 1), beste prestazioak (% 3).

61%
14%
20%
Soldata · % 61,4Pentsioak · % 14,3Langabezia · % 1Beste prestazioak · % 3Beste sarrerak · % 20,3
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 36,9 da, probintziakoaren (31,5; Bartzelonako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 3,3 da, probintziakoaren (2,6; Bartzelonako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,8) gainetik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Caldes d'Estrac udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 1.555 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 55,2; gainerako % 44,8 inaktibo zeuden (erretiratuak % 45,4, beste inaktiboak % 40,7 eta ikasleak % 13,9).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 7,2 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 56,4 zen eta emakumezkoena % 54,1; langabezia-tasa, aldiz, % 7,5 eta % 6,9 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 1.437 zen 2023ean, 2021eko 1.276etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 50,7 osatzen dute, eta gizonek % 49,3.

1.437okupatu, 2023+% 12,6 2021etik
% 50,7emakumeak okupatuen artean
% 55,2jarduera-tasa, 2024
% 7,2langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 51,2
% 20,4
% 18,2
Okupatuak · % 51,2Langabeak · % 4,0Ikasleak · % 6,2Erretiratuak · % 20,4Beste inaktiboak · % 18,2
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Caldes d'Estrac, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak1.443% 51,2701% 52,1742% 50,3
Langabeak112% 4,057% 4,255% 3,7
Inaktiboak1.264% 44,8587% 43,6677% 45,9
Guztira2.819% 100,01.345% 100,01.474% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 85,9), industria (% 9,8), eraikuntza (% 3,6) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,7).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 17,4), ondoren osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 10,5) eta ostalaritza (% 10,4) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Bartzelonako mapa
% 9,8
% 85,9
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 0,7Industria · % 9,8Eraikuntza · % 3,6Zerbitzuak · % 85,9
Jarduera-adar zehatzak
Merkataritza
% 17,4
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 10,5
Ostalaritza
% 10,4
Manufaktura-industria
% 9,0
Jarduera profesionalak
% 8,6
Administrazio publikoa
% 6,6
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 5,7
Hezkuntza
% 5,6
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Informazioa eta komunikazioak
% 4,2
Garraioa eta biltegiratzea
% 3,7
Eraikuntza
% 3,6
Beste zerbitzu batzuk
% 3,1
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 2,9
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 2,7
Etxeetako jarduerak
% 2,4
Higiezinen jarduerak
% 2,0
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,8
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 0,7
Erauzketa-industriak
% 0,0
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak dira talderik ugariena, okupatuen % 43,8; ondoren, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak daude (% 43,4), eta oinarrizko okupazioak % 7,6.[16] Sexuaren arabera, gizonen artean langile kualifikatuak dira nagusi (% 45,0), eta emakumeen artean goi eta erdi maila (% 44,9).

% 43,8
% 43,4
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 43,8Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 43,4Oinarrizko okupazioak · % 7,6Ez dago jasota · % 5,2
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Caldes d'Estrac, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak629% 43,8302% 42,6327% 44,9
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak624% 43,4319% 45,0305% 41,9
Oinarrizko okupazioak109% 7,653% 7,556% 7,7
Ez dago jasota75% 5,235% 4,940% 5,5
Guztira1.437% 100,0709% 100,0728% 100,0

Okupatuen % 76,8 besteren konturako langileak dira, eta % 23,2 norberaren konturakoak.[17]

% 20,0
% 66,2
% 10,6
Norberaren kontura, langileak dituena · % 3,1Norberaren kontura, langilerik gabe · % 20,0Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 66,2Besteren kontura, aldi baterakoa · % 10,6
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Caldes d'Estrac, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura333% 23,2187% 26,4146% 20,1
Besteren kontura1.104% 76,8522% 73,6582% 79,9
Guztira1.437% 100,0709% 100,0728% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 75,1 estatuan jaio zen, eta % 24,9 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 54,9 okupatuak dira, % 26,3 erretiratuak, % 7,4 bestelako inaktiboak, % 7,3 ikasleak eta % 4,1 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,2 okupatuak dira, % 36,6 bestelako inaktiboak, % 5,8 erretiratuak, % 3,9 ikasleak eta % 3,6 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 53,1 okupatuak dira, % 25,0 erretiratuak, % 12,5 bestelako inaktiboak, % 6,4 ikasleak eta % 3,0 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 44,9 bestelako inaktiboak dira, % 41,7 okupatuak, % 6,0 langabeak, % 3,9 erretiratuak eta % 3,4 ikasleak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 54,9
Okupatuak
% 50,2
% 4,1
Langabeak
% 3,6
% 7,3
Ikasleak
% 3,9
% 26,3
Erretiratuak
% 5,8
% 7,4
Beste inakt.
% 36,6
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 53,1
Okupatuak
% 41,7
% 3,0
Langabeak
% 6,0
% 6,4
Ikasleak
% 3,4
% 25,0
Erretiratuak
% 3,9
% 12,5
Beste inakt.
% 44,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 78,1 estatuan jaio zen, eta % 21,9 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 46,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 42,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 5,8 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 54,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 27,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 13,5 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 50,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 41,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 3,0 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 44,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 25,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 24,5 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 46,8
Goi eta erdi maila
% 27,7
% 42,2
Langile kualifikatuak
% 54,8
% 5,8
Oinarrizko okup.
% 13,5
% 5,2
Ez dago jasota
% 3,9
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 50,4
Goi eta erdi maila
% 25,2
% 41,3
Langile kualifikatuak
% 44,0
% 3,0
Oinarrizko okup.
% 24,5
% 5,3
Ez dago jasota
% 6,3
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 81,9 zerbitzuetan ari dira, % 11,9 industrian eta % 5,1 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 71,6 zerbitzuetan ari dira, % 14,2 industrian eta % 12,3 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 91,2 zerbitzuetan ari dira, % 7,7 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 94,3 zerbitzuetan ari dira, % 5,7 industrian.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 1,1
Nekazaritza
% 1,9
% 11,9
Industria
% 14,2
% 5,1
Eraikuntza
% 12,3
% 81,9
Zerbitzuak
% 71,6
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 0,2
Nekazaritza
% 0,0
% 7,7
Industria
% 5,7
% 0,9
Eraikuntza
% 0,0
% 91,2
Zerbitzuak
% 94,3
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 1.901 gidari zeuden erroldatuta: 1.026 gizon (% 54) eta 875 emakume (% 46)[19]. Biztanleen % 56,8 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 2.637 ibilgailuk osatzen zuten: 1.702 turismo, 587 motozikleta, 125 furgoneta, 113 ziklomotor eta 81 kamioi[19]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 508 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 11,4 urtekoa zen; turismoen % 15k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 9,6k 25 urte baino gehiago[19]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 68,1 gasolinazko zen eta % 29,9 diesel; 42 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,6; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 8,8k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 21,4k ez zuen etiketarik[oh 2].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
49%
21%
21%
0 etiketa · 58 (% 2,2)ECO · 173 (% 6,6)C etiketa · 1.279 (% 48,6)B etiketa · 559 (% 21,2)Etiketarik gabe · 563 (% 21,4)
Turismoak, adinaren arabera
15%
20%
26%
30%
10%
< 4 urte · 255 (% 15)4–8 urte · 332 (% 19,5)8–15 urte · 436 (% 25,6)15–25 urte · 516 (% 30,3)≥ 25 urte · 163 (% 9,6)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Jaiak eta ospakizunak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.