Edukira joan

Madril

Madril
Madrid
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Madrilgo Erkidegoa
AlkateaJosé Luis Martínez-Almeida
Izen ofizialaMadrid
Jatorrizko izenaMadrid
Posta kodea28001–28081
INEk ezarritako kodea28079
Geografia
Koordenatuak40°25′01″N 3°42′12″W / 40.4169°N 3.7033°W / 40.4169; -3.7033
Mapa
Azalera604,4551 km²
Altitudea663 m
MugakideakAlcorcón, Alcobendas, Leganés, Pozuelo de Alarcón, Getafe, Rivas-Vaciamadrid, San Fernando de Henares, Coslada, Paracuellos de Jarama, San Sebastián de los Reyes, Colmenar Viejo, Tres Cantos, Hoyo de Manzanares, Torrelodones, Las Rozas de Madrid eta Majadahonda
Demografia
Biztanleria3.506.730 (2025)
alt_left 1.846.375 (%53,1) (%46,9) 1.631.122 alt_right
Dentsitatea5.801 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia91
Hiri senidetuakBuenos Aires, Abu Dhabi, Asuncion, Pekin, Berlin, Bogota, Bordele, Budapest, Caracas, Guatemalako Hiria, Habana, La Paz, Lima, Lisboa, Managua, Manila, Mexiko Hiria, Montevideo, New York, Nuakxot, Panama Hiria, Quito, Praga, Rabat, Rio de Janeiro, San José, San Juan, San Salvador, Santiago, Santo Domingo, Sarajevo, Sofia, Tegucigalpa, Tripoli, Varsovia, Cannes, La Serena, Chimbote, Brusela, Atenas, Damasko, Miami, Tirana, Maui konderria, Marrakex, Hama, Mosku eta Kiev
MatrikulaM
madrid.es

Madril[1][2] (gaztelaniaz eta ofizialki: Madrid, maˈðɾið ahoskatua) Espainiako eta Madrilgo Erkidegoko hiriburua eta hiri nagusia da, Iberiar penintsularen erdialdean dagoena. Azken erroldaren arabera 3.506.730 biztanle zituen 604,5 km²-ko azaleran. Horrenbestez, Europar Batasuneko hirugarren metropoli-barrutirik handiena osatzen du.[3][4]

Espainiako Gobernuaren eta Gorteen egoitza da, baita Administrazio Zentralaren eta Estatuaren erakundeen bilgunea ere. Ekonomian, finantza eta industria gune garrantzitsua da, Espainiako eta nazioarteko enpresa askoren egoitza baita. Espainiari dagokionez, berebiziko garrantzia du kultur arloan, bertan baitaude Pradoko Museoa, Thyssen-Bornemisza eta Reina Sofía museoak.[5]

Madril Iberiar Penintsulako erdialdean dago, Cerro de los Ángeles muino lekukotik kilometro gutxitara. Hiriko koordenadak 40°26′N 3°41′W / 40.433°N 3.683°W / 40.433; -3.683 dira eta batez besteko altuera 667 metrokoa denez, Europako hiriburu altuenetariko bat da.

Geografiaz eta meteorologiaz, Iberiar goi-lautadako hegoaldean dago, Guadarramako mendilerrotik kilometro batzuk hegoalderantz.

Hidrografikoki, Tajoaren arroan dago. Hiriko ibai nagusia Manzanares da, El Pardo inguruan izen bereko urtegian Madrilen sartzen dena. Ibai horren zenbait ibai-adarrek ere hiria zeharkatzen dute, Meaques edo Leganitos tartean. Gainera, Jaramaren ibai-adar Moraleja, De la Vega, Valdelamasa edo Viñuelas errekek edo Guadarramaren ibai-adar Cedrón errekak udalerria ere zeharkatzen dute.

Madrilgo klimak klima kontinental eta klima mediterraneo nahasten ditu, hiriko ezaugarrien eragina jasan ondoren. Bataz besteko tenperatura 14,5 °C eta 15.0 °C artekoa da.[6]

Neguak hotzak dira, bataz besteko tenperatura 4-5 °C-koa, sarritan izozteak dituztenak. Udak, berriz, beroak dira eta bataz besteko tenperatura 24 °C-koa izanik, nahiz eta batzutan 35 °C-koak baino altuagoak ere izan. Oszilazio termikoa handiagoa da periferian erdialdean baino, gizakien eragina zela eta. Urtean 400 mm-ko baino prezipitazio handiagoak dituzte, ekainetik irailera hilabete lehorragoak izanik.[7]

    Datu klimatikoak (Madril, Retiroko lorategiak)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura maximoa (°C) 9.7 12.0 15.7 17.5 21.4 26.9 31.2 30.7 26.0 19.0 13.4 10.1 19.4
Batez besteko tenperatura (ºC) 6.2 7.9 10.7 12.4 16.1 21.0 24.8 24.5 20.5 14.6 9.7 7.0 14.6
Batez besteko tenperatura minimoa (°C) 2.6 3.7 5.6 7.2 10.7 15.1 18.4 18.2 15.0 10.2 6.0 3.8 9.7
Pilatutako prezipitazioa (mm) 37 35 26 47 52 25 15 10 28 49 56 56 436
Prezipitazio egunak (≥ 1 mm) 6 6 5 7 8 4 2 2 3 6 6 7 63
Eguzki orduak 148 157 214 231 272 310 359 335 261 198 157 124 2769
Iturria: Agencia Estatal de Meteorología[8]
    Datu klimatikoak (Madril-Barajas aireportua, hiriaren erdigunetik 9 kilometrora)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura maximoa (°C) 10.6 12.9 16.3 18.0 22.3 28.2 33.0 32.4 27.6 20.6 14.7 11.0 20.6
Batez besteko tenperatura (ºC) 5.4 7.2 9.8 11.7 15.6 20.7 24.5 24.2 20.2 14.4 9.2 6.4 14.1
Batez besteko tenperatura minimoa (°C) 0.3 1.5 3.2 5.4 8.4 13.0 16.1 16.0 12.7 8.3 3.8 1.8 7.6
Pilatutako prezipitazioa (mm) 33 34 23 39 47 26 11 12 24 39 48 48 386
Prezipitazio egunak (≥ 1 mm) 6 5 4 6 7 4 2 2 3 6 6 7 58
Eguzki orduak 140 164 221 219 256 299 344 328 252 198 155 115 2658
Iturria: Agencia Estatal de Meteorología[9]

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Alcorcón, Alcobendas, Leganés, Pozuelo de Alarcón, Getafe, Rivas-Vaciamadrid, San Fernando de Henares, Coslada, Paracuellos de Jarama, San Sebastián de los Reyes, Colmenar Viejo, Tres Cantos, Hoyo de Manzanares, Torrelodones, Las Rozas de Madrid eta Majadahonda.

Hiriaren jatorria zehatzeke dago, hilobi bisigodoak eta aurreerromatar aztarnategiak (zeltar carpetani) topatu dituztelako. Madrilgo hiria musulmanek sortu zuten IX. mendean (arabieraz: مجريط Maǧrīţ), Matrice izeneko vicus bisigodoa zegoen tokian.[10][11] Mohamed I.a emirrak ibaiaren ondoan (egun Madrilgo Errege Jauregia hantxe dago) gotorleku bat eraiki zuen, Guadarramako mendilerroa babesteko eta iparraldeko erresumetara zihoazen razziek geltokia izan zezaten.[12] 1023 eta 1030 artean, Maǧrīţ Santaverreko Banu Dhi l-Nun leinuaren eskuetan zegoen, Toledoko taifa gobernatzen zuena.

1083an Alfontso VI.a Leon eta Gaztelakoak hiria konkistatu zuen. 1123an hiribildu izendatu zuten eta kontzeju bilakatu zen (Comunidad de Villa y Tierra). 1188an lehendabizikoz Gaztelako Gorteetan parte hartu zuen eta 1202an Alfontso VIII.ak lehenengo forua eman zion.

1520an Karlos I.a iritsi baino lehen, Gaztelako Komunitateen Gerran, Juan de Zapatak zuzendua komuneroen alde egin zuen[13] baina, Villalarreko gudua eta gero, erregearen gudarosteek hartu zuten. Filipe II.ak aukeratu zuen Gorteen egoitza izateko 1561ean. Orduz geroztik, bere horretan segitu du, 1601. eta 1606. urteen arteko epe laburrean izan ezik, Valladolida aldatu baitzuten orduan hiriburutza. Bestalde, Gerra Zibilean zehar, Espainiako gobernua Valentziara aldatu zen lehenengo, eta Bartzelonara ondoren. Hala ere, gerra bukatu zenean Madrilek hartu zuen berriz lekukoa, eta horrela mantendu da gaur egun arte.

Madrilgo hitzarmenak 1616an egin ziren lehen aldiz. Espainiako Karlos V.aren eta Frantziako Frantzisko I.aren arteko hitzarmena izan zen (1616ko urtarrilaren 14). Frantziako erregea Espainiako enperadorearen eskuetan zegoen Madrilen, Paviako borrokaren ondoren. Hitzarmen honen bidez Frantziako erregeak Burgundiako dukerria emango zuela, Italiari eta Flandesko Jaurgoari buruz zituen asmoak baztertuko zituela eta Leonorrekin, Karlos V.aren arrebarekin, ezkonduko zela agindu zuen. Hala ere, askatu zutenean ez zituen akordioak onartu eta hitzarmena indarrik gabe geratu zen.

Madrilgo bigarren hitzarmenak 1621ean egin ziren. Espainiako Gortearen eta Frantziako eta Vatikanoko ordezkarien artean sinatutako akordioa. Hitzarmen horren bidez Grisoietako Errepublika Valtelina izenekoaz jabetu zen berriro (1621eko apirilaren 26). Ez zen bete hitzarmen honetan erabakitakoa.

Hiriburu bilakatu zenetik, Madrilgo biztanleriak hasi eta hasi egin du eta 1625ean harresiak bota zituzten, jadanik gaindituak zituztelako. Espainiako Ondorengotza Gerran Filipe V.aren hiriburua izan zen eta, austriarren aldekoek bitan hartu zuten, 1706an eta 1710ean hain zuzen ere.[14]

1721ean, Madrilgo azken hitzarmena gertatu zen. Espainiaren, Frantziaren eta Ingalaterraren artean egindako hitzarmena, Utrecht, Baden eta Londreseko hitzarmenak bateratzen zituena. Hitzarmen honen asmoa Espainiaren eta Erresuma Batuko Inperioaren arteko arazoak konpontzea zen.

Borboitarrek Erdi Aroko hiria berreraiki zuten eta Francesco Sabatini, Ventura Rodríguez edo Juan de Villanueva bezalako arkitektoei esker, 1755erako Karlos III.ak europar hiriburu neoklasikoa zuen. Madrildarrek, berriz, ez ziren kontent eta 1766an Esquilacheren aurkako matxinada piztu zen.

Borboitarrek artisautza babestu zuten, XIX. mendearen erditik aurrera industria bilakatu eta Espainiako ekonomiaren eragile bihurtu zen (kimika, metalurgia, elektronika, farmazeutikoa). Hala ere, XX. mendearen hasieran Madril hiri modernoarena baino herri txikiaren irudia zuen. Lehenengo herenean biztanleria bikoiztu eta 950.000 biztanle izatera ailegatu zen. Las Ventas, Tetuán edo El Carmen bezalako aldiri berriak langileen etxeez bete ziren, erdi-mailako klaserako zabalgune bat eraiki zuten bitartean.[15]

Espainiako Bigarren Errepublika Puerta del Solen aldarrikatu zuten eta Gerra Zibila piztean legitimitatearen alde egin zuen. Hori zela eta, 1936 eta 1939 artean setioa jasan zuen.[16] Frankismoan barneko immigrazioak hiriaren biztanleria handitu zuen eta txabolismoa sortu.

1983an Madrilgo Erkidegoa sortu zutenean, haren hiriburu izendatu zuten. Harrezkero, hiriak bere etengabeko hazkunde ekonomikoari ekin zion baina une latzak ere jasan zituen: 2004an Madrilgo aldirikoen tren sareko 4 trenetan egindako eraso terroristak izan ziren, Espainia eta Europako historian handienak izan zirenak. Komando islamista batek ia 200 hildako eta 2.000tik gora zauritu eragin zituen.[17]

Biztanleriaren tamainaUrtea500.0001.000.0001.500.0002.000.0002.500.0003.000.0003.500.0004.000.000189019201950198020102040MadrilBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 1.631.122 gizon, 1.846.375 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.08
0.19
 
95-99
 
0.54
0.83
 
90-94
 
1.73
1.53
 
85-89
 
2.62
2.59
 
80-84
 
3.72
3.27
 
75-79
 
4.32
3.68
 
70-74
 
4.48
4.90
 
65-69
 
5.51
6.25
 
60-64
 
6.61
7.04
 
55-59
 
7.13
7.67
 
50-54
 
7.43
7.87
 
45-49
 
7.45
7.36
 
40-44
 
6.82
7.33
 
35-39
 
6.66
7.98
 
30-34
 
7.26
7.38
 
25-29
 
6.94
6.02
 
20-24
 
5.41
5.14
 
15-19
 
4.37
4.73
 
10-14
 
4.03
4.31
 
5-9
 
3.64
3.89
 
0-4
 
3.26
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[18]

Espainiako hiriburua izanda, Madrilera Penintsulako leku guztietatik ailegatu ziren, tartean euskaldun asko. Euskaldunek Madrilgo Euskal Etxea eratu zuten, Jovellanos kalearen 3.ean dagoena.[19]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 46,6 udalerri berean jaioak ziren[20], probintziako batez bestekoaren (% 33,5) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 22,4 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 29,3 —probintzian % 24,9—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Madrilgo mapa
Udal
Best
Esta
Udalerri berean · % 46,6Probintzia berean · % 1,7Beste erkidegoa · % 22,4Estatutik kanpo · % 29,3
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 1.017.120 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 72,6)[21]. Jaiotza herrialde nagusiak Venezuela, Kolonbia, Peru dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Asia
Amerika · % 72,6Europa · % 13Afrika · % 5,7Asia · % 8,6Ozeania · % 0,1
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
61.306
67.963
47.334
57.520
45.304
57.217
43.351
51.696
12.222
25.685
18.277
19.189
16.031
18.950
19.216
15.411
12.014
21.990
11.980
18.042
12.621
15.847
11.669
12.739
7.360
13.943
8.243
11.004
8.092
10.571
7.829
8.471
7.580
5.991
4.184
7.028
3.348
7.138
4.696
5.454
5.140
4.362
6.821
2.118
4.010
4.330
3.850
3.987
2.341
3.949
2.497
3.263
1.622
2.681
2.013
2.007
2.143
1.788
2.667
738
1.586
1.570
1.488
734
1.147
1.001
1.509
574
1.858
181
1.033
793
834
532
722
539
894
316
538
635
473
646
391
399
355
115
240
151
307
59
120
205
122
130
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etorkin gehien dituzten barrutiak honakoak dira: Centro (% 27,22), Tetuán (% 19,58), Carabanchel (% 17,34) eta Usera (% 16,29). Immigrazio gutxien dutenak, ordea, honako hauek dira: Moratalaz (% 7,63), Fuencarral-El Pardo (% 8,43), Retiro (% 8,75) eta Hortaleza (% 8,84).

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.533.221 etxebizitza zeuden: 1.322.855 (% 86,3) nagusiak eta 210.366 (% 13,7) ez-nagusiak.[22] Kontsumo elektrikoaren arabera, 100.087 (% 6,5) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 96.921 (% 6,3) hutsik zeuden.[23] Etxebizitza nagusien % 70,1 jabetzan zegoen eta % 24,0 alokairuan.[24] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 10.836 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 38.513 plazarekin (3,55 plaza etxebizitzako).[25]

1.533.221etxebizitza
1.322.855etxegune
96.921hutsik (% 6,3)
10.836etxebizitza turistiko (2026) Madrilgo mapa

Etxebizitza multzoa Madrilgo mapa

1.322.855
210.366
Etxebizitza nagusia (1.322.855)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (210.366)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Madrilgo mapa

1.336.213
Okupatuak (1.336.213)Noizbehinkakoak (100.087)Hutsik (96.921)

Jabetza egoera (etxebizitza nagusiak)

927.975
317.766
Jabetzan (927.975)Alokairuan (317.766)Beste erregimen bat (77.114)

Guztira 1.322.855 etxegune zeuden, eta horietatik 397.447 (% 30,0) pertsona bakarrekoak ziren.[26] Etxeguneen % 65,0 familia batek osatzen zuen eta % 4,6 familiarik gabeko etxegune anitzak ziren.[27]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1397.447
2 pertsona380.686
3 pertsona251.859
4 pertsona190.474
5 edo gehiago102.389

Etxeguneak motaren arabera

397.447
860.327
Pertsona bakarrekoa (397.447)Familia bakarrekoa (860.327)Familiarik gabeko etxegune anitza (60.728)Bi familia edo gehiago (4.353)

Etxebizitzen % 66,4 1980 baino lehen eraiki ziren, eta % 14,7 2001etik aurrera.[28] Etxebizitzen % 47,2 60 m²-tik beherako azalera zuten eta % 6,1 120 m²-tik gorakoa.[29]

Eraikuntza garaia

1900 aurretik16.328
1900-192074.456
1921-194093.505
1941-195056.596
1951-1960184.107
1961-1970360.734
1971-1980231.957
1981-1990131.767
1991-2000151.837
2001-2010178.371
2011-202046.484

Azalera erabilgarria

< 30 m²49.752
30-45 m²238.528
46-60 m²435.750
61-75 m²347.199
76-90 m²227.128
91-105 m²86.649
106-120 m²48.687
121-150 m²43.463
151-180 m²22.445
> 180 m²27.229

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 3.007.939 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 46,8 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 23,2; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 18,9; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,1.[30] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 44,8 zen 2021ean eta % 46,8 2024an; beraz, 2,0 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 13,2 izatetik % 11,1 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 46,2 ziren, eta gizonen artean % 47,6; 1,4 puntuko aldea, gizonen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 13,2 eta gizonen % 8,6 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

3.007.939biztanle 15 urte edo +, 2024
% 46,8goi-mailako ikasketak+2,0 puntu 2021etik mapa
% 11,1lehen hezkuntza edo gutxiago−2,1 puntu 2021etik mapa
% 9,9ikasten ari dira, 2024
% 11,1
% 18,9
% 23,2
% 46,8
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 11,1Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 18,9Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 23,2Goi-mailako ikasketak · % 46,8
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Madrilgo mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 84,9 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 15,1 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 86.332 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 69,7 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 30,3. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 1,6 ziren.[30]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 1,6
DBH eta antzekoak
% 18,9
Erdi-mailako LH
% 7,0
Goi-mailako LH
% 7,1
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 13,8
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 16,3
Masterrak eta espezialitateak
% 6,7
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Madrid, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak1.408.553% 46,8662.084% 47,6746.469% 46,2
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa696.743% 23,2333.543% 24,0363.200% 22,5
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)568.944% 18,9275.313% 19,8293.631% 18,2
Lehen hezkuntza edo gutxiago333.699% 11,1120.056% 8,6213.643% 13,2
Guztira3.007.939% 100,01.390.996% 100,01.616.943% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Madrid, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 44,8% 22,5% 19,5% 13,22.852.743
2022% 45,6% 22,7% 19,5% 12,22.852.087
2023% 46,3% 23,0% 19,0% 11,72.925.135
2024% 46,8% 23,2% 18,9% 11,13.007.939

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,9 ikasten ari zen (297.567 pertsona).[31] Ikasten ari zirenetatik, % 55,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 25,6 batxilergoan, % 11,7 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 4,3 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 56,8 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 55,0; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 11,9 eta emakumeen % 11,6. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 85,5 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 40,5 eta 25–29 urtekoen % 11,5; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,3 baino ez.[32] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 38,2 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 34,4.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 85,5
20–24 urte
% 40,5
25–29 urte
% 11,5
30–34 urte
% 6,2
35–39 urte
% 4,3
40–44 urte
% 3,5
45–49 urte
% 2,7
50–54 urte
% 2,1
55 urte edo +
% 0,7
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 1,7
Goi-mailako ikasketak
% 55,9
Erdi-mailako LH
% 11,7
Batxilergoa
% 25,6
DBH eta antzekoak
% 4,3
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,8
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 69,9 estatuan jaio zen, eta % 30,1 atzerrian.[30] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 52,3 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 36,2 eta % 13,0, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 49,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 12,3; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 37,8 eta % 15,2, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 52,3
Goi-mailakoak
% 36,2
% 21,6
Batx. / erdi LH
% 29,8
% 19,3
DBH
% 21,0
% 6,8
Lehen H. edo gutx.
% 13,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 49,9
Goi-mailakoak
% 37,8
% 19,6
Batx. / erdi LH
% 28,9
% 18,2
DBH
% 18,1
% 12,3
Lehen H. edo gutx.
% 15,2
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 11,2 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 6,8.[31] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 56,2 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 54,8 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Madrilgo biztanleriak gorakada nabarmena izan du hiriburu izendatu zutenetik. Hazkunde horrek izandako garairik aipagarriena 1940. eta 1970. urte bitartekoa izan zen, barne-immigrazioaren gorakadaren ondorioz. 1970eko hamarkadaren ondoren, ordea, hazkunde horrek behera egin zuen, biztanleria jaisten ere hasi zela, baina 1995. urteaz geroztik berriro ere hazten ari da, oraingo honetan kanpo-immigrazioaren ondorioz.

Datu publikoen arabera, 3.155.359 biztanle zituen hiriak 2005eko uztailaren 1ean eta 2001ean, berriz, 2.938.723 zituen.

Biztanleria aldaketak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2004. urtean 32.851 jaiotza izan ziren hirian, aurreko urtean baino gehiago. Azken urteotan jaiotza kopuruak joera gorakor etengabea izan du, jaiotza tasa 10,38ra iritsi da.

2004. urtean 26.527 heriotza izan ziren hirian, 2003an baino gehixeago, baina 2000, 2001 eta 2002an baino gutxiago. Heriotza tasa 8,38koa da, azken urteetan baino baxuagoa.

Antolaketa politiko-administratiboa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Madrilgo Udalak zuzentzen du hiria. Udaleko arduradunak lau urtean behin aukeratzen dira, 18 urtetik gorako biztanle guztien botoekin. 2015tik hona, Manuela Carmena izan da hiriburuko alkate.

Hiria 21 barrutitan dago zatituta, eta horiek auzoetan antolatuta daude. Barruti bakoitza "Barrutiko Udal Batzordea" deituriko organoak administratzen du, hiritarren parte-hartzea bideratzea helburu duena. Madrilen azken zatiketa administratiboa 1988koa da, eta honako barruti eta auzo hauetan banatzen du hiria:

Madrilgo mapa barrutitan banatuta
  1. Centro: Palacio, Embajadores, Cortes, Justicia, Universidad, Sol.
  2. Arganzuela: Imperial, Acacias, Chopera, Legazpi, Delicias, Palos de Moguer, Atocha.
  3. Retiro: Pacífico, Adelfas, Estrella, Ibiza, Jerónimos, Niño Jesús.
  4. Salamanca: Recoletos, Goya, Fuente del Berro, Guindalera, Lista, Castellana.
  5. Chamartín: El Viso, Prosperidad, Ciudad Jardín, Hispanoamérica, Nueva España, Castilla.
  6. Tetuán: Bellas Vistas, Cuatro Caminos, Castillejos, Almenara, Valdeacederas, Berruguete.
  7. Chamberí: Gaztambide, Arapiles, Trafalgar, Almagro, Vallehermoso, Ríos Rosas.
  8. Fuencarral-El Pardo: El Pardo, Fuentelarreina, Peñagrande, Barrio del Pilar, La Paz, Valverde, Mirasierra, El Goloso.
  9. Moncloa-Aravaca: Casa de Campo, Argüelles, Ciudad Universitaria, Valdezarza, Valdemarín, El Plantío, Aravaca.
  10. Latina: Los Cármenes, Puerta del Ángel, Lucero, Aluche, Las Águilas, Campamento, Cuatro Vientos.
  11. Carabanchel: Comillas, Opañel, San Isidro, Vista Alegre, Puerta Bonita, Buenavista, Abrantes.
  12. Usera: Orcasitas, Orcasur, San Fermín, Almendrales, Moscardó, Zofío, Pradolongo.
  13. Puente de Vallecas: Entrevías, San Diego, Palomeras Bajas, Palomeras Sureste, Portazgo, Numancia.
  14. Moratalaz: Pavones, Horcajo, Marroquina, Media Legua, Fontarrón, Vinateros.
  15. Ciudad Lineal: Ventas, Pueblo Nuevo, Quintana, La Concepción, San Pascual, San Juan Bautista, Colina, Atalaya, Costillares.
  16. Hortaleza: Palomas, Valdefuentes, Canillas, Pinar del Rey, Apóstol Santiago, Piovera.
  17. Villaverde: San Andrés, San Cristóbal, Butarque, Los Rosales, Los Ángeles.
  18. Villa de Vallecas: Casco Histórico de Vallecas, Santa Eugenia.
  19. Vicálvaro: Casco Histórico de Vicálvaro, Ambroz.
  20. San Blas: Simancas, Hellín, Amposta, Arcos, Rosas, Rejas, Canillejas, Salvador.
  21. Barajas: Alameda de Osuna, Aeropuerto, Casco Histórico de Barajas, Timón, Corralejos.

Metropoli eremua

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Sakontzeko, irakurri: «Madrilgo metropoli eremua»

Madrilgo metropoli eremua Madril hiriaz eta inguruko berrogei udalerriez osatuta dago. 6.271 milioi laguneko biztanleria[33] eta 4.609,7 km² azalera ditu. Espainiako metropoli eremurik handiena eta, Londres eta Parisen ondoren, Europar Batasuneko hirugarrena.[34][35][36][37]

Mota horretako metropoli eremu asko bezala, Madrilgo metropoli eremua bi gunetan banatu ohi da:

Aldiririk jendetsuenak hegoaldean daude, normalean Madriletik ateratzen diren errepideen ondoan.

Madrilgo eremu azpimetropolitarrak
Eremu azpimetropolitarrak
Azalera
(km²)
Biztanleria
(bizt.)
Dentsitatea
(bizt./km²)
Madril – Majadahonda 996,1 3.580.828 3.595
Móstoles – Alcorcón 315,1 430.349 1.365,6
Fuenlabrada – Leganés – Getafe – Parla – Pinto – Valdemoro 931,7 822.806 883,1
Alcobendas 266,4 205.905 772,9
Arganda del Rey – Rivas-Vaciamadrid 343,6 115.344 335,7
Alcalá de Henares – Torrejón de Ardoz 514,6 360.380 700,3
Colmenar Viejo – Tres Cantos 419,1 104.650 249,7
Collado Villalba 823,1 222.769 270,6
Madrigo metropoli eremua 4.609,7 5.843.031 1.267,6

2003an Madrilgo barne produktu gordina 79.785.000.000 €-koa zen, Espainiako osoko % 10a zena. Sektore ekonomiko nagusia hirugarrena da, hiriko ekonomiaren % 85,09a dena. Honen barruan finantza-zerbitzuak (BPGren % 31,91a) eta merkatal-zerbitzuak (BPGren % 31,84a) nagusiak dira. Industriak % 8,96a eta eraikuntzak %5,93a osatzen dute. Nekazaritza, berriz, hondarrekoa da, apenas BPGren % 0,03a izanik.

Madril Espainiako enpresa-gunerik inportanteena da: 2008an, Espainiako 2.000 enpresa handienen % 72ak Madrilen zuen bere egoitza.[38] Egun, Espainiako 5.000 enpresa nagusien diru-sarreren % 50,1a Madrilen egoitza duten enpresak izaten dituzte, nahiz eta % 31,8a baino ez direlako.[39]

Erakustazokak antolatzen ere Espainiako hiririk nagusiena da,[40] eta baita Europa mailan ere.[41] IFEMA erakundeak FITUR, Madrid Fusión, ARCO, SIMO TCI, Automobil Azoka edo Cibeles Madrid Fashion Week antolatzen ditu.[42]

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 19.632 euro-koa zen[43], eta etxegune bakoitzeko 49.916 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (18.142 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 22.750 euro zen. Errenta gordina 25.397 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 63[44]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 17,1), beste diru-sarrerak (% 15,9), langabezia-prestazioak (% 1), beste prestazioak (% 3,1).

63%
17%
16%
Soldata · % 63Pentsioak · % 17,1Langabezia · % 1Beste prestazioak · % 3,1Beste sarrerak · % 15,9
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[45][oh 1]. Udalerrian indizea 37,5 da, probintziakoaren (35,1; Madrilgo mapa) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 3,2 da, probintziakoaren (3; Madrilgo mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,8) gainetik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Madrid udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 1.697.735 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 57,1; gainerako % 42,9 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 45,1, erretiratuak % 42,0 eta ikasleak % 13,0).[46] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 7,9 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 60,5 zen eta emakumezkoena % 54,1; langabezia-tasa, aldiz, % 6,8 eta % 8,9 zen, hurrenez hurren.[46]

Okupatuen kopurua 1.507.303 zen 2023ean, 2021eko 1.409.072etik gora.[47] Emakumeek okupatuen % 50,5 osatzen dute, eta gizonek % 49,5.

1.507.303okupatu, 2023+% 7,0 2021etik
% 50,5emakumeak okupatuen artean
% 57,1jarduera-tasa, 2024
% 7,9langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 52,6
% 18,0
% 19,4
Okupatuak · % 52,6Langabeak · % 4,5Ikasleak · % 5,6Erretiratuak · % 18,0Beste inaktiboak · % 19,4
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Madrid, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak1.564.226% 52,6774.917% 56,4789.309% 49,3
Langabeak133.509% 4,556.114% 4,177.395% 4,8
Inaktiboak1.277.963% 42,9543.542% 39,5734.421% 45,9
Guztira2.975.698% 100,01.374.573% 100,01.601.125% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 90,1), eraikuntza (% 4,9), industria (% 4,7) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,3).[47] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 12,9), ondoren jarduera profesionalak (% 11,1) eta administrazio-jarduera lagungarriak (% 9,3) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Madrilgo mapa
% 90,1
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 0,3Industria · % 4,7Eraikuntza · % 4,9Zerbitzuak · % 90,1
Jarduera-adar zehatzak
Merkataritza
% 12,9
Jarduera profesionalak
% 11,1
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 9,3
Informazioa eta komunikazioak
% 8,4
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 7,8
Ostalaritza
% 7,7
Hezkuntza
% 7,4
Administrazio publikoa
% 5,9
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Garraioa eta biltegiratzea
% 5,0
Eraikuntza
% 4,9
Etxeetako jarduerak
% 4,4
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 4,0
Manufaktura-industria
% 3,9
Beste zerbitzu batzuk
% 2,6
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 2,3
Higiezinen jarduerak
% 1,1
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,4
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,3
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 0,3
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,1
Erauzketa-industriak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak dira talderik ugariena, okupatuen % 45,2; ondoren, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak daude (% 39,4), eta oinarrizko okupazioak % 10,3.[48] Bi sexuetan goi eta erdi maila dira nagusi (gizonen % 45,6 eta emakumeen % 44,9).

% 45,2
% 39,4
% 10,3
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 45,2Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 39,4Oinarrizko okupazioak · % 10,3Ez dago jasota · % 5,0
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Madrid, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak681.772% 45,2340.656% 45,6341.116% 44,9
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak594.371% 39,4317.159% 42,5277.212% 36,5
Oinarrizko okupazioak155.650% 10,350.352% 6,7105.298% 13,8
Ez dago jasota75.510% 5,038.657% 5,236.853% 4,8
Guztira1.507.303% 100,0746.824% 100,0760.479% 100,0

Okupatuen % 87,7 besteren konturako langileak dira, eta % 12,3 norberaren konturakoak.[49]

% 9,9
% 78,3
% 9,4
Norberaren kontura, langileak dituena · % 2,4Norberaren kontura, langilerik gabe · % 9,9Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 78,3Besteren kontura, aldi baterakoa · % 9,4
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Madrid, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura185.444% 12,3112.221% 15,073.223% 9,6
Besteren kontura1.321.859% 87,7634.603% 85,0687.256% 90,4
Guztira1.507.303% 100,0746.824% 100,0760.479% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 71,5 estatuan jaio zen, eta % 28,5 atzerrian.[46] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 55,8 okupatuak dira, % 26,5 erretiratuak, % 7,3 bestelako inaktiboak, % 6,4 ikasleak eta % 4,0 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 56,7 okupatuak dira, % 30,8 bestelako inaktiboak, % 4,7 langabeak, % 4,3 ikasleak eta % 3,5 erretiratuak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 47,4 okupatuak dira, % 21,7 erretiratuak, % 20,5 bestelako inaktiboak, % 5,6 ikasleak eta % 4,8 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,8 okupatuak dira, % 34,1 bestelako inaktiboak, % 5,4 langabeak, % 4,7 ikasleak eta % 4,1 erretiratuak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 55,8
Okupatuak
% 56,7
% 4,0
Langabeak
% 4,7
% 6,4
Ikasleak
% 4,3
% 26,5
Erretiratuak
% 3,5
% 7,3
Beste inakt.
% 30,8
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 47,4
Okupatuak
% 51,8
% 4,8
Langabeak
% 5,4
% 5,6
Ikasleak
% 4,7
% 21,7
Erretiratuak
% 4,1
% 20,5
Beste inakt.
% 34,1
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 70,5 estatuan jaio zen, eta % 29,5 atzerrian.[48] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 53,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 37,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 4,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 55,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 25,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 12,5 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 55,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 34,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 5,1 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 39,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 33,1 oinarrizko okupazioetakoak eta % 21,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 53,5
Goi eta erdi maila
% 25,2
% 37,3
Langile kualifikatuak
% 55,7
% 4,5
Oinarrizko okup.
% 12,5
% 4,6
Ez dago jasota
% 6,7
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 55,3
Goi eta erdi maila
% 21,6
% 34,9
Langile kualifikatuak
% 39,8
% 5,1
Oinarrizko okup.
% 33,1
% 4,6
Ez dago jasota
% 5,4
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[50] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 87,2 zerbitzuetan ari dira, % 7,0 industrian eta % 5,4 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 79,0 zerbitzuetan ari dira, % 16,1 eraikuntzan eta % 4,4 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 94,4 zerbitzuetan ari dira, % 3,5 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 96,9 zerbitzuetan ari dira.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 0,3
Nekazaritza
% 0,5
% 7,0
Industria
% 4,4
% 5,4
Eraikuntza
% 16,1
% 87,2
Zerbitzuak
% 79,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 0,2
Nekazaritza
% 0,1
% 3,5
Industria
% 2,0
% 1,7
Eraikuntza
% 1,0
% 94,4
Zerbitzuak
% 96,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 109 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 2.030 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[51][oh 2]. Udalerriaren azalera 604,5 km² denez, NAE lurraldearen % 3,4 da[52]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 89,6 lur goldagarria (1.819 ha, 15 ustiategitan), % 6,8 arbolak (139 ha, 94 ustiategitan), % 3,5 larre iraunkorrak (71,7 ha, 12 ustiategitan), berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,5 ha, 2 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,13 ha, 3 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
97%
NAE · 2.030 ha (% 3,4)Gainerako azalera · 58.415 ha (% 96,6)
NAE, lur-erabileraren arabera
90%
Lur goldagarria · 1.819 ha (% 89,6)Larre iraunkorrak · 71,7 ha (% 3,5)Arbolak · 139 ha (% 6,8)Baratzeak · 0,13 ha (< % 0,1)Berotegiak · 0,5 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 1.011 ardi eta ahuntz zeuden[53][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 1.757.275 gidari zeuden erroldatuta: 981.945 gizon (% 55,9) eta 775.330 emakume (% 44,1)[54]. Biztanleen % 50,5 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 1.845.030 ibilgailuk osatzen zuten: 1.360.704 turismo, 226.927 motozikleta, 117.129 furgoneta, 70.422 kamioi eta 30.365 ziklomotor[54]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 391 turismokoa zen (probintziako 2. baxuena), probintziako batez bestekoaren (579) azpitik.

Turismoen batez besteko adina 11,1 urtekoa zen; turismoen % 17,3k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 5,9k 25 urte baino gehiago[54]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 55,1 gasolinazko zen eta % 39,9 diesel; 52.294 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 2,9; probintzian % 2,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 17,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 12,4k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
13%
44%
27%
12%
0 etiketa · 87.717 (% 4,8)ECO · 231.822 (% 12,7)C etiketa · 798.890 (% 43,6)B etiketa · 487.020 (% 26,6)Etiketarik gabe · 226.920 (% 12,4)
Turismoak, adinaren arabera
17%
19%
27%
31%
< 4 urte · 235.261 (% 17,3)4–8 urte · 251.870 (% 18,5)8–15 urte · 364.612 (% 26,8)15–25 urte · 428.529 (% 31,5)≥ 25 urte · 80.432 (% 5,9)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Ondasun nabariak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Madrilek museo garrantzitsuak ditu, hiriko gune-turistiko nagusiak direnak. Ezagunenak artearen hirukia osatzen duten hiru museoak dira:

Pradoko Museoa

Madril biztanle bakoitzeko gune berde gehien duen Europako hirietako bat da (70 metro koadro). Horien artean ezagunenak hauexek dira:

Etxe-orratzak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Hauek dira Madrilgo hirian dauden etxe orratz garaienak:

SailkapenaEraikinagaraieraSolairu kopuruaInaugurazio urtea
1Torre Caja Madrid250 m452009
2Torre de Cristal249 m452008
3Torre Sacyr Vallehermoso236 m522008
4Torre Espacio236 m532007
5Torrespaña231 m4 eta zutoina1982
6Torre Picasso157 m431988
7Torre de Madrid142 m341957
8Torre Europa121 m351985
9Edificio España117 m251953
10Puerta de Europa I eta II114 m261996

Espainiako Orkestra Nazionalak hiri horretan dauka egoitza nagusia. Bestela, aipatzekoak dira Madrilgo Errege Antzokia eta Madrilgo Auditorio Nazionala aretoak.

Sakontzeko, irakurri: «La movida madrileña»

1980ko hamarkadan mugimendu "kontra-kulturala" sortu zen Espainiako hiriburuan, irratsaio batzuk bultzatuta eta telebistan "La bola de cristal" saioa ikur nagusitzat zeukana. Nacha Pop, Alaska y los Pegamoides, Radio Futura, Los Secretos, Gabinete Caligari, Tequila eta Ramoncín nabarmendu ziren musika arloan, baina mugimenduak zinema, literatura, komikiak eta fanzineak ere barne hartu zituen. Enrique Tierno Galván alkatearen sasoiarekin bat egin zuen, eta honek nolabait mugimendua sostengatu egin zuen.

Txibi-ogitartekoa, Madrilgo gastronomiaren plater ezaguna.

Hiriburuko gastronomia tradizionala Espainiako gastronomiaren barnean, eta batez ere, Gaztelako gastronomiaren barnean sailkatu dezakegu, nahiz eta Filipe II.aren Gortearen garaiko plater berezi batzuk mantendu: eltzeko Madrilgo erara, tripakiak Madrilgo erara, baratxuri-zopa, barrukiak orotara edo erroskilla tontas y listas, santu-hezurrak edo ogi-torrada bezalako azken burukoak.

Madrilgo sukaldaritzaren usain gozoa frijituarena da: txurroak, patata-arrautzopila, txibi-ogitartekoak edo patata bravak kalean erosi eta jaten dituzte. Hala ere, egun sarritan janari lasterreko jatetxeak edo kebabak ikusiko ditugu[55] eta baita etorkinek ekarritako txinatar, ekuadortar edo errumaniar platerak ere.

Hona hemen Madrilgo jaiegun eta verbena jendetsuenak:[56]

Austriarrak aginpidean izan ziren garaiaren aurretik ez zen izan Madrilen monumentu edo artelan aipagarririk. Filipe III.ak, Madril hiri handi bihurtzeko asmoz, Plaza Mayor izenekoa eraikitzea agindu zuen (1617an hasia, Gómez de Moraren zuzendaritzapean). Plaza hori lauki zuzena da, eta hiru solairuko etxeek inguratzen dute.

XVIII. mendeko eraikuntzarik azpimarragarriena Palacio Real edo Palacio de Oriente da. G. Sachetti italiar arkitektoak egin zuen, Filipe V.aren aginduz; aipagarriak dira eskailera eta elipse formako oin planoa duen kapera. Beste eraikuntza nagusi bat San Francisco el Grande izeneko eliza da (1784), Goyaren eta Zurbaránen koadroekin.

San Antonio de la Florida Madrilgo monumentu azpimarragarriena da, Goya margolariak hango hormetan margoturiko freskoei esker. Karlos III.aren aginduz eraiki zen Museo del Prado ezaguna, Juan de Villanuevaren lana, estilo neoklasikokoa. Gaur egungo arkitekturak eman dituen lanen artean Zarzuelako Hipodromoa aipa daiteke (E. Torroja, 1935).

Madrilgo autobide nagusiek ibilbide erradiala dute.

Garrantzitsuenak honako hauek dira:

Madrilgo hiriak, gainera, inguratzen dituen errepideak ere baditu. Hauek hiriko eta gune metropolitarreko leku ezberdinen artean garraiatzea ahalbidetzen dute, hiri barrutik pasatu beharrik gabe.

Honako hauek dira:

  • M-30: hiriaren erdigunea inguratzen du;
  • M-40: hiriaren egoitzaldea inguratzen du;
  • M-45: udalerri osoa inguratzen du;
  • M-50: gune metropolitarra inguratzen du.
Sakontzeko, irakurri: «Madrilgo metroa»
Madrilgo metroaren sarea

Madrilgo metro-sarea Europako handienetakoa da, Londreskoaren eta Pariskoaren atzetik, betiere.

Metro-sarea 226.729 km luze da, eta 13 lineak osatzen dute (12 linea + adar bat). Horietatik bederatzi, Madrilgo udalerrian bertan daude osorik; hiru, udalerritik kanpo ibiltzen dira zati batean; eta beste linea bat osorik dabil Madrilgo hiritik kanpo. 238 geltoki ditu metroak, eta horien artean 151 dira bakunak, 26 bikoitzak, 10 hirukoitzak, eta bat laukoitza (Avenida de América). Horrez gain, hiru tranbia linea ditu, Metro Ligero (metro arina) izenekoak, bai eta Renfe Aldirikoak zerbitzuarekin lotunea duten 19 geraleku ere.

2000ko ekainean, Metro Sur izeneko linea jarri zen abian. Linea horren helburua da Madril hiria eta erkidegoko hegoaldeko hiriak lotzea. Ibilbide zirkularra du, Móstoles, Leganés, Fuenlabrada edota Getafe udalerriak haien artean eta hiriburuarekin batera lotzeko. Milioi bat biztanleri eskaintzen die zerbitzu eraginkor, arin eta ekologikoa Metro Surrek.

Datozen urteotan, Madrilgo metroa izugarri handitzeko asmoa dago, hiriburuko biztanle guztiek etxetik hurbil metro-geltokia izan dezaten.

AVE Talgo 350

Renfe Operadora eta Adif dira Madrildik igarotzen diren tren guztiez arduratzen diren enpresak. Geltokirik garrantzitsuenak Madrid-Atocha geltokia eta Madrid-Chamartín geltokia dira, Merkantzien garraiorako, ordea, Vicalvaroko geltokia da ezagunena.

Hiri barruko autobusen kudeaketaz CTM eta EMT arduratzen dira, guztira 2.000 auto eta 194 linea dituelarik. Ibilbide luzeko autobusentzako geltokirik garrantzitsuenak Avenida de America eta Mendez Alvarokoa dira.

Madrilgo aireportu nagusia Madril-Barajas aireportua da (IATA: MAD, OACI: LEMD), hiriaren ipar-ekialdean dagoena, erdialdetik 12 kilometrora. 1928an hasi zen zerbitzua eskaintzen, ofizialki 1931n inauguratu zen arren.

Bigarren mailako aireportu bat ere badu Madrilek, Cuatro Vientoskoa, nagusiki erabilera militarra duena.

Espainiako hedabide nagusien egoitzak Madril inguruan daude. Telebisten artean, Televisión Españolak Pozuelo de Alarcónen, Antena 3ek eta LaSextak San Sebastián de los Reyesen eta Telecincok Fuencarral auzoan eta irrati nagusiak (Radio Nacional de España, SER edo COPE) ere bai.

Egunkari orokor nagusien artean "ABC", "El Mundo", "El País" eta "La Razón" nagusitzen dira, eta kirol egunkarien artean, "As" eta "Marca".

Madrilgo futbol talderik ezagunena Real Madrid da: munduan talderik ospetsuenetako bat da eta 9 Txapeldunen Liga irabazi ditu. Arerio nagusia Atlético Madrid du. 1982an, Santiago Bernabeu estadioan 1982ko Munduko Futbol Txapelketaren finalaren egoitza izen zen. Rayo Vallecano eta Getafe CF eskualdeko taldeak Espainiako Ligako lehen mailan ere aritzen dira.

Espainiako saskibaloi ligako (ACB Liga) bi talde ere baditu: Real Madrid Baloncesto eta Estudiantes, hainbat titulu lortu dituztenak.

Tenisean Mutua Madrileña Madrid Open txapelketaren egoitza da, ATP World Tour Masters 1000 txapelketarako baliagarria dena. Formula 1eko HRT F1 Team ere bertan du bere egoitza, Jaramako zirkuitua gertu izanik. Urtero Espainiako Vuelta bertan du amaiera, Parisen Frantziako Tourra amaitzen den moduan.

Historian 1972, 2012 eta 2016ko Udako Olinpiar Jokoetarako bere hautagaitza prestatu arren, ez du inoiz lortu. 2011n, 2020ko Udako Olinpiar Jokoetarako ere hautagaia izango dela esan zuten.[57]

Klub Liga Kirol Estadio Sorrera Edukiera
Real Madrid BBVA Liga Futbola Santiago Bernabéu 1902 85.454
Atlético de Madrid BBVA Liga Futbola Vicente Calderón 1903 54.851
Rayo Vallecano BBVA Liga Futbola Estadio de Vallecas 1924 15.500
Real Madrid Castilla Adelante Liga Futbola Alfredo di Stéfano 1930 6.000
Real Madrid Baloncesto ACB Saskibaloia Palacio de Deportes de Madrid 1932 16.000
Club Baloncesto Estudiantes ACB Saskibaloia Palacio de Deportes de Madrid 1948 16.000
BM Atlético Madrid ASOBAL Eskubaloia Palacio Vistalegre 2011 15.000

Madrildar ezagunak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Sakontzeko, irakurri: «Madrildar ezagunen zerrenda»

Espainiako hiriburuan jaiotako pertsona ezagunen artean Gregorio Marañón medikua, Lope de Vega, Calderón de la Barca eta José Echegaray idazleak, Plácido Domingo tenorea, Joaquín Sabina abeslaria ditugu, besteak beste.

Herri eta hiri senidetuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Madril ondorengo herri eta hiriekin senidetuta dago:

Madril Iberoamerikako Hiriburu Hirien Batasunaren (gaztelaniaz: Unión de Ciudades Capitales Iberoamericanas – UCCI) (portugesez: União de Cidades Capitais Ibero-americanas) partaide da, 1982ko urriaren 12tik, jarraian agertzen diren hiriekin senidetarsun erlazioak hasiz: [60]

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ Euskaltzaindia. 38. araua: Munduko estatu-izenak, herritarren izenak, hizkuntza ofizialak eta hiriburuak. .
  2. ↑ Euskaltzaindia. (2006-10-27). Espainiako Erresumako Autonomia-Erkidegoen, Probintzien eta Probintzia-Hiriburuen izenak. .
  3. ↑ Wendell Cox. World Urban Areas: Population & Density. .
  4. ↑ Eurostat. (2004). Urban Audit database. .
  5. ↑ The Art News Paper. (2012). TOTAL ART MUSEUM NUMBERS. .
  6. ↑ Valores climatológicos normales. Madrid, Retiro. aemet.es (kontsulta data: 2025-2-14).
  7. ↑ AEMET: Madrid, Madrid-Aeropuerto
  8. ↑ AEMET. Standard Climate Values, Madrid.. .
  9. ↑ AEMET. Standard Climate Values, Madrid Aeropuerto.. .
  10. ↑ El Madrid precristiano. .
  11. ↑ Madrid histórico. Historia de Madrid. .
  12. ↑ Madrid islámico. .
  13. ↑ Comuneros de Castella. .
  14. ↑ Corona Barratech, Carlos E.; Armillas Vicente, José A.. La España de las reformas: hasta el final del reinado de Carlos IV. 2, 254 or..
  15. ↑ www.madrid.es: Un paseo por su historia
  16. ↑ Martínez Reverte, Jorge. (2007). La batalla de Madrid. Colección Booket ISBN 978-84-8432-871-1..
  17. ↑ International Institute for Strategic Studies
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  19. ↑ Madrilgo Euskal Etxearen webgunea
  20. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Madrid.tab.
  21. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Madrid.tab.
  22. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  23. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  24. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza nagusiak jabetza-erregimenaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  25. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  26. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  27. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  28. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak eraikuntza-urtearen arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  29. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak azaleraren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  30. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  31. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  32. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  33. ↑ Epp.eurostat.ec.europa.eu. (2012-4-2). Eurostat - Tables, Graphs and Maps Interface (TGM) table. .
  34. ↑ Demographia. World Urban Areas: Population & Density. .
  35. ↑ Eurostat, UrbanAudit.org
  36. ↑ Brinkoff, Thomas "Principal Agglomerations of the World"
  37. ↑ United Nations Department of Economic and Social Affairs, World Urbanization Prospects (2007 revision), (NBE, 2008), Table A.12
  38. ↑ Turismo — Comunidad de Madrid. (2008). Madrid: La tercera mayor ciudad de la Unión Europea. .
  39. ↑ Iberinform.es. (2009). El 50% de los ingresos del ranking 5000 se concentran en Madrid. .
  40. ↑ http://www.elblogsalmon.com. (2005). Historia de la Feria de Madrid (IFEMA). .
  41. ↑ Puchalt Sanchís, Juan. (2007). La actividad ferial en el contexto europeo. .
  42. ↑ www.feriascomerciales.es. (2009). IFEMA — Ferias celebradas. .
  43. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Madrid.tab.
  44. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Madrid.tab.
  45. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  46. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  47. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  48. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  49. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  50. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  51. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Madrid.tab (Wikimedia Commons).
  52. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q2807.
  53. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Madrid.tab (Wikimedia Commons).
  54. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Madrid.tab (Wikimedia Commons).
  55. ↑ «Döner Kebab» El Mundo 2005/07/07.
  56. ↑ Montoliu Camps, Pedro. (1990). Fiestas y Tradiciones Madrileñas. Madril1 argitaletxea= Silex, 189-190 or. ISBN 84-7737-028-1..
  57. ↑ CNN. (2011-7-13). Madrid Bids for 2020 Olympic Games. .
  58. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 (Gaztelaniaz) Portal web del Ayuntamiento de Madrid. (kontsulta data: 2018-08-06).
  59. ↑ (Ingelesez) Sister Cities International. (kontsulta data: 2018-08-08).
  60. ↑ (Gaztelaniaz) Unión de Ciudades Capitales Iberoamericanas. (kontsulta data: 2018-07-26).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]