Edukira joan

Daganzo de Arriba

Daganzo de Arriba
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Madrilgo Erkidegoa
AlkateaSergio Ángel Berzal Valladar
Izen ofizialaDaganzo de Arriba
Posta kodea28.814
INEk ezarritako kodea28053
HerriburuaDaganzo de Arriba
Geografia
Koordenatuak40°32′36″N 3°27′26″W / 40.5433°N 3.4572°W / 40.5433; -3.4572
Mapa
Azalera43,8 km²
Altitudea673 m
MugakideakAlcalá de Henares, Algete, Ajalvir, Cobeña, Valdeolmos-Alalpardo, Fresno de Torote, Camarma de Esteruelas eta Torrejón de Ardoz
Demografia
Biztanleria10.764 (2025)
alt_left 5.408 (%50,3) (%49,7) 5.350 alt_right
Dentsitatea246 bizt/km²
MatrikulaM
ayto-daganzo.org

Daganzo de Arriba Madrilgo Erkidegoko udalerria da, Comarca de Alcalá eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 10.764 biztanle zituen 43,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Alcalá de Henares, Algete, Ajalvir, Cobeña, Valdeolmos-Alalpardo, Fresno de Torote, Camarma de Esteruelas eta Torrejón de Ardoz.

Biztanleriaren tamainaUrtea40005000600070008000900010.00011.000200020052010201520202025Daganzo de ArribaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 5.350 gizon, 5.408 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.04
0.04
 
95-99
 
0.11
0.22
 
90-94
 
0.41
0.62
 
85-89
 
1.02
0.82
 
80-84
 
1.31
1.40
 
75-79
 
1.63
2.69
 
70-74
 
2.55
3.68
 
65-69
 
3.16
5.81
 
60-64
 
5.55
10.02
 
55-59
 
9.21
11.81
 
50-54
 
12.41
9.07
 
45-49
 
11.11
7.01
 
40-44
 
6.79
4.32
 
35-39
 
4.68
3.46
 
30-34
 
3.77
5.07
 
25-29
 
4.84
7.25
 
20-24
 
7.29
10.19
 
15-19
 
8.47
7.20
 
10-14
 
7.25
5.63
 
5-9
 
4.99
3.70
 
0-4
 
3.42
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 22,4 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 33,5) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 18,4 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 12,8 —probintzian % 24,9—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Madrilgo mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 22,4Probintzia berean · % 46,4Beste erkidegoa · % 18,4Estatutik kanpo · % 12,8
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 1.378 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 60,6)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Venezuela, Errumania, Kolonbia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 60,6Europa · % 29,5Afrika · % 5,9Asia · % 3,9Ozeania · % 0,1
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 3.757 etxebizitza zeuden: 3.449 (% 91,8) nagusiak eta 308 (% 8,2) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 156 (% 4,2) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 128 (% 3,4) hutsik zeuden.[5]

3.757etxebizitza
3.449etxegune
128hutsik (% 3,4)

Etxebizitza multzoa Madrilgo mapa

3.449
308
Etxebizitza nagusia (3.449)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (308)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Madrilgo mapa

3.473
Okupatuak (3.473)Noizbehinkakoak (156)Hutsik (128)

Guztira 3.449 etxegune zeuden, eta horietatik 484 (% 14,0) pertsona bakarrekoak ziren.[6]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1484
2 pertsona702
3 pertsona872
4 pertsona1.047
5 edo gehiago344

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 8.853 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 43,6 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 27,4; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 22,7; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,3.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 41,2 zen 2021ean eta % 43,6 2024an; beraz, 2,4 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 7,7 izatetik % 6,3 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 45,5 ziren, eta gizonen artean % 41,6; 3,9 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 7,2 eta gizonen % 5,4 ziren.

8.853biztanle 15 urte edo +, 2024
% 43,6goi-mailako ikasketak+2,4 puntu 2021etik mapa
% 6,3lehen hezkuntza edo gutxiago−1,3 puntu 2021etik mapa
% 16,9ikasten ari dira, 2024
% 22,7
% 27,4
% 43,6
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 6,3Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 22,7Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 27,4Goi-mailako ikasketak · % 43,6
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Madrilgo mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 68,0 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 32,0 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 118 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 57,4 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 42,6. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 0,9 ziren.[7]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 0,9
DBH eta antzekoak
% 22,7
Erdi-mailako LH
% 11,7
Goi-mailako LH
% 14,0
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 13,4
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 11,0
Masterrak eta espezialitateak
% 3,9
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Daganzo de Arriba, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak3.860% 43,61.826% 41,62.034% 45,5
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa2.426% 27,41.246% 28,41.180% 26,4
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)2.008% 22,71.075% 24,5933% 20,9
Lehen hezkuntza edo gutxiago559% 6,3239% 5,4320% 7,2
Guztira8.853% 100,04.386% 100,04.467% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Daganzo de Arriba, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 41,2% 28,0% 23,2% 7,78.388
2022% 42,1% 27,2% 23,6% 7,18.589
2023% 42,6% 27,4% 23,2% 6,88.683
2024% 43,6% 27,4% 22,7% 6,38.853

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 16,9 ikasten ari zen (1.495 pertsona).[8] Ikasten ari zirenetatik, % 47,8 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 31,7 batxilergoan, % 14,6 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 4,8 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 52,3 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 43,1; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 17,4 eta emakumeen % 11,8. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 91,1 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 49,9 eta 25–29 urtekoen % 18,7; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,2 baino ez.[9] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 49,6 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 36,2.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 91,1
20–24 urte
% 49,9
25–29 urte
% 18,7
30–34 urte
% 7,4
35–39 urte
% 4,3
40–44 urte
% 3,3
45–49 urte
% 1,8
50–54 urte
% 2,1
55 urte edo +
% 0,8
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 0,9
Goi-mailako ikasketak
% 47,8
Erdi-mailako LH
% 14,6
Batxilergoa
% 31,7
DBH eta antzekoak
% 4,8
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,2
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 85,6 estatuan jaio zen, eta % 14,4 atzerrian.[7] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 41,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 4,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 43,3 eta % 9,9, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 45,0 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,3; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 48,3 eta % 11,6, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 41,4
Goi-mailakoak
% 43,3
% 28,1
Batx. / erdi LH
% 30,8
% 25,7
DBH
% 16,0
% 4,8
Lehen H. edo gutx.
% 9,9
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 45,0
Goi-mailakoak
% 48,3
% 26,3
Batx. / erdi LH
% 27,1
% 22,4
DBH
% 13,0
% 6,3
Lehen H. edo gutx.
% 11,6
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 18,6 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 6,8.[8] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 47,8 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 47,7 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 17.623 euro-koa zen[10], eta etxegune bakoitzeko 53.691 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (18.142 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 25.550 euro zen. Errenta gordina 22.277 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 78,2[11]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 8,3), beste diru-sarrerak (% 9,1), langabezia-prestazioak (% 1,3), beste prestazioak (% 3).

78%
8%
9%
Soldata · % 78,2Pentsioak · % 8,3Langabezia · % 1,3Beste prestazioak · % 3Beste sarrerak · % 9,1
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[12][oh 1]. Udalerrian indizea 26,5 da, probintziakoaren (35,1; Madrilgo mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (3; Madrilgo mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Daganzo de Arriba udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 5.932 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 68,5; gainerako % 31,5 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 35,7, ikasleak % 33,1 eta erretiratuak % 31,2).[13] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 6,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 70,6 zen eta emakumezkoena % 66,4; langabezia-tasa, aldiz, % 4,1 eta % 9,3 zen, hurrenez hurren.[13]

Okupatuen kopurua 5.395 zen 2023ean, 2021eko 5.049etik gora.[14] Emakumeek okupatuen % 47,3 osatzen dute, eta gizonek % 52,7.

5.395okupatu, 2023+% 6,9 2021etik
% 47,3emakumeak okupatuen artean
% 68,5jarduera-tasa, 2024
% 6,6langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 64,0
% 10,4
% 9,8
% 11,3
Okupatuak · % 64,0Langabeak · % 4,6Ikasleak · % 10,4Erretiratuak · % 9,8Beste inaktiboak · % 11,3
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Daganzo de Arriba, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak5.538% 64,02.902% 67,82.636% 60,3
Langabeak394% 4,6123% 2,9271% 6,2
Inaktiboak2.725% 31,51.257% 29,41.468% 33,6
Guztira8.657% 100,04.282% 100,04.375% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 83,1), industria (% 11,1), eraikuntza (% 5,4) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,4).[14] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 17,1), ondoren manufaktura-industria (% 10,3) eta garraioa eta biltegiratzea (% 9,9) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Madrilgo mapa
% 11,1
% 83,1
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 0,4Industria · % 11,1Eraikuntza · % 5,4Zerbitzuak · % 83,1
Jarduera-adar zehatzak
Merkataritza
% 17,1
Manufaktura-industria
% 10,3
Garraioa eta biltegiratzea
% 9,9
Administrazio publikoa
% 7,6
Jarduera profesionalak
% 7,5
Informazioa eta komunikazioak
% 7,3
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 6,9
Hezkuntza
% 6,0
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Ostalaritza
% 5,9
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 5,6
Eraikuntza
% 5,4
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 2,9
Beste zerbitzu batzuk
% 2,7
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 1,9
Etxeetako jarduerak
% 0,9
Higiezinen jarduerak
% 0,7
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,4
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 0,4
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,3
Erauzketa-industriak
% 0,1
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,1

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 47,7; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 39,8), eta oinarrizko okupazioak % 8,4.[15] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 48,1 eta emakumeen % 47,3).

% 39,8
% 47,7
% 8,4
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 39,8Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 47,7Oinarrizko okupazioak · % 8,4Ez dago jasota · % 4,1
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Daganzo de Arriba, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak2.149% 39,81.137% 40,01.012% 39,7
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak2.574% 47,71.369% 48,11.205% 47,3
Oinarrizko okupazioak451% 8,4219% 7,7232% 9,1
Ez dago jasota221% 4,1120% 4,2101% 4,0
Guztira5.395% 100,02.845% 100,02.550% 100,0

Okupatuen % 87,7 besteren konturako langileak dira, eta % 12,3 norberaren konturakoak.[16]

% 10,5
% 79,7
% 8,1
Norberaren kontura, langileak dituena · % 1,8Norberaren kontura, langilerik gabe · % 10,5Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 79,7Besteren kontura, aldi baterakoa · % 8,1
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Daganzo de Arriba, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura662% 12,3451% 15,9211% 8,3
Besteren kontura4.733% 87,72.394% 84,12.339% 91,7
Guztira5.395% 100,02.845% 100,02.550% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 85,7 estatuan jaio zen, eta % 14,3 atzerrian.[13] Jarduera-egoeran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 68,3 okupatuak dira, % 12,5 erretiratuak, % 9,9 ikasleak, % 6,2 bestelako inaktiboak eta % 3,1 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 67,2 okupatuak dira, % 20,5 bestelako inaktiboak, % 5,8 ikasleak, % 3,5 langabeak eta % 3,1 erretiratuak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 60,0 okupatuak dira, % 15,5 bestelako inaktiboak, % 9,4 ikasleak, % 8,1 erretiratuak eta % 7,0 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 55,4 okupatuak dira, % 28,6 bestelako inaktiboak, % 8,7 langabeak, % 3,9 ikasleak eta % 3,3 erretiratuak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 68,3
Okupatuak
% 67,2
% 3,1
Langabeak
% 3,5
% 9,9
Ikasleak
% 5,8
% 12,5
Erretiratuak
% 3,1
% 6,2
Beste inakt.
% 20,5
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 60,0
Okupatuak
% 55,4
% 7,0
Langabeak
% 8,7
% 9,4
Ikasleak
% 3,9
% 8,1
Erretiratuak
% 3,3
% 15,5
Beste inakt.
% 28,6
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 86,4 estatuan jaio zen, eta % 13,6 atzerrian.[15] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 47,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 41,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,0 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 12,9 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 47,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 41,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,4 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 32,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 18,6 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 41,1
Goi eta erdi maila
% 31,7
% 47,7
Langile kualifikatuak
% 51,4
% 7,0
Oinarrizko okup.
% 12,9
% 4,2
Ez dago jasota
% 4,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 41,0
Goi eta erdi maila
% 32,5
% 47,6
Langile kualifikatuak
% 45,0
% 7,4
Oinarrizko okup.
% 18,6
% 4,0
Ez dago jasota
% 3,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.[17] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 77,1 zerbitzuetan ari dira, % 14,6 industrian eta % 7,7 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 77,7 zerbitzuetan ari dira, % 12,0 eraikuntzan eta % 9,7 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 89,0 zerbitzuetan ari dira, % 8,2 industrian eta % 2,5 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 93,5 zerbitzuetan ari dira, % 5,5 industrian.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 0,5
Nekazaritza
% 0,6
% 14,6
Industria
% 9,7
% 7,7
Eraikuntza
% 12,0
% 77,1
Zerbitzuak
% 77,7
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 0,3
Nekazaritza
% 0,0
% 8,2
Industria
% 5,5
% 2,5
Eraikuntza
% 1,0
% 89,0
Zerbitzuak
% 93,5
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 30 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 4.233 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[18][oh 2]. Udalerriaren azalera 43,8 km² denez, NAE lurraldearen % 96,6 da[19]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 92,2 lur goldagarria (3.904 ha, 29 ustiategitan), % 7,7 larre iraunkorrak (324 ha, 3 ustiategitan), % 0,1 arbolak (4,7 ha, 4 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,05 ha, 3 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
97%
NAE · 4.233 ha (% 96,6)Gainerako azalera · 147 ha (% 3,4)
NAE, lur-erabileraren arabera
92%
Lur goldagarria · 3.904 ha (% 92,2)Larre iraunkorrak · 324 ha (% 7,7)Arbolak · 4,7 ha (% 0,1)Baratzeak · 0,05 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 7.153 gidari zeuden erroldatuta: 3.739 gizon (% 52,3) eta 3.414 emakume (% 47,7)[20]. Biztanleen % 66,5 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 16.946 ibilgailuk osatzen zuten: 6.706 kamioi, 6.687 turismo, 2.054 furgoneta, 872 motozikleta eta 140 ziklomotor[20]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 622 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (579) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 11 urtekoa zen; turismoen % 16k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 6,3k 25 urte baino gehiago[20]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 71,9 diesel zen eta % 24,6 gasolinazko; 299 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,8; probintzian % 2,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 8,5k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 8,7k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
65%
17%
9%
0 etiketa · 449 (% 2,7)ECO · 972 (% 5,8)C etiketa · 10.872 (% 65,3)B etiketa · 2.894 (% 17,4)Etiketarik gabe · 1.451 (% 8,7)
Turismoak, adinaren arabera
16%
19%
29%
29%
< 4 urte · 1.069 (% 16)4–8 urte · 1.300 (% 19,4)8–15 urte · 1.949 (% 29,1)15–25 urte · 1.949 (% 29,1)≥ 25 urte · 420 (% 6,3)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Madrid.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Madrid.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  8. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Madrid.tab.
  11. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Madrid.tab.
  12. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  13. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  14. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Madrid.tab (Wikimedia Commons).
  19. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1772173.
  20. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Madrid.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Madrilgo Erkidegoa
Artikulu hau Madrilgo Erkidegoko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.