San Martín de la Vega
| San Martín de la Vega | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Espainiako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Alkatea | Rafael Martínez Pérez | ||||||||||
| Izen ofiziala | San Martín de la Vega. | ||||||||||
| Posta kodea | 28330 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 28132 | ||||||||||
| Herriburua | San Martín de la Vega | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 40°12′34″N 3°34′20″W / 40.2094°N 3.5722°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 105,9 km² | ||||||||||
| Altitudea | 515 m | ||||||||||
| Mugakideak | Valdemoro, Pinto, Getafe, Rivas-Vaciamadrid, Arganda del Rey, Morata de Tajuña, Chinchón eta Ciempozuelos | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 21.010 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 198 bizt/km² | ||||||||||
| Matrikula | M | ||||||||||
| ayto-smv.es | |||||||||||
San Martín de la Vega Madrilgo Erkidegoko udalerria da, Comarca de Las Vegas eskualdean dagoena.
Azken erroldaren arabera 21.010 biztanle zituen 105,9 km²-ko azaleran.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Valdemoro, Pinto, Getafe, Rivas-Vaciamadrid, Arganda del Rey, Morata de Tajuña, Chinchón eta Ciempozuelos.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 10.653 gizon, 10.283 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 24,4 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 33,5) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 13 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 25 —probintzian % 24,9—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 5.230 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 46,6)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Errumania, Maroko, Kolonbia dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 7.629 etxebizitza zeuden: 6.618 (% 86,7) nagusiak eta 1.011 (% 13,3) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 353 (% 4,6) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 1.099 (% 14,4) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 18 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 111 plazarekin (6,17 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Madrilgo mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Madrilgo mapa
Guztira 6.618 etxegune zeuden, eta horietatik 1.062 (% 16,0) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 17.106 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 24,4 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 25,2; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 35,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 15,3.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 22,2 zen 2021ean eta % 24,4 2024an; beraz, 2,2 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 17,8 izatetik % 15,3 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 26,0 ziren, eta gizonen artean % 22,8; 3,1 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 16,9 eta gizonen % 13,6 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 56,5 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 43,5 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 61 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 53,0 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 47,0. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 5,3 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 4.171 | % 24,4 | 1.975 | % 22,8 | 2.196 | % 26,0 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 4.315 | % 25,2 | 2.184 | % 25,3 | 2.131 | % 25,2 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 6.008 | % 35,1 | 3.306 | % 38,2 | 2.702 | % 31,9 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 2.612 | % 15,3 | 1.179 | % 13,6 | 1.433 | % 16,9 |
| Guztira | 17.106 | % 100,0 | 8.644 | % 100,0 | 8.462 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 22,2 | % 24,1 | % 36,0 | % 17,8 | 16.047 |
| 2022 | % 23,3 | % 24,3 | % 36,4 | % 16,1 | 16.198 |
| 2023 | % 23,8 | % 24,9 | % 35,2 | % 16,1 | 16.626 |
| 2024 | % 24,4 | % 25,2 | % 35,1 | % 15,3 | 17.106 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 12,0 ikasten ari zen (2.053 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 38,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 29,8 batxilergoan, % 19,0 erdi-mailako lanbide-heziketan, % 7,1 DBHn edo antzekoetan eta % 3,8 lehen hezkuntzan edo beheragoko mailetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 38,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 38,8; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 20,6 eta emakumeen % 17,7. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 87,1 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 37,3 eta 25–29 urtekoen % 11,0; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,4 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 33,8 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 24,7.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 72,1 estatuan jaio zen, eta % 27,9 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 25,6 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,5; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 15,6 eta % 24,5, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 29,2 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 12,1; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 17,8 eta % 29,3, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 14,0 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 6,9.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 39,9 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 33,6 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 12.720 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 38.563 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (18.142 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 18.550 euro zen. Errenta gordina 15.118 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 72,6[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 12,8), beste diru-sarrerak (% 8,2), langabezia-prestazioak (% 2), beste prestazioak (% 4,4).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 28,9 da, probintziakoaren (35,1;
Madrilgo mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,6 da, probintziakoaren (3;
Madrilgo mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, San Martín de la Vega udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 10.600 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 63,0; gainerako % 37,0 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 48,4, erretiratuak % 32,6 eta ikasleak % 18,9).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 10,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 65,8 zen eta emakumezkoena % 60,2; langabezia-tasa, aldiz, % 6,9 eta % 14,8 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 9.184 zen 2023ean, 2021eko 8.547etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 44,9 osatzen dute, eta gizonek % 55,1.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 9.473 | % 56,3 | 5.206 | % 61,3 | 4.267 | % 51,3 |
| Langabeak | 1.127 | % 6,7 | 384 | % 4,5 | 743 | % 8,9 |
| Inaktiboak | 6.219 | % 37,0 | 2.906 | % 34,2 | 3.313 | % 39,8 |
| Guztira | 16.819 | % 100,0 | 8.496 | % 100,0 | 8.323 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 79,2), eraikuntza (% 9,9), industria (% 9,8) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 1,0).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 18,5), ondoren administrazio-jarduera lagungarriak (% 11,2) eta eraikuntza (% 9,9) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 56,2; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 24,9), eta oinarrizko okupazioak % 14,1.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 60,5 eta emakumeen % 50,9).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 2.290 | % 24,9 | 1.166 | % 23,1 | 1.124 | % 27,2 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 5.160 | % 56,2 | 3.061 | % 60,5 | 2.099 | % 50,9 |
| Oinarrizko okupazioak | 1.297 | % 14,1 | 581 | % 11,5 | 716 | % 17,4 |
| Ez dago jasota | 437 | % 4,8 | 250 | % 4,9 | 187 | % 4,5 |
| Guztira | 9.184 | % 100,0 | 5.058 | % 100,0 | 4.126 | % 100,0 |
Okupatuen % 86,8 besteren konturako langileak dira, eta % 13,2 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 1.209 | % 13,2 | 776 | % 15,3 | 433 | % 10,5 |
| Besteren kontura | 7.975 | % 86,8 | 4.282 | % 84,7 | 3.693 | % 89,5 |
| Guztira | 9.184 | % 100,0 | 5.058 | % 100,0 | 4.126 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 72,6 estatuan jaio zen, eta % 27,4 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 62,3 okupatuak dira, % 18,8 erretiratuak, % 7,6 ikasleak, % 7,0 bestelako inaktiboak eta % 4,3 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 58,8 okupatuak dira, % 25,2 bestelako inaktiboak, % 7,2 langabeak, % 5,3 erretiratuak eta % 3,4 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 53,4 okupatuak dira, % 21,8 bestelako inaktiboak, % 9,7 erretiratuak, % 7,6 langabeak eta % 7,4 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 44,5 okupatuak dira, % 34,2 bestelako inaktiboak, % 12,9 langabeak, % 4,8 ikasleak eta % 3,6 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 74,8 estatuan jaio zen, eta % 25,2 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 58,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 26,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,2 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 65,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 15,0 oinarrizko okupazioetakoak eta % 14,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 51,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 13,4 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 48,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 29,7 oinarrizko okupazioetakoak eta % 16,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 72,9 zerbitzuetan ari dira, % 13,3 industrian eta % 12,7 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 62,6 zerbitzuetan ari dira, % 24,8 eraikuntzan, % 10,1 industrian eta % 2,6 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 90,1 zerbitzuetan ari dira, % 6,7 industrian eta % 2,7 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 90,9 zerbitzuetan ari dira, % 6,4 industrian eta % 2,3 eraikuntzan.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 116 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 4.362 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 105,9 km² denez, NAE lurraldearen % 41,2 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 82,7 lur goldagarria (3.607 ha, 111 ustiategitan), % 12,7 larre iraunkorrak (553 ha, 9 ustiategitan), % 4,5 arbolak (198 ha, 28 ustiategitan), berotegiak edo babes garai irisgarriak (4 ha, 2 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,13 ha, 7 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 1.440 behi eta 3.746 ardi eta ahuntz (probintziako 3. kopururik handiena) zeuden[21][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 12.317 gidari zeuden erroldatuta: 7.051 gizon (% 57,2) eta 5.266 emakume (% 42,8)[22]. Biztanleen % 58,8 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 16.758 ibilgailuk osatzen zuten: 12.125 turismo, 1.327 furgoneta, 1.208 motozikleta, 1.045 kamioi eta 305 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 579 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (579) parean.
Turismoen batez besteko adina 12,7 urtekoa zen; turismoen % 10k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 11k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 59,1 diesel zen eta % 37,9 gasolinazko; 212 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,3; probintzian % 2,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 9,3k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 25,3k ez zuen etiketarik[oh 5].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Madrid.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Madrid.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Madrid.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Madrid.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Madrid.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q959612.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Madrid.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Madrid.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Gaztelaniaz) Udalaren webgunea.
| Artikulu hau Madrilgo Erkidegoko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

