Lleida
| Lleida | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | Lleidako probintzia | ||||||||||
| Eremu funtzionala | Ponent | ||||||||||
| Eskualdea | Segrià | ||||||||||
| Alkatea | Fèlix Larrosa i Piqué | ||||||||||
| Izen ofiziala | Lleida | ||||||||||
| Posta kodea | 25001–25008 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 25120 | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°37′00″N 0°38′00″E / 41.6167°N 0.6333°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 212,3 km² | ||||||||||
| Altitudea | 155 m eta 167 m | ||||||||||
| Mugakideak | Almacelles, Torrefarrera, Alpicat, Torre-serona, Corbins, Alcoletge, Bell-lloc d'Urgell, Els Alamús, Torregrossa, Artesa de Lleida, Aspa, Alfés, Albatàrrec, Montoliu de Lleida, Sudanell, Alcarràs, Gimenells i el Pla de la Font eta Tamarite de Litera-Tamarit de Llitera | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 146.266 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 689 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 1.180 | ||||||||||
| Informazio gehigarria | |||||||||||
| Telefono aurrizkia | 973 | ||||||||||
| Hiri senidetuak | Perpinyà, Foix, Ferrara, Hefei eta Castelló de la Plana | ||||||||||
| Matrikula | L | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| paeria.cat | |||||||||||
Lleida[1] Kataluniako mendebaldeko hiria da, Segrià eskualdeko eta Lleidako probintziako hiriburua dena. Azken erroldaren arabera 146.266 biztanle zituen 212,3 km²-ko azaleran. Katalunia osoko zazpigarren udalerririk populatuena da.
Lleida Segre ibaiaren ertzean dago, eskualde lau emankorraren (Pla de Lleida edo Segrià) erdian, muino baten oinetan (Seu Vella). Unibertsitatea eta apezpikutegia ditu.
Banaketa administratiboa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Barrutiak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Historia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]K.a. III. mendean Iltirda izenaz ageri zen: ilergeteen hiriburu zen. K.a. 218. urtean suntsitu zuten hiria erromatarrek eta Lleidatik hurbil gudu latza gertatu zen Zesarren eta Ponpeioren artean (K.a. 49). IV. mendean zehar mertzenarioen erasoek hiriaren gainbehera ekarri zuten, eta sueboek 449. urtean guztiz birrindu zuten.
Musulmanen inbasioa gerrarik gabe gertatu zen. Bartzelonako konde Ramon Berenguer IV.ak konkistatu zuen 1149. urtean, eta ordutik XIV. mende arte ezagutu zuen hiriak oparotasun handiena, zuraren eta nekazaritzako produktuen merkataritzari esker. Ondorengo mendeetako izurriteek, goseteek (1333, 1348-1351, 1391, 1589, 1599-1600, 1834, 1854, 1865, 1885), eta gerrek (Joan II.a Aragoikoaren aurkakoa, 1464; Kataluniako Gerra, 1644, 1646 eta 1647; Kataluniako Gerra Zibila) hiriaren gainbehera ekarri zuten.
Klima
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hila | Urt | Ots | Mar | Api | Mai | Eka | Uzt | Abu | Ira | Urr | Aza | Abe | Urtekoa |
| Batez besteko tenperatura maximoa (°C) | 9.6 | 13.7 | 17.5 | 19.8 | 24 | 28.5 | 32.2 | 31.6 | 27.3 | 21.2 | 14.2 | 9.8 | 20.8 |
| Batez besteko tenperatura minimoa (°C) | 1.0 | 2.2 | 4.2 | 6.5 | 10.5 | 14.4 | 17.2 | 17.4 | 14.1 | 9.4 | 4.4 | 2.1 | 8.6 |
| Pilatutako prezipitazioa (mm) | 26 | 14 | 27 | 37 | 49 | 34 | 12 | 21 | 39 | 39 | 28 | 28 | 369 |
| Prezipitazio egunak (≥ 1 mm) | 4 | 3 | 4 | 5 | 6 | 4 | 2 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 46 |
| Hezetasuna (%) | 81 | 70 | 61 | 58 | 58 | 54 | 51 | 56 | 63 | 71 | 79 | 83 | 66 |
| [erreferentzia behar] | |||||||||||||
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Lleida da Kataluniako mendebaldeko eta, neurri handi batean, Aragoiko ekialdeko merkataritzagune nagusia. Oso garrantzitsua da bertako nekazaritzako produktuen azoka. Industria biziki hazi ez bada ere, azken urteotan gora egin du (janari industria, metalurgia, kimika, ehungintza, eraikuntzarako gaiak).
Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.062 euro-koa zen[2], eta etxegune bakoitzeko 38.853 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.713 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 19.250 euro zen. Errenta gordina 18.566 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 62,1[3]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 20), beste diru-sarrerak (% 11,1), langabezia-prestazioak (% 1,5), beste prestazioak (% 5,2).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[4][oh 1]. Udalerrian indizea 32,3 da, probintziakoaren (30,3;
Lleidako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) parean. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,9 da, probintziakoaren (2,6;
Lleidako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,8) gainetik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Lleida udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 67.971 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 55,3; gainerako % 44,7 inaktibo zeuden (erretiratuak % 44,6, beste inaktiboak % 43,0 eta ikasleak % 12,4).[5] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 9,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 58,0 zen eta emakumezkoena % 52,7; langabezia-tasa, aldiz, % 7,5 eta % 11,8 zen, hurrenez hurren.[5]
Okupatuen kopurua 59.903 zen 2023ean, 2021eko 56.407etik gora.[6] Emakumeek okupatuen % 46,6 osatzen dute, eta gizonek % 53,4.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 61.478 | % 50,0 | 32.756 | % 53,7 | 28.722 | % 46,4 |
| Langabeak | 6.493 | % 5,3 | 2.639 | % 4,3 | 3.854 | % 6,2 |
| Inaktiboak | 54.878 | % 44,7 | 25.589 | % 42,0 | 29.289 | % 47,3 |
| Guztira | 122.849 | % 100,0 | 60.984 | % 100,0 | 61.865 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 78,5), industria (% 9,8), eraikuntza (% 7,0) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 4,7).[6] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 17,6), ondoren osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 10,7) eta administrazio publikoa (% 9,1) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 47,9; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 33,8), eta oinarrizko okupazioak % 12,9.[7] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 49,9 eta emakumeen % 45,6).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 20.229 | % 33,8 | 9.685 | % 30,3 | 10.544 | % 37,8 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 28.689 | % 47,9 | 15.948 | % 49,9 | 12.741 | % 45,6 |
| Oinarrizko okupazioak | 7.706 | % 12,9 | 4.393 | % 13,7 | 3.313 | % 11,9 |
| Ez dago jasota | 3.279 | % 5,5 | 1.961 | % 6,1 | 1.318 | % 4,7 |
| Guztira | 59.903 | % 100,0 | 31.987 | % 100,0 | 27.916 | % 100,0 |
Okupatuen % 87,1 besteren konturako langileak dira, eta % 12,9 norberaren konturakoak.[8]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 7.751 | % 12,9 | 4.767 | % 14,9 | 2.984 | % 10,7 |
| Besteren kontura | 52.152 | % 87,1 | 27.220 | % 85,1 | 24.932 | % 89,3 |
| Guztira | 59.903 | % 100,0 | 31.987 | % 100,0 | 27.916 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 72,4 estatuan jaio zen, eta % 27,6 atzerrian.[5] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 54,2 okupatuak dira, % 28,8 erretiratuak, % 6,5 ikasleak, % 6,4 bestelako inaktiboak eta % 4,0 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 52,1 okupatuak dira, % 35,1 bestelako inaktiboak, % 5,7 langabeak, % 3,9 erretiratuak eta % 3,2 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 47,6 okupatuak dira, % 23,8 erretiratuak, % 17,5 bestelako inaktiboak, % 6,0 ikasleak eta % 5,0 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 40,4 okupatuak dira, % 40,4 bestelako inaktiboak, % 11,9 langabeak, % 4,2 ikasleak eta % 3,1 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 74,0 estatuan jaio zen, eta % 26,0 atzerrian.[7] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 47,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 39,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 6,6 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 55,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,4 oinarrizko okupazioetakoak eta % 9,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 44,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 44,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 6,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,7 oinarrizko okupazioetakoak eta % 13,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[9] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 74,7 zerbitzuetan ari dira, % 12,2 industrian, % 10,1 eraikuntzan eta % 3,0 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 48,2 zerbitzuetan ari dira, % 18,6 nekazaritzan, % 17,8 industrian eta % 15,3 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 92,8 zerbitzuetan ari dira, % 4,4 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 88,9 zerbitzuetan ari dira, % 7,6 industrian eta % 2,3 nekazaritzan.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 821 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 13.909 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[10][oh 2]. Udalerriaren azalera 212,3 km² denez, NAE lurraldearen % 65,5 da[11]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 52,6 lur goldagarria (7.319 ha, 577 ustiategitan), % 46,4 arbolak (6.448 ha, 592 ustiategitan), % 0,9 larre iraunkorrak (132 ha, 28 ustiategitan), berotegiak edo babes garai irisgarriak (6,6 ha, 14 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (3,9 ha, 163 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 22.234 behi (probintziako 2. kopururik handiena), 6.239 ardi eta ahuntz, 107.235 txerri eta 245.908 hegazti zeuden[12].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 83.382 gidari zeuden erroldatuta: 48.569 gizon (% 58,2) eta 34.813 emakume (% 41,8)[13]. Biztanleen % 56,6 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 95.947 ibilgailuk osatzen zuten: 64.102 turismo, 10.808 motozikleta, 7.128 furgoneta, 6.558 kamioi eta 2.576 ziklomotor[13]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 435 turismokoa zen (probintziako 2. baxuena), probintziako batez bestekoaren (527) azpitik.
Turismoen batez besteko adina 12,1 urtekoa zen; turismoen % 14k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 11,2k 25 urte baino gehiago[13]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 49,3 diesel zen eta % 49,1 gasolinazko; 1.066 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,1; probintzian % 1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 8,5k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 24,8k ez zuen etiketarik[oh 4].
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Almacelles, Torrefarrera, Alpicat, Torre-serona, Corbins, Alcoletge, Bell-lloc d'Urgell, Els Alamús, Torregrossa, Artesa de Lleida, Aspa, Alfés, Albatàrrec, Montoliu de Lleida, Sudanell, Alcarràs, Gimenells i el Pla de la Font eta Tamarite de Litera-Tamarit de Llitera.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 74.116 gizon, 73.253 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[14] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 47,3 udalerri berean jaioak ziren[15], probintziako batez bestekoaren (% 38,5) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 11,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 27,8 —probintzian % 24,6—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 40.916 biztanleren artean, gehienak Afrikan jaioak dira (% 41,7)[16]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Kolonbia, Errumania dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 68.299 etxebizitza zeuden: 54.542 (% 79,9) nagusiak eta 13.757 (% 20,1) ez-nagusiak.[17] Kontsumo elektrikoaren arabera, 4.781 (% 7,0) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 5.330 (% 7,8) hutsik zeuden.[18] Etxebizitza nagusien % 70,9 jabetzan zegoen eta % 23,2 alokairuan.[19] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 49 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 229 plazarekin (4,67 plaza etxebizitzako).[20]
Etxebizitza multzoa
Lleidako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Lleidako mapa
Jabetza egoera (etxebizitza nagusiak)
Guztira 54.542 etxegune zeuden, eta horietatik 15.147 (% 27,8) pertsona bakarrekoak ziren.[21] Etxeguneen % 67,5 familia batek osatzen zuen eta % 4,5 familiarik gabeko etxegune anitzak ziren.[22]
Etxeguneak tamainaren arabera
Etxeguneak motaren arabera
Etxebizitzen % 51,9 1980 baino lehen eraiki ziren, eta % 22,4 2001etik aurrera.[23] Etxebizitzen % 22,3 60 m²-tik beherako azalera zuten eta % 10,5 120 m²-tik gorakoa.[24]
Eraikuntza garaia
Azalera erabilgarria
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 124.562 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 33,4 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 22,3; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 30,6; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,7.[25] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 32,3 zen 2021ean eta % 33,4 2024an; beraz, 1,1 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 15,3 izatetik % 13,7 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 36,4 ziren, eta gizonen artean % 30,3; 6,0 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 14,6 eta gizonen % 12,8 ziren.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 73,7 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 26,3 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 1.667 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 59,7 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 40,3. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 3,3 ziren.[25]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 41.556 | % 33,4 | 18.761 | % 30,3 | 22.795 | % 36,4 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 27.778 | % 22,3 | 14.204 | % 23,0 | 13.574 | % 21,7 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 38.151 | % 30,6 | 20.973 | % 33,9 | 17.178 | % 27,4 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 17.077 | % 13,7 | 7.940 | % 12,8 | 9.137 | % 14,6 |
| Guztira | 124.562 | % 100,0 | 61.878 | % 100,0 | 62.684 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 32,3 | % 22,3 | % 30,2 | % 15,3 | 117.759 |
| 2022 | % 32,8 | % 22,3 | % 30,5 | % 14,4 | 118.664 |
| 2023 | % 33,0 | % 22,2 | % 30,5 | % 14,3 | 122.204 |
| 2024 | % 33,4 | % 22,3 | % 30,6 | % 13,7 | 124.562 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,9 ikasten ari zen (13.528 pertsona).[26] Ikasten ari zirenetatik, % 49,8 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 27,5 batxilergoan, % 16,6 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 3,5 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 52,8 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 46,4; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 17,0 eta emakumeen % 16,2. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 81,7 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 37,4 eta 25–29 urtekoen % 12,9; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,4 baino ez.[27] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 40,9 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 27,3.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 71,4 estatuan jaio zen, eta % 28,6 atzerrian.[25] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 37,6 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 8,1; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 14,8 eta % 23,0, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 40,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 12,9; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 23,0 eta % 19,5, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 12,7 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 6,2.[26] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 50,5 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 46,4 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Alkatetza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]
- 1979-1988: Antoni Siurana (PSC).
- 1988-1990: Jaume Manel Onorich (CIU).
- 1990-2004: Antoni Siurana (PSC).
- 2004-2018: Angel Ros (PSC).
- 2018-2019: Felix Larrosa (PSC).
- 2019-: Miquel Pueyo (ERC).
Ondasun nabarmenak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Arteari dagokionez aipagarri dira, besteak beste, XIII. mendearen hasierako katedral bizantziar-gotikoa (XIV. mendeko klaustroa, XV. mendeko kanpandorrea, ate erromaniko eta gotikoak), katedral berria (1761-1781), XIV. mendeko Laurendi santuaren eliza, La Paeria jauregi erromaniko berantiarra (XIII. mendeko fatxada), XV. mendeko Santa Maria erietxea, eta La Alcazaba gaztelua (XII. mendea).
Garraiobideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Ondo lotuta dago errepide, autobide (A-2) eta AVE (Madril-Zaragoza-Bartzelona bidean) bidez. Hiriburuaren ondoko herri batean, Alguairen, Lleidatik 15 kilometrora kokatutako udalerrian, alhan da aireportu bat, 2008ko udatik.
Kultura
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kirolak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Lleida hiriak dituen kirol elkarteen artean, aipatzekoak dira hauek:
- Unió Esportiva Lleida (futbola): 1950-51ean eta 1993-94an jokatu zuten Espainiako futbol ligako lehen mailan. Azkenik, 2011an desagertu zen club moduan.
- Club Bàsquet Lleida (saskibaloia): 2001 eta 2005 artean jokatu zuten ACB Ligan.
- Lleida Llista Blava (patin-hockeya): 2003an CERS Kopako txapeldunorde gelditu zen, eta 2018an, azkenik, txapelduna.
- Club handbol Pardinyes (eskubaloia).
Hedabideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Egunkariak: Diari Segre.
- Irrati-Telebista: Segre Ràdio eta Lleida TV.
Argazkiak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Gune historikoaren gaueko ikuspegia
- San Martin eliza (XVII. mendea)
- Roser konbentua
- Baró etxea (1921)
- Lleidako tren geltokia
Lleidatar ezagunak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Enrique Granados (1867 - 1916), musikagilea.
- Joan Oró (1923-2004), biokimikaria eta politikaria.
- Landelino Lavilla (1934-2020), politikaria eta legelaria.
- Miguel Ángel Gallardo (1955-), komikigilea.
- Jaume Balagueró (1968-), zinema zuzendari eta gidoilaria.
- Araceli Segarra (1970-), alpinista.
- Albert Costa (1975-), tenislaria.
- Pablo Hasél (1988-), rap abeslaria.
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ Euskaltzaindia. (PDF) 32. arauaː Espainiako erresumako autonomia-erkidegoen, probintzien eta probintzia-hiriburuen izenak. .
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Lleida.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Lleida.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Lleida.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q15090.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Lleida.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Lleida.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Lleida.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Lleida.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza nagusiak jabetza-erregimenaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak eraikuntza-urtearen arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak azaleraren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Lleidako Udalaren webgunea (Katalanez) (Ingelesez) (Gaztelaniaz) (Frantsesez)
| Segriàko udalerriak | ||
|---|---|---|
|
Aitona • els Alamús • Albatàrrec • Alcanó • Alcarràs • Alcoletge • Alfarràs • Alfés • Alguaire • Almacelles • Almatret • Almenar • Alpicat • Artesa de Lleida • Aspa • Benavent de Segrià • Corbins • Gimenells i el Pla de la Font • la Granja d'Escarp • Llardecans • Lleida • Maials • Massalcoreig • Montoliu de Lleida • la Portella • Puigverd de Lleida • Rosselló • Sarroca de Lleida • Seròs • Soses • Sudanell • Sunyer • Torre-serona • Torrebesses • Torrefarrera • Torres de Segre • Vilanova de Segrià • Vilanova de la Barca | ||

