Edukira joan

Santa Brígida (Las Palmas)

Santa Brígida
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Kanariak
ProbintziaLas Palmas
AlkateaLucas Bravo de Laguna
Izen ofizialaSanta Brígida
Posta kodea35300
INEk ezarritako kodea35021
HerriburuaSanta Brígida
Geografia
Koordenatuak28°02′02″N 15°29′59″W / 28.0338°N 15.4998°W / 28.0338; -15.4998
Mapa
Azalera23,81 km²
Altitudea520 m
MugakideakLas Palmas Kanaria Handikoa, Telde, Valsequillo de Gran Canaria, Vega de San Mateo eta Teror
Demografia
Biztanleria18.766 (2025)
alt_left 9.412 (%50,1) (%49,9) 9.378 alt_right
Dentsitatea788 bizt/km²
MatrikulaGC
santabrigida.es

Santa Brígida Kanaria Handia uhartean eta Las Palmasko probintzian kokatzen den udalerri kanariarra da. Herriaren jatorrizko izena Satatuey zen eta palmondoen herrixka esan nahi du. Azken erroldaren arabera 18.766 biztanle zituen 23,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Las Palmas Kanaria Handikoa, Telde, Valsequillo de Gran Canaria, Vega de San Mateo eta Teror.

Biztanleriaren tamainaUrtea18.20018.40018.60018.80019.00019.200200020052010201520202025Santa BrígidaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 9.378 gizon, 9.412 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.04
0.05
 
95-99
 
0.40
0.45
 
90-94
 
1.07
1.51
 
85-89
 
1.85
2.63
 
80-84
 
2.90
3.61
 
75-79
 
4.47
5.64
 
70-74
 
5.24
6.32
 
65-69
 
7.00
8.16
 
60-64
 
8.15
8.82
 
55-59
 
8.89
9.35
 
50-54
 
9.25
7.53
 
45-49
 
7.66
6.39
 
40-44
 
6.74
5.99
 
35-39
 
5.58
5.80
 
30-34
 
5.50
5.57
 
25-29
 
5.67
5.29
 
20-24
 
5.07
5.88
 
15-19
 
4.81
4.73
 
10-14
 
4.01
3.67
 
5-9
 
3.19
2.59
 
0-4
 
2.50
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 34,7 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 45,7) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 7,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 9,3 —probintzian % 21,6—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Las Palmasko mapa
Udal
Prob
Esta
Udalerri berean · % 34,7Probintzia berean · % 47Erkidegoan · % 1,6Beste erkidegoa · % 7,3Estatutik kanpo · % 9,3
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 1.749 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 47,6)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Venezuela, Kolonbia, Alemania dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 47,6Europa · % 36,4Afrika · % 8,6Asia · % 7,2Ozeania · % 0,2
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 7.746 etxebizitza zeuden: 6.347 (% 81,9) nagusiak eta 1.399 (% 18,1) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 426 (% 5,5) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 1.048 (% 13,5) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 120 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 563 plazarekin (4,69 plaza etxebizitzako).[6]

7.746etxebizitza
6.347etxegune
1.048hutsik (% 13,5)
120etxebizitza turistiko (2026) Las Palmasko mapa

Etxebizitza multzoa Las Palmasko mapa

6.347
1.399
Etxebizitza nagusia (6.347)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (1.399)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Las Palmasko mapa

6.272
1.048
Okupatuak (6.272)Noizbehinkakoak (426)Hutsik (1.048)

Guztira 6.347 etxegune zeuden, eta horietatik 1.411 (% 22,2) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 11.411
2 pertsona1.483
3 pertsona1.413
4 pertsona1.283
5 edo gehiago757

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 16.681 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 46,8 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 22,1; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 20,6; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 10,5.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 44,4 zen 2021ean eta % 46,8 2024an; beraz, 2,4 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 11,5 izatetik % 10,5 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 49,4 ziren, eta gizonen artean % 44,1; 5,3 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 11,1 eta gizonen % 9,9 ziren.

16.681biztanle 15 urte edo +, 2024
% 46,8goi-mailako ikasketak+2,4 puntu 2021etik mapa
% 10,5lehen hezkuntza edo gutxiago−1,0 puntu 2021etik mapa
% 12,2ikasten ari dira, 2024
% 10,5
% 20,6
% 22,1
% 46,8
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 10,5Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 20,6Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 22,1Goi-mailako ikasketak · % 46,8
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Las Palmasko mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 79,6 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 20,4 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 360 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 63,0 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 37,0. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,7 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 2,7
DBH eta antzekoak
% 20,6
Erdi-mailako LH
% 8,2
Goi-mailako LH
% 9,5
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 15,3
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 14,3
Masterrak eta espezialitateak
% 5,5
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Santa Brígida, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak7.805% 46,83.651% 44,14.154% 49,4
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa3.688% 22,11.960% 23,71.728% 20,6
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)3.433% 20,61.845% 22,31.588% 18,9
Lehen hezkuntza edo gutxiago1.755% 10,5818% 9,9937% 11,1
Guztira16.681% 100,08.274% 100,08.407% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Santa Brígida, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 44,4% 22,2% 21,9% 11,516.186
2022% 45,3% 21,9% 21,8% 11,016.357
2023% 45,9% 22,2% 21,0% 10,916.585
2024% 46,8% 22,1% 20,6% 10,516.681

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 12,2 ikasten ari zen (2.030 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 51,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 23,4 batxilergoan, % 15,1 erdi-mailako lanbide-heziketan, % 4,1 DBHn edo antzekoetan eta % 3,7 lehen hezkuntzan edo beheragoko mailetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 52,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 49,9; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 15,7 eta emakumeen % 14,5. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 83,5 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 48,0 eta 25–29 urtekoen % 13,4; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 4,0 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 49,0 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 38,4.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 83,5
20–24 urte
% 48,0
25–29 urte
% 13,4
30–34 urte
% 8,4
35–39 urte
% 6,9
40–44 urte
% 4,9
45–49 urte
% 5,5
50–54 urte
% 3,5
55 urte edo +
% 2,6
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 2,2
Goi-mailako ikasketak
% 51,5
Erdi-mailako LH
% 15,1
Batxilergoa
% 23,4
DBH eta antzekoak
% 4,1
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 3,7
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 90,9 estatuan jaio zen, eta % 9,1 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 44,0 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,5 eta % 20,1, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 49,1 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 10,9; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 52,6 eta % 13,3, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 44,0
Goi-mailakoak
% 45,5
% 23,9
Batx. / erdi LH
% 21,8
% 23,2
DBH
% 12,7
% 9,0
Lehen H. edo gutx.
% 20,1
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 49,1
Goi-mailakoak
% 52,6
% 20,0
Batx. / erdi LH
% 25,7
% 20,0
DBH
% 8,4
% 10,9
Lehen H. edo gutx.
% 13,3
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 12,5 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 9,2.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 53,1 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 30,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 17.397 euro-koa zen[11], probintziako altuena, eta etxegune bakoitzeko 49.767 euro-koa, probintziako altuena. Balio hori probintziako batez bestekoaren (13.806 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 23.450 euro zen. Errenta gordina 24.373 euro-koa izan zen pertsonako, probintziako altuena.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 54,6[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 16,3), beste diru-sarrerak (% 24), langabezia-prestazioak (% 1,3), beste prestazioak (% 3,8).

55%
16%
24%
Soldata · % 54,6Pentsioak · % 16,3Langabezia · % 1,3Beste prestazioak · % 3,8Beste sarrerak · % 24
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 35,4 da, probintziakoaren (31,3; Las Palmasko mapa) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 3,1 da, probintziakoaren (2,6; Las Palmasko mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,8) gainetik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Santa Brígida udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 9.346 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 56,7; gainerako % 43,3 inaktibo zeuden (erretiratuak % 43,4, beste inaktiboak % 39,9 eta ikasleak % 16,7).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 12,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 58,5 zen eta emakumezkoena % 54,9; langabezia-tasa, aldiz, % 11,1 eta % 14,4 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 8.068 zen 2023ean, 2021eko 7.603etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 48,1 osatzen dute, eta gizonek % 51,9.

8.068okupatu, 2023+% 6,1 2021etik
% 48,1emakumeak okupatuen artean
% 56,7jarduera-tasa, 2024
% 12,7langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 49,5
% 18,8
% 17,3
Okupatuak · % 49,5Langabeak · % 7,2Ikasleak · % 7,2Erretiratuak · % 18,8Beste inaktiboak · % 17,3
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Santa Brígida, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak8.162% 49,54.249% 52,03.913% 47,0
Langabeak1.184% 7,2528% 6,5656% 7,9
Inaktiboak7.147% 43,33.393% 41,53.754% 45,1
Guztira16.493% 100,08.170% 100,08.323% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 88,2), eraikuntza (% 5,8), industria (% 4,9) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 1,1).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 17,0), ondoren hezkuntza (% 12,0) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 11,3) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Las Palmasko mapa
% 88,2
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 1,1Industria · % 4,9Eraikuntza · % 5,8Zerbitzuak · % 88,2
Jarduera-adar zehatzak
Merkataritza
% 17,0
Hezkuntza
% 12,0
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 11,3
Jarduera profesionalak
% 8,3
Administrazio publikoa
% 7,5
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 6,2
Ostalaritza
% 6,0
Eraikuntza
% 5,8
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Garraioa eta biltegiratzea
% 5,6
Manufaktura-industria
% 3,7
Beste zerbitzu batzuk
% 3,1
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 3,1
Informazioa eta komunikazioak
% 2,7
Etxeetako jarduerak
% 2,0
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 1,9
Higiezinen jarduerak
% 1,6
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 1,1
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,9
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,3
Erauzketa-industriak
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak dira talderik ugariena, okupatuen % 48,3; ondoren, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak daude (% 39,9), eta oinarrizko okupazioak % 7,6.[16] Bi sexuetan goi eta erdi maila dira nagusi (gizonen % 46,0 eta emakumeen % 50,8).

% 48,3
% 39,9
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 48,3Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 39,9Oinarrizko okupazioak · % 7,6Ez dago jasota · % 4,2
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Santa Brígida, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak3.898% 48,31.928% 46,01.970% 50,8
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak3.218% 39,91.775% 42,41.443% 37,2
Oinarrizko okupazioak615% 7,6292% 7,0323% 8,3
Ez dago jasota337% 4,2194% 4,6143% 3,7
Guztira8.068% 100,04.189% 100,03.879% 100,0

Okupatuen % 78,7 besteren konturako langileak dira, eta % 21,3 norberaren konturakoak.[17]

% 16,3
% 67,5
% 11,1
Norberaren kontura, langileak dituena · % 5,1Norberaren kontura, langilerik gabe · % 16,3Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 67,5Besteren kontura, aldi baterakoa · % 11,1
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Santa Brígida, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura1.722% 21,31.047% 25,0675% 17,4
Besteren kontura6.346% 78,73.142% 75,03.204% 82,6
Guztira8.068% 100,04.189% 100,03.879% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 91,8 estatuan jaio zen, eta % 8,2 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 51,9 okupatuak dira, % 23,9 erretiratuak, % 10,1 bestelako inaktiboak, % 7,3 ikasleak eta % 6,8 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 46,6 okupatuak dira, % 29,2 bestelako inaktiboak, % 9,5 erretiratuak, % 8,7 ikasleak eta % 6,0 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 47,4 okupatuak dira, % 22,3 bestelako inaktiboak, % 14,4 erretiratuak, % 8,3 langabeak eta % 7,5 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 41,7 okupatuak dira, % 37,9 bestelako inaktiboak, % 9,3 erretiratuak, % 6,5 langabeak eta % 4,6 ikasleak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 51,9
Okupatuak
% 46,6
% 6,8
Langabeak
% 6,0
% 7,3
Ikasleak
% 8,7
% 23,9
Erretiratuak
% 9,5
% 10,1
Beste inakt.
% 29,2
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 47,4
Okupatuak
% 41,7
% 8,3
Langabeak
% 6,5
% 7,5
Ikasleak
% 4,6
% 14,4
Erretiratuak
% 9,3
% 22,3
Beste inakt.
% 37,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 92,6 estatuan jaio zen, eta % 7,4 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 45,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 42,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 6,8 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 37,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 8,8 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 51,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 37,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 7,3 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 42,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 33,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 19,8 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 45,7
Goi eta erdi maila
% 50,2
% 42,8
Langile kualifikatuak
% 37,2
% 6,8
Oinarrizko okup.
% 8,8
% 4,7
Ez dago jasota
% 3,9
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 51,5
Goi eta erdi maila
% 42,5
% 37,5
Langile kualifikatuak
% 33,4
% 7,3
Oinarrizko okup.
% 19,8
% 3,6
Ez dago jasota
% 4,2
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 82,4 zerbitzuetan ari dira, % 9,4 eraikuntzan eta % 6,9 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 82,1 zerbitzuetan ari dira, % 11,6 eraikuntzan eta % 4,6 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 94,3 zerbitzuetan ari dira, % 2,9 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 96,4 zerbitzuetan ari dira.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 1,3
Nekazaritza
% 1,8
% 6,9
Industria
% 4,6
% 9,4
Eraikuntza
% 11,6
% 82,4
Zerbitzuak
% 82,1
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 0,9
Nekazaritza
% 0,3
% 2,9
Industria
% 1,6
% 1,8
Eraikuntza
% 1,6
% 94,3
Zerbitzuak
% 96,4
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 55 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 357 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 23,8 km² denez, NAE lurraldearen % 15 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 45,5 lur goldagarria (162 ha, 34 ustiategitan), % 34,6 larre iraunkorrak (124 ha, 9 ustiategitan), % 19,8 arbolak (70,6 ha, 34 ustiategitan), norberaren kontsumorako baratzeak (0,27 ha, 10 ustiategitan) eta berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,06 ha, ustiategi batean)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
15%
85%
NAE · 357 ha (% 15)Gainerako azalera · 2.024 ha (% 85)
NAE, lur-erabileraren arabera
46%
35%
20%
Lur goldagarria · 162 ha (% 45,5)Larre iraunkorrak · 124 ha (% 34,6)Arbolak · 70,6 ha (% 19,8)Baratzeak · 0,27 ha (% 0,1)Berotegiak · 0,06 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 69 behi, 269 ardi eta ahuntz, 461 txerri eta 3.130 hegazti zeuden[21].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 11.782 gidari zeuden erroldatuta: 6.278 gizon (% 53,3) eta 5.504 emakume (% 46,7)[22]. Biztanleen % 62,7 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 15.473 ibilgailuk osatzen zuten: 10.869 turismo, 1.721 motozikleta, 1.321 kamioi, 948 furgoneta eta 317 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 578 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (569) parean.

Turismoen batez besteko adina 12,1 urtekoa zen; turismoen % 11,6k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 16,3k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 69,2 gasolinazko zen eta % 27,9 diesel; 408 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 2,6; probintzian % 1,3). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 8,2k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 24,7k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
46%
21%
25%
0 etiketa · 586 (% 3,8)ECO · 681 (% 4,4)C etiketa · 7.034 (% 45,6)B etiketa · 3.303 (% 21,4)Etiketarik gabe · 3.816 (% 24,7)
Turismoak, adinaren arabera
12%
16%
24%
32%
16%
< 4 urte · 1.259 (% 11,6)4–8 urte · 1.757 (% 16,2)8–15 urte · 2.617 (% 24,1)15–25 urte · 3.463 (% 31,9)≥ 25 urte · 1.773 (% 16,3)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Las Palmas.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Las Palmas.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Las Palmas.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Las Palmas.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Las Palmas.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q984488.
  21. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Las Palmas.tab (Wikimedia Commons).
  22. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Las Palmas.tab (Wikimedia Commons).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]