Sant Josep de sa Talaia
| Sant Josep de sa Talaia | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Espainiako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Espainiako probintzia historikoa | |||||||||||
| Uharte | Eivissa uhartea | ||||||||||
| Alkatea | Josep Marí Ribas | ||||||||||
| Izen ofiziala | Sant Josep de sa Talaia | ||||||||||
| Posta kodea | 07830 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 07048 | ||||||||||
| Herriburua | Sant Josep de sa Talaia | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 38°55′18″N 1°17′36″E / 38.92167°N 1.29333°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 158,2 km² | ||||||||||
| Altitudea | 475 m | ||||||||||
| Mugakideak | Sant Antoni de Portmany eta Eivissa | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 29.761 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 188 bizt/km² | ||||||||||
| Matrikula | IB | ||||||||||
| santjosep.org | |||||||||||
Sant Josep de sa Talaia Eivissa uharteko udalerria da. Azken erroldaren arabera 29.761 biztanle zituen 158,2 km²-ko azaleran.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 15.754 gizon, 14.948 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 18,1 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 36,7) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 30,8 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 29,7 —probintzian % 28,7—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 9.115 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 44,5)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Argentina, Erresuma Batua, Italia dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15.683 etxebizitza zeuden: 11.076 (% 70,6) nagusiak eta 4.607 (% 29,4) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 840 (% 5,4) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 3.349 (% 21,4) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 931 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 7.359 plazarekin (7,9 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Balearretako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Balearretako mapa
Guztira 11.076 etxegune zeuden, eta horietatik 3.184 (% 28,7) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 26.503 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 33,5 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 28,1; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 29,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,3.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 32,0 zen 2021ean eta % 33,5 2024an; beraz, 1,5 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 10,4 izatetik % 9,3 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 37,8 ziren, eta gizonen artean % 29,5; 8,3 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 9,7 eta gizonen % 8,9 ziren.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 72,9 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 27,1 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 361 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 69,2 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 30,8. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,4 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 8.874 | % 33,5 | 4.031 | % 29,5 | 4.843 | % 37,8 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 7.445 | % 28,1 | 3.914 | % 28,6 | 3.531 | % 27,5 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 7.724 | % 29,1 | 4.520 | % 33,0 | 3.204 | % 25,0 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 2.460 | % 9,3 | 1.219 | % 8,9 | 1.241 | % 9,7 |
| Guztira | 26.503 | % 100,0 | 13.684 | % 100,0 | 12.819 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 32,0 | % 27,6 | % 30,0 | % 10,4 | 24.884 |
| 2022 | % 32,8 | % 27,6 | % 29,8 | % 9,8 | 25.457 |
| 2023 | % 33,5 | % 28,0 | % 29,1 | % 9,4 | 26.228 |
| 2024 | % 33,5 | % 28,1 | % 29,1 | % 9,3 | 26.503 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 7,6 ikasten ari zen (2.014 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 47,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 28,7 batxilergoan, % 14,2 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 6,2 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 51,4 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 41,5; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 15,7 eta emakumeen % 13,0. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 77,8 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 29,6 eta 25–29 urtekoen % 8,4; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,8 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 31,4 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 21,1.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 68,2 estatuan jaio zen, eta % 31,8 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 28,7 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 7,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 31,1 eta % 12,2, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 36,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,3; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 39,5 eta % 10,5, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 9,7 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 3,0.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 48,4 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 37,4 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 17.830 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 50.156 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (16.118 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 23.450 euro zen. Errenta gordina 22.687 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 59,9[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 9,4), beste diru-sarrerak (% 25,8), langabezia-prestazioak (% 2,8), beste prestazioak (% 2,1).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 31,1 da, probintziakoaren (30,6;
Balearretako mapa) parean eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,4 da, probintziakoaren (2,5;
Balearretako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Sant Josep de sa Talaia udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 12.840 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 49,0; gainerako % 51,0 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 66,6, erretiratuak % 24,2 eta ikasleak % 9,2).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 4,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 52,1 zen eta emakumezkoena % 45,6; langabezia-tasa, aldiz, % 3,7 eta % 5,9 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 12.055 zen 2023ean, 2021eko 10.816etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 44,7 osatzen dute, eta gizonek % 55,3.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 12.235 | % 46,7 | 6.785 | % 50,2 | 5.450 | % 42,9 |
| Langabeak | 605 | % 2,3 | 263 | % 1,9 | 342 | % 2,7 |
| Inaktiboak | 13.365 | % 51,0 | 6.467 | % 47,9 | 6.898 | % 54,4 |
| Guztira | 26.205 | % 100,0 | 13.515 | % 100,0 | 12.690 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 82,3), eraikuntza (% 12,2), industria (% 4,6) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,8).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 15,4), ondoren ostalaritza (% 14,0) eta eraikuntza (% 12,2) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 54,4; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 32,8), eta oinarrizko okupazioak % 8,3.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 58,0 eta emakumeen % 49,8).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 3.950 | % 32,8 | 1.948 | % 29,2 | 2.002 | % 37,2 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 6.552 | % 54,4 | 3.873 | % 58,0 | 2.679 | % 49,8 |
| Oinarrizko okupazioak | 1.006 | % 8,3 | 516 | % 7,7 | 490 | % 9,1 |
| Ez dago jasota | 547 | % 4,5 | 335 | % 5,0 | 212 | % 3,9 |
| Guztira | 12.055 | % 100,0 | 6.672 | % 100,0 | 5.383 | % 100,0 |
Okupatuen % 72,0 besteren konturako langileak dira, eta % 28,0 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 3.377 | % 28,0 | 2.164 | % 32,4 | 1.213 | % 22,5 |
| Besteren kontura | 8.678 | % 72,0 | 4.508 | % 67,6 | 4.170 | % 77,5 |
| Guztira | 12.055 | % 100,0 | 6.672 | % 100,0 | 5.383 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 68,4 estatuan jaio zen, eta % 31,6 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 53,3 okupatuak dira, % 22,5 bestelako inaktiboak, % 16,8 erretiratuak, % 5,1 ikasleak eta % 2,4 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 47,9 bestelako inaktiboak dira, % 42,2 okupatuak, % 6,3 erretiratuak eta % 2,1 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 46,7 okupatuak dira, % 29,9 bestelako inaktiboak, % 13,0 erretiratuak, % 6,8 ikasleak eta % 3,5 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 54,8 bestelako inaktiboak dira, % 34,5 okupatuak, % 5,4 erretiratuak, % 3,1 langabeak eta % 2,2 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 73,8 estatuan jaio zen, eta % 26,2 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 57,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 5,8 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 59,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 21,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 13,1 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 49,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 40,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 6,1 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 26,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 17,9 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 74,2 zerbitzuetan ari dira, % 17,7 eraikuntzan eta % 7,1 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 71,0 zerbitzuetan ari dira, % 23,2 eraikuntzan eta % 4,3 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 93,6 zerbitzuetan ari dira, % 3,3 eraikuntzan eta % 2,7 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 92,9 zerbitzuetan ari dira, % 4,8 eraikuntzan.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 187 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.423 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 158,2 km² denez, NAE lurraldearen % 9 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 49,3 lur goldagarria (702 ha, 137 ustiategitan), % 37,1 arbolak (527 ha, 156 ustiategitan), % 13,3 larre iraunkorrak (189 ha, 35 ustiategitan), % 0,2 berotegiak edo babes garai irisgarriak (3 ha, ustiategi batean) eta % 0,1 norberaren kontsumorako baratzeak (1,6 ha, 60 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 568 ardi eta ahuntz, 85 txerri eta 789 hegazti zeuden[21][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 15.610 gidari zeuden erroldatuta: 8.290 gizon (% 53,1) eta 7.320 emakume (% 46,9)[22]. Biztanleen % 50,8 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 38.864 ibilgailuk osatzen zuten: 23.104 turismo, 6.912 motozikleta, 3.650 furgoneta, 2.417 kamioi eta 2.036 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 753 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (604) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 10,4 urtekoa zen; turismoen % 23,8k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 13,8k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 68,5 gasolinazko zen eta % 29,7 diesel; 483 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,2; probintzian % 1,5). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 8,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 23,3k ez zuen etiketarik[oh 5].
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Sant Josep herriburuaz gain, beste lau parrokiek osatzen dute udalerria:
- es Cubells
- Sant Agustí des Vedrà
- Sant Francesc de s'Estany
- Sant Jordi de ses Salines
- Sant Josep de sa Talaia (herriburua)
Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Sant Antoni de Portmany eta Eivissa.
Klima
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hila | Urt | Ots | Mar | Api | Mai | Eka | Uzt | Abu | Ira | Urr | Aza | Abe | Urtekoa |
| Erregistraturiko tenperatura maximoa (°C) | 23.8 | 23.5 | 26.5 | 27.8 | 31.0 | 36.5 | 36.6 | 37.0 | 38.4 | 32.0 | 28.4 | 23.8 | 38.4 |
| Batez besteko tenperatura maximoa (°C) | 15.7 | 15.9 | 17.7 | 19.7 | 22.7 | 26.8 | 29.7 | 30.3 | 27.7 | 24.0 | 19.6 | 16.7 | 22.2 |
| Batez besteko tenperatura (ºC) | 11.9 | 12.1 | 13.7 | 15.6 | 18.6 | 22.6 | 25.6 | 26.3 | 23.8 | 20.2 | 15.9 | 13.1 | 18.3 |
| Batez besteko tenperatura minimoa (°C) | 8.1 | 8.3 | 9.6 | 11.4 | 14.6 | 18.4 | 21.4 | 22.2 | 19.9 | 16.5 | 12.3 | 9.5 | 14.3 |
| Erregistraturiko tenperatura minimoa (°C) | −1.2 | −3.0 | 0.8 | 3.4 | 6.8 | 10.0 | 14.0 | 11.0 | 11.4 | 6.3 | 1.0 | −0.4 | -3 |
| Pilatutako prezipitazioa (mm) | 37.3 | 35.8 | 27.3 | 30.6 | 27.4 | 10.8 | 5.2 | 17.5 | 56.6 | 58.4 | 53.2 | 51.8 | 412.6 |
| Prezipitazio egunak (≥ 1 mm) | 4.9 | 5.0 | 3.3 | 4.1 | 3.2 | 1.4 | 0.5 | 1.5 | 4.2 | 5.6 | 5.6 | 5.4 | 44.7 |
| Elur egunak (≥ ) | 0.1 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.2 |
| Eguzki orduak | 162 | 166 | 211 | 246 | 272 | 299 | 334 | 305 | 236 | 205 | 157 | 151 | 2744 |
| Hezetasuna (%) | 75 | 73 | 72 | 70 | 70 | 67 | 67 | 69 | 71 | 73 | 73 | 74 | 71 |
| Iturria: Agencia Estatal de Meteorología[23][24][25] | |||||||||||||
Historia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerria 1235ean sortu zuten, errekonkista ondoren sortutako jurisdikzio berri bat sortzean. Jurisdikzioa banaketan Gilen de Montgríri zegokion. Musulmanek Algarb zioten eskualdeari.
1716ko Oin Berriko errege-dekretuen ondorioz, tokiko organismoak desegin zituzten, eta uharte osoa Eivissako udaletxe berrian bildu zuten.
1812an Cadizko Gorteek uhartea berrantolatu eta San José Obrero udaletxea sortu zuten. Balear Uharteetako hizkuntza normalizazioari buruzko 3/1986 legeari esker, hasierako toponimiara berreskuratu eta harrezkero Sant Josep de sa Talaia du izen ofiziala. 2000. urtean, udalak parrokietan eta véndetan zuen banaketa tradizionala berreskuratu zuen.
Turismoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Illes Balears.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Illes Balears.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Illes Balears.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Illes Balears.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Illes Balears.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q983635.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Illes Balears.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Illes Balears.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ (Gaztelaniaz) Agencia Estatal de Meteorología (AEMET). Guía resumida del clima en España. .
- ↑ (Gaztelaniaz) Datos de la Agencia Estatal de Meteorología: Valores climatológicos normales en la estación meteorológica del Aeropuerto de Ibiza. .
- ↑ (Gaztelaniaz) Datos de la Agencia Estatal de Meteorología: Valores extremos en la estación meteorológica del Aeropuerto de Ibiza.. .
Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Udalaren webgunea. (Katalanez) (Gaztelaniaz)

