Calvià
| Calvià | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Espainiako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Counties of the Balearic Islands | Serra de Tramuntana | ||||||||||
| Izen ofiziala | Calvià | ||||||||||
| Posta kodea | 07184, 07160, 07180 eta 07181 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 07011 | ||||||||||
| Herriburua | Calvià | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 39°34′00″N 2°31′00″E / 39.56667°N 2.51667°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 145,02 km² | ||||||||||
| Altitudea | 154 m | ||||||||||
| Mugakideak | Andratx, Estellencs, Puigpunyent eta Palma Mallorcakoa | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 53.793 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 371 bizt/km² | ||||||||||
| Matrikula | PM | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| calvia.com | |||||||||||
Calvià (bertoko katalanez kəlviˈa ahoskatua) Mallorcako udalerria da, Serra de Tramuntana eskualdean kokatua. Azken erroldaren arabera 53.793 biztanle zituen 145 km²-ko azaleran.
Herriak eta auzoak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Klima
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hila | Urt | Ots | Mar | Api | Mai | Eka | Uzt | Abu | Ira | Urr | Aza | Abe | Urtekoa |
| Erregistraturiko tenperatura maximoa (°C) | 15.1 | 15.5 | 17.1 | 19.2 | 23.3 | 27.4 | 30.8 | 31.0 | 27.7 | 23.2 | 18.8 | 16.1 | 31 |
| Erregistraturiko tenperatura minimoa (°C) | 3.5 | 3.8 | 4.5 | 6.5 | 10.5 | 14.6 | 17.3 | 18.2 | 15.9 | 12.2 | 7.6 | 5.2 | 3.5 |
| Pilatutako prezipitazioa (mm) | 36 | 32 | 28 | 34 | 27 | 16 | 7 | 16 | 48 | 68 | 48 | 46 | 410 |
| Iturria: AEMET[2] | |||||||||||||
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Andratx, Estellencs, Puigpunyent eta Palma Mallorcakoa.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 26.923 gizon, 27.159 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[3] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 17,6 udalerri berean jaioak ziren[4], probintziako batez bestekoaren (% 36,7) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 23,6 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 38,9 —probintzian % 28,7—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 21.044 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 58,7)[5]. Jaiotza herrialde nagusiak Erresuma Batua, Alemania, Argentina dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 36.492 etxebizitza zeuden: 20.609 (% 56,5) nagusiak eta 15.883 (% 43,5) ez-nagusiak.[6] Kontsumo elektrikoaren arabera, 2.728 (% 7,5) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 8.359 (% 22,9) hutsik zeuden.[7] Etxebizitza nagusien % 65,2 jabetzan zegoen eta % 26,7 alokairuan.[8] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 318 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 2.159 plazarekin (6,79 plaza etxebizitzako).[9]
Etxebizitza multzoa
Balearretako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Balearretako mapa
Jabetza egoera (etxebizitza nagusiak)
Guztira 20.609 etxegune zeuden, eta horietatik 5.946 (% 28,9) pertsona bakarrekoak ziren.[10] Etxeguneen % 65,5 familia batek osatzen zuen eta % 5,1 familiarik gabeko etxegune anitzak ziren.[11]
Etxeguneak tamainaren arabera
Etxeguneak motaren arabera
Etxebizitzen % 37,0 1980 baino lehen eraiki ziren, eta % 14,1 2001etik aurrera.[12] Etxebizitzen % 32,9 60 m²-tik beherako azalera zuten eta % 22,0 120 m²-tik gorakoa.[13]
Eraikuntza garaia
Azalera erabilgarria
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 46.892 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 31,7 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 30,8; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 27,7; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,8.[14] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 29,1 zen 2021ean eta % 31,7 2024an; beraz, 2,6 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 11,6 izatetik % 9,8 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 34,5 ziren, eta gizonen artean % 28,8; 5,6 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 9,8 eta gizonen % 9,9 ziren.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 83,8 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 16,2 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 685 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 71,3 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 28,7. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 1,0 ziren.[14]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 14.854 | % 31,7 | 6.725 | % 28,8 | 8.129 | % 34,5 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 14.430 | % 30,8 | 7.240 | % 31,0 | 7.190 | % 30,5 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 13.005 | % 27,7 | 7.056 | % 30,3 | 5.949 | % 25,2 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 4.603 | % 9,8 | 2.297 | % 9,9 | 2.306 | % 9,8 |
| Guztira | 46.892 | % 100,0 | 23.318 | % 100,0 | 23.574 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 29,1 | % 30,4 | % 28,8 | % 11,6 | 44.622 |
| 2022 | % 30,1 | % 30,5 | % 28,8 | % 10,7 | 45.329 |
| 2023 | % 31,1 | % 30,7 | % 28,1 | % 10,0 | 46.279 |
| 2024 | % 31,7 | % 30,8 | % 27,7 | % 9,8 | 46.892 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 7,6 ikasten ari zen (3.581 pertsona).[15] Ikasten ari zirenetatik, % 47,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 31,1 batxilergoan, % 10,7 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 5,9 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 52,3 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 42,7; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 12,9 eta emakumeen % 8,8. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 68,0 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 29,0 eta 25–29 urtekoen % 8,9; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,3 baino ez.[16] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 31,4 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 21,5.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 59,0 estatuan jaio zen, eta % 41,0 atzerrian.[14] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 26,7 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,9; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 32,2 eta % 14,5, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 31,7 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 8,1; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 38,2 eta % 12,1, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 11,0 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 2,8.[15] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 49,6 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 38,2 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 16.884 euro-koa zen[17], eta etxegune bakoitzeko 44.188 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (16.118 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 21.350 euro zen. Errenta gordina 21.772 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 58,4[18]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 13,7), beste diru-sarrerak (% 23,1), langabezia-prestazioak (% 2,6), beste prestazioak (% 2,2).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[19][oh 1]. Udalerrian indizea 33,4 da, probintziakoaren (30,6;
Balearretako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,5 da, probintziakoaren (2,5;
Balearretako mapa) parean eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Calvià udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 20.180 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 43,6; gainerako % 56,4 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 63,9, erretiratuak % 28,1 eta ikasleak % 8,0).[20] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 5,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 46,2 zen eta emakumezkoena % 41,1; langabezia-tasa, aldiz, % 4,4 eta % 7,0 zen, hurrenez hurren.[20]
Okupatuen kopurua 18.733 zen 2023ean, 2021eko 17.242etik gora.[21] Emakumeek okupatuen % 46,7 osatzen dute, eta gizonek % 53,3.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 19.046 | % 41,2 | 10.146 | % 44,1 | 8.900 | % 38,2 |
| Langabeak | 1.134 | % 2,5 | 465 | % 2,0 | 669 | % 2,9 |
| Inaktiboak | 26.084 | % 56,4 | 12.381 | % 53,8 | 13.703 | % 58,9 |
| Guztira | 46.264 | % 100,0 | 22.992 | % 100,0 | 23.272 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 84,9), eraikuntza (% 9,5), industria (% 5,1) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,5).[21] Xeheago, jarduera-adarrik handiena ostalaritza da (% 17,2), ondoren merkataritza (% 15,2) eta eraikuntza (% 9,5) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 53,0; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 33,0), eta oinarrizko okupazioak % 9,2.[22] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 55,5 eta emakumeen % 50,1).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 6.179 | % 33,0 | 3.113 | % 31,2 | 3.066 | % 35,1 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 9.929 | % 53,0 | 5.546 | % 55,5 | 4.383 | % 50,1 |
| Oinarrizko okupazioak | 1.724 | % 9,2 | 828 | % 8,3 | 896 | % 10,2 |
| Ez dago jasota | 901 | % 4,8 | 500 | % 5,0 | 401 | % 4,6 |
| Guztira | 18.733 | % 100,0 | 9.987 | % 100,0 | 8.746 | % 100,0 |
Okupatuen % 71,6 besteren konturako langileak dira, eta % 28,4 norberaren konturakoak.[23]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 5.315 | % 28,4 | 3.283 | % 32,9 | 2.032 | % 23,2 |
| Besteren kontura | 13.418 | % 71,6 | 6.704 | % 67,1 | 6.714 | % 76,8 |
| Guztira | 18.733 | % 100,0 | 9.987 | % 100,0 | 8.746 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 59,2 estatuan jaio zen, eta % 40,8 atzerrian.[20] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 47,0 okupatuak dira, % 22,0 erretiratuak, % 21,7 bestelako inaktiboak, % 6,4 ikasleak eta % 2,8 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 48,9 bestelako inaktiboak dira, % 38,9 okupatuak, % 8,3 erretiratuak eta % 2,5 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 42,6 okupatuak dira, % 28,6 bestelako inaktiboak, % 17,9 erretiratuak, % 7,2 ikasleak eta % 3,8 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,0 bestelako inaktiboak dira, % 32,2 okupatuak, % 10,1 erretiratuak eta % 3,1 langabeak.
Okupazioa
Okupatuen % 64,8 estatuan jaio zen, eta % 35,2 atzerrian.[22] Okupazio-egitura antzekoa da jatorri bien artean. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 55,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 32,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,3 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 55,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 28,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,2 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 50,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 36,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 8,9 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 49,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 32,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 12,6 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.[24] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 79,3 zerbitzuetan ari dira, % 13,7 eraikuntzan eta % 6,3 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 73,3 zerbitzuetan ari dira, % 17,3 eraikuntzan eta % 8,5 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 94,4 zerbitzuetan ari dira, % 2,8 industrian eta % 2,5 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 92,3 zerbitzuetan ari dira, % 4,4 eraikuntzan eta % 3,0 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 104 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 2.157 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[25][oh 2]. Udalerriaren azalera 145 km² denez, NAE lurraldearen % 14,9 da[26]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 62,2 arbolak (1.342 ha, 93 ustiategitan), % 33,7 lur goldagarria (728 ha, 41 ustiategitan), % 4 larre iraunkorrak (86,6 ha, 31 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,39 ha, 15 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 6.946 ardi eta ahuntz, 300 txerri eta 296 hegazti zeuden[27][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 30.502 gidari zeuden erroldatuta: 15.198 gizon (% 49,8) eta 15.304 emakume (% 50,2)[28]. Biztanleen % 56,4 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 57.233 ibilgailuk osatzen zuten: 39.974 turismo, 8.341 motozikleta, 3.558 furgoneta, 2.571 kamioi eta 2.060 ziklomotor[28]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 739 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (604) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 11,5 urtekoa zen; turismoen % 13,1k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 17k 25 urte baino gehiago[28]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 68,9 gasolinazko zen eta % 28,9 diesel; 1.043 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,8; probintzian % 1,5). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 7,3k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 24,1k ez zuen etiketarik[oh 5].
Hiri senidetuak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 (Gaztelaniaz) Instituto Nacional de Estadística. (2009). Calvià, nomenclator, relación de unidades poblacionales. .
- ↑ (Gaztelaniaz) Agencia estatal de meteorología (AEMET) España. Valores Climatológicos Normales. Palma de Mallorca / Aeropuerto. .
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Illes Balears.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Illes Balears.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza nagusiak jabetza-erregimenaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak eraikuntza-urtearen arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak azaleraren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Illes Balears.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Illes Balears.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Illes Balears.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q491786.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Illes Balears.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Illes Balears.tab (Wikimedia Commons).
Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Calviàko Udala
| Artikulu hau Balearretako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

