Lorca
- Artikulu hau Murtziako hiriari buruzkoa da; beste esanahietarako, ikus «Lorca (argipena)».
| Lorca Lorca | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Espainiako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Alkatea | Francisco Jódar (en) | ||||||||||
| Izen ofiziala | Lorca | ||||||||||
| Jatorrizko izena | Lorca | ||||||||||
| Posta kodea | 30800 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 30024 | ||||||||||
| Herriburua | Lorca | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 37°41′00″N 1°42′00″W / 37.683333333333°N 1.7°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 1.676 km² | ||||||||||
| Altitudea | 353 m | ||||||||||
| Mugakideak | Águilas, Pulpí, Huércal-Overa, Puerto Lumbreras, Vélez-Rubio, Vélez-Blanco, Caravaca de la Cruz, Cehegín, Mula, Totana, Aledo eta Mazarrón | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 98.969 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 59 bizt/km² | ||||||||||
| Informazio gehigarria | |||||||||||
| Hiri senidetuak | Mauguio eta Aaiun | ||||||||||
| Matrikula | MU | ||||||||||
| lorca.es | |||||||||||
Lorca Murtziako Erkidegoko udalerria da. Azken erroldaren arabera 98.969 biztanle zituen 1.676 km²-ko azaleran.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 50.147 gizon, 48.466 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 62,4 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 56,9) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 6 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 27,6 —probintzian % 20,4—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 27.220 biztanleren artean, gehienak Afrikan jaioak dira (% 43)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Ekuador, Frantzia dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 42.431 etxebizitza zeuden: 31.833 (% 75,0) nagusiak eta 10.598 (% 25,0) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 2.819 (% 6,6) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 5.818 (% 13,7) hutsik zeuden.[5] Etxebizitza nagusien % 72,4 jabetzan zegoen eta % 18,1 alokairuan.[6] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 67 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 373 plazarekin (5,57 plaza etxebizitzako).[7]
Etxebizitza multzoa
Murtziako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Murtziako mapa
Jabetza egoera (etxebizitza nagusiak)
Guztira 31.833 etxegune zeuden, eta horietatik 6.184 (% 19,4) pertsona bakarrekoak ziren.[8] Etxeguneen % 75,7 familia batek osatzen zuen eta % 4,2 familiarik gabeko etxegune anitzak ziren.[9]
Etxeguneak tamainaren arabera
Etxeguneak motaren arabera
Etxebizitzen % 44,3 1980 baino lehen eraiki ziren, eta % 27,8 2001etik aurrera.[10] Etxebizitzen % 14,7 60 m²-tik beherako azalera zuten eta % 19,8 120 m²-tik gorakoa.[11]
Eraikuntza garaia
Azalera erabilgarria
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 81.357 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 20,0 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 15,7; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 40,9; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 23,4.[12] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 19,0 zen 2021ean eta % 20,0 2024an; beraz, 1,0 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 26,4 izatetik % 23,4 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 22,8 ziren, eta gizonen artean % 17,4; 5,4 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 24,0 eta gizonen % 22,7 ziren.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 65,8 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 34,2 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 240 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 58,3 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 41,7. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,6 ziren.[12]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 16.287 | % 20,0 | 7.168 | % 17,4 | 9.119 | % 22,8 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 12.786 | % 15,7 | 6.596 | % 16,0 | 6.190 | % 15,5 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 33.283 | % 40,9 | 18.151 | % 43,9 | 15.132 | % 37,8 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 19.001 | % 23,4 | 9.390 | % 22,7 | 9.611 | % 24,0 |
| Guztira | 81.357 | % 100,0 | 41.305 | % 100,0 | 40.052 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 19,0 | % 15,3 | % 39,3 | % 26,4 | 79.335 |
| 2022 | % 19,3 | % 15,3 | % 39,9 | % 25,5 | 80.186 |
| 2023 | % 19,5 | % 15,5 | % 40,3 | % 24,7 | 81.338 |
| 2024 | % 20,0 | % 15,7 | % 40,9 | % 23,4 | 81.357 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,8 ikasten ari zen (8.814 pertsona).[13] Ikasten ari zirenetatik, % 45,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 30,3 batxilergoan, % 13,5 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 8,8 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 49,3 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 42,2; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 15,3 eta emakumeen % 11,9. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 83,1 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 35,1 eta 25–29 urtekoen % 11,2; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,7 baino ez.[14] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 36,9 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 23,7.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 70,5 estatuan jaio zen, eta % 29,5 atzerrian.[12] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 23,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 14,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 4,6 eta % 41,1, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 28,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 18,1; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 7,4 eta % 40,2, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 13,4 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 4,8.[13] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 48,4 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 29,3 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 11.470 euro-koa zen[15], eta etxegune bakoitzeko 35.178 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (12.446 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 15.750 euro zen. Errenta gordina 13.449 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 62,4[16]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 17,5), beste diru-sarrerak (% 11,7), langabezia-prestazioak (% 3,2), beste prestazioak (% 5,2).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[17][oh 1]. Udalerrian indizea 28,7 da, probintziakoaren (31,1;
Murtziako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,5;
Murtziako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Lorca udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 45.430 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 56,7; gainerako % 43,3 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 47,8, erretiratuak % 36,8 eta ikasleak % 15,4).[18] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 8,4 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 61,0 zen eta emakumezkoena % 52,3; langabezia-tasa, aldiz, % 5,5 eta % 11,9 zen, hurrenez hurren.[18]
Okupatuen kopurua 41.275 zen 2023ean, 2021eko 38.943etik gora.[19] Emakumeek okupatuen % 43,2 osatzen dute, eta gizonek % 56,8.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 41.605 | % 51,9 | 23.438 | % 57,7 | 18.167 | % 46,0 |
| Langabeak | 3.825 | % 4,8 | 1.360 | % 3,3 | 2.465 | % 6,2 |
| Inaktiboak | 34.673 | % 43,3 | 15.841 | % 39,0 | 18.832 | % 47,7 |
| Guztira | 80.103 | % 100,0 | 40.639 | % 100,0 | 39.464 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 54,3), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 30,2), industria (% 9,8) eta eraikuntza (% 5,6).[19] Xeheago, jarduera-adarrik handiena nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza da (% 30,2), ondoren merkataritza (% 15,9) eta manufaktura-industria (% 9,0) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 46,3; ondoren, oinarrizko okupazioak daude (% 29,2), eta zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak % 20,2.[20] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 49,4 eta emakumeen % 42,3).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 8.345 | % 20,2 | 4.135 | % 17,6 | 4.210 | % 23,6 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 19.120 | % 46,3 | 11.580 | % 49,4 | 7.540 | % 42,3 |
| Oinarrizko okupazioak | 12.056 | % 29,2 | 6.719 | % 28,7 | 5.337 | % 29,9 |
| Ez dago jasota | 1.754 | % 4,2 | 1.007 | % 4,3 | 747 | % 4,2 |
| Guztira | 41.275 | % 100,0 | 23.441 | % 100,0 | 17.834 | % 100,0 |
Okupatuen % 84,3 besteren konturako langileak dira, eta % 15,7 norberaren konturakoak.[21]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 6.489 | % 15,7 | 4.097 | % 17,5 | 2.392 | % 13,4 |
| Besteren kontura | 34.786 | % 84,3 | 19.344 | % 82,5 | 15.442 | % 86,6 |
| Guztira | 41.275 | % 100,0 | 23.441 | % 100,0 | 17.834 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 70,3 estatuan jaio zen, eta % 29,7 atzerrian.[18] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 54,6 okupatuak dira, % 25,7 erretiratuak, % 8,2 ikasleak, % 7,4 bestelako inaktiboak eta % 4,2 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 62,4 okupatuak dira, % 30,5 bestelako inaktiboak, % 3,0 erretiratuak eta % 2,3 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 44,6 okupatuak dira, % 23,4 bestelako inaktiboak, % 16,7 erretiratuak, % 8,2 ikasleak eta % 7,1 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 48,0 okupatuak dira, % 40,6 bestelako inaktiboak, % 4,8 langabeak, % 3,4 ikasleak eta % 3,1 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 67,6 estatuan jaio zen, eta % 32,4 atzerrian.[20] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 59,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 25,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,0 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 62,0 oinarrizko okupazioetakoak dira, % 31,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 4,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 49,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 15,4 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 67,7 oinarrizko okupazioetakoak dira, % 23,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 5,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[22] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 58,6 zerbitzuetan ari dira, % 16,8 industrian, % 13,8 nekazaritzan eta % 10,8 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 66,8 nekazaritzan ari dira, % 21,1 zerbitzuetan, % 6,4 eraikuntzan eta % 5,6 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 80,1 zerbitzuetan ari dira, % 12,7 nekazaritzan eta % 6,0 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 63,4 nekazaritzan ari dira, % 30,8 zerbitzuetan eta % 5,5 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 2.723 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 49.081 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[23][oh 2]. Udalerriaren azalera 1.676 km² denez, NAE lurraldearen % 29,3 da[24]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 57,5 lur goldagarria (28.201 ha, 1.696 ustiategitan), % 38,7 arbolak (18.971 ha, 1.977 ustiategitan), % 3 larre iraunkorrak (1.491 ha, 153 ustiategitan), % 0,8 berotegiak edo babes garai irisgarriak (410 ha, 223 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (8,1 ha, 313 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 36.467 behi (probintziako kopururik handiena), 125.946 ardi eta ahuntz (probintziako kopururik handiena), 790.420 txerri (probintziako kopururik handiena) eta 1.205.619 hegazti (probintziako 2. kopururik handiena) zeuden[25].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 57.551 gidari zeuden erroldatuta: 33.530 gizon (% 58,3) eta 24.021 emakume (% 41,7)[26]. Biztanleen % 58,4 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 85.079 ibilgailuk osatzen zuten: 53.006 turismo, 8.956 motozikleta, 7.383 kamioi, 5.772 furgoneta eta 5.293 ziklomotor[26]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 538 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (536) parean.
Turismoen batez besteko adina 13,7 urtekoa zen; turismoen % 6,8k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 15,3k 25 urte baino gehiago[26]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 64,2 diesel zen eta % 35 gasolinazko; 322 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,4; probintzian % 0,7). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 34,9k ez zuen etiketarik[oh 4].
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Lorcak honako udalerri mugakideak ditu: iparraldean Caravaca de la Cruz eta Cehegín, ekialdea Mula, Aledo, Totana eta Mazarrón, hegoaldean Águilas eta mendebaldean Puerto Lumbreras, Huércal-Overa, Vélez Rubio eta Vélez Blanco.
Honako udalerri hauek ditu mugakide: Águilas, Pulpí, Huércal-Overa, Puerto Lumbreras, Vélez-Rubio, Vélez-Blanco, Caravaca de la Cruz, Cehegín, Mula, Totana, Aledo eta Mazarrón.
Hondartzak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]
|
|
Historia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2011ko maiatzaren 11an 5,1[27] magnitudeko lurrikara bat izan zen. Epizentroa lurrazaletik kilometro bateko sakonerara izan zen[28].
Guztira bederatzi petsona hil eta ehundaka pertsonek euren etxea galdu zuten.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Argazkiak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Lorcako gaztelua
- Guevara jauregiko sarrera
- San Julian kondeen jauregia
- Lorcako arkeologi museoa
Politika
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Alkateen zerrenda
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| 1979-1983 | José López Fuentes | PSOE |
| 1983-1987 | José Antonio Gallego López | PSOE |
| 1987-1991 | José Antonio Gallego López | PSOE |
| 1991-1995 | José Antonio Gallego López Miguel Navarro Molina (1993) | PSOE |
| 1995-1999 | Miguel Navarro Molina | PSOE |
| 1999-2003 | Miguel Navarro Molina | PSOE |
| 2003-2007 | Miguel Navarro Molina Leoncio Collado Rodríguez (2006) | PSOE |
| 2007-2011 | Francisco Jódar Alonso | PP |
| 2011-2015 | Francisco Jódar Alonso | PP |
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Murtzia.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Murtzia.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza nagusiak jabetza-erregimenaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak eraikuntza-urtearen arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak azaleraren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Murtzia.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Murtzia.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Murtzia.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q47571.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Murtzia.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Murtzia.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ https://web.archive.org/web/20110517052716/http://www.ign.es/ign/head/sismoTipoMagnitud.do Geologia Institutuaren webgunea
- ↑ http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/usc0003c5s.php Earthquake Hazards Program USGSren webgunea.
Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Gaztelaniaz) Lorcako udalaren webgunea.

| Artikulu hau Murtziako Eskualdeko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

