Pergi ke kandungan

Sandakan (kawasan persekutuan)

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Sandakan (P186)
Kawasan pilihan raya Sabah
Kawasan parlimen
Badan perundanganDewan Rakyat
ADR
 
 
 
Vivian Wong Shir Yee
PH
Kawasan pilihan raya diwujudkan1966
Kali pertama dipertandingkan1969
Kali terakhir dipertandingkan2022
Demografi
Pemilih (2020)[1]40,081
Luas (km²)26

Sandakan ialah sebuah kawasan persekutuan di Sabah, Malaysia yang mempunyai wakil di Dewan Rakyat dengan kod P186.

Kawasan Parlimen ini mula dipertandingkan pada 1969 dan memberi mandat kepada seorang ahli Dewan Rakyat di Parlimen Malaysia mengikut sistem undian terbanyak.

Statistik Banci 2020

[sunting | sunting sumber]

Sumber:[2]

Statistik Banci 2020 P186 Sandakan
Jumlah Penduduk 121,672
Kepadatan Penduduk 5,290 / km2
Nisbah Jantina (L : P) 105 : 100
Kumpulan Etnik
Bumiputera 73.1
Cina 25.0
India 0.4
Lain-Lain 1.5

Statistik

[sunting | sunting sumber]

Demografi kaum kawasan persekutuan Beluran setakat 2018.[3]

  Bumiputera Muslim (54.05%)
  Bumiputera bukan Muslim (44.26%)
  Lain-lain (0.85%)
  Cina (0.84%)

Sejarah perwakilan

[sunting | sunting sumber]
Ahli Parlimen Sandakan
ParlimenTahunAhliParti
Kawasan diciptakan
1969-1971Parlimen dibubarkan[4][5]
Ke-31971-1973Peter Lo Sui Yin (罗思仁)SCA
1973-1974BN (SCA)
Ke-41974-1978Peter Lim Pui Ho (林培河)
Ke-51978-1982Fung Ket Wing (冯杰荣)DAP
Ke-61982-1986
Ke-71986-1990
Ke-81990-1995Lai Lun Tze (赖麟趾)PBS
Ke-91995-1999Lau Ngan Siew (刘彦修)BN (LDP)
Ke-101999-2004
Ke-112004-2008Chong Hon Min (张汉明)Bebas
Ke-122008-2013Liew Vui Keong (刘伟强)BN (LDP)
Ke-132013-2018Wong Tien Fatt (黄天发)DAP
Ke-142018
2018-2019PH (DAP)
2019-2022 Vivian Wong Shir Yee (黄诗怡)
Ke-15 2022-kini

Sejarah pilihan raya

[sunting | sunting sumber]
Pilihan raya umum Malaysia 2022
Parti Calon Undian%∆%
PHVivian Wong Shir Yee16,67353.92+53.92
WARISANAlex Thien Ching Qiang5,64218.25+18.25
GRSLau Chee Keong @ Thomas Lau5,05416.35+16.35
BebasPeter Hu Chang Lik @ Hii Chang Lik2,3427.57+7.57
BebasSheikh Lokeman9623.11+3.11
BebasLita Tan Abdullah2460.80+0.80
Jumlah undian sah 30,919 100.00
Jumlah undi ditolak 480
Undi tidak dikembalikan 134
Keluar mengundi 31,53355.67+1.23
Pemilih berdaftar 55,542
Majoriti 11,03135.67-17.68
PH kekal Peralihan
Pilihan raya kecil umum Malaysia 2019
Sejurus kematian penyandang, Wong Tien Fatt
Parti Calon Undian%∆%
DAPVivian Wong Shir Yee116,01274.15+6.18
PBSLinda Tsen Thau Lin4,49120.80-14.3
BebasHamza A. Abdullah @ Hamzah7883.65N/A
BebasChia Siew Yung1780.82N/A
BebasSulaiman Abdul Samat1260.58N/A
Jumlah undi sah 21,595100.00
Jumlah kertas undi ditolak 234
Kertas undi tidak dikembalikan 18
Keluar mengundi 21,84754.44
Pengundi berdaftar 40,131
Majoriti 11,521
DAP kekal Peralihan +8.71
Sumber

1. "Keputusan Pilihan Raya Kecil P.186 Sandakan". Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. 2019-05-11. Diarkibkan daripada yang asal pada 2019-05-23. Dicapai pada 2019-05-23.

Note: 1Vivian Wong Shir Yee bertanding di bawah Parti Tindakan Demokratik (DAP) dalam pilihan raya ini dan tidak bertanding di bawah nama Pakatan Harapan.[6]

Pilihan raya umum Malaysia 2018
Parti Calon Undian%∆%
DAPWong Tien Fatt19,09467.97+15.98
BNLim Ming Hoo8,99632.03-15.98
Jumlah undi sah 28,090 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 502
Kertas undi tidak dikembalikan 76
Keluar mengundi 28,66872.07
Pengundi berdaftar 39,777
Majoriti 10,09835.95
DAP kekal Peralihan +15.98
Pilihan raya umum Malaysia 2013
Parti Calon Undian%∆%
DAPWong Tien Fatt14,22651.99+10.01
BNLiew Vui Keong13,13848.01-5.02
Jumlah undi sah 27,364 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 525
Kertas undi tidak dikembalikan 34
Keluar mengundi 27,92375.35
Pengundi berdaftar 37,058
Majoriti 1,088
DAP ambil alih dari BN Unjuran +7.52
Pilihan raya umum Malaysia 2008
Parti Calon Undian%∆%
BNLiew Vui Keong8,29742.89-1.99
DAPChong Chui Lin @ Shanty8,12141.98N/A
BebasFong Vun Fui2,92915.14N/A
Jumlah undi sah 19,347 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 644
Kertas undi tidak dikembalikan 57
Keluar mengundi 20,04861.03
Pengundi berdaftar 32,847
Majoriti 176
BN ambil alih dari Bebas Unjuran N/A
Pilihan raya umum Malaysia 2004
Parti Calon Undian%∆%
BebasChong Hon Min9,53852.15N/A
BNLau Ngan Siew8,20844.88-7.99
PASOKLiew Teck Khen @ Liaw Teck King5432.97N/A
Jumlah undi sah 18,289 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 385
Kertas undi tidak dikembalikan 124
Keluar mengundi 18,79856.61
Pengundi berdaftar
Majoriti 1,330
Bebas ambil alih dari BN Unjuran N/A
Pilihan raya umum Malaysia 1999
Parti Calon Undian%∆%
BNLau Ngan Siew12,99852.87+4.79
PBSSak Cheong Yu8,63035.10+19.80
MDPFung Ket Wing2,95612.02N/A
Jumlah undi sah 24,584 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 296
Kertas undi tidak dikembalikan 537
Keluar mengundi 25,41755.68
Pengundi berdaftar
Majoriti 4,368
BN kekal Peralihan -7.51
Pilihan raya umum Malaysia 1995
Parti Calon Undian%∆%
BNLau Ngan Siew12,89248.08N/A
DAPAng Lian Hai9,81836.62-11.15
PBSChong Ket Wah @ Chong Ket Fah4,10315.30-36.93
Jumlah undi sah 26,813 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 249
Kertas undi tidak dikembalikan 152
Keluar mengundi 27,21465.43
Pengundi berdaftar
Majoriti 3,074
BN ambil alih dari PBS Unjuran N/A
Pilihan raya umum Malaysia 1990
Parti Calon Undian%∆%
PBSLai Lun Tze10,16352.23N/A
DAPAng Lian Hai9,29547.77-16.90
Jumlah undi sah 19,458 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 1,377
Kertas undi tidak dikembalikan
Keluar mengundi 20,83553.75
Pengundi berdaftar
Majoriti 868
PBS ambil alih dari DAP Unjuran N/A
Pilihan raya umum Malaysia 1986
Parti Calon Undian%∆%
DAPFung Ket Wing12,71064.67+6.47
BNAndrew Tham Chee Nam6,94335.33-6.47
Jumlah undi sah 19,653 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 85
Kertas undi tidak dikembalikan
Keluar mengundi 19,73859.23
Pengundi berdaftar 33,325
Majoriti 5,767
DAP kekal Peralihan +6.47
Pilihan raya umum Malaysia 1982
Parti Calon Undian%∆%
DAPFung Ket Wing12,12758.20+7.64
BNIan Chin8,71141.80+6.18
Jumlah undi sah 20,838 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 195
Kertas undi tidak dikembalikan
Keluar mengundi 21,03367.33
Pengundi berdaftar 31,239
Majoriti 3,416
DAP kekal Peralihan +0.73
Pilihan raya umum Malaysia 1978
Parti Calon Undian%∆%
DAPFung Ket Wing8,93350.56N/A
BNVincent Wong Fu Bin6,29435.62N/A
BebasAlexander Khoo Kay Mian2,06611.69N/A
SCAPhilip Fu Sui Cheong3762.12N/A
Jumlah undi sah 17,669100.00
Jumlah kertas undi ditolak 277
Kertas undi tidak dikembalikan 0
Keluar mengundi 17,94668.40
Pengundi berdaftar 26,236
Majoriti 2,639
DAP ambil alih dari BN Unjuran N/A
Pilihan raya umum Malaysia 1974
Parti Calon Undian%∆%
On the nomination day, Peter Lim Pui Ho won uncontested.
BNPeter Lim Pui Ho
Jumlah undi sah 100.00
Jumlah kertas undi ditolak
Kertas undi tidak dikembalikan
Keluar mengundi
Pengundi berdaftar 18,195
Majoriti
BN ambil alih dari SCA Unjuran N/A
Pilihan raya umum Malaysia 1969
Parti Calon Undian%
SCAPeter Lo Sui Yin
BebasChong Thain Vun
Jumlah undi sah 100.00
Jumlah kertas undi ditolak
Kertas undi tidak dikembalikan
Keluar mengundi
Pengundi berdaftar 12,625
Majoriti
Ini ialah kawasan baharu diciptakan.
  1. ↑ "Electoral Roll for the 14th Malaysian General Election Updated as of 10 April 2018" (PDF). Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. 10 April 2018. m/s. 42. Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada 2018-04-25. Dicapai pada 2020-01-29.
  2. ↑ https://www.mycensus.gov.my/index.php/census-product/publication/census-2020/myparlimen
  3. ↑ "14th General Election Malaysia (GE14 / PRU14) - Results Overview". election.thestar.com.my. Dicapai pada 2020-06-20.
  4. ↑ Ahmad Fauzi Mustafa (2012-03-12). "Hanya Yang di-Pertuan Agong ada kuasa panggil Parlimen bersidang". Utusan Online. Diarkibkan daripada yang asal pada 2016-06-04. Dicapai pada 2016-05-19.
  5. ↑ "www.parlimen.gov.my" (PDF). Dicapai pada 2016-05-19.
  6. ↑ "DAP party logo to be used in Sandakan by-election, says Shafie". Malaysiakini. 26 April 2019. Dicapai pada 28 March 2021.
  7. ↑ "Semakan Keputusan Pilihan Raya Umum ke-14". Semakan Keputusan Pilihan Raya. Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. Diarkibkan daripada yang asal pada 13 September 2020.
  8. ↑ "14th General Election Malaysia (GE14/PRU14) - Sabah". The Star (Malaysia) (dalam bahasa Inggeris). Dicapai pada 26 Januari 2021.
  9. ↑ "Keputusan Pilihan Raya Umum". Sistem Pengurusan Maklumat Pilihan Raya Umum. Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. Diarkibkan daripada yang asal pada 11 Januari 2021.
  10. 1 2 3 4 5 6 "Keputusan Pilihan Raya Umum Parlimen/Dewan Undangan Negeri". Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. Diarkibkan daripada yang asal pada 20 Januari 2021.