NHL-kausi 2006–2007

NHL-kausi 2006–2007 oli National Hockey Leaguen 89. kausi. Sen piti alun perin olla NHL:n 90-vuotisjuhlakausi, mutta työsulun takia kausi 2004–2005 jäi välistä. Stanley Cupin voitti Anaheim Ducks, joka kukisti Ottawa Senatorsin loppuottelusarjassa voitoin 4–1.[1] Voitto oli historiallinen, koska kyseessä oli Anaheim Ducksille ensimmäinen NHL-kausi seuran uudella nimellä.

NHL-kausi 2006–2007
Laji jääkiekko
Järjestyksessä oleva kausi 89.
Maa  Yhdysvallat
 Kanada
Joukkueiden määrä 30
Mestari Anaheim Ducks
Pistepörssin voittaja Sidney Crosby
Runkosarjan arvokkain pelaaja Sidney Crosby
Pudotuspelien arvokkain pelaaja Scott Niedermayer

 ← 2005–2006

2007–2008 → 

Kausi käynnistyi 4. lokakuuta ja runkosarjan viimeinen peli käytiin 8. huhtikuuta 2007. Pudotuspelit alkoivat 11. huhtikuuta ja päättyivät 6. kesäkuuta. NHL:n All-Star-ottelu käytiin Dallasin American Airlines Centerissä keskiviikkona 24. tammikuuta.

Runkosarja

muokkaa

Tapahtumia

muokkaa

Kuukauden pelaajat

muokkaa
Kuukausi Pelaaja Seura M + S = P
Lokakuu Yhdysvallat Ryan Miller Buffalo Sabres maalivahti [5]
Marraskuu Suomi Teemu Selänne Anaheim Ducks 10 + 13 = 23 [6]
Joulukuu Kanada Ray Emery Ottawa Senators maalivahti [7]
Tammikuu Kanada Dany Heatley Ottawa Senators 11 + 11 = 22 [8]
Helmikuu Ruotsi Henrik Zetterberg Detroit Red Wings 13 + 12 = 25 [9]
Maaliskuu Slovakia Peter Budaj Colorado Avalanche maalivahti [10]

Kuukauden tulokkaat

muokkaa
Kuukausi Pelaaja Seura M + S = P
Lokakuu Venäjä Jevgeni Malkin Pittsburgh Penguins 5 + 4 = 9 [11]
Marraskuu Venäjä Jevgeni Malkin Pittsburgh Penguins 7 + 6 = 13 [6]
Joulukuu Kanada Wojtek Wolski Colorado Avalanche 5 + 6 = 11 [12]
Tammikuu Kanada Ryane Clowe San Jose Sharks 9 + 7 = 16 [13]
Helmikuu Yhdysvallat Paul Stastny Colorado Avalanche 8 + 11 = 19 [14]
Maaliskuu Yhdysvallat Drew Stafford Buffalo Sabres 9 + 4 = 13 [15]

Loppusijoitukset

muokkaa

Runkosarjassa divisiooniensa voittajat jakavat konferenssin kolme kärkisijaa, loput viisi jatkoonpääsijää valitaan pistejärjestyksessä.
V = Voitot, H = Häviöt, HJA = Häviöt jatkoajalla tai rangaistuslaukaisukilpailussa, TM = Tehdyt maalit, PM = Päästetyt maalit, PIST = Pisteet

Itäinen konferenssi [16]
Joukkue O V H HJA TM PM PIST
Buffalo Sabres8253227308242113
New Jersey Devils8249249216201107
Atlanta Thrashers8243281124624597
Ottawa Senators8248259288222105
Pittsburgh Penguins82472411277246105
New York Rangers8242301024221694
Tampa Bay Lightning824433525326193
New York Islanders8240301224824092
Toronto Maple Leafs8240311125826991
Montreal Canadiens824234624525690
Carolina Hurricanes824034824125388
Florida Panthers8235311624725786
Boston Bruins823541621928976
Washington Capitals8228401423528670
Philadelphia Flyers8222481221430356
Läntinen konferenssi [16]
Joukkue O V H HJA TM PM PIST
Detroit Red Wings82501913254199113
Anaheim Ducks82482014258208110
Vancouver Canucks8249267222201105
Nashville Predators8251238272212110
San Jose Sharks8251265258199107
Dallas Stars8250257226197107
Minnesota Wild8248268235191104
Calgary Flames8243291025822696
Colorado Avalanche824431727225195
St. Louis Blues8234351321425481
Columbus Blue Jackets823342720124973
Edmonton Oilers823243719524871
Chicago Blackhawks823142920125871
Los Angeles Kings8227411422728368
Phoenix Coyotes823146521628467

Pistepörssi

muokkaa
O = ottelut; M = maalit; S = syötöt; Pst = pisteet; +/- = plus/minus-luku; Rm = rangaistusminuutit
Pelaaja Seura O M S Pst. +/– Rm
Kanada Sidney CrosbyPittsburgh Penguins793684120+1060
Kanada Joe ThorntonSan Jose Sharks822292114+2444
Kanada Vincent LecavalierTampa Bay Lightning825256108+244
Kanada Dany HeatleyOttawa Senators825055105+3174
Kanada Martin St. LouisTampa Bay Lightning824359102+728
Slovakia Marián HossaAtlanta Thrashers824357100+1849
Kanada Joe SakicColorado Avalanche823664100+246
Tšekki Jaromír JágrNew York Rangers82306696+2678
Kanada Marc SavardBoston Bruins82227496-1996
Kanada Daniel BriereBuffalo Sabres81326395+1789

Pudotuspelit

muokkaa
  Konferenssien puolivälierät Konferenssien välierät Konferenssien finaalit Stanley Cup -finaali
                                     
1  Buffalo Sabres 4  
8  New York Islanders 1  
     Buffalo Sabres 4  
     New York Rangers 2  
2  New Jersey Devils 4
7  Tampa Bay Lightning 2  
     Buffalo Sabres 1  
Itäinen konferenssi
     Ottawa Senators 4  
3  Atlanta Thrashers 0  
6  New York Rangers 4  
     New Jersey Devils 1
     Ottawa Senators 4  
4  Ottawa Senators 4
5  Pittsburgh Penguins 1  
     Ottawa Senators 1
     Anaheim Ducks 4
1  Detroit Red Wings 4  
8  Calgary Flames 2  
     Detroit Red Wings 4
     San Jose Sharks 2  
2  Anaheim Ducks 4
7  Minnesota Wild 1  
     Detroit Red Wings 2
Läntinen konferenssi
     Anaheim Ducks 4  
3  Vancouver Canucks 4  
6  Dallas Stars 3  
     Anaheim Ducks 4
     Vancouver Canucks 1  
4  Nashville Predators 1
5  San Jose Sharks 4  

Kauden palkinnot

muokkaa

Lähteet

muokkaa
  1. ↑ Ducks 6, Senators 2 6.6.2007. NHL.com. Viitattu 7.6.2007. (englanniksi)[vanhentunut linkki]
  2. ↑ Scores: Ducks 4, Canucks 2 11.3.2007. NHL.com. Viitattu 12.3.2007. (englanniksi)
  3. ↑ Scores: Predators 3, Stars 2 17.3.2007. NHL.com. Viitattu 18.3.2007. (englanniksi)[vanhentunut linkki]
  4. ↑ Brodeur passes Flyers' Parent for wins in a single season 6.4.2007. NHL.com. Viitattu 8.4.2007. (englanniksi)
  5. ↑ Canadian Press: Sabres goaltender Ryan Miller named NHL's first star of the month 1.11.2006. NHL.com. Viitattu 11.2.2007. (englanniksi)
  6. 1 2 Canadian Press: Malkin named NHL rookie of the month; Selanne wins first star for November 1.12.2006. NHL.com. Viitattu 11.2.2007. (englanniksi)
  7. ↑ Canadian Press: Ray Emery, Alexander Frolov, Daniel Sedin named NHL's three stars of the week 2.1.2007. NHL.com. Viitattu 11.2.2007. (englanniksi)
  8. ↑ Canadian Press: Heatley, Crosby, Luongo named NHL's three stars of the month 1.2.2007. NHL.com. Viitattu 11.2.2007. (englanniksi)
  9. ↑ Canadian Press: NHL names Zetterberg, DiPietro and Brodeur three stars for February 1.3.2007. NHL.com. Viitattu 1.3.2007. (englanniksi)
  10. ↑ NHL.com: Budaj, Thornton and Lecavalier named March 'Three Stars' 2.4.2007. NHL.com. Viitattu 2.4.2007. (englanniksi)
  11. ↑ NHL.com: Pens' Malkin named NHL Rookie Of The Month for Oct. 2.11.2006. NHL.com. Viitattu 11.2.2007. (englanniksi)
  12. ↑ NHL.com: Avalanche's Wolski named NHL Rookie Of The Month 2.1.2007. NHL.com. Viitattu 11.2.2007. (englanniksi)
  13. ↑ NHL.com: Sharks' Clowe named NHL Rookie Of The Month 1.2.2007. NHL.com. Viitattu 11.2.2007. (englanniksi)
  14. ↑ NHL.com: Colorado's Stastny named NHL Rookie of the Month 2.3.2007. NHL.com. Viitattu 2.3.2007. (englanniksi)
  15. ↑ NHL.com: Sabres' Stafford named NHL Rookie of the Month 2.4.2007. NHL.com. Viitattu 3.4.2007. (englanniksi)
  16. 1 2 Standings 10.4.2007. NHL.com. Viitattu 10.4.2007. (englanniksi)

Aiheesta muualla

muokkaa