Edukira joan

Saint-Étienne-du-Grès

Saint-Étienne-du-Grès
Saint-Étienne-du-Grès
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Proventza-Alpeak-Kosta Urdina
DepartamenduaRodanoren Ahoak
Izen ofizialaSaint-Étienne-du-Grès
Jatorrizko izenaSaint-Étienne-du-Grès
Posta kodea13103
Geografia
Koordenatuak43°46′50″N 4°43′31″E / 43.7806°N 4.7253°E / 43.7806; 4.7253
Mapa
Azalera29,04 km²
Altitudea5 m, 231 m eta 49 m
MugakideakFontvieille, Graveson, Maillane, Mas-Blanc-des-Alpilles, Saint-Rémy-de-Provence, Tarascon eta Les Baux-de-Provence
Demografia
Biztanleria2.489 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.415 (%56,8) (%43,2) 1.075 alt_right
Dentsitatea86 bizt/km²
saintetiennedugres.com

Saint-Étienne-du-Grès Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Rodanoren Ahoak departamenduan dago, Proventza-Alpeak-Kosta Urdina eskualdean. Azken erroldaren arabera 2.489 biztanle zituen 29 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Fontvieille, Graveson, Maillane, Mas-Blanc-des-Alpilles, Saint-Rémy-de-Provence, Tarascon eta Les Baux-de-Provence.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Saint-Étienne-du-GrèsSaint-Étienne-du-Grès
Població amb 13177 habitants (2000)Tarascon (5,7 km)
Població amb 3472 habitants (2000)Fontvieille (6,1 km)
Població amb 2156 habitants (2000)Maillane (7,4 km)
Població amb 15274 habitants (2000)Beaucaire (7,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta Proventza eta Lengadoka-Roselloneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); uda beroa (21,5 °C); haize gogorrak; laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 14,1 °C-koa da, 3,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 654 mm-koa da, urtarrilean 6,1 euri-egun eta uztailean 2,3 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Tarascon_(Rodanoren_Ahoak) udalerrian dago, 8,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 15,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 643,8 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 43 °C-koa da, 2019ko ekainaren 28an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -7,7 °C-koa da, 1993ko urtarrilaren 4an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea9001200150018002100240027001920194019601980200020202040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.075 gizon, 1.415 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.93
 
95+
 
1.06
1.40
 
90-94
 
3.89
0.93
 
85-89
 
3.89
3.26
 
80-84
 
2.47
6.05
 
75-79
 
4.95
8.37
 
70-74
 
7.42
6.51
 
65-69
 
8.83
9.30
 
60-64
 
6.01
9.30
 
55-59
 
9.89
5.58
 
50-54
 
6.01
5.58
 
45-49
 
6.01
5.58
 
40-44
 
6.01
7.91
 
35-39
 
7.42
4.19
 
30-34
 
2.12
0.93
 
25-29
 
1.77
2.79
 
20-24
 
0.35
5.12
 
15-19
 
6.01
5.58
 
10-14
 
6.01
6.05
 
5-9
 
6.01
4.65
 
0-4
 
3.89
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Saint-Étienne-du-Grès udalerrian 2.370 biztanle zeuden eta 1.081 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,19 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 35,0). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 28,2 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

2.370biztanle
1.081elkarbizitza-unitate
2,19lagun elkarbizitza-unitateko
765familia
Udalerria
% 26
% 35
% 9
% 28
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 765 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (378). Guraso bakarreko 110 familietatik 90etan ama zen guraso bakarra. 418 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 185k seme-alaba bakarra zuten etxean, 143k bi, eta 20k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 278 bikoteetatik 40tan (% 14,4) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

378
278
110
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean418
Seme-alaba bat185
Bi seme-alaba143
Hiru seme-alaba10
Lau edo gehiago10

15 urte edo gehiago zituzten 2.114 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 2,5 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 34,4. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 80,6). 80 urte edo gehiagoko 253 biztanleetatik 177 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 76 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 3
25-39% 6
40-54% 10
55-64% 12
65-79% 22
80 +% 34
Bikotean bizi da
15-24% 10
25-39% 80
40-54% 78
55-64% 81
65-79% 70
80 +% 32

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 47,2 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,1 izatezko bikotean eta % 7,5 PACS bidez lotuta). % 18,3 ezkongabeak ziren, % 9,5 alargunak eta % 6,5 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 47,2
Ezkongabea% 18,3
Izatezko bikotean% 11,1
Alarguna% 9,5
PACS bidez lotuta% 7,5
Dibortziatuta% 6,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 37,0), erdi-mailako lanbideak (% 18,5), enplegatuak (% 13,0), goi-mailako langileak (% 11,6). Talde nagusia (erretiratuak, % 37,0) Rodanoren Ahoak departamenduko batez bestekoaren (% 29,2) gainetik dago. 20 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,9).[9]

Udalerria
% 12
% 19
% 13
% 37
Rodanoren Ahoak
% 14
% 16
% 16
% 11
% 29
% 8
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.335 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.082 egoitza nagusi ziren, 143 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 110 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.210), eta apartamentuak gutxi ziren (120). Egoitza nagusietatik 775 beren jabearen bizilekuak ziren, 251 alokairuan zeuden, 28 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 57 doan lagata.[10]

1.335etxebizitza
1.082egoitza nagusi
1.210etxe
120apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.082
143
110
Egoitza nagusia (1.082)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (143)Hutsik (110)

Etxe mota

1.210
120
Etxea (1.210)Apartamentua (120)

Jabetza egoera

775
251
Jabeak (775)Alokairuan (251)HLM (28)Doan lagata (57)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (323).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik149
1919-194545
1946-1970117
1971-1990323
1991-2005226
2006-2020210

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (503). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (700 etxebizitzatan). 970 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 424 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 592tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela61
3 gela161
4 gela356
5 gela edo gehiago503

Berogailu mota

130
700
147
Gas sarea (84)Fuel-olioa (130)Elektrizitatea (700)Gas botila (21)Bestelakoak (147)

Aparkalekua eta ibilgailuak

970aparkalekua
424ibilgailu 1
592ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 1.382 biztanleetatik 1.083 aktibo ziren (% 78,4), horietako 1.005 lanean (% 72,7) eta 78 langabezian (aktiboen % 7,2).

1.38215-64 urteko biztanle
% 78,4aktibo
% 72,7lanean
% 7,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 45,7
25-54 urte% 94,4
55-64 urte% 61,8
Gizonak% 81,2
Emakumeak% 75,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 11,8
BEPC, brebeta% 8,3
CAP-BEP% 8,1
Batxilergoa% 8,8
Goi-mailako +2% 3,5
Goi-mailako +3/4% 7,6
Goi-mailako +5% 4,9

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

299 ez-aktibotik 106 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 35,5), 105 erretiraturik zeuden (% 35,1) eta 87 bestelako ez-aktibo ziren (% 29,1).

Ez-aktiboak

% 35
% 35
% 29
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 11
% 19
% 31
% 27
% 10
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.203 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.005 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.203enplegu udalerrian
% 82,5soldatapeko
% 17,5ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 29.460 eurokoa zen, eta biztanleen % 9 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

29.460 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.610 €
% 9,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 20,3

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 156 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 3 janari enpresak ziren, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 4 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 33 eraikuntza enpresak ziren, 28 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 3 garraio enpresak ziren, 12 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 5 finantziazio enpresak ziren, 12 higiezinen enpresak ziren, 25 zerbitzu enpresak ziren, 21 administrazio publikoko enpresak ziren eta 7 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 28 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia, 6 igeltseroak, 3 margolariak, 1 zurgina, 2 iturginak, 3 argiketariak, 2 ile apaindegiak, 4 jatetxeak, 3 higiezinen agentziak eta 2 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 8 establezimendu komertzialetatik, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 3 okindegiak, 1 harategi zen, 1 liburu denda zen, 1 arropa denda zen eta 1 lore-denda zen.[13]

2000. urtean Saint-Étienne-du-Grès udalerrian 46 nekazaritza-ustiategi zeuden, 910 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1990ko abuztuaren 1an eta 2026ko apirilaren 2an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Tarascon », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]