Edukira joan

Sète

Sète
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Hérault
AlkateaFrançois Commeinhes
Izen ofizialaSète
Cette
Posta kodea34200
Geografia
Koordenatuak43°24′16″N 3°41′48″E / 43.4044°N 3.6967°E / 43.4044; 3.6967
Mapa
Azalera24,21 km²
Altitudea4 m, 0 m, 176 m eta 9 m
MugakideakFrontignan, Bouzigues, Loupian, Marseillan eta Mèze
Demografia
Biztanleria45.337 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 24.387 (%54,1) (%45,9) 20.709 alt_right
Dentsitatea1.873 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakNeuburg an der Donau, El Jadida, Cetara eta Hartlepool
sete.fr

Sète (okzitanieraz Seta [ˈseta]) Frantziako hiria da, Hérault departamenduko hiria dena.

Arrantza portua eta barrutiaren hiriburua, Mediterraneo itsasoa eta Thau urmaelaren kostaldean dago. 1927 arte, bere izena idazteko « Cette » erabiltzen zuten.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Frontignan, Bouzigues, Loupian, Marseillan eta Mèze.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta Proventza eta Lengadoka-Roselloneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); uda beroa (21,5 °C); haize gogorrak; laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 14,6 °C-koa da, 15,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 661 mm-koa da, urtarrilean 5,5 euri-egun eta uztailean 2,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, udalerrian bertan dagoen Météo-France estazioan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 15,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 543,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41 °C-koa da, 2026ko uztailaren 8an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -12 °C-koa da, 1956ko otsailaren 10an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea010.00020.00030.00040.00050.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 20.709 gizon, 24.387 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.15
 
95+
 
0.89
1.28
 
90-94
 
1.89
2.55
 
85-89
 
3.39
4.25
 
80-84
 
4.83
6.30
 
75-79
 
7.39
8.54
 
70-74
 
9.90
7.38
 
65-69
 
8.48
7.71
 
60-64
 
7.25
6.58
 
55-59
 
6.76
6.26
 
50-54
 
6.25
5.26
 
45-49
 
5.56
4.83
 
40-44
 
4.62
5.22
 
35-39
 
4.74
4.20
 
30-34
 
4.39
4.25
 
25-29
 
3.70
4.84
 
20-24
 
4.01
5.87
 
15-19
 
4.47
5.56
 
10-14
 
4.26
4.73
 
5-9
 
3.86
4.22
 
0-4
 
3.35
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Sète udalerrian 44.724 biztanle zeuden eta 24.859 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,80 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 50,8), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[8]

44.724biztanle
24.859elkarbizitza-unitate
1,80lagun elkarbizitza-unitateko
12.056familia
Udalerria
% 14
% 24
% 11
% 51
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 12.056 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (5.972). Guraso bakarreko 2.710 familietatik 2.276etan ama zen guraso bakarra. 7.054 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 2.587k seme-alaba bakarra zuten etxean, 1.570k bi, eta 845k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 3.375 bikoteetatik 392tan (% 11,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[8]

5.972
3.375
2.710
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean7.054
Seme-alaba bat2.587
Bi seme-alaba1.570
Hiru seme-alaba587
Lau edo gehiago258

15 urte edo gehiago zituzten 39.650 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 12,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 49,7. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 57,6). 80 urte edo gehiagoko 4.734 biztanleetatik 4.467 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 267 kolektibitateren batean.[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 13
25-39% 20
40-54% 25
55-64% 35
65-79% 40
80 +% 50
Bikotean bizi da
15-24% 11
25-39% 54
40-54% 56
55-64% 54
65-79% 58
80 +% 42

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 37,2 ezkonduta zegoen, eta beste % 12,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,8 izatezko bikotean eta % 3,7 PACS bidez lotuta). % 28,8 ezkongabeak ziren, % 10,0 alargunak eta % 11,5 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 37,2
Ezkongabea% 28,8
Dibortziatuta% 11,5
Alarguna% 10,0
Izatezko bikotean% 8,8
PACS bidez lotuta% 3,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 44,8), enplegatuak (% 13,4), erdi-mailako lanbideak (% 11,2), eskulangileak (% 9,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 44,8) Hérault departamenduko batez bestekoaren (% 30,6) gainetik dago. 95 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,4).[8]

Udalerria
% 8
% 11
% 13
% 9
% 45
Hérault
% 13
% 16
% 16
% 10
% 31
% 9
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 33.815 etxebizitza zeuden. Horietatik 24.710 egoitza nagusi ziren, 7.229 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 1.877 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (27.669), etxeak baino gehiago (6.077). Egoitza nagusietatik 11.727 beren jabearen bizilekuak ziren, 12.588 alokairuan zeuden, 3.694 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 394 doan lagata.[9]

33.815etxebizitza
24.710egoitza nagusi
6.077etxe
27.669apartamentu

Etxebizitza multzoa

24.710
7.229
Egoitza nagusia (24.710)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (7.229)Hutsik (1.877)

Etxe mota

6.077
27.669
Etxea (6.077)Apartamentua (27.669)

Jabetza egoera

11.727
12.588
3.694
Jabeak (11.727)Alokairuan (12.588)HLM (3.694)Doan lagata (394)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (7.874).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik2.585
1919-19452.257
1946-19705.456
1971-19907.874
1991-20052.867
2006-20203.111

Egoitza nagusien artean gehienek 3 gela zituzten (8.005). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (13.019 etxebizitzatan). 12.343 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 14.087 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 3.865tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela1.284
2 gela6.081
3 gela8.005
4 gela5.827
5 gela edo gehiago3.513

Berogailu mota

10.850
13.019
Gas sarea (10.850)Fuel-olioa (298)Elektrizitatea (13.019)Gas botila (129)Bestelakoak (415)

Aparkalekua eta ibilgailuak

12.343aparkalekua
14.087ibilgailu 1
3.865ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 24.396 biztanleetatik 16.561 aktibo ziren (% 67,9), horietako 13.733 lanean (% 56,3) eta 2.828 langabezian (aktiboen % 17,1).

24.39615-64 urteko biztanle
% 67,9aktibo
% 56,3lanean
% 17,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 38,4
25-54 urte% 83,8
55-64 urte% 55,3
Gizonak% 70,4
Emakumeak% 65,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 27,4
BEPC, brebeta% 21,4
CAP-BEP% 21,0
Batxilergoa% 18,4
Goi-mailako +2% 13,1
Goi-mailako +3/4% 8,8
Goi-mailako +5% 9,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 17,1). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

7.836 ez-aktibotik 2.413 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 30,8), 1.881 erretiraturik zeuden (% 24,0) eta 3.542 bestelako ez-aktibo ziren (% 45,2).

Ez-aktiboak

% 31
% 24
% 45
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 11
% 17
% 25
% 30
% 16
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 18.025 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 13.733 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

18.025enplegu udalerrian
% 81,3soldatapeko
% 18,7ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 22.740 eurokoa zen, eta biztanleen % 26 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

22.740 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.280 €
% 26,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 21,0

Sètetar ezagunak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Herri eta hiri senidetuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1949ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Sete », fiche climatologique. .
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]