Monforte de Lemos
| Monforte de Lemos | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Galiziako udalerrien zerrenda | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | Lugoko probintzia | ||||||||||
| Alkatea | José Tomé (en) | ||||||||||
| Izen ofiziala | Monforte de Lemos Monforte | ||||||||||
| Posta kodea | 27400 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 27031 | ||||||||||
| Herriburua | Monforte de Lemos | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 42°30′59″N 7°30′58″W / 42.516388888889°N 7.5161111111111°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 199,5 km² | ||||||||||
| Altitudea | 360 m | ||||||||||
| Mugakideak | A Pobra do Brollón, Ribas de Sil, O Castro de Caldelas, Sober, Pantón, O Saviñao eta Bóveda | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 18.933 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 95 bizt/km² | ||||||||||
| Matrikula | LU | ||||||||||
| monfortedelemos.es | |||||||||||
Monforte de Lemos Galiziako udalerria da, Lugoko probintziaren hegoaldean dagoena eta bertako bigarren herririk populatuena dena, Lugo hiriburuaren atzetik eta Viveiroren aurretik. Halaber, Terra de Lemos eskualdeko herri nagusia da.
Azken erroldaren arabera 18.933 biztanle zituen 199,5 km²-ko azaleran.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Iparraldean Bóveda, ipar-mendebaldean O Saviñao, ipar-ekialdean eta ekialdean A Pobra do Brollón, hego-ekialdean Ribas de Sil, hegoaldean Castro Caldelas eta Sober ditu udalerri mugakideak.
Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: A Pobra do Brollón, Ribas de Sil, O Castro de Caldelas, Sober, Pantón, O Saviñao eta Bóveda.
Parrokiak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerriko parrokiarik handienak Piñeira, Ribas Altas, Distriz, Moreda eta Reigada dira. Honako mapan ikus ditzakezu 10 biztanletik gorako parrokiak.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 8.980 gizon, 10.009 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 44,7 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 53,9) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 7,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 19,8 —probintzian % 12,2—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 3.753 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 68)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Venezuela, Kolonbia, Kuba dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 14.796 etxebizitza zeuden: 7.828 (% 52,9) nagusiak eta 6.968 (% 47,1) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 1.134 (% 7,7) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 5.911 (% 39,9) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 166 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 836 plazarekin (5,04 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Lugoko mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Lugoko mapa
Guztira 7.828 etxegune zeuden, eta horietatik 2.667 (% 34,1) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 16.617 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 30,9 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 21,0; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 25,5; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 22,7.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 29,3 zen 2021ean eta % 30,9 2024an; beraz, 1,5 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 25,6 izatetik % 22,7 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 33,1 ziren, eta gizonen artean % 28,3; 4,8 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 25,0 eta gizonen % 20,1 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 61,6 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 38,4 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 102 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 56,2 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 43,8. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 4,3 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 5.127 | % 30,9 | 2.206 | % 28,3 | 2.921 | % 33,1 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 3.484 | % 21,0 | 1.825 | % 23,4 | 1.659 | % 18,8 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 4.230 | % 25,5 | 2.191 | % 28,1 | 2.039 | % 23,1 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 3.776 | % 22,7 | 1.568 | % 20,1 | 2.208 | % 25,0 |
| Guztira | 16.617 | % 100,0 | 7.790 | % 100,0 | 8.827 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 29,3 | % 20,2 | % 24,8 | % 25,6 | 16.374 |
| 2022 | % 30,3 | % 20,6 | % 24,9 | % 24,2 | 16.254 |
| 2023 | % 30,4 | % 20,7 | % 25,3 | % 23,6 | 16.376 |
| 2024 | % 30,9 | % 21,0 | % 25,5 | % 22,7 | 16.617 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,6 ikasten ari zen (1.598 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 46,8 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 23,7 batxilergoan, % 21,8 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 6,2 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 45,7 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 48,2; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 18,4 eta emakumeen % 24,6. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 85,9 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 47,8 eta 25–29 urtekoen % 15,5; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,9 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 39,5 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 38,2.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 82,1 estatuan jaio zen, eta % 17,9 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 30,1 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 17,7; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 19,8 eta % 31,8, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 35,1 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 23,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 24,4 eta % 32,2, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 9,7 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 9,2.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 49,4 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 34,5 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 13.384 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 30.371 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.316 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 17.150 euro zen. Errenta gordina 15.820 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 53[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 30,3), beste diru-sarrerak (% 10,3), langabezia-prestazioak (% 1,5), beste prestazioak (% 4,9).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 31,8 da, probintziakoaren (28,6;
Lugoko mapa) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) parean. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,6 da, probintziakoaren (2,4;
Lugoko mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Monforte de Lemos udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 7.676 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 46,6; gainerako % 53,4 inaktibo zeuden (erretiratuak % 50,7, beste inaktiboak % 38,6 eta ikasleak % 10,8).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 11,4 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 48,1 zen eta emakumezkoena % 45,3; langabezia-tasa, aldiz, % 10,2 eta % 12,6 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 6.722 zen 2023ean, 2021eko 6.411etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 50,6 osatzen dute, eta gizonek % 49,4.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 6.800 | % 41,3 | 3.331 | % 43,2 | 3.469 | % 39,6 |
| Langabeak | 876 | % 5,3 | 377 | % 4,9 | 499 | % 5,7 |
| Inaktiboak | 8.783 | % 53,4 | 4.000 | % 51,9 | 4.783 | % 54,7 |
| Guztira | 16.459 | % 100,0 | 7.708 | % 100,0 | 8.751 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 80,3), industria (% 8,5), eraikuntza (% 7,1) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 4,0).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 16,4), ondoren osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 15,4) eta ostalaritza (% 9,5) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 56,7; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 29,6), eta oinarrizko okupazioak % 9,6.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 60,1 eta emakumeen % 53,3).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 1.992 | % 29,6 | 893 | % 26,9 | 1.099 | % 32,3 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 3.809 | % 56,7 | 1.996 | % 60,1 | 1.813 | % 53,3 |
| Oinarrizko okupazioak | 645 | % 9,6 | 273 | % 8,2 | 372 | % 10,9 |
| Ez dago jasota | 276 | % 4,1 | 160 | % 4,8 | 116 | % 3,4 |
| Guztira | 6.722 | % 100,0 | 3.322 | % 100,0 | 3.400 | % 100,0 |
Okupatuen % 79,0 besteren konturako langileak dira, eta % 21,0 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 1.412 | % 21,0 | 816 | % 24,6 | 596 | % 17,5 |
| Besteren kontura | 5.310 | % 79,0 | 2.506 | % 75,4 | 2.804 | % 82,5 |
| Guztira | 6.722 | % 100,0 | 3.322 | % 100,0 | 3.400 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 84,4 estatuan jaio zen, eta % 15,6 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 42,5 okupatuak dira, % 38,8 erretiratuak, % 8,1 bestelako inaktiboak, % 6,1 ikasleak eta % 4,4 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 49,1 okupatuak dira, % 31,4 bestelako inaktiboak, % 8,2 langabeak, % 5,8 erretiratuak eta % 5,5 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 39,4 okupatuak dira, % 25,2 bestelako inaktiboak, % 24,5 erretiratuak, % 5,5 ikasleak eta % 5,4 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 40,1 okupatuak dira, % 37,1 bestelako inaktiboak, % 11,2 langabeak, % 6,5 ikasleak eta % 5,1 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 83,3 estatuan jaio zen, eta % 16,7 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 59,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 29,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 6,9 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 64,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 15,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 14,4 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 52,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 35,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 9,0 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 58,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 21,2 oinarrizko okupazioetakoak eta % 18,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 70,0 zerbitzuetan ari dira, % 12,9 industrian, % 12,6 eraikuntzan eta % 4,4 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 58,1 zerbitzuetan ari dira, % 15,8 eraikuntzan, % 13,7 nekazaritzan eta % 12,3 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 92,2 zerbitzuetan ari dira, % 4,4 industrian eta % 2,1 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 94,0 zerbitzuetan ari dira, % 3,3 industrian eta % 2,0 nekazaritzan.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 757 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 4.644 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 199,5 km² denez, NAE lurraldearen % 23,3 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 85,3 larre iraunkorrak (3.960 ha, 688 ustiategitan), % 12,5 lur goldagarria (581 ha, 191 ustiategitan), % 1,7 arbolak (77,1 ha, 173 ustiategitan), % 0,6 norberaren kontsumorako baratzeak (25,9 ha, 586 ustiategitan) eta berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,01 ha, ustiategi batean)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 4.037 behi, 2.249 ardi eta ahuntz, 1.516 txerri eta 83.845 hegazti zeuden[21].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 11.626 gidari zeuden erroldatuta: 6.207 gizon (% 53,4) eta 5.419 emakume (% 46,6)[22]. Biztanleen % 61,2 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 15.283 ibilgailuk osatzen zuten: 10.933 turismo, 1.194 furgoneta, 1.143 motozikleta, 1.021 kamioi eta 465 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 576 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (654) azpitik.
Turismoen batez besteko adina 14 urtekoa zen; turismoen % 6,7k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 18,8k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 61,4 diesel zen eta % 37,5 gasolinazko; 82 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,5; probintzian % 0,6). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,9k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 37,2k ez zuen etiketarik[oh 4].
Pertsonaia ezagunak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Diego Alvarez (1954-), Real Sociedadeko futbolaria izandakoa.
- Julia Otero (1959-), irrati esataria.
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Lugo.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Lugo.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Lugo.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Lugo.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Lugo.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q818341.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Lugo.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Lugo.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Irudi galeria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Gaztelua.
- Zubi erromatarra.
- Pazo de Tor.


