Edukira joan

Lucena (Kordoba)

Lucena
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Andaluzia
ProbintziaKordobako probintzia
Izen ofizialaLucena
Posta kodea14900
INEk ezarritako kodea14038
HerriburuaLucena
Geografia
Koordenatuak37°24′32″N 4°29′07″W / 37.4089°N 4.4853°W / 37.4089; -4.4853
Mapa
Azalera351 km²
Altitudea485 m
MugakideakAguilar de la Frontera, Badolatosa, Moriles, Monturque, Cabra, Rute, Encinas Reales, Benamejí, Palenciana eta Alameda
Demografia
Biztanleria43.408 (2025)
alt_left 21.868 (%50,4) (%49,6) 21.542 alt_right
Dentsitatea124 bizt/km²
MatrikulaCO
aytolucena.es
Artikulu hau Kordobako probintziako udalerriari buruzkoa da; beste esanahietarako, ikus «Lucena».

Lucena Kordobako probintziako udalerria da Subbética eskualdean dagoena. Azken erroldaren arabera 43.408 biztanle zituen 351 km²-ko azaleran.

Erdi Aroan ia bere biztanle guztiak juduak ziren eta hiriak Eliossana izena zuen, agian hebreerazko אלי הושענא Elí hoshanna, "Jainkoak salba gaitzan" esalditik ekarria. Arabieraz اليسانة Al-Yussana zioten.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Aguilar de la Frontera, Badolatosa, Moriles, Monturque, Cabra, Rute, Encinas Reales, Benamejí, Palenciana eta Alameda.

Biztanleriaren tamainaUrtea37.00038.00039.00040.00041.00042.00043.00044.000200020052010201520202025Lucena (Kordoba)Biztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 21.542 gizon, 21.868 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.02
0.08
 
95-99
 
0.35
0.50
 
90-94
 
0.96
0.97
 
85-89
 
1.85
1.91
 
80-84
 
2.72
3.05
 
75-79
 
3.50
3.72
 
70-74
 
3.84
4.93
 
65-69
 
5.43
6.72
 
60-64
 
6.47
7.35
 
55-59
 
7.23
7.83
 
50-54
 
8.12
8.26
 
45-49
 
8.00
7.22
 
40-44
 
7.24
6.79
 
35-39
 
6.46
6.31
 
30-34
 
6.12
5.98
 
25-29
 
5.57
6.08
 
20-24
 
5.82
6.93
 
15-19
 
6.01
5.88
 
10-14
 
5.50
5.13
 
5-9
 
4.85
4.36
 
0-4
 
3.95
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 69,5 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 68,6) parean. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 5 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 7,9 —probintzian % 5,5—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Kordobako mapa
Udal
Prob
Udalerri berean · % 69,5Probintzia berean · % 12,4Erkidegoan · % 5,2Beste erkidegoa · % 5Estatutik kanpo · % 7,9
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 3.447 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 55,5)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Maroko, Errumania dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 55,5Europa · % 21Afrika · % 20,2Asia · % 3,2Ozeania · % 0,1
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 21.141 etxebizitza zeuden: 15.800 (% 74,7) nagusiak eta 5.341 (% 25,3) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 1.409 (% 6,7) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 2.406 (% 11,4) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 54 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 330 plazarekin (6,11 plaza etxebizitzako).[6]

21.141etxebizitza
15.800etxegune
2.406hutsik (% 11,4)
54etxebizitza turistiko (2026) Kordobako mapa

Etxebizitza multzoa Kordobako mapa

15.800
5.341
Etxebizitza nagusia (15.800)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (5.341)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Kordobako mapa

17.326
2.406
Okupatuak (17.326)Noizbehinkakoak (1.409)Hutsik (2.406)

Guztira 15.800 etxegune zeuden, eta horietatik 3.472 (% 22,0) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 13.472
2 pertsona4.344
3 pertsona3.301
4 pertsona3.459
5 edo gehiago1.224

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 36.533 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 21,9 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 18,1; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 42,2; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 17,8.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 20,0 zen 2021ean eta % 21,9 2024an; beraz, 1,9 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 20,2 izatetik % 17,8 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 24,7 ziren, eta gizonen artean % 19,0; 5,6 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 20,1 eta gizonen % 15,4 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

36.533biztanle 15 urte edo +, 2024
% 21,9goi-mailako ikasketak+1,9 puntu 2021etik mapa
% 17,8lehen hezkuntza edo gutxiago−2,5 puntu 2021etik mapa
% 11,9ikasten ari dira, 2024
% 17,8
% 42,2
% 18,1
% 21,9
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 17,8Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 42,2Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 18,1Goi-mailako ikasketak · % 21,9
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Kordobako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 68,4 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 31,6 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 93 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 54,4 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 45,6. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 5,9 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 5,9
DBH eta antzekoak
% 42,2
Erdi-mailako LH
% 8,3
Goi-mailako LH
% 6,9
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 7,7
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 4,1
Masterrak eta espezialitateak
% 3,0
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Lucena, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak7.993% 21,93.432% 19,04.561% 24,7
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa6.620% 18,13.474% 19,33.146% 17,0
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)15.431% 42,28.355% 46,37.076% 38,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago6.489% 17,82.773% 15,43.716% 20,1
Guztira36.533% 100,018.034% 100,018.499% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Lucena, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 20,0% 17,5% 42,2% 20,235.651
2022% 20,5% 17,6% 42,5% 19,435.842
2023% 21,2% 17,8% 42,5% 18,636.161
2024% 21,9% 18,1% 42,2% 17,836.533

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 11,9 ikasten ari zen (4.340 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 44,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 29,6 batxilergoan, % 17,4 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 7,2 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 46,8 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 40,8; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 17,8 eta emakumeen % 17,1. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 86,8 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 42,0 eta 25–29 urtekoen % 9,9; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,3 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 43,8 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 28,1.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 86,8
20–24 urte
% 42,0
25–29 urte
% 9,9
30–34 urte
% 6,4
35–39 urte
% 4,4
40–44 urte
% 3,8
45–49 urte
% 3,0
50–54 urte
% 1,9
55 urte edo +
% 0,4
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 1,2
Goi-mailako ikasketak
% 44,0
Erdi-mailako LH
% 17,4
Batxilergoa
% 29,6
DBH eta antzekoak
% 7,2
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,7
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 92,2 estatuan jaio zen, eta % 7,8 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 19,1 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 14,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 18,6 eta % 32,4, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 24,5 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 19,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 26,6 eta % 28,1, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 19,1
Goi-mailakoak
% 18,6
% 18,8
Batx. / erdi LH
% 24,7
% 48,1
DBH
% 24,2
% 14,0
Lehen H. edo gutx.
% 32,4
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 24,5
Goi-mailakoak
% 26,6
% 16,1
Batx. / erdi LH
% 27,6
% 40,1
DBH
% 17,6
% 19,4
Lehen H. edo gutx.
% 28,1
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 12,3 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 7,0.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 44,4 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 36,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 11.064 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 29.156 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (12.386 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 15.050 euro zen. Errenta gordina 12.836 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 58,3[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 19,8), beste diru-sarrerak (% 11,4), langabezia-prestazioak (% 3,8), beste prestazioak (% 6,7).

58%
20%
11%
Soldata · % 58,3Pentsioak · % 19,8Langabezia · % 3,8Beste prestazioak · % 6,7Beste sarrerak · % 11,4
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 27,8 da, probintziakoaren (29,5; Kordobako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,5; Kordobako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Lucena udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 21.206 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 59,0; gainerako % 41,0 inaktibo zeuden (erretiratuak % 45,6, beste inaktiboak % 36,4 eta ikasleak % 18,0).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 17,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 63,5 zen eta emakumezkoena % 54,6; langabezia-tasa, aldiz, % 10,6 eta % 25,5 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 17.060 zen 2023ean, 2021eko 16.245etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 41,9 osatzen dute, eta gizonek % 58,1.

17.060okupatu, 2023+% 5,0 2021etik
% 41,9emakumeak okupatuen artean
% 59,0jarduera-tasa, 2024
% 17,6langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 48,6
% 10,4
% 18,7
% 14,9
Okupatuak · % 48,6Langabeak · % 10,4Ikasleak · % 7,4Erretiratuak · % 18,7Beste inaktiboak · % 14,9
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Lucena, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak17.478% 48,610.067% 56,87.411% 40,6
Langabeak3.728% 10,41.188% 6,72.540% 13,9
Inaktiboak14.760% 41,06.473% 36,58.287% 45,4
Guztira35.966% 100,017.728% 100,018.238% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 57,1), industria (% 25,6), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 12,3) eta eraikuntza (% 4,9).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 25,1), ondoren merkataritza (% 16,3) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 12,3) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Kordobako mapa
% 12,3
% 25,6
% 57,1
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 12,3Industria · % 25,6Eraikuntza · % 4,9Zerbitzuak · % 57,1
Jarduera-adar zehatzak
Manufaktura-industria
% 25,1
Merkataritza
% 16,3
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 12,3
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 7,7
Ostalaritza
% 5,7
Hezkuntza
% 5,3
Administrazio publikoa
% 5,2
Eraikuntza
% 4,9
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Garraioa eta biltegiratzea
% 3,2
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 3,2
Jarduera profesionalak
% 3,1
Beste zerbitzu batzuk
% 2,1
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 1,9
Informazioa eta komunikazioak
% 1,3
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 1,0
Etxeetako jarduerak
% 0,6
Higiezinen jarduerak
% 0,5
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,3
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,2
Erauzketa-industriak
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 58,1; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 24,0), eta oinarrizko okupazioak % 14,5.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 61,5 eta emakumeen % 53,3).

% 24,0
% 58,1
% 14,5
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 24,0Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 58,1Oinarrizko okupazioak · % 14,5Ez dago jasota · % 3,5
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Lucena, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak4.090% 24,02.199% 22,21.891% 26,5
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak9.908% 58,16.098% 61,53.810% 53,3
Oinarrizko okupazioak2.469% 14,51.278% 12,91.191% 16,7
Ez dago jasota593% 3,5341% 3,4252% 3,5
Guztira17.060% 100,09.916% 100,07.144% 100,0

Okupatuen % 79,6 besteren konturako langileak dira, eta % 20,4 norberaren konturakoak.[17]

% 16,0
% 68,5
% 11,1
Norberaren kontura, langileak dituena · % 4,5Norberaren kontura, langilerik gabe · % 16,0Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 68,5Besteren kontura, aldi baterakoa · % 11,1
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Lucena, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura3.485% 20,42.189% 22,11.296% 18,1
Besteren kontura13.575% 79,67.727% 77,95.848% 81,9
Guztira17.060% 100,09.916% 100,07.144% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 92,7 estatuan jaio zen, eta % 7,3 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 57,2 okupatuak dira, % 22,0 erretiratuak, % 7,3 ikasleak, % 7,1 langabeak eta % 6,5 bestelako inaktiboak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 47,5 okupatuak dira, % 36,6 bestelako inaktiboak, % 8,6 langabeak, % 3,9 erretiratuak eta % 3,4 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 40,1 okupatuak dira, % 19,5 bestelako inaktiboak, % 17,7 erretiratuak, % 14,6 langabeak eta % 8,0 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 43,0 bestelako inaktiboak dira, % 32,5 okupatuak, % 16,2 langabeak, % 5,1 ikasleak eta % 3,3 erretiratuak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 57,2
Okupatuak
% 47,5
% 7,1
Langabeak
% 8,6
% 7,3
Ikasleak
% 3,4
% 22,0
Erretiratuak
% 3,9
% 6,5
Beste inakt.
% 36,6
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 40,1
Okupatuak
% 32,5
% 14,6
Langabeak
% 16,2
% 8,0
Ikasleak
% 5,1
% 17,7
Erretiratuak
% 3,3
% 19,5
Beste inakt.
% 43,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 94,0 estatuan jaio zen, eta % 6,0 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 62,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 22,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 11,4 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 48,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 37,4 oinarrizko okupazioetakoak eta % 12,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 53,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 27,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 15,9 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 49,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 27,6 oinarrizko okupazioetakoak eta % 18,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 22,8
Goi eta erdi maila
% 12,2
% 62,3
Langile kualifikatuak
% 48,6
% 11,4
Oinarrizko okup.
% 37,4
% 3,5
Ez dago jasota
% 1,7
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 27,0
Goi eta erdi maila
% 18,9
% 53,6
Langile kualifikatuak
% 49,0
% 15,9
Oinarrizko okup.
% 27,6
% 3,5
Ez dago jasota
% 4,5
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 46,5 zerbitzuetan ari dira, % 34,5 industrian, % 11,7 nekazaritzan eta % 7,2 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 36,0 nekazaritzan ari dira, % 32,4 zerbitzuetan, % 20,0 industrian eta % 11,6 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 73,0 zerbitzuetan ari dira, % 14,9 industrian eta % 10,5 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 71,9 zerbitzuetan ari dira, % 19,4 nekazaritzan eta % 7,3 industrian.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 11,7
Nekazaritza
% 36,0
% 34,5
Industria
% 20,0
% 7,2
Eraikuntza
% 11,6
% 46,5
Zerbitzuak
% 32,4
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 10,5
Nekazaritza
% 19,4
% 14,9
Industria
% 7,3
% 1,4
Eraikuntza
% 1,3
% 73,0
Zerbitzuak
% 71,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 2.254 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 32.361 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 351 km² denez, NAE lurraldearen % 92,2 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 96,6 arbolak (31.271 ha, 2.248 ustiategitan), % 2,4 lur goldagarria (784 ha, 91 ustiategitan), % 0,9 larre iraunkorrak (305 ha, 65 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,85 ha, 42 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
92%
NAE · 32.361 ha (% 92,2)Gainerako azalera · 2.739 ha (% 7,8)
NAE, lur-erabileraren arabera
97%
Lur goldagarria · 784 ha (% 2,4)Larre iraunkorrak · 305 ha (% 0,9)Arbolak · 31.271 ha (% 96,6)Baratzeak · 0,85 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 1.266 ardi eta ahuntz eta 27 txerri zeuden[21][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 26.332 gidari zeuden erroldatuta: 15.080 gizon (% 57,3) eta 11.252 emakume (% 42,7)[22]. Biztanleen % 60,7 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 36.723 ibilgailuk osatzen zuten: 22.667 turismo, 4.050 motozikleta, 3.633 furgoneta, 2.609 kamioi eta 1.913 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 522 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (528) parean.

Turismoen batez besteko adina 13,7 urtekoa zen; turismoen % 6,9k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 12k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 57,1 diesel zen eta % 42,3 gasolinazko; 167 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,5; probintzian % 0,5). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,9k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 32,3k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
33%
30%
32%
0 etiketa · 299 (% 0,8)ECO · 1.103 (% 3,1)C etiketa · 11.877 (% 33,3)B etiketa · 10.877 (% 30,5)Etiketarik gabe · 11.536 (% 32,3)
Turismoak, adinaren arabera
15%
25%
41%
12%
< 4 urte · 1.574 (% 6,9)4–8 urte · 3.419 (% 15,1)8–15 urte · 5.639 (% 24,9)15–25 urte · 9.311 (% 41,1)≥ 25 urte · 2.724 (% 12)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Luzenatar ezagunak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Córdoba.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Córdoba.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Córdoba.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Córdoba.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Córdoba.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q504598.
  21. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Córdoba.tab (Wikimedia Commons).
  22. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Córdoba.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia Artikulu hau geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.