Llívia Kataluniako udalerria da, Cerdanya eskualdean eta Gironako probintzian kokatua. Espainiak Frantzian duen enklabea da, beti ere Cerdanyako lurrek inguratua. Azken erroldaren arabera 1.562 biztanle zituen 12,9 km²-ko azaleran.

Llívia
Llívia
barrendegia
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
Eremu funtzionalaAlt Pirineu
EskualdeaBaixa Cerdanya
AlkateaAlbert Cruïlles
Izen ofizialaLlívia
Jatorrizko izenaLlívia
Posta kodea17527
INEk ezarritako kodea17094
HerriburuaLlívia
Geografia
Koordenatuak42°27′50″N 1°58′45″E / 42.463929°N 1.979071°E / 42.463929; 1.979071
Mapa
Azalera12,9 km²
Altitudea1.224 m
MugakideakAngostrina i Vilanova de les Escaldes, Targasona, Estavar, La Guingueta d'Ix, Santa Llocaia, Sallagosa, Ur eta Villeneuve-des-Escaldes
Demografia
Biztanleria1.562 (2025)
alt_left 775 (%49,3) (%50,7) 797 alt_right
Dentsitatea121 bizt/km²
Etxebizitzak72
MatrikulaGI
Hizkuntza ofizialakatalan eta gaztelania
llivia.org

Geografia

aldatu

Udalerri mugakideak

aldatu

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Angostrina i Vilanova de les Escaldes, Targasona, Estavar, La Guingueta d'Ix, Santa Llocaia, Sallagosa, Ur eta Villeneuve-des-Escaldes.

Demografia

aldatu
Biztanleriaren tamainaUrtea6008001000120014001600180017001750180018501900195020002050LlíviaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 797 gizon, 775 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.13
 
95-99
 
0.39
0.50
 
90-94
 
1.16
1.38
 
85-89
 
1.55
2.63
 
80-84
 
2.71
2.76
 
75-79
 
4.90
4.77
 
70-74
 
4.77
5.27
 
65-69
 
5.55
7.03
 
60-64
 
6.45
9.16
 
55-59
 
7.23
8.91
 
50-54
 
9.03
8.53
 
45-49
 
7.61
8.41
 
40-44
 
7.35
7.28
 
35-39
 
5.81
6.90
 
30-34
 
6.84
6.78
 
25-29
 
4.90
4.14
 
20-24
 
4.90
4.02
 
15-19
 
5.29
4.14
 
10-14
 
5.68
4.02
 
5-9
 
4.65
3.26
 
0-4
 
3.23
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jatorria

aldatu

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 20,2 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 30,8) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 9,2 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 19,3 —probintzian % 27,3—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Gironako mapa
Udal
Prob
Erki
Best
Esta
Udalerri berean · % 20,2Probintzia berean · % 13,5Erkidegoan · % 37,8Beste erkidegoa · % 9,2Estatutik kanpo · % 19,3
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 303 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 46,9)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Errumania, Kolonbia, Maroko dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 46,9Europa · % 36,6Afrika · % 15,2Asia · % 1,3
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

Etxebizitza

aldatu

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 2.380 etxebizitza zeuden: 676 (% 28,4) nagusiak eta 1.704 (% 71,6) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 678 (% 28,5) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 219 (% 9,2) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 68 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 430 plazarekin (6,32 plaza etxebizitzako).[6]

2.380etxebizitza
676etxegune
219hutsik (% 9,2)
68etxebizitza turistiko (2026) Gironako mapa

Etxebizitza multzoa Gironako mapa

676
1.704
Etxebizitza nagusia (676)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (1.704)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Gironako mapa

1.483
678
219
Okupatuak (1.483)Noizbehinkakoak (678)Hutsik (219)

Guztira 676 etxegune zeuden, eta horietatik 270 (% 39,9) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1270
2 pertsona174
3 pertsona101
4 pertsona85
5 edo gehiago46

Hezkuntza-maila

aldatu

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 1.361 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 42,0 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 26,7; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 19,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 12,2.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 37,9 zen 2021ean eta % 42,0 2024an; beraz, 4,2 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 15,7 izatetik % 12,2 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 43,3 ziren, eta gizonen artean % 40,9; 2,4 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 14,2 eta gizonen % 10,4 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

1.361biztanle 15 urte edo +, 2024
% 42,0goi-mailako ikasketak+4,2 puntu 2021etik mapa
% 12,2lehen hezkuntza edo gutxiago−3,5 puntu 2021etik mapa
% 8,4ikasten ari dira, 2024
% 12,2
% 19,1
% 26,7
% 42,0
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 12,2Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 19,1Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 26,7Goi-mailako ikasketak · % 42,0
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Gironako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 76,0 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 24,0 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 10 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 52,1 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 47,9. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 1,1 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 1,1
DBH eta antzekoak
% 19,1
Erdi-mailako LH
% 12,8
Goi-mailako LH
% 10,1
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 16,3
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 10,6
Masterrak eta espezialitateak
% 4,3
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Llívia, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak572% 42,0291% 40,9281% 43,3
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa363% 26,7199% 27,9164% 25,3
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)260% 19,1148% 20,8112% 17,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago166% 12,274% 10,492% 14,2
Guztira1.361% 100,0712% 100,0649% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Llívia, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 37,9% 26,8% 19,7% 15,71.323
2022% 38,9% 27,0% 19,7% 14,51.323
2023% 40,2% 26,3% 19,8% 13,71.333
2024% 42,0% 26,7% 19,1% 12,21.361

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 8,4 ikasten ari zen (115 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 54,8 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 26,1 batxilergoan eta % 17,4 erdi-mailako lanbide-heziketan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 51,6 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 58,5; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 26,4 eta emakumeen % 9,7. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 70,3 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 38,5 eta 25–29 urtekoen % 13,4; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,2 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 46,7 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 28,6.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 70,3
20–24 urte
% 38,5
25–29 urte
% 13,4
30–34 urte
% 5,9
35–39 urte
% 5,9
40–44 urte
% 1,5
45–49 urte
% 3,8
50–54 urte
% 1,3
55 urte edo +
% 0,8
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 0,0
Goi-mailako ikasketak
% 54,8
Erdi-mailako LH
% 17,4
Batxilergoa
% 26,1
DBH eta antzekoak
% 1,7
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,0
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 79,9 estatuan jaio zen, eta % 20,1 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 45,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,6; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 20,3 eta % 14,1, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 45,6 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,9; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 35,2 eta % 15,2, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 45,4
Goi-mailakoak
% 20,3
% 24,7
Batx. / erdi LH
% 43,0
% 20,4
DBH
% 22,7
% 9,6
Lehen H. edo gutx.
% 14,1
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 45,6
Goi-mailakoak
% 35,2
% 25,0
Batx. / erdi LH
% 26,2
% 15,5
DBH
% 23,4
% 13,9
Lehen H. edo gutx.
% 15,2
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 9,6 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 4,0.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 54,8 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 54,5 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Ekonomia

aldatu

Diru-sarrerak

aldatu

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 17.918 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 41.174 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.130 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 20.650 euro zen. Errenta gordina 22.880 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 55,2[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 17,4), beste diru-sarrerak (% 23,7), langabezia-prestazioak (% 1,3), beste prestazioak (% 2,5).

55%
17%
24%
Soldata · % 55,2Pentsioak · % 17,4Langabezia · % 1,3Beste prestazioak · % 2,5Beste sarrerak · % 23,7
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 34,6 da, probintziakoaren (30,6; Gironako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 3,1 da, probintziakoaren (2,6; Gironako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,8) gainetik.

Jarduera ekonomikoa

aldatu

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Llívia udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 790 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 58,3; gainerako % 41,7 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 46,6, erretiratuak % 43,4 eta ikasleak % 9,9).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 5,2 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 61,9 zen eta emakumezkoena % 54,4; langabezia-tasa, aldiz, % 3,9 eta % 6,9 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 726 zen 2023ean, 2021eko 670etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 44,2 osatzen dute, eta gizonek % 55,8.

726okupatu, 2023+% 8,4 2021etik
% 44,2emakumeak okupatuen artean
% 58,3jarduera-tasa, 2024
% 5,2langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 55,3
% 18,1
% 19,4
Okupatuak · % 55,3Langabeak · % 3,0Ikasleak · % 4,1Erretiratuak · % 18,1Beste inaktiboak · % 19,4
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Llívia, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak749% 55,3423% 59,5326% 50,7
Langabeak41% 3,017% 2,424% 3,7
Inaktiboak564% 41,7271% 38,1293% 45,6
Guztira1.354% 100,0711% 100,0643% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 81,3), eraikuntza (% 12,4), industria (% 4,7) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 1,7).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena ostalaritza da (% 18,2), ondoren merkataritza (% 13,8) eta eraikuntza (% 12,4) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Gironako mapa
% 12,4
% 81,3
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 1,7Industria · % 4,7Eraikuntza · % 12,4Zerbitzuak · % 81,3
Jarduera-adar zehatzak
Ostalaritza
% 18,2
Merkataritza
% 13,8
Eraikuntza
% 12,4
Administrazio publikoa
% 8,3
Hezkuntza
% 7,3
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 5,2
Jarduera profesionalak
% 5,1
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 5,0
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 5,0
Manufaktura-industria
% 4,4
Beste zerbitzu batzuk
% 3,4
Informazioa eta komunikazioak
% 2,6
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 2,3
Garraioa eta biltegiratzea
% 2,1
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 1,7
Higiezinen jarduerak
% 1,7
Etxeetako jarduerak
% 1,4
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,1
Erauzketa-industriak
% 0,1
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 53,7; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 35,8), eta oinarrizko okupazioak % 7,7.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 53,8 eta emakumeen % 53,6).

% 35,8
% 53,7
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 35,8Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 53,7Oinarrizko okupazioak · % 7,7Ez dago jasota · % 2,8
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Llívia, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak260% 35,8152% 37,5108% 33,6
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak390% 53,7218% 53,8172% 53,6
Oinarrizko okupazioak56% 7,724% 5,932% 10,0
Ez dago jasota20% 2,811% 2,79% 2,8
Guztira726% 100,0405% 100,0321% 100,0

Okupatuen % 68,7 besteren konturako langileak dira, eta % 31,3 norberaren konturakoak.[17]

% 26,0
% 62,0
Norberaren kontura, langileak dituena · % 5,2Norberaren kontura, langilerik gabe · % 26,0Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 62,0Besteren kontura, aldi baterakoa · % 6,7
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Llívia, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura227% 31,3158% 39,069% 21,5
Besteren kontura499% 68,7247% 61,0252% 78,5
Guztira726% 100,0405% 100,0321% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 81,2 estatuan jaio zen, eta % 18,8 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 60,4 okupatuak dira, % 22,1 erretiratuak, % 10,4 bestelako inaktiboak, % 4,5 ikasleak eta % 2,6 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 47,9 okupatuak dira, % 41,9 bestelako inaktiboak, % 4,3 erretiratuak, % 3,4 langabeak eta % 2,6 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 51,2 okupatuak dira, % 23,0 erretiratuak, % 16,8 bestelako inaktiboak, % 5,9 ikasleak eta % 3,1 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 54,6 okupatuak dira, % 36,2 bestelako inaktiboak, % 5,4 langabeak eta % 2,3 ikasleak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 60,4
Okupatuak
% 47,9
% 2,6
Langabeak
% 3,4
% 4,5
Ikasleak
% 2,6
% 22,1
Erretiratuak
% 4,3
% 10,4
Beste inakt.
% 41,9
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 51,2
Okupatuak
% 54,6
% 3,1
Langabeak
% 5,4
% 5,9
Ikasleak
% 2,3
% 23,0
Erretiratuak
% 1,5
% 16,8
Beste inakt.
% 36,2
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 82,5 estatuan jaio zen, eta % 17,5 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 51,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 41,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 4,9 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 71,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 12,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 12,5 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 50,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 40,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 6,8 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 64,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 21,1 oinarrizko okupazioetakoak eta % 11,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 41,5
Goi eta erdi maila
% 12,5
% 51,0
Langile kualifikatuak
% 71,4
% 4,9
Oinarrizko okup.
% 12,5
% 2,6
Ez dago jasota
% 3,6
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 40,0
Goi eta erdi maila
% 11,3
% 50,4
Langile kualifikatuak
% 64,8
% 6,8
Oinarrizko okup.
% 21,1
% 2,8
Ez dago jasota
% 2,8
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 73,4 zerbitzuetan ari dira, % 15,8 eraikuntzan, % 8,0 industrian eta % 2,9 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 62,5 zerbitzuetan ari dira, % 32,1 eraikuntzan eta % 3,6 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 93,2 zerbitzuetan ari dira, % 4,8 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 93,0 zerbitzuetan ari dira, % 7,0 eraikuntzan.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 2,9
Nekazaritza
% 1,8
% 8,0
Industria
% 3,6
% 15,8
Eraikuntza
% 32,1
% 73,4
Zerbitzuak
% 62,5
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 0,4
Nekazaritza
% 0,0
% 1,6
Industria
% 0,0
% 4,8
Eraikuntza
% 7,0
% 93,2
Zerbitzuak
% 93,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

aldatu

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 20 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.033 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 12,9 km² denez, NAE lurraldearen % 80,1 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 67,2 larre iraunkorrak (694 ha, 13 ustiategitan), % 32,8 lur goldagarria (339 ha, 18 ustiategitan), arbolak (0,68 ha, 2 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,06 ha, 3 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
80%
20%
NAE · 1.033 ha (% 80,1)Gainerako azalera · 257 ha (% 19,9)
NAE, lur-erabileraren arabera
33%
67%
Lur goldagarria · 339 ha (% 32,8)Larre iraunkorrak · 694 ha (% 67,2)Arbolak · 0,68 ha (% 0,1)Baratzeak · 0,06 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 48 ardi eta ahuntz zeuden[21][oh 4].

Ibilgailu-parkea

aldatu

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 921 gidari zeuden erroldatuta: 510 gizon (% 55,4) eta 411 emakume (% 44,6)[22]. Biztanleen % 58,6 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 1.558 ibilgailuk osatzen zuten: 876 turismo, 228 motozikleta, 194 furgoneta, 137 kamioi eta 45 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 557 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (523) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 12,4 urtekoa zen; turismoen % 10,8k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 17,8k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 54,9 gasolinazko zen eta % 43,9 diesel; 15 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1; probintzian % 1,1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 5,6k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 31,9k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
37%
26%
32%
0 etiketa · 29 (% 1,9)ECO · 57 (% 3,7)C etiketa · 562 (% 36,7)B etiketa · 394 (% 25,8)Etiketarik gabe · 488 (% 31,9)
Turismoak, adinaren arabera
11%
16%
23%
32%
18%
< 4 urte · 95 (% 10,8)4–8 urte · 137 (% 15,6)8–15 urte · 205 (% 23,4)15–25 urte · 283 (% 32,3)≥ 25 urte · 156 (% 17,8)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Oharrak

aldatu
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

aldatu
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Girona.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Girona.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Girona.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Girona.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Girona.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q13745.
  21. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Girona.tab (Wikimedia Commons).
  22. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Girona.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

aldatu

Kanpo estekak

aldatu