Lancaster konderria (Pennsylvania)
Lancaster konderria (ingelesez: Lancaster County) Pennsylvaniako konderri bat da, Ameriketako Estatu Batuetan. Hiriburua Lancaster da. Azken erroldaren arabera 552.984 biztanle zituen 2.548 kilometro koadroko azaleran.
| Lancaster konderria Lancaster County | |
|---|---|
| Ameriketako Estatu Batuetako konderria | |
| Banaketa administratiboa | |
| Herrialdea | |
| Estatua | |
| Kodea | 42071 |
| Hiriburua | Lancaster |
Lancaster konderriaren kokapena AEBtan | |
| Informazio geografikoa | |
| Koordenatuak | 40°02′N 76°15′W / 40.04°N 76.25°W |
| Biztanleria | 552.984 bizt. |
| Eremua - Lurra - Ura | 2.548,04 km2 2.444,46 km2 (%95.93) 103,58 km2 (%4.07) |
| Dentsitatea | 226,22 bizt/km2 |
| Datu gehigarriak | |
| http://www.co.lancaster.pa.us | |
Geografia
aldatuLancaster konderriak 2.548,04 kilometro koadro ditu. Horietatik 103,58 ura dira. Beste 2.444,46 lurra dira. Biztanleria dentsitatea 203,86 da.
Mugakideak
aldatuKlima
aldatuNOAAren datuen arabera, 1991–2020 aldian, konderriko urteko batez besteko tenperatura 11,7 °C-koa izan zen.[1][oh 1] Hilabeterik beroena uztaila da (23,9 °C; eguneko gehienekoen batez bestekoa, 29,7 °C) eta hotzena urtarrila (−0,9 °C; eguneko gutxienekoen batez bestekoa, −5,5 °C). Urteko prezipitazioa 1166 mm-koa da; hilabeterik euritsuena iraila da (119 mm) eta lehorrena otsaila (66 mm).
1895–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak mendeko 1,4 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) XX. mendeko batez bestekoa (10,7 °C) baino 1,7 °C beroagoak izan dira. Erregistroko bost urte beroenetatik lau 2000tik aurrerakoak dira (2012, 2020, 2023 eta 2024). Urterik beroena 2012 izan zen (12,9 °C) eta hotzena 1904 (8,8 °C).[1]
Etxeak berotzeko eta hozteko behar den energia neurtzeko, NOAAk gradu-egunak kalkulatzen ditu: egun bakoitzean batez besteko tenperatura 18,3 °C-tik zenbat gradu behera dagoen (berokuntza-gradu-egunak) edo gora dagoen (hozte-gradu-egunak), urte osoan batuta. 1991–2020 aldian, urtean batez beste 2895 berokuntza-gradu-egun eta 494 hozte-gradu-egun izan ziren.[1]
| | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hila | Urt | Ots | Mar | Api | Mai | Eka | Uzt | Abu | Ira | Urr | Aza | Abe | Urtekoa |
| Batez besteko tenperatura maximoa (°C) | 3.8 | 5.5 | 10.5 | 17.5 | 22.8 | 27.4 | 29.7 | 28.7 | 25.0 | 18.5 | 12.1 | 6.4 | 17.3 |
| Batez besteko tenperatura (ºC) | -0.8 | 0.4 | 4.9 | 11.0 | 16.5 | 21.4 | 23.9 | 22.9 | 19.1 | 12.6 | 6.7 | 1.8 | 11.7 |
| Batez besteko tenperatura minimoa (°C) | -5.5 | -4.7 | -0.7 | 4.6 | 10.3 | 15.4 | 18.1 | 17.1 | 13.1 | 6.6 | 1.2 | -2.8 | 6.1 |
| Pilatutako prezipitazioa (mm) | 80 | 66 | 98 | 93 | 96 | 109 | 116 | 106 | 119 | 108 | 81 | 94 | 1166 |
| Iturria: NOAA NCEI, nClimDiv: 1991–2020 normalak (2026-10-06ko bertsioa) | |||||||||||||
Demografia
aldatu2020ko Ameriketako Estatu Batuetako erroldaren arabera 552.984 biztanle zeuden. Biztanleen % 72,1 hiri-eremuetan bizi ziren eta % 27,9 landa-eremuetan. Batez besteko adina 39,3 urtekoa zen, 37,9 urtekoa gizonezkoen artean eta 40,6 urtekoa emakumezkoen artean. Biztanleen % 23,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 19,2 65 urtetik gorakoak. 100 emakumeko, 95,3 gizon zeuden, eta 18 urtetik gorako 100 emakumeko, 92,5 gizon zeuden adin-talde horretan.[2][3]
| Biztanleria-piramidea 2020 Guztira: 269.868 gizon, 283.116 emakume | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Datu hauek AEBko Errolda Bulegotik (U.S. Census Bureau) eskuratu dira, 2020ko zentsutik (DHC, P12 taula)[4] | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Arraza eta etnizitatea
aldatu2020ko Ameriketako Estatu Batuetako erroldaren arabera, konderrian 552.984 biztanle zeuden. Herritarren % 11,1 hispano edo latinoa zen, edozein arrazakoak[oh 2]. Ez-hispanoen artean % 89,6 zuria zen, lekuko biztanleria osoaren % 79,7[oh 3]; % 4,0 beltza edo afroamerikarra zen, lekuko biztanleria osoaren % 3,5; % 2,8 asiarra zen, lekuko biztanleria osoaren % 2,5; % 3,1 bi arraza edo gehiago zen, lekuko biztanleria osoaren % 2,7; % 0,1 amerindiarra edo Alaskako natiboa zen, lekuko biztanleria osoaren % 0,1; eta % 0,4 bestelako arraza bat zen, lekuko biztanleria osoaren % 0,3.[oh 4][5]
Jatorria
aldatuJaioterriari dagokionez, biztanleen % 74,0 estatu berean jaiotakoak, % 17,3 beste estatu amerikar batean jaiotakoak eta % 5,8 atzerrian jaiotakoak (atzerritarrak) ziren.[oh 5] Atzerritarren artean, % 62,7 AEBko herritar naturalizatuak ziren eta % 37,3 ez ziren herritarrak. Jatorriari erreparatuta, atzerritarren gehiengoa Latinoamerikan jaiotakoa zen (% 36,8, biztanleria osoaren % 2,1); ondoren Asian (% 31,8, % 1,8), Europan (% 16,4, % 1,0), Afrikan (% 12,5, % 0,7) eta Ipar Amerikan (% 2,4, % 0,1).[oh 6][6]
Etxebizitza eta etxeguneak
aldatuKonderrian 216.502 etxebizitza zeuden, horietatik % 95,4 okupatuta eta % 4,6 hutsik.[7] Okupatutako etxebizitzen artean, % 67,3 jabeek okupatutakoak ziren eta % 32,7 errentan hartutakoak.[3] Konderrian 206.467 etxegune zeuden guztira, horietatik % 69,3 familia-etxeguneak ziren eta % 30,7 familiarik gabekoak. Familia-etxeguneen artean, % 78,8 ezkondutako bikoteek osatzen zituzten eta % 21,2 bestelako familia motek. Familiarik gabeko etxeguneen artean, % 80,2 pertsona bakarrik bizi ziren eta % 19,8 beste norbaitekin, ahaiderik gabe.[8] Talde-bizilekuetan bizi ziren 14.269 pertsona (biztanleria osoaren % 2,6); horietatik 788 zuzentze- eta gazte-egoitzetan eta 5.453 unibertsitateko ikasleen egoitzetan bizi ziren.[7]
Etxebizitzak
Pennsylvaniako mapa
Etxegune motak
Talde-bizilekuetako biztanleria
Hezkuntza-maila
aldatu25 urtetik gorako biztanleen artean, % 87,5k batxilergo-titulua edo goragokoa zuten, % 32,4k unibertsitate-gradua edo goragokoa zuten eta % 11,8k graduondoko titulua (masterra, titulu profesionala edo doktoretza) zuten.[9]
Gobernua eta politika
aldatu| Urtea[10] | Errepublikanoa | Demokrata | Beste | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 1880 | 19.489 | 64.1% | 10.789 | 35.5% | 120 |
| 1884 | 19.848 | 65.9% | 9.953 | 33.0% | 340 |
| 1888 | 21.976 | 66.6% | 10.495 | 31.8% | 545 |
| 1892 | 20.126 | 64.5% | 10.326 | 33.1% | 770 |
| 1896 | 24.337 | 72.7% | 8.145 | 24.3% | 1.008 |
| 1900 | 23.230 | 71.8% | 8.437 | 26.1% | 701 |
| 1904 | 26.083 | 76.5% | 7.092 | 20.8% | 902 |
| 1908 | 23.523 | 71.4% | 8.109 | 24.6% | 1.299 |
| 1912 | 12.668 | 37.0% | 8.574 | 25.0% | 13.040 |
| 1916 | 20.292 | 63.4% | 10.016 | 31.3% | 1.688 |
| 1920 | 29.549 | 72.9% | 9.521 | 23.5% | 1.472 |
| 1924 | 42.787 | 73.7% | 12.091 | 20.8% | 3.156 |
| 1928 | 55.530 | 81.4% | 12.146 | 17.8% | 516 |
| 1932 | 34.502 | 56.5% | 24.406 | 40.0% | 2.111 |
| 1936 | 42.272 | 51.4% | 38.454 | 46.7% | 1.547 |
| 1940 | 44.939 | 58.0% | 32.210 | 41.6% | 269 |
| 1944 | 44.888 | 61.8% | 27.353 | 37.6% | 432 |
| 1948 | 46.306 | 67.6% | 21.308 | 31.1% | 885 |
| 1952 | 64.193 | 69.2% | 28.146 | 30.4% | 382 |
| Urtea[10] | Errepublikanoa | Demokrata | Beste | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 1956 | 69.026 | 72.1% | 26.538 | 27.7% | 237 |
| 1960 | 78.390 | 70.1% | 33.233 | 29.7% | 266 |
| 1964 | 52.243 | 49.5% | 53.041 | 50.3% | 224 |
| 1968 | 69.953 | 64.6% | 29.870 | 27.6% | 8.484 |
| 1972 | 81.036 | 75.6% | 24.223 | 22.6% | 1.879 |
| 1976 | 72.106 | 65.7% | 35.533 | 32.4% | 2.037 |
| 1980 | 79.963 | 67.3% | 30.026 | 25.3% | 8.908 |
| 1984 | 99.090 | 75.6% | 31.308 | 23.9% | 618 |
| 1988 | 96.979 | 70.8% | 38.982 | 28.4% | 1.068 |
| 1992 | 88.447 | 55.2% | 44.255 | 27.6% | 27.478 |
| 1996 | 92.875 | 59.8% | 49.120 | 31.6% | 13.291 |
| 2000 | 115.900 | 66.1% | 54.968 | 31.3% | 4.499 |
| 2004 | 145.591 | 65.8% | 74.328 | 33.6% | 1.453 |
| 2008 | 126.568 | 55.2% | 99.586 | 43.4% | 3.095 |
| 2012 | 130.669 | 58.5% | 88.481 | 39.6% | 4.201 |
| 2016 | 137.914 | 56.3% | 91.093 | 37.2% | 15.825 |
| 2020 | 160.209 | 56.9% | 115.847 | 41.2% | 5.319 |
| 2024 | 166.261 | 57.2% | 120.119 | 41.3% | 4.292 |
Ekonomia
aldatuErrenta
aldatuEtxeguneen errenta mediana 86.959 $ zen (
Pennsylvaniako mapa), eta familiena, 104.406 $. Per capita errenta 43.128 $ zen. Biztanleriaren % 8,2 pobrezia-atalasetik behera zegoen.[11] Etxeguneen artean, % 3,2k 10.000 $ baino gutxiagoko errenta zuten, eta % 11,5k 200.000 $ edo gehiagoko errenta zuten.[12]
Etxeguneen errenta banaketa
Oharrak
aldatu- ↑ Balioak konderri osoko batez bestekoak dira, estazio meteorologikoen datuetatik interpolatutako 5 km-ko sareta batean kalkulatuak; ez dira estazio jakin batekoak. Erliebe handiko lekuetan herriguneko klimatik nabarmen alde daitezke.
- ↑ Hispano edo latinoak edozein arrazatakoak izan daitezke.
- ↑ Bigarren ehunekoa lekuko biztanleria osoaren gainean kalkulatuta dago, ez soilik hispano ez direnen taldearen gainean. Hispanoak edozein arrazatakoak izan daitezke.
- ↑ Arraza-kategoria hauek Ameriketako Estatu Batuetako Zentsu Bulegoak eta Kudeaketa eta Aurrekontu Bulegoak (OMB) ezarritako sailkapen administratiboak dira, ez sailkapen zientifikoak.
- ↑ Puerto Ricon jaiotakoak eta atzerrian edo AEBko uharte-eremuetan guraso estatubatuarren seme-alaba gisa jaiotakoak jatorriz estatubatuartzat hartzen dira, eta ez dira atzerrian jaiotakotzat zenbatzen.
- ↑ Lehen ehunekoa atzerrian jaiotako biztanleriaren gainean kalkulatuta dago; bigarrena, parentesi artean, konderriko biztanleria osoaren gainean.
Erreferentziak
aldatu- 1 2 3 NOAA National Centers for Environmental Information: «Climate Divisional Database (nClimDiv)», v1.0.0, 2026-10-06ko bertsioa. Datuak: Wikimedia Commons.
- ↑ (Ingelesez) «2020 Census Demographic and Housing Characteristics File (DHC): Table P12, Sex by Age» U.S. Census Bureau (kontsulta data: 2026-09-02).
- 1 2 (Ingelesez) «2020 Census Demographic Profile: Table DP1, Median Age and Housing Tenure» U.S. Census Bureau (kontsulta data: 2026-09-02).
- ↑ (Ingelesez) «2020 Census Detailed Demographic and Housing Characteristics File A (Detailed DHC-A)» U.S. Census Bureau (kontsulta data: 2026-08-31).
- ↑ (Ingelesez) «2020 Census Detailed Demographic and Housing Characteristics File A (Detailed DHC-A)» U.S. Census Bureau (kontsulta data: 2026-08-31).
- ↑ (Ingelesez) «American Community Survey 5-Year Estimates: Place of Birth by Nativity and Citizenship Status (Table B05002)» U.S. Census Bureau (kontsulta data: 2026-09-02).
- 1 2 (Ingelesez) «2020 Decennial Census Redistricting Data (Public Law 94-171)» U.S. Census Bureau (kontsulta data: 2026-09-02).
- ↑ (Ingelesez) «2020 Census Demographic and Housing Characteristics File (DHC): Table P16, Households by Type» U.S. Census Bureau (kontsulta data: 2026-09-02).
- ↑ (Ingelesez) «American Community Survey 5-Year Estimates: Table B15003, Educational Attainment for the Population 25 Years and Over» U.S. Census Bureau (kontsulta data: 2026-09-03).
- 1 2 Leip, David. "Dave Leip's Atlas of U.S. Presidential Elections". uselectionatlas.org. Retrieved March 13, 2018.
- ↑ (Ingelesez) «American Community Survey 5-Year Estimates: Tables B19013 (Median Household Income), B19113 (Median Family Income), B19301 (Per Capita Income), and B17001 (Poverty Status in the Past 12 Months)» U.S. Census Bureau (kontsulta data: 2026-09-03).
- ↑ (Ingelesez) «American Community Survey 5-Year Estimates: Table B19001, Household Income in the Past 12 Months» U.S. Census Bureau (kontsulta data: 2026-09-03).

