Edukira joan

La Font d'en Carròs

La Font d'en Carròs
municipality of the Valencian Community (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Valentziako Erkidegoa
ProbintziaValentziako probintzia
Valentziar Herrialdeko eskualdeakSafor
Izen ofizialala Font d'en Carròs
Posta kodea46717
INEk ezarritako kodea46127
Herriburuala Font d'en Carròs
Geografia
Koordenatuak38°55′00″N 0°10′12″W / 38.916666666667°N 0.17°W / 38.916666666667; -0.17
Mapa
Azalera10 km²
Altitudea45 m
MugakideakL'Alqueria de la Comtessa, Oliva, Vilallonga, Potries, Beniflà, Beniarjó eta Rafelcofer
Demografia
Biztanleria4.020 (2025)
alt_left 2.017 (%49,8) (%50,2) 2.036 alt_right
Dentsitatea402 bizt/km²
MatrikulaV
Hizkuntza ofizialakatalan
lafontdencarros.es

La Font d'en Carròs Valentziako Erkidegoko udalerria da, Safor eskualdean eta Valentziako probintzian kokatua.

Azken erroldaren arabera 4.020 biztanle zituen 10 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: L'Alqueria de la Comtessa, Oliva, Vilallonga, Potries, Beniflà, Beniarjó eta Rafelcofer.

Biztanleriaren tamainaUrtea320034003600380040004200200020052010201520202025La Font d'en CarròsBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 2.036 gizon, 2.017 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.05
 
100+
 
0.00
0.05
 
95-99
 
0.30
0.64
 
90-94
 
1.44
1.03
 
85-89
 
2.38
2.80
 
80-84
 
4.07
3.19
 
75-79
 
4.76
4.52
 
70-74
 
4.56
6.29
 
65-69
 
5.06
7.22
 
60-64
 
7.49
9.09
 
55-59
 
6.84
7.96
 
50-54
 
8.38
9.23
 
45-49
 
8.08
7.17
 
40-44
 
7.34
6.68
 
35-39
 
5.80
5.01
 
30-34
 
5.60
4.03
 
25-29
 
5.50
5.11
 
20-24
 
4.71
5.55
 
15-19
 
5.30
5.30
 
10-14
 
5.85
4.81
 
5-9
 
3.12
4.27
 
0-4
 
3.42
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 44,9 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 41) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 5 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 18,8 —probintzian % 20,9—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Valentziako mapa
Udal
Prob
Esta
Udalerri berean · % 44,9Probintzia berean · % 29,5Erkidegoan · % 1,8Beste erkidegoa · % 5Estatutik kanpo · % 18,8
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 761 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 62,3)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Erresuma Batua, Bulgaria, Frantzia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 25,8Europa · % 62,3Afrika · % 11,3Asia · % 0,4Ozeania · % 0,3
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 2.532 etxebizitza zeuden: 1.569 (% 62,0) nagusiak eta 963 (% 38,0) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 201 (% 7,9) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 510 (% 20,1) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 29 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 181 plazarekin (6,24 plaza etxebizitzako).[6]

2.532etxebizitza
1.569etxegune
510hutsik (% 20,1)
29etxebizitza turistiko (2026) Valentziako mapa

Etxebizitza multzoa Valentziako mapa

1.569
963
Etxebizitza nagusia (1.569)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (963)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Valentziako mapa

1.821
510
Okupatuak (1.821)Noizbehinkakoak (201)Hutsik (510)

Guztira 1.569 etxegune zeuden, eta horietatik 456 (% 29,1) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1456
2 pertsona441
3 pertsona324
4 pertsona259
5 edo gehiago89

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 3.437 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 26,6 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 17,3; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 40,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 16,0.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 24,2 zen 2021ean eta % 26,6 2024an; beraz, 2,4 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 19,2 izatetik % 16,0 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 29,5 ziren, eta gizonen artean % 23,7; 5,8 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 17,3 eta gizonen % 14,7 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

3.437biztanle 15 urte edo +, 2024
% 26,6goi-mailako ikasketak+2,4 puntu 2021etik mapa
% 16,0lehen hezkuntza edo gutxiago−3,3 puntu 2021etik mapa
% 11,7ikasten ari dira, 2024
% 16,0
% 40,1
% 17,3
% 26,6
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 16,0Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 40,1Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 17,3Goi-mailako ikasketak · % 26,6
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Valentziako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 66,8 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 33,2 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 10 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 48,1 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 51,9. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 4,5 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 4,5
DBH eta antzekoak
% 40,1
Erdi-mailako LH
% 9,0
Goi-mailako LH
% 8,8
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 9,3
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 4,8
Masterrak eta espezialitateak
% 3,3
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Font d'en Carròs, la, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak915% 26,6406% 23,7509% 29,5
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa594% 17,3313% 18,3281% 16,3
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)1.379% 40,1741% 43,3638% 37,0
Lehen hezkuntza edo gutxiago549% 16,0251% 14,7298% 17,3
Guztira3.437% 100,01.711% 100,01.726% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Font d'en Carròs, la, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 24,2% 16,4% 40,1% 19,23.306
2022% 25,6% 16,9% 40,1% 17,53.350
2023% 26,1% 17,2% 39,7% 17,03.365
2024% 26,6% 17,3% 40,1% 16,03.437

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 11,7 ikasten ari zen (402 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 49,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 22,4 erdi-mailako lanbide-heziketan, % 21,1 batxilergoan, % 3,5 DBHn edo antzekoetan eta % 3,0 lehen hezkuntzan edo beheragoko mailetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 50,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 46,7; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 24,5 eta emakumeen % 20,6. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 85,7 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 44,0 eta 25–29 urtekoen % 18,8; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 3,0 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 43,5 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 35,4.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 85,7
20–24 urte
% 44,0
25–29 urte
% 18,8
30–34 urte
% 10,3
35–39 urte
% 5,5
40–44 urte
% 6,6
45–49 urte
% 4,8
50–54 urte
% 2,5
55 urte edo +
% 0,5
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 1,0
Goi-mailako ikasketak
% 49,0
Erdi-mailako LH
% 22,4
Batxilergoa
% 21,1
DBH eta antzekoak
% 3,5
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 3,0
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 81,2 estatuan jaio zen, eta % 18,8 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 24,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,5; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 18,9 eta % 27,6, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 31,5 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 15,2; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 20,2 eta % 26,6, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 24,9
Goi-mailakoak
% 18,9
% 17,6
Batx. / erdi LH
% 21,3
% 46,0
DBH
% 32,1
% 11,5
Lehen H. edo gutx.
% 27,6
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 31,5
Goi-mailakoak
% 20,2
% 16,1
Batx. / erdi LH
% 17,3
% 37,2
DBH
% 35,9
% 15,2
Lehen H. edo gutx.
% 26,6
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 13,5 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 4,0.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 49,7 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 38,5 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 12.485 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 30.083 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.435 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 17.150 euro zen. Errenta gordina 14.529 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 60,5[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 20,9), beste diru-sarrerak (% 8,9), langabezia-prestazioak (% 3,3), beste prestazioak (% 6,4).

61%
21%
9%
Soldata · % 60,5Pentsioak · % 20,9Langabezia · % 3,3Beste prestazioak · % 6,4Beste sarrerak · % 8,9
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 26,6 da, probintziakoaren (31,1; Valentziako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,2 da, probintziakoaren (2,7; Valentziako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Font d'en Carròs, la udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 1.839 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 54,3; gainerako % 45,7 inaktibo zeuden (erretiratuak % 51,5, beste inaktiboak % 34,0 eta ikasleak % 14,6).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 12,0 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 56,4 zen eta emakumezkoena % 52,2; langabezia-tasa, aldiz, % 10,0 eta % 14,1 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 1.623 zen 2023ean, 2021eko 1.583etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 47,1 osatzen dute, eta gizonek % 52,9.

1.623okupatu, 2023+% 2,5 2021etik
% 47,1emakumeak okupatuen artean
% 54,3jarduera-tasa, 2024
% 12,0langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 47,8
% 23,5
% 15,5
Okupatuak · % 47,8Langabeak · % 6,5Ikasleak · % 6,6Erretiratuak · % 23,5Beste inaktiboak · % 15,5
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Font d'en Carròs, la, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak1.619% 47,8856% 50,8763% 44,9
Langabeak220% 6,595% 5,6125% 7,4
Inaktiboak1.546% 45,7734% 43,6812% 47,8
Guztira3.385% 100,01.685% 100,01.700% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 70,0), industria (% 12,8), eraikuntza (% 12,0) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 5,2).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 25,2), ondoren manufaktura-industria (% 12,1) eta eraikuntza (% 12,0) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Valentziako mapa
% 12,8
% 12,0
% 70,0
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 5,2Industria · % 12,8Eraikuntza · % 12,0Zerbitzuak · % 70,0
Jarduera-adar zehatzak
Merkataritza
% 25,2
Manufaktura-industria
% 12,1
Eraikuntza
% 12,0
Hezkuntza
% 8,0
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 7,5
Ostalaritza
% 5,5
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 5,2
Administrazio publikoa
% 5,2
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Garraioa eta biltegiratzea
% 4,3
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 3,7
Jarduera profesionalak
% 3,2
Beste zerbitzu batzuk
% 2,2
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 1,8
Informazioa eta komunikazioak
% 1,2
Etxeetako jarduerak
% 1,0
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 0,7
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,5
Higiezinen jarduerak
% 0,4
Erauzketa-industriak
% 0,1
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,1
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 53,5; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 24,0), eta oinarrizko okupazioak % 18,7.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 58,2 eta emakumeen % 48,2).

% 24,0
% 53,5
% 18,7
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 24,0Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 53,5Oinarrizko okupazioak · % 18,7Ez dago jasota · % 3,9
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Font d'en Carròs, la, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak389% 24,0172% 20,0217% 28,4
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak868% 53,5500% 58,2368% 48,2
Oinarrizko okupazioak303% 18,7158% 18,4145% 19,0
Ez dago jasota63% 3,929% 3,434% 4,5
Guztira1.623% 100,0859% 100,0764% 100,0

Okupatuen % 83,7 besteren konturako langileak dira, eta % 16,3 norberaren konturakoak.[17]

% 13,1
% 74,0
% 9,7
Norberaren kontura, langileak dituena · % 3,2Norberaren kontura, langilerik gabe · % 13,1Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 74,0Besteren kontura, aldi baterakoa · % 9,7
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Font d'en Carròs, la, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura265% 16,3172% 20,093% 12,2
Besteren kontura1.358% 83,7687% 80,0671% 87,8
Guztira1.623% 100,0859% 100,0764% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 81,9 estatuan jaio zen, eta % 18,1 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 53,4 okupatuak dira, % 26,6 erretiratuak, % 7,4 bestelako inaktiboak, % 6,6 ikasleak eta % 6,0 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,6 okupatuak dira, % 33,0 bestelako inaktiboak, % 15,9 erretiratuak eta % 3,6 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 48,0 okupatuak dira, % 24,1 erretiratuak, % 12,9 bestelako inaktiboak, % 7,9 ikasleak eta % 7,1 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 38,4 bestelako inaktiboak dira, % 36,3 okupatuak, % 14,4 erretiratuak eta % 9,2 langabeak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 53,4
Okupatuak
% 45,6
% 6,0
Langabeak
% 3,6
% 6,6
Ikasleak
% 1,9
% 26,6
Erretiratuak
% 15,9
% 7,4
Beste inakt.
% 33,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 48,0
Okupatuak
% 36,3
% 7,1
Langabeak
% 9,2
% 7,9
Ikasleak
% 1,7
% 24,1
Erretiratuak
% 14,4
% 12,9
Beste inakt.
% 38,4
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 84,8 estatuan jaio zen, eta % 15,2 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 58,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 21,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 17,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 22,7 oinarrizko okupazioetakoak eta % 14,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 47,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 18,4 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 55,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 22,6 oinarrizko okupazioetakoak eta % 17,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 21,0
Goi eta erdi maila
% 14,9
% 58,4
Langile kualifikatuak
% 57,4
% 17,5
Oinarrizko okup.
% 22,7
% 3,1
Ez dago jasota
% 5,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 30,2
Goi eta erdi maila
% 17,0
% 47,0
Langile kualifikatuak
% 55,7
% 18,4
Oinarrizko okup.
% 22,6
% 4,4
Ez dago jasota
% 4,7
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 56,8 zerbitzuetan ari dira, % 21,2 eraikuntzan, % 14,6 industrian eta % 7,4 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 49,6 zerbitzuetan ari dira, % 20,6 eraikuntzan, % 16,3 nekazaritzan eta % 13,5 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 86,6 zerbitzuetan ari dira, % 11,1 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 83,0 zerbitzuetan ari dira, % 10,4 industrian, % 3,8 eraikuntzan eta % 2,8 nekazaritzan.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 7,4
Nekazaritza
% 16,3
% 14,6
Industria
% 13,5
% 21,2
Eraikuntza
% 20,6
% 56,8
Zerbitzuak
% 49,6
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 0,9
Nekazaritza
% 2,8
% 11,1
Industria
% 10,4
% 1,4
Eraikuntza
% 3,8
% 86,6
Zerbitzuak
% 83,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 113 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 195 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 10 km² denez, NAE lurraldearen % 19,5 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 96,4 arbolak (188 ha, 113 ustiategitan), % 3,5 lur goldagarria (6,9 ha, 13 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,05 ha, 2 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
19%
81%
NAE · 195 ha (% 19,5)Gainerako azalera · 805 ha (% 80,5)
NAE, lur-erabileraren arabera
96%
Lur goldagarria · 6,9 ha (% 3,5)Arbolak · 188 ha (% 96,4)Baratzeak · 0,05 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 2.740 gidari zeuden erroldatuta: 1.537 gizon (% 56,1) eta 1.203 emakume (% 43,9)[21]. Biztanleen % 67,6 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 3.548 ibilgailuk osatzen zuten: 2.264 turismo, 469 motozikleta, 386 ziklomotor, 242 kamioi eta 128 furgoneta[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 559 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (481) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 12,6 urtekoa zen; turismoen % 10,4k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 8,1k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 58 gasolinazko zen eta % 40,7 diesel; 32 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,9; probintzian % 1,4). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 5k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 25,8k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
42%
28%
26%
0 etiketa · 46 (% 1,3)ECO · 131 (% 3,7)C etiketa · 1.467 (% 41,6)B etiketa · 973 (% 27,6)Etiketarik gabe · 908 (% 25,8)
Turismoak, adinaren arabera
10%
18%
25%
38%
8%
< 4 urte · 235 (% 10,4)4–8 urte · 413 (% 18,2)8–15 urte · 567 (% 25)15–25 urte · 866 (% 38,3)≥ 25 urte · 183 (% 8,1)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria València.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria València.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta València.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente València.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera València.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q2041807.
  21. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak València.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Valentziako Erkidegoa
Artikulu hau Valentziako Erkidegoko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.