Calzada de Calatrava
| Calzada de Calatrava | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Espainiako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | Ciudad Realgo probintzia | ||||||||||
| Izen ofiziala | Calzada de Calatrava | ||||||||||
| Posta kodea | 13370 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 13027 | ||||||||||
| Herriburua | Calzada de Calatrava | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 38°42′14″N 3°46′35″W / 38.703888888889°N 3.7763888888889°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 411 km² | ||||||||||
| Altitudea | 646 m | ||||||||||
| Mugakideak | Aldea del Rey, Granátula de Calatrava, Viso del Marqués, San Lorenzo de Calatrava, Mestanza eta Villanueva de San Carlos | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 3.668 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 9 bizt/km² | ||||||||||
| Matrikula | CR | ||||||||||
| calzadadecalatrava.es | |||||||||||
Calzada de Calatrava Ciudad Realgo udalerria da, Campo de Calatrava eskualdean dagoena.
Azken erroldaren arabera 3.668 biztanle zituen 411 km²-ko azaleran.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Aldea del Rey, Granátula de Calatrava, Viso del Marqués, San Lorenzo de Calatrava, Mestanza eta Villanueva de San Carlos.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 1.851 gizon, 1.826 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 68,8 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 56,6) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 7 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 6,2 —probintzian % 10—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 227 biztanleren artean, gehienak Afrikan jaioak dira (% 39,2)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Bolivia, Errumania dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 3.468 etxebizitza zeuden: 1.593 (% 45,9) nagusiak eta 1.875 (% 54,1) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 299 (% 8,6) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 1.341 (% 38,7) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 4 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 48 plazarekin (12 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Ciudad Realgo mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Ciudad Realgo mapa
Guztira 1.593 etxegune zeuden, eta horietatik 516 (% 32,4) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 3.354 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 19,0 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 13,3; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 43,8; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 23,9.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 16,4 zen 2021ean eta % 19,0 2024an; beraz, 2,5 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 27,4 izatetik % 23,9 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 21,3 ziren, eta gizonen artean % 16,6; 4,6 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 29,4 eta gizonen % 18,4 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 72,2 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 27,8 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 6 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 54,5 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 45,5. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,5 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 636 | % 19,0 | 278 | % 16,6 | 358 | % 21,3 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 446 | % 13,3 | 257 | % 15,4 | 189 | % 11,2 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 1.469 | % 43,8 | 827 | % 49,5 | 642 | % 38,1 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 803 | % 23,9 | 308 | % 18,4 | 495 | % 29,4 |
| Guztira | 3.354 | % 100,0 | 1.670 | % 100,0 | 1.684 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 16,4 | % 12,9 | % 43,3 | % 27,4 | 3.326 |
| 2022 | % 17,3 | % 13,1 | % 43,5 | % 26,1 | 3.363 |
| 2023 | % 18,2 | % 13,1 | % 44,0 | % 24,7 | 3.398 |
| 2024 | % 19,0 | % 13,3 | % 43,8 | % 23,9 | 3.354 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,4 ikasten ari zen (315 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 45,4 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 23,5 batxilergoan, % 15,2 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 13,0 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 46,6 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 44,2; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 16,2 eta emakumeen % 14,3. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 88,0 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 46,7 eta 25–29 urtekoen % 12,8; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,5 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 45,8 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 33,0.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 93,9 estatuan jaio zen, eta % 6,1 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 17,0 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 17,6; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 11,0 eta % 30,3, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 21,5 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 28,9; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 17,7 eta % 37,5, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 9,1 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 14,6.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 48,1 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 20,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 11.538 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 25.776 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (12.529 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 14.350 euro zen. Errenta gordina 13.110 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 52,1[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 27), beste diru-sarrerak (% 11,2), langabezia-prestazioak (% 2,9), beste prestazioak (% 6,7).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 28,5 da, probintziakoaren (30,2;
Ciudad Realgo mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,5;
Ciudad Realgo mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Calzada de Calatrava udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 1.713 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 51,7; gainerako % 48,3 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 43,6, erretiratuak % 43,6 eta ikasleak % 12,7).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 17,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 56,1 zen eta emakumezkoena % 47,3; langabezia-tasa, aldiz, % 10,6 eta % 26,2 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 1.421 zen 2023ean, 2021eko 1.284etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 39,9 osatzen dute, eta gizonek % 60,1.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 1.409 | % 42,5 | 829 | % 50,2 | 580 | % 34,9 |
| Langabeak | 304 | % 9,2 | 98 | % 5,9 | 206 | % 12,4 |
| Inaktiboak | 1.602 | % 48,3 | 725 | % 43,9 | 877 | % 52,7 |
| Guztira | 3.315 | % 100,0 | 1.652 | % 100,0 | 1.663 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 62,6), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 15,6), eraikuntza (% 14,0) eta industria (% 7,6).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza da (% 15,6), ondoren eraikuntza (% 14,0) eta merkataritza (% 11,2) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 56,9; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 22,0), eta oinarrizko okupazioak % 14,6.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 60,3 eta emakumeen % 51,7).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 312 | % 22,0 | 159 | % 18,6 | 153 | % 27,0 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 808 | % 56,9 | 515 | % 60,3 | 293 | % 51,7 |
| Oinarrizko okupazioak | 207 | % 14,6 | 136 | % 15,9 | 71 | % 12,5 |
| Ez dago jasota | 94 | % 6,6 | 44 | % 5,2 | 50 | % 8,8 |
| Guztira | 1.421 | % 100,0 | 854 | % 100,0 | 567 | % 100,0 |
Okupatuen % 75,4 besteren konturako langileak dira, eta % 24,6 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 350 | % 24,6 | 188 | % 22,0 | 162 | % 28,6 |
| Besteren kontura | 1.071 | % 75,4 | 666 | % 78,0 | 405 | % 71,4 |
| Guztira | 1.421 | % 100,0 | 854 | % 100,0 | 567 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 93,9 estatuan jaio zen, eta % 6,1 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 50,8 okupatuak dira, % 32,3 erretiratuak, % 6,6 bestelako inaktiboak, % 6,0 langabeak eta % 4,3 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,4 okupatuak dira, % 35,2 bestelako inaktiboak, % 6,7 ikasleak, % 3,8 langabeak eta % 2,9 erretiratuak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 36,6 bestelako inaktiboak dira, % 34,0 okupatuak, % 13,3 langabeak, % 11,4 erretiratuak eta % 4,8 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 33,7 bestelako inaktiboak dira, % 32,7 okupatuak, % 23,5 langabeak eta % 9,2 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 93,9 estatuan jaio zen, eta % 6,1 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 61,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 19,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 14,0 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 44,4 oinarrizko okupazioetakoak dira, % 42,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 51,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 28,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 43,8 oinarrizko okupazioetakoak eta % 3,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 50,5 zerbitzuetan ari dira, % 22,1 eraikuntzan, % 18,8 nekazaritzan eta % 8,5 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 68,5 nekazaritzan ari dira, % 20,4 zerbitzuetan, % 5,6 eraikuntzan eta % 5,6 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 84,1 zerbitzuetan ari dira, % 6,7 industrian, % 5,2 nekazaritzan eta % 3,6 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 75,0 zerbitzuetan ari dira, % 21,9 nekazaritzan eta % 3,1 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 536 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 21.774 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 411 km² denez, NAE lurraldearen % 53 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 55,3 lur goldagarria (12.044 ha, 414 ustiategitan), % 31,1 larre iraunkorrak (6.763 ha, 53 ustiategitan), % 13,6 arbolak (2.967 ha, 424 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,49 ha, 22 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 3.644 behi eta 31.956 ardi eta ahuntz zeuden[21].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 2.153 gidari zeuden erroldatuta: 1.389 gizon (% 64,5) eta 764 emakume (% 35,5)[22]. Biztanleen % 58,6 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 3.407 ibilgailuk osatzen zuten: 2.087 turismo, 342 ziklomotor, 311 furgoneta, 296 kamioi eta 208 motozikleta[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 568 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (546) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 13,9 urtekoa zen; turismoen % 5,7k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 16,5k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 64,5 diesel zen eta % 34,9 gasolinazko; 10 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,3; probintzian % 0,4). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 41,4k ez zuen etiketarik[oh 4].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Ciudad Real.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Ciudad Real.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Ciudad Real.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Ciudad Real.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Ciudad Real.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q921414.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Ciudad Real.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Ciudad Real.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Gaztelaniaz) udalaren webgunea.
| Artikulu hau Gaztela-Mantxako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

