Edukira joan

2017ko Bertsolari Txapelketa Nagusia

Wikipedia, Entziklopedia askea
2017ko Bertsolari Txapelketa Nagusia
Irudi
Motatxapelketa
Denbora-tarte2017ko irailaren 23a - 2017ko abenduaren 17a
Data2017
Edizio zenbakia17
← 2013
2022 →
Partehartzaile kopuru43
Parte-hartzaile
Irabazlea
Finala Bilbao Exhibition Centre jokatu zen 14.600 ikusleren aurrean.

2017ko Bertsolari Txapelketa Nagusia edo BTN17 irailaren 23 eta abenduaren 17 bitartean ospatu zen. Bertsolari Txapelketa Nagusiaren XVII. edizioa izan zen eta Euskal Herriko 43 bertsolarik hartu zuten parte. Txapelketak guztira 14 saio izan zituen, horien artean 6 final-laurden, 7 finalaurreko eta finala. Finala abenduaren 17an jokatu zen, 14.600 ikusleren aurrean.

Maialen Lujanbio izan zen txapeldun eta Aitor Mendiluze txapeldun ordea.

Parte-hartzaileak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Guztira 43 bertsolarik, 20 epailek eta 18 gai-jartzailek hartu zuten parte. Bertsolarien artean, 2 Arabatik, 11 Bizkaitik, 21 Gipuzkoatik, 4 Nafarroa Garaitik eta 5 Lapurdi, Nafarroa Behere eta Zuberoatik joan ziren. Unai Iturriaga finalistak uko egin zion txapelketan parte hartzeari.

Bertsolari guztien biografiak eta datuak Bertsozale elkartearen gunean ikusi.

Gai-jartzaileak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Gai-jartzaileen biografiak eta datuak Bertsozale elkartearen gunean ikusi[Betiko hautsitako esteka].

Epaileen biografiak eta datuak Bertsozale elkartearen gunean ikusi[Betiko hautsitako esteka].

Final-laurdenak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Final-laurdenetan 36 bertsolari aritu dira lehian, guztiak herrialdeko txapelketetan sailkatuak. Sei bertsolariz osatutako sei talde osatu, eta saio bakarrera lehiatuko da. Talde bakoitzeko irabazlea zuzenean pasako da hurrengo fasera; eta gainerakoen artean puntu gehien batzen dituzten hamabiekin osatuko da ondoren finalaurrekoetan arituko den taldea.

Baigorrikoa izan zen lehen final-laurdena. Ezker Paretan jokatu zen 2017ko irailaren 23ko 17:00etan.

Bertsolaria8ko Handia8ko TxikiaPuntu erantzunak10ko TxikiaBakarkaGuztira
Alaia Martin153,50128,00131,50146,50152,50712.0
Aimar Karrika131,00129,50135,50124,00131,50651.5
Beñat Ugartetxea115,00135,00133,50115,00133,00631.5
Ander Lizarralde132,50117,00122,50127,00128,00627.0
Mikel Artola123,50119,50123,00119,00135,00620.0
Xabier Maia125,50120,50113,50121,00118,00598.5

Segurakoa izan zen bigarren final-laurdena. Baratze pilotalekuan jokatu zen 2017ko irailaren 30eko 17:00etan.

Bertsolaria8ko Handia8ko TxikiaPuntu erantzunak10ko TxikiaBakarkaGuztira
Jon Martin150.50131.00138.00133.50120.50673.5
Nerea Elustondo129.50125.50117.50146.00147.00665.5
Beñat Iguaran138.50127.00119.50135.00135.50655.5
Ander Fuentes "Itturri"122.50131.50121.00134.00120.50629.5
Unai Gaztelumendi119.00127.50120.00126.50127.00620.0
Felix Zubia121.00114.00102.00125.00132.00594.0

Leitzakoa izan zen hirugarren final-laurdena. Udal Kiroldegian jokatu zen 2017ko urriaren 1eko 17:00etan.

Bertsolaria8ko Handia8ko TxikiaPuntu erantzunak10ko TxikiaBakarkaGuztira
Oihana Iguaran135.00148.00141.50137.00152.50714.0
Agin Laburu130.50136.50138.00139.00142.00686.0
Iñaki Apalategi138.50141.50136.50140.50128.00685.0
Julio Soto131.50135.00127.50129.00155.50678.5
Unai Agirre135.50135.00140.50132.50131.00674.5
Oihana Bartra126.00130.50124.00120.50118.50619.5

Zallakoa izan zen laugarren final-laurdena. Mimetiz pilotalekuan jokatu zen 2017ko urriaren 7ko 17:00etan.

Bertsolaria8ko Handia8ko TxikiaPuntu erantzunak10ko TxikiaBakarkaGuztira
Miren Amuriza135.50135.00139.00137.50153.50700.5
Jone Uria126.50132.00126.50139.50137.50662.0
Odei Barroso129.50130.00133.50130.00127.00650.0
Onintza Enbeita126.50119.50125.50143.00126.00640.5
Eneko Abasolo "Abarkas"126.50115.50115.50130.50127.50615.5
Oihane Perea110.50121.50133.00118.50108.00591.5

Zumaiakoa izan zen bosgarren final-laurdena. Aitzuri pilotalekuan jokatu zen 2017ko urriaren 8ko 17:00etan.

Bertsolaria8ko Handia8ko TxikiaPuntu erantzunak10ko TxikiaBakarkaGuztira
Nerea Ibarzabal137.50143.50144.00135.00138.50698.5
Nahikari Gabilondo131.00135.50126.00127.50141.50661.5
Miren Artetxe139.50126.00136.00139.50120.50661.5
Arkaitz Oiartzabal "Xamoa"122.50125.50110.50133.50135.50627.5
Asier Otamendi114.50121.50127.50123.00131.00617.5
Ibon Ajuriagogeaskoa117.50122.50123.00124.00129.00616.0

Tolosakoa izan zen seigarren final-laurdena. Beotibar pilotalekuan jokatu zen 2017ko urriaren 14ko 17:00etan.

Bertsolaria8ko Handia8ko TxikiaPuntu erantzunak10ko TxikiaBakarkaGuztira
Etxahun Lekue139.00131.50134.00135.00133.50673.0
Maddalen Arzallus130.00137.00127.50135.50140.00670.0
Jon Maia125.50123.50127.00134.00136.50662.5
Beñat Lizaso125.50123.50127.00134.00136.50646.5
Xabat Galletebeitia124.00121.00125.50133.00132.50636.0
Eneko Lazkoz122.50119.00121.00117.50127.00607.0

Honako bertsolari hauek sailkatu ziren[1]:

  • Saioen irabazleak: Alaia Martin, Jon Martin, Oihana Iguaran, Miren Amuriza, Nerea Ibarzabal eta Etxahun Lekue
  • Gainerakoak, puntuazioaren arabera: Agin Laburu, Iñaki Apalategi, Julio Soto, Unai Agirre, Maddalen Arzallus, Nerea Elustondo, Jon Maia, Jone Uria, Nahikari Gabilondo, Miren Artetxe, Beñat Iguaran eta Aimar Karrika

Finalaurrekoak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  • Lehen itzulia:

Bastidakoa izan zen lehenengo finalaurrekoa. Udal kiroldegian jokatu zen 2017ko urriaren 28ko 17:00etan. 1.000 ikusle bildu ziren bertan.

Bertsolaria8ko Handia8ko TxikiaPuntu erantzunak6ko motzaBakarkaGuztira
Sustrai Colina *132.50139.50137.00141.50155.00705.5
Igor Elortza *136.50136.50142.00137.00151.00703.0
Agin Laburu129.00138.50134.00150.50138.00690.0
Jon Martin131.00130.50129.00147.50133.00671.0
Jone Uria126.50133.50127.00144.00138.00669.0
Nahikari Gabilondo116.00123.50128.50118.00114.00600.0
  • 2013ko finalistak

Irungoa izan zen bigarren finalaurrekoa. Artaleku kiroldegian jokatu zen 2017ko azaroaren 1eko 17:00etan eta 2.260 ikusle bildu ziren bertan.

Bertsolaria8ko Handia8ko TxikiaPuntu erantzunak6ko motzaBakarkaGuztira
Maialen Lujanbio*132.00153.00142.50145.00177.50750.0
Aitor Sarriegi*139.50138.00127.50143.00157.00705.0
Unai Agirre125.50137.00135.00129.50140.50667.5
Alaia Martin123.00130.00132.00118.50147.50651.0
Maddalen Arzallus120.00127.50130.00120.50136.50634.5
Aimar Karrika118.50132.00121.50122.00111.00605.0
  • 2013ko finalistak

Maule-Lextarre

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Maule-Lextarrekoa izan zen hirugarren finalaurrekoa. Ororena Jai Alaien jokatu zen 2017ko azaroaren 4ko 17:00etan. 1.180 ikusle bildu ziren bertan.

Bertsolaria8ko Handia8ko TxikiaPuntu erantzunak6ko motzaBakarkaGuztira
Beñat Gaztelumendi*133.50136.50128.00146.00150.50694.5
Julio Soto135.00130.50119.50140.00143.50668.5
Nerea Ibarzabal131.50127.00139.50128.00137.00663.0
Etxahun Lekue128.50124.00128.00136.00140.00656.5
Nerea Elustondo126.50123.00121.50137.50129.00637.5
Beñat Iguaran119.50120.00118.50118.50127.50604.0
  • 2013ko finalista


Zautela saioan (Argia), Miren Artetxeren balorazioa.

Durangokoa izan zen laugarren finalaurrekoa. Landako Gunean jokatu zen 2017ko azaroaren 12ko 17:00etan. 2.100 ikusle bildu ziren bertan.

Bertsolaria8ko Handia8ko TxikiaPuntu erantzunak6ko motzaBakarkaGuztira
Aitor Mendiluze*144.00150.00159.50152.50134.50740.5
Miren Amuriza133.00139.00136.50133.50136.50678.5
Jon Maia123.50137.50130.00135.50148.50675.0
Oihana Iguaran127.00121.50125.50148.50148.50671.0
Iñaki Apalategi127.50130.50130.00133.00127.00648.0
Miren Artetxe113.50127.50149.00131.50117.50639.0
  • 2013ko finalista

Lehen itzuliaren ondoren sei bertsolari geldituko dira kanpoan: Miren Artetxe, Nerea Elustondo, Maddalen Arzallus, Aimar Karrika, Beñat Iguaran eta Nahikari Gabilondo.

  • Bigarren itzulia:
Zautela saioan (Argia), Sustrai Colinaren balorazioa.

Amurriokoa izan zen bosgarren finalaurrekoa, bigarren itzuliko lehena. Bañueta kiroldegian jokatu zen 2017ko azaroaren 19ko 17:00etan. 1.400 ikusle bildu ziren bertan.[2]

Bertsolaria8H8TPuntutan10TBakarkaGuztira
Sustrai Colina137.00135.00138.50141.00149.50701.00
Beñat Gaztelumendi140.50129.00137.50136.50151.00694.50
Jon Maia138.50132.50133.50136.00141.00681.50
Nerea Ibarzabal133.50131.00129.50132.00149.50675.50
Jon Martin134.00132.50128.50134.50139.00668.50
Etxahun Lekue131.50109.00124.50124.50125.50615.00

Donibane Lohizune

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Zautela saioan (Argia), Agin Labururen balorazioa.

Donibane Lohizunekoa izan zen seigarren finalaurrekoa, bigarren itzuliko bigarrena. Jai Alaien jokatu zen 2017ko azaroaren 26ko 17:00etan. 2.280 ikusle bildu ziren bertan.[3]

Bertsolaria8H8TPuntutan10TBakarkaGuztira
Igor Elortza130.50143.00141.50150.50144.50710.00
Maialen Lujanbio133.00133.50159.50140.00141.50707.50
Julio Soto133.50124.00138.00135.50140.00671.00
Jone Uria129.50141.50145.00120.00132.50668.50
Agin Laburu125.00121.50125.50128.00134.50634.50
Iñaki Apalategi128.50130.50123.00121.5 0130.00633.50
Zautela saioan (Argia), Miren Amurizaren balorazioa.

Iruñeakoa izan zen zazpigarren eta azken finalaurrekoa. Anaitasuna kiroldegian jokatu zen 2017ko abenduaren 2ko 17:00etan. 2.700 ikusle izan ziren bertan.

Bertsolaria8H8TPuntutan10TBakarkaGuztira
Aitor Sarriegi134.50129.50148.50139.50146'50698.50
Aitor Mendiluze134.00141.50148.00131.50141.50696.50
Unai Agirre129.00143.50145.50147.00131.00696.00
Miren Amuriza122.00133.00124.50137.50135.00652.00
Alaia Martin126.00111.00137.00132.50143.00649.50
Oihana Iguaran131.00126.50135.50135.00118.00646.00
Amets Arzallusen balorazioa Zautela saioan (Argia)
PostuaBertsolariaLehen itzuliaBigarren itzuliaGuztira
1Maialen Lujanbio750.00707.501457.50
2Aitor Mendiluze740.50696.501437.00
3Igor Elortza703.00710.001413.00
4Sustrai Colina705.50701.001406.50
5Aitor Sarriegi705.00698.501403.50
6Beñat Gaztelumendi694.50694.501389.00
7Unai Agirre667.50696.001363.50
8Jon Maia675.00681.501356.50
9Jon Martin671.00668.501339.50
10Julio Soto663.00675.501339.50
11Nerea Ibarzabal663.00675.501338.50
12Jone Uria669.00668.501337.50
13Miren Amuriza678.50652.001330.50
14Agin Laburu690.00634.501324.50
15Oihana Iguaran671.00649.501317.00
16Alaia Martin651.00649.501300.50
17Iñaki Apalategi648.00633.501281.50
18Etxahun Lekue656.50615.001271.50

Finala 2017ko abenduaren 17an jokatu zen, Barakaldon, Bilbao Exhibition Centren, azken Bertsolari Txapelketa Nagusietan bezala. 14.600 ikusle bildu ziren bertan.

Goizeko saioa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
! PostuaBertsolaria8H8TPE10TKAR'Guztira
1Maialen Lujanbio153.00155.00145.00135.50158.00746.50
2Aitor Mendiluze140.00135.00141.00140.00148.00704.00
3Aitor Sarriegi133.00140.00130.50143.50141.50688.50
4Sustrai Colina135.00136.00140.50138.00138.50688.00
5Igor Elortza133.00155.00128.00141.00129.50686.00
6Amets Arzallus138.50132.00145.50137.50125.50679.00
7Beñat Gaztelumendi127.00132.50123.00136.00137.00655.50
8Unai Agirre138.50137.00123.00127.50126.50652.50

Arratsaldeko saioa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
PostuaBertsolaria6MPUNGEGuztira
1Amets Arzallus143.50164.50149.00457.00
2Maialen Lujanbio138.00156.00156.50450.50
3Sustrai Colina146.50161.50141.50449.50
4Igor Elortza131.00159.00147.50437.50
5Aitor Mendiluze137.00146.00151.00434.00
6Aitor Sarriegi137.00139.50142.50421.00
7Beñat Gaztelumendi137.00138.00146.00421.00
8Unai Agirre138.50153.50143.00420.00


PostuaBertsolariaGuztira
1Maialen Lujanbio1197.00
2Aitor Mendiluze1138.00
3Sustrai Colina1137.50
4Amets Arzallus1136.00
5Igor Elortza1124.00
6Aitor Sarriegi1107.50
7Beñat Gaztelumendi1076.50
8Unai Agirre1072.50

Buruz burukoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
PostuaBertsolariaPuntuazioa
1Maialen Lujanbio559.00
2Aitor Mendiluze542.50

Finaleko Sailkapena

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
PostuaBertsolariaPuntuazioa
1Maialen Lujanbio1756.00
2Aitor Mendiluze1680.50
3Sustrai Colina1137.50
4Amets Arzallus1136.00
5Igor Elortza1124.00
6Aitor Sarriegi1107.50
7Beñat Gaztelumendi1076.50
8Unai Agirre1072.50

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]