Edukira joan

Krummhörn

Krummhörn
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia Beherea
Saxonia Behereko barrutiAurich District
Posta kodea26736
Udalerri kodea03452014
Geografia
Koordenatuak53°26′00″N 7°05′00″E / 53.4333°N 7.0833°E / 53.4333; 7.0833
Mapa
Azalera159,21 km²
Altitudea0 m
Demografia
Biztanleria11.354 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 5.775 (%50,9) (%49,1) 5.579 alt_right
Dentsitatea71 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia04923, 04920, 04926, 04927
MatrikulaAUR
krummhoern.de

Krummhörn Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan kokatuta dago, Aurich barrutian. Azken zentsuaren arabera 11.354 biztanle zituen 159,2 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 11.480 biztanle zituen: 5.628 gizonezko (% 49,0) eta 5.855 emakumezko (% 51,0); 100 emakumeko 96,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 14,8 18 urtetik beherakoak ziren eta % 26,6 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 3,9 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 34,3 ezkongabeak ziren eta % 49,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea11.20011.40011.60011.80012.00012.20012.4002014201620182020202220242026KrummhörnBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.619 gizon, 5.862 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.97
 
75+
 
13.61
15.79
 
65-74
 
13.83
25.54
 
50-64
 
28.42
10.62
 
40-49
 
10.83
9.61
 
30-39
 
8.94
5.09
 
25-29
 
4.21
7.40
 
18-24
 
6.47
2.94
 
15-17
 
2.71
8.35
 
6-14
 
6.58
2.53
 
3-5
 
2.29
2.17
 
0-2
 
2.10
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 94,2ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 5,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,5k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 92,6 beraiek etorritakoak ziren eta % 7,9 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

10.812
Migrazio-jatorririk gabe (10.812)Migrazio-jatorri osoa (611)Migrazio-jatorri partziala (58)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 6.822 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (4.257, % 62,4) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 108,04 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,88 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,4 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 74,5 jabeak okupatzen zituzten.[3]

6.822etxebizitza
108,04 m²batez besteko azalera
5,88 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

4.257
1.499
777
Jabetzan (4.257)Alokairuan (1.499)Aisialdikoa (777)Hutsik (287)
% 4,4hutsik dauden tasa
% 74,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 5 gela zituzten (1.580). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (1.088); eraikin guztien % 83,6 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (5.918 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra44
2 gela369
3 gela978
4 gela1.415
5 gela1.580
6 gela1.180
7 gela edo gehiago1.254

Eraikuntza garaia

1919 aurretik882
1919-1949511
1950-1959590
1960-1969869
1970-1979794
1980-1989970
1990-19991.088
2000-2009584
2010-2015288
2016 eta geroago251

Berogailu mota

5.918
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (150)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (510)Bloke-berogailua (Blockheizung) (15)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (5.918)Labe indibiduala (187)Berogailurik gabe (45)

Guztira 5.799 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.730, % 81,6). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (5.025).[3] Guztira 5.537 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (2.071, % 37,4).[4]

5.799bizitegi-eraikin
5.537etxegune

Eraikin mota

4.730
630
Etxe bakartua (4.730)Etxe atxikia (bikoitza) (630)Ilarako etxea (161)Bestelako eraikin mota (278)

Etxebizitza kopurua eraikineko

5.025
Etxebizitza bakarra (5.025)2 etxebizitza (392)3-6 etxebizitza (363)7-12 etxebizitza (17)13 etxebizitza edo gehiago (5)

Etxegunearen tamaina

1.995
2.071
779
470
Pertsona bakarra (1.995)2 pertsona (2.071)3 pertsona (779)4 pertsona (470)5 pertsona (145)6 pertsona (76)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]